Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 703 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

marta14
13.04.2018 4 z 5

Tohle byla pro mě dost neobvyklá kniha. Avšak mě dost bavila. Přečteno za chvilku během dne. Koec byl otevřený, děj celkem zajímavý... Kniha vypadá naprosto úžasně! Jak obálka, tak i ty ilustrace... Dávám čtyři hvězdičky a od autora si určitě ještě něco přečtu.

evonra
11.04.2018 5 z 5

Co byste si přáli, kdyby se Vás znenadání a nepřipraveného takovýto kouzelný pán zeptal?
Jedno jediné přání …? Máte v tom jasno?
Pro mne velmi překvapivý knižní bonbonek s hezkou ilustrací a ještě krásnějším doslovem.

Nela.Rob
05.04.2018 4 z 5

Taková další Murakamiho jednohubka. Přečteno během chvilky a po zbytek dne hlavním tématem mých myšlenek - klasický otevřený konec, kterým dává možnost rozvinout naši vlastní fantazii.

cace
02.04.2018 3 z 5

Takové rychle přečtené. Snad dárek někomu ke dvacetinám?

kdu
26.03.2018 3 z 5

Dala jsem Murakamimu druhou šanci. A tentokrát to bylo dobré. Zvláštní a přitom jednoduchý příběh o jednom narozeninovém přání. Ani otevřený konec mi nevadil, tak nějak jsem si udělala vlastní představu o "rozuzlení". Styl vyprávění se mi líbil, povídka by klidně mohla být o něco delší.

LordSnape
12.03.2018 4 z 5

Zatím nejlepší samostatná povídka, co tady v Odeonu vyšla. Hezky murakamiovský text, krásné navození atmosféry, citlivý popis prostředí se zajímavým koncem. Tentokrát mi sedly hodně i ilustrace od Menschik, včetně zvolené barvy. Milovníky autora potěší i doslov. Doufám, že jsem nebyl sám, kdo pak hledal na internetu známé osobnosti dějin a kultury, co se narodily ve stejný den. Za mě to jsou třeba Jean de La Fontaine, Kanye West, Nancy Sinatra nebo frontman kapely Meshuggah Jens Kidman.

sassenkka
10.03.2018 3 z 5

Birthday Girl bylo mé první seznámení s autorem, byla jsem tedy nejdřív lehce zaskočena. Pak mi tak nějak došlo, že to je právě to, v čem je Murakamiho styl tak jedinečný. To, že povídka nutně nemusí být přesně o tom, o čem se zdá, že je. Vyžaduje zamyšlení, možná nějakou vlastní interpretaci. A taky práci s fantazií.
Líbí se mi, jak je kniha vystavěna. Nejdříve povídka, poté autorův doslov o tom, jak on sám vnímá narozeninový den. Mně se líbilo oboje, nemůžu říct, že jedno je lepší a druhé zbytečné, protože to jedno by právě bez toho druhého nefungovalo.
Jsem ráda, že jsem se k Murakamiho knížce konečně dokopala a už mám v knihovně připravenou další :)

Janis97
09.03.2018 5 z 5

Taková jednohubka,jen co si asi tak přála??

katka.oo
07.03.2018 5 z 5

Krásná povídka a ještě krásnější ilustrace, po dočtení prostě musím přemýšlet kde, co a jak...

wiana82
27.02.2018 3 z 5

Mám moc ráda Murakamiho tvorbu. Většinou je to u něj tak, že to, co se chce člověk nejvíc dozvědět, se nedoví a musí zapojit vlastní fantazii a to mě baví.

Alethea_k
23.02.2018 5 z 5

Murakamiho povídky přijdou vhod kdykoliv. Opět si s námi pohrává, předává jednoduchou myšlenku, a přesto mne, jakožto věrného čtenáře, dokáže dostat zároveň do stavu podivné prázdnoty i úplnosti.
V hlavě mi vše ožívalo. Kdykoliv přestane vyprávět retrospektivně a vrátí se do "reality" a všednosti, jednoduše zatajím dech, jako bych se probrala z velice krásného a podivného snu.
Díky doslovu každému dojde, jak obyčejný a přitom v nejlepším slova smyslu podivný je autor. Stejně jako veškerá jeho tvorba...

Clea3112
23.02.2018 4 z 5

Murakami je vlastně takový šprýmař. Svým čtenářům předkláda mapu, ale neprozradí, co a kde mají přesně hledat. Příběh je zdánlivě jednoduchý, prostý, bez větších zádrhelů a zápletek. A tak někdo může projít podle mapy městem a říct si, hmm, to byla příjemná procházka a tím to pro něj skončí. Ale kdo zná Murakamiho, ví, že by měl zkusit hledat. Nevadí, že každý najde třeba trochu jiný poklad, ale už to úsilí se cení. Každý člověk je jiný. A ať chceme, nebo nechceme, naše názory a postoje se v průběhu života mění a vyvíjí. Jinak vidí život mladý člověk, když je mu dvacet (Birthday Girl). Jinak ve středním věku (když se Girl setkává se svým kamarádem a vypráví mu svůj příběh). A jinak stařík na sklonku života (majitel, který "plní" dívce její narozeninové přání). I když se jako jedinci vyvíjíme, opřeme-li svůj život o stálé a cenné životní hodnoty, máme šanci prožít hodnotný a spokojený život. Pro každého můžou být tyto hodnoty jiné. A je opravdu těžké vědět to ve dvaceti (a zvolit správné přání). Což však neznamená, že bychom se o to neměli alespoň pokusit.

amaenium
11.02.2018 4 z 5

Krásná povídka, jež dovede každého k zamyšlením nad vlastním přáním a mystikou, které pak přání mohla dívka mít. Mě se osobně povídka líbila a doslov autora mě také velmi potešil.

milena8281
11.02.2018 4 z 5

Ani ne tak příběh, jako filozofické pojednání. Námět určitě zajímavý, nutí vás přemýšlet o životě, přáních, bilancovat a snít. Pro každého má text jinou sílu. Víc slov netřeba, vše bylo řečeno.

Bezantina
07.02.2018 1 z 5

Eh - co to jako mělo být? Povídka popisující jen to, jak šla mladá kočička na vyměněnou směnu, kdy měla zrovna narozeniny, donesla jídlo majiteli restaurace a ten jí zaručil, že se jí vyplní přání.. Ani jsem se nedozvěděla, co za přání to mělo být.. Nechci podrývat spisovatelský um autora, ale to už bychom mohli psát opravdu všichni..

Brambu
04.02.2018 3 z 5

Tato povídka je velmi jednoduchá a přitom tak hluboká. Umí člověka zasáhnout a donutí Vás zamyslet se nad stále ubíhajícím časem a tím, co je v životě skutečně důležité.

happy-smile
27.01.2018 1 z 5

Tak kdybych si tuhle knihu koupila, tak budu pěkně naštvaná. Když odečtu doslov a obrázky, má to snad 40 stran. Takto se dá prodávat kniha typu Malý princ, která má opravdovou literární hodnotu. Birthday Girl má ovšem do podobné kategorie hodně daleko... Povídka je absolutně o ničem. Kdyby byla součástí nějaké větší sbírky, tak mě to asi neurazí, ale toto mi připadá úplně absurdní. Příběhy typu slice of life, kde nakonec nepřijde žádná pointa, mi nevadí. Takový příběh ale musí být něčím zajímavý a to tady opravdu nebyl...

haaabi
18.01.2018 5 z 5

A mně to nevadí, že ho nechápu, já ho (v kombinaci s Kat Menschik) prostě miluju!! :-D

opic 12
07.01.2018 4 z 5

Haruki a Murakami se nezapřou neméně tak K.Menschik a samozřejmě také tradičně T. Jurkovič.
Je vám krásně,je vám dvacet,jste půvabná Japonka a v tolika letech se řítíte do dospělosti vstříc k narozeninám dalším,dalším,dalším lemujících lampiony.
Kolik už uběhlo každému z nás důvod k slavení,přinejmenším jedno z dalších oběhů kolem Slunce,které jsme tu strávili mezi konfetamy.
Kolik okamžiků našich balonků na něž si bezmála snad ani nevzpomeneme aniž by jsme si dokázali vyjevit v paměti okamžiky,které nás svedli na cestě v tikotu zdánlivě nekončících maratonských oběhů hodinových ručiček
Autor skrývá dárky ve smyslu vyznění do slovíček,pro někoho se tak může stát poprvé a může odradit od dalších Murakamovek.Tedy opět a nelze upřít,že i tentokrát mu v tom velmi napomáhají girlandy v podobě ilustrací Kat Menschik,jde o to jestli i v nich se něco ukrývá nebo jemně naznačuje pro vyznění příběhu celé povídky.
Stojí za všímku komu se příběh vlastně vypráví ? Čtenáři,osobě snad kamarádce nebo...no uniká mě dost,ale to se mě na tom líbilo.Spisovatelův bonus to je taková svíčka na narozeninovém dortu.
Na každého to asi bude tento přípitek působit jinak a není to právě cílem některých knížek,které jsou nejednoznačné a nutí nás přemýšlet a příběh tak může pokračovat dál v našich přáních,touhách at už skrytých či už vyslovených...něco si přej,třeba se to vyplní,někdy si vzpomen.
Vše narozeninové,at je ti zrovna toliko kolik je,vzpomínej.

Monačte
05.01.2018 4 z 5

Z téhle knihy jsem byla trochu nervózní. Asi stejně nervózní, jako když mám narozeniny - trochu se těším, trochu děsím a trochu je mi líto, že jsem zase starší. Když mi přišla domů, znervózňovalo mě, jak je tenká (jinými slovy - čekejte čtení na hodinku). Atmosféra příběhu mě taky dost znervózňovala. No a úplně nejvíc jsem byla nervózní, když jsem ji dočetla! To ale vůbec neznamená, že je to špatná kniha! Naopak! Naposledy jsem byla takhle nervózní při čtení Zločinu a trestu, ale z úplně jiného důvodu...