Birthday Girl

Birthday Girl https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349498/bmid_birthday-girl-AXd-349498.jpg 3 703 164

Murakami/Menschik série

< 4. díl

Tajemný příběh mladé dívky, který se odehraje na den přesně na její dvacáté narozeniny. Ten den musela zaskočit za kamarádku v restauraci. A náhoda tomu chtěla, že zrovna ten večer to byla ona, kdo má dovézt majiteli podniku jeho večeři do šestého patra. Postarší noblesní muž, kterého vidí poprvé a naposledy v životě, působí dobráckým, ale i záhadným dojmem – nabídne jí, že jí splní jakékoli přání. Přání, které nebude možné vzít nikdy zpět…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

バースデイ・ガール (Bāsudei gāru) , 2002

Chesterton
12.07.2018 3 z 5

Ano, předností těchto povídek je atmosféra, která je vylíčena do posledního detailu. Vtáhne nás a dlouho nechce pustit. Přemýšlení až tak podstatné být nemusí. Nějak si plyne kolem nás . . . . a přidá našemu životu nový odstín.
Slovo autora v závěru je příjemným bonusem.

Alena_S
10.07.2018

Tři světlé body: Obrázek taxi v dešti. Obrázek irského setra. Jack London wine. To je asi všechno.

Luciefever
10.07.2018 3 z 5

Zdánlivá oddychovka, kterou přečtete než dopijete kávu...Na první pohled si člověk po přečtení říká "co že?" a hledá nějakou schovanou kapitolu, kde bude rozuzlení... Ale to by nebyl Murakami:) Schválně vás v tom nechá vykoupat, rozčílit se, zmate vás a chtě nechtě se zamyslíte, co byste si přáli vy:)
A po grafické stránce paráda!

julie8829
09.07.2018 odpad!

Co to sakra bylo xd. Tak tuhle knihu jsem opravdu nepochopila a nelíbila se mi :D

nakavusterezou
07.07.2018 2 z 5

Má první kniha od autora. Abych byla upřímná, musela jsem si na styl psaní zvykat a když jsem si na něj konečně zvykla, povídka skončila a já si říkala: "Co to sakra bylo?".

Povídka mě zprvu přišla zajímavá a čekala jsem, co se stane, ale konec mi přišel nemastný, neslaný. Zřejmě nebudu jeho skalní fanynka.

Určitě mám v plánu si přečíst jeho nejslavnější dílo. Uvidíme, třeba poté změním názor.

Margie94
07.07.2018 3 z 5

Chtěla jsem něco rychlého a ne příliš náročného na přečtení a tato povídka svou úlohu rozhodně splnila :) ačkoliv bych si přála vědět, co si dívka nakonec přála...to se ale bohužel nedozvíme a tak si přání můžeme jen domýšlet :) za mě příjemné 3+ hvězdičky :)

Ronny97
01.07.2018 2 z 5

Kniha mě nezaujala. Téma podle mě o ničem, alespoň konec mohl být delší.

DendousSKS
30.06.2018 3 z 5

"Šířila kolem sebe tak navýsost mrazivou a hutnou atmosféru, že plout po hladině nočního moře, hrozilo by, že o ni budou troskotat lodě."

fayne
19.06.2018 4 z 5

Rychlovka, na lehke zamysleni. Mne otevreny konec nevadil, prani jsem si pravdepodobne domyslela i na zaklade perfektni ilustrace. Na 5* tomu neco malo chybi, ale precist urcite doporucuji a otevrete si u toho dobre cervene vino, jako Haruki na jeho narozeniny :-)

ZÓNA
16.06.2018 5 z 5

Murakamiho vytříbené mistrovství slova. Jeho až poetické pojetí vyprávění. Tajemství, které zůstane utajeno. A přesto vás příběh oslní a můžete si o něm přemýšlet nekonečné hodiny.
Až k filozoficky pojaté povídce připojil pan Murakami neméně osobní doslov. Četl jsem ho se zaujetím a dychtivě. I to se počítá a přidává na kvalitě vydané knihy.
Budu muset dohnat mezery ve svém výběru autorů a Murakamiho brzy zařadit mezi své spisovatele, které rád čtu.
Pokud patříte mezi přemýšlivé typy čtenářů, bude pro vás tato povídka tou nejlepší jednohubkou, jakou můžete vůbec pozřít...

IvaKo
13.06.2018 3 z 5

Tato knížka je spíše výtvarným dílem a určitě by byla krásným dárkem. Příběh sám je jako jemná skica nabádající k zamyšlení, ale nedokončená. Raději mám Murakamiho romány.

helkol
12.06.2018 3 z 5

Byla bych radši, kdyby kniha ještě pokračovala. Jeho knihy mám prostě ráda a tak otevřený konec mi prostě vadil.. Ale ty ilustrace jsou pecka !

Anna 13
08.06.2018 1 z 5

Nelíbilo se mi to... vůbec.
Oproti tomu, jak geniální a nadpozemský byl Spánek, byla tato povídka zcela o ničem. Nuda, bez pointy, nic jsem v ní nenašla...

Jedna hvězda je pouze za ilustrace.

Nemám, co více bych k tomu napsala. A upřímně obdivuji ty, kteří v ní dokázali něco najít a které příběh zaujal.

Mufka
24.05.2018 3 z 5

Tak nevím.. sem tam zkouším jeho knihy, ale stále mám pocit, že mi něco uniká.. :-) Asi jsem na něj ještě nedozrála.. :-) Myšlenky se mi docela líbí, ale chybí mi to "něco"... Tak snad časem.. :-)

estra
18.05.2018 3 z 5

Kraťoučký příběh na jeden večer. Příjemné čtení.

anna6021
16.05.2018 5 z 5

Příběh o ničem a zároveň o všem.

Tace
15.05.2018 5 z 5

Mám Murakamiho příběhy velice ráda, ať už ty delší nebo právě tyhle jednohubky. Každý je tak nějak zajímavý a podivuhodný.
Jasně, všichni bychom rádi věděli, co si tedy vlastně přála, ale takhle je to lepší. Murakami dává možnost rozvinout naši fantazii a prostor k tomu, abychom zapřemýšleli nad svým vlastním přáním.
Grafické zpracování Kat Menschik opět na jedničku.

Dixinka
13.05.2018 4 z 5

Přečteno samozřejmě za chvilku. Kniha k hlubokému zamyšlení. Bohužel než se zamyslíte, příběh už končí.

lushi
21.04.2018 3 z 5

Murakami píše skvělé a zajímavé romány (zkušenost mám spíše s těmi staršími), tyto krátké novely mě moc nebaví, oceňuji na nich vlastně jen ty ilustrace.

Sůvazknihovny
18.04.2018 4 z 5

Stejně jako Murakamiho Podivná knihovna a Spánek.
Je to zvláštní. Svým způsobem zajímavé. Knížka na dobrou noc. Malý zákusek před spaním... Zvláštní.