Podivná knihovna

Podivná knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219562/bmid_podivna-knihovna-219562.jpg 3 1547 1547

Murakami/Menschik série

Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat. Barevné ilustrace Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

Fušigina tošokan / 不思議な 図書館 , 2005

medialstar
02.01.2016 2 z 5

Moje první seznámení s autorem. Příběh mě zcela nevtáhl, pointa mi unikla. Možná přístě. Ale provedení knihy je báječný zážitek, to nepochybně.

babsi66
31.12.2015 5 z 5

Snová povídka, po jejímž přečtení si nejsem jistá, jestli někdy půjdu do knihovny, aniž bych si na ni nevzpomněla. V podstatě jednoduchý námět se zajímavě vystavěným dějem, kdy není zřejmé, v jakém okamžiku se realita plynule překlápí do snu a naopak. Tedy možná. Možná také ne. Tahle hra autora se čtenářem, kdy nevíte, co je skutečné a co je jen výplod fantazie nebo snu, mě hodně bavila. A to, že na konci příběhu nejste v tomto ohledu o nic chytřejší než v jeho průběhu, k tomu tak nějak patří. Dojem pak ještě umocňují skvělé ilustrace.

Gael
30.12.2015

Byla to moje první kniha od Murakami, kterou jsem četl. Asi si budu muset dát chvíli pauzu, než sáhnu po další knize od tohoto autora. Na můj vkus až moc velká fantazie. A závěr, který má zřejmě mít hlubokou myšlenku, jsem ne zcela pochopil.

Aaliyan
28.12.2015 5 z 5

Budete se ptát je to možné? A budete si říkat, že to není možné, že to nikdo nemohl vymyslet! Četbou této knihy strávíte hodinku, které nebudete litovat.

Valentine
02.12.2015 5 z 5

Skvostná jednohubka která chytne a nepustí. Půlhodinová srdeční záležitost která se vryje pod kůži a vyloudí na tváři nejeden úsměv. Doporučuji jako zpříjemnění pošmourného, podzimně zimního odpoledne číhajícího za okny vlaku.

Bannie
25.11.2015 5 z 5

Myslím, že Murakami na něčem jede a chci to taky a nebo má fakt divoký sny. Každopádně se mi líbilo, jen mi utekla pointa s matčinou smrtí, takže časem se k tomu vrátím a uvidíme :)

Nifredil
08.11.2015 2 z 5

Kafka - tohle mi celou dobu běželo hlavou. Když znal Dvořáka, proč by nemohl znát Kafku a tohle je jasná inspirace Kafkou. Zámkem a procesem pro tu bezvýchodnost, ale hlavně atmosféru. A přestože je to vynikající kniha, skvěle napsaná a příběh graduje, dávám jen dvě hvězdy, ale jen a jen čistě kvůli tomu, že zrovna já Kafku nemám ráda a nesedí mi právě ten pocit beznaděje, deprese a bezvýchodnosti.

Dandulka
11.09.2015 3 z 5

Na můj vkus moc psychologické a celé to na mě nakonec působilo jako vyprávění šílence z nějaké cely v blázinci. Třeba to tak autor zamýšlel, kdo ví........

aruba
04.09.2015

Tahle knihovna (a především kniha) je opravdu podivná :-D Hlavně ten závěr jsem nepochopila. Ale obrázky, které knihu provázejí jsou opravdu krásné a navíc kniha je velice tenká, takže jako zkouška, jestli vám tento autor sedne nebo ne je to ideální.

happy-smile
30.08.2015 3 z 5

Tuto novelu jsem si přečetla, abych si trochu udělala obrázek o Murakamiho tvorbě - o stylu psaní, výběru žánru a tématu. Tak nějak mám ale pocit, že nevím víc, než předtím.

Temný snílek
29.08.2015 2 z 5

Podivná knihovna není k zahození, ale všem čtenářům nemusí vyhovovat. Svým způsobem je to taková podivná fantasmagorie místy postrádající hlavu i patu, a hlavně závěr je fakt divný. A tak vážně nevím, co bych si o knize měla myslet.
Jistě, šlo by mezi řádky hledat nějaké skryté významy, ale proč se u tak krátkého příběhu namáhat?

BBaarča
29.08.2015 3 z 5

"Na bludištích je nejhorší, že nikdy nevíte, jestli jste zvolili správnou cestu, dokud jí neprojdete až úplně nakonec. A když pak na samém konci zjistíte, že jste si vybrali špatně, je už většinou pozdě".
Dneska dočtena. Čtivý příběh na jedno odpoledne. Obsahuje pár pasáží, nad kterými jsem se zamyslela, ale nějak mi chybí pointa příběhu (nebo jsem ho jen nepochopila?).

mike1
24.08.2015 4 z 5

Bavilo mě to, fantazie pracovala na plné obrátky. Ilustrace to krásně doplňují, ale pokud v tom hledáte něco, o čem můžete dál přemýšlet (jak v Murakamiho románech), tak Vás Podivná knihovna zklame. Pro mě příjemné čtení na jeden večer. Radši si ale znovu přečtu něco jiného... jestli mi rozumíte :)

anisek989
24.08.2015 5 z 5

Sice uplně nechápu o čem to bylo, jestli v tom má "něco" být.. ale prostě se mi to tak nějak líbilo. Navíc je tahle knížka krásně ilustrovaná a celkově moc hezká.

zuzak07
22.08.2015 2 z 5

Co to bylo? Nechápu, proč byla tato kniha napsána. Přečtena, ihned zapomenuta, nic mi nepřinesla. Ještě, že je tak krátká!

douchová
08.08.2015 2 z 5

To bylo velké zklamání, takové polovičaté. Trochu slohovka. No, nemůže být každá kniha jako Kafka na pobřeží.... Ilustrace bezva, ale jinak jsem moc ráda, že to nebyla první kniha, kterou jsem od autora četla. Asi by mě to odradilo s to by byla škoda.

LPG
23.07.2015 3 z 5

Nepochopil jsem, ale parádní ilustrace.

ANATS
29.06.2015 4 z 5

Po Spánku další knížka co jsem od Murakamiho četla. Příběh, který Vás donutí se alespoň zamyslet a rozehraje Vaši fantazii... :)
Čtivý a více než zvláštní, ale fajn. Zvláštní atmosféra příběhu a hezké ilustrace.
Moc hezky napsaný příběh.

KatnissLavender
11.06.2015 3 z 5

První kniha, kterou jsem od autora četla. Byla zvláštní... Haruki má unikátní styl psaní, který se mi líbil a našla jsem v knize i pár skrytých mouder, ale na to abych toto dílo plně pochopila asi nemám kapacitu...

Sayoko
09.06.2015 5 z 5

Nepopsatelné, zvláštní, chvílemi jsem měla pocit, jako kdybych četla něco od Kafky. Nicméně, to se mi na tom líbilo, trochu jsem nad tím přemýšlela, snažila se pochopit, co tím asi chtěl autor říct. Doteď jsem na to nepřišla, což je asi dobře. Kniha má i zajímavé ilustrace.