Podivná knihovna

Podivná knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219562/bmid_podivna-knihovna-219562.jpg 3 1544 372

Murakami/Menschik série

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Fušigina tošokan / 不思議な 図書館 , 2005

Eeli
08.02.2018 3 z 5

Hezký příklad toho, jak funguje surrealismus v literatuře. Autor se tedy zřejmě snažil vyjádřit různé pocity člověka, přičemž knihovna a její součásti má možná obrazně ztvárňovat lidské podvědomí. Každopádně zajímavé. Nicméně je-li člověk líný zaobírat se nějakým hlubším smyslem tohoto dílka, zůstane nepochopeno. I když i moje první myšlenka při čtení byla, že mi zřejmě také nějaký dědek vysrknul mozek. :)

Kristy78
06.02.2018 5 z 5

Opravdu surreálné téma jak má být. Skvělá kniha, přečtená jedním dechem během jednoho odpoledne, ale příběh a jeho vyznění budou na delší dobu. A tak to má být :)

Lily101
04.02.2018 3 z 5

Teoreticky se jedná o pohádku s koncem, který není nejšťastnější. Největší význam má dle mého poslední odstavec. Chlapci umřela matka a nikoho jiného nemá. Potřebuje se s tím vyrovnat. Ale interpretace vícero lidí se samozřejmě mohou lišit s ohledem na věk, zkušenosti apod., tudíž se do toho nechci moc zaplétat, ať se nezamotám úplně. Hodně nadneseně řečeno by se dalo říct, že se jedná o pohádku, která ve Vás zanechá stopu. Je to má první kniha od tohoto autora a nejspíš ne poslední:).
#ctenarskavyzva2018

efka.saf
03.02.2018 2 z 5

Co to sakra bylo?! - Bohužel můj první pocit z knihy.
Podivná knihovna byla moje první kniha od Murakamiho, po které jsem sáhla díky čtenářské výzvě. Viděla jsem to jako skvělou příležitost přečíst si něco od autora, kterého znám zatím jen z doslechu a kolem jehož jména se stále vznáší určitá gloriola. Ale asi to zase tak dobrý nápad nebyl... Uvažuji, jestli mi přísluší knihu vůbec hodnotit, ale nemůžu jinak. Přemýšlím, jestli jsem ji nepochopila, jestli nedokážu dostatečně číst mezi řádky nebo jestli na ni nemám dost velkou fantazii (možná vše dohromady?), ale osobně si myslím, že na tuto knihu jsem asi příliš racionální a upřímně mě nezaujala ani natolik, abych se začala pídit po hlubším významu a sdělení. Jednu hvězdičku dávám za moc pěkné ilustrace, které v mých očích utvářely tu správnou temnou a tajemnou atmosféru a druhá je asi za to, že měla kniha jen kolem 60 stran a tato čtenářská muka netrvala dýl jak hodinu. Uvidím, jestli časem přijdu autorovi na chuť nebo ne, zatím mě to ale k jeho jménu netáhne.

Prateri
28.01.2018 3 z 5

Příběh mi připomínal sen, který se nám klidně může zdát. Nebo to také připomíná vyprávění dětí s bujnou fantazií. Myslím, že nejdůležitější jsou dva poslední odstavce knihy - to byla skutečnost. Knížka se čte lehce a je hezky ilustrovaná.

Veggi
26.01.2018 2 z 5

Čteno v rámci Výzvy 2018 během jednoho dne. Nic pro mě. Nechápu.

natalie8531
22.01.2018 3 z 5

Má první kniha oblíbeného autora. Dosti podivné seznámení.

Calie
15.01.2018 2 z 5

Pro mě byla Podivná knihovna dost velké zklamání. Na knihu jsem se opravdu těšila, příběh mi přišel dost zajímavý a podle mě se s tím dalo dost pohrát. Děj nemá žádný velký spád. Jenom polovina knihy je věnována tomu, jak se mladík do maléru dostal, pak to Murakamiho asi přestalo bavit a docela rychle to ukončil. Po dočtení jsem na knihu nechápavě koukala a v hlavě mi bleskla otázka, zda je to opravdu všechno.
Je to moje prvotina od něj a chystám se i na další jeho knihy, tak doufám, že mě zvládne přesvědčit, že je tak dobrý, jak jsem slyšela. Touhle knihou mě totiž nepřesvědčil ani trochu.
Dvě hvězdičky dávám jen díky docela povedeným ilustracím, ale víc si rozhodně nezaslouží.

momo01
14.01.2018 2 z 5

To je jako všechno? A kde je zbytek knihy? Na rovinu se přiznávám, že jsem toto dílko nepochopila. Asi jsem natvrdlá, ale poselství jsem nechytla a už vůbec nerozumím konci.

allebra
14.01.2018 4 z 5

Zvláštní povídka s pochmurnou atmosférou, která nás okamžitě vtáhne do děje. A jak si ji kdo vyloží, asi záleží jen na fantazii každého z nás. Příběh je doprovázený krásnými ilustracemi.

yaoiyuri
14.01.2018 2 z 5

Od Murakamiho jsem čekala víc.

Aya81
10.01.2018 4 z 5

Atmosféru příběhu vytváří spousta rozporuplných, ale přitom vlastně souvisejících pocitů. Strach x odhodlání, zhnusení x okouzlení, realita x sen, slušné vychování x protest. Je třeba hledat alegorie našeho života. Konec je zvláštním rozuzlení celého díla, jakoby tím koncem příběh teprve začal. Dobře se četl, a i když nebudete chtít jít hlouběji pod povrch samotného příběhu, rozhodně nezklame. Opravdu nádherné ilustrace jsou bonusem.

Michaela91
08.01.2018 3 z 5

Pěkná povídka, kterou jsem měla rychle přečtenou, ale asi jsem ji úplně nepochopila. Moc se mi líbily ilustrace.

Jm.bazar
06.01.2018 3 z 5

Krásně ukázáno jak je dětské myšlení odlišné od dospělého.

gleti
04.01.2018 3 z 5

Je zvláštní, jak pár stránek dokáže zmást čtenáře.

Clea3112
01.01.2018 5 z 5

Murakamiho magický realismus ve snové podobě. Tajemstvím opředená metafora o podivném světě lidí kolem nás. Vždy se najde Někdo, kdo se může pokusit vás autoratitivně zastrašovat a manipulovat. Někdo, kdo vám pomůže a Někdo, komu zase naopak pomůžete vy.....Někdo, kdo vás bude inspirovat. Někdo, kdo na vás bude čekat a pochopí vás beze slov. Někdo, na koho se budete těšit vy, protože je váš svět ..... A když pak náhle "musí odejít" napořád, uvědomíte si, že "návštěva" knihovníkovy kobky v podzemí byl jen počátek vašeho dospívání a prozření......Mně se Murakamiho styl líbí. Hodně symbolů, hodně moudra schovaného pod přikrývkou pohádkových vět. Murakami nabízí tolik cest, jako jeho tajemné bludiště v podzemí. A je na vás, kterou cestu zvolíte a kolik toho po cestě zahlédnete. Doporučuji !

triatlet
01.01.2018 4 z 5

Podobně jako u povídky Spánek i u tohoto vydání vyniká jednoduchý příběh díky ilustracím Kat Menschik.
Autor se věnoval motivu knihovny i v románu Kafka na pobřeží.
Měl jsem obavu, aby kafkovsky podaná povídka Podivná knihovna neskončila probuzením... i když "Byl to snad celé jen nějaký sen?" (s. 35)
Murakami (i překladatel Tomáš Jurkovič) dokázal(-i) vystihnout (nejen mluvu) dospívajícího vypravěče: "Chtěl jsem se zkrátka z toho strašidelného kamrlíku vypařit tak rychle, jak to jen bude možné." (s. 10)
"Na bludištích je nejhorší, že nikdy nevíte, jestli jste zvolili správnou cestu, dokud jí neprojdete až úplně na konec. A když pak na samém konci zjistíte, že jste si vybrali špatně, bývá už kolikrát pozdě. To je u bludišť největší kámen úrazu." (s. 53)
Závěrečný odstavec povyšuje povídku na novelu. Nečekané rozuzlení tajemného samotářského labyrintu.
PS: Letošní první novoluní připadá na 17.1.
.....................................................................................................
Čtenářská výzva 2018 - kniha, kde hraje roli knihovna (knihovník, knihovnice)

gonegirl
28.12.2017 4 z 5

Toto dílko jsem přečetla v tramvaji při cestě do města a i za těch 20 minut jsem se dokázala do příběhu ponořit, soucítit s postavami a v napětí, jak to vlastně skončí, málem přejela zastávku.
Murakami nám dává úžasnou příležitost vytvořit si v hlavě vlastní příběh. Zhruba nám nastíní děj, dopřeje nám nahlédnout do malé části života postav, ale jak to bylo předtím a co bude potom, to nechá jen na naší představivosti.

Marcik7
27.11.2017

velmi zvláštní, místy horor, pak poetika, ale pro mě nejpůsobivější ilustrace, nádhera

martina5069
23.11.2017 4 z 5

Moje první povídka od Murakamiho a musím říct, že mě u ní pěkně mrazilo. Je to smutný příběh u kterého do poslední věty nevíte jak dopadne. Měla jsem ji přečtenou asi za hodinku ale tu hodinku mě pěkně mrazilo v zádech. dávám o hvězdičku míň jelikož se u povídky vlastně nedozvíte co se stalo s ostatníma postavama. Kniha má nádherné ilustrace. V nejbližší době se pustím do jeho další povídky "spánek".