Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3014 737

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

nemeckovatereza
27.04.2015 4 z 5

Tak před minutou jsem dočetla.... velké plus knížky je, že skoro do konce nevíte, kdo je vrah/vrazi, mínus je u mě až moc přehnaný konec (jak v akčním filmu, mnoho náhod, štěstí atd =( po přečtení epilogu si další díly ze zvědavosti přečtu

PS: nejvíce souhlasím s komentáři Neri a ondrula

makke
15.04.2015 5 z 5

Budu -li soudit knihu podle celkového dojmu tak si 5 hvězdiček zaslouží. Četla jsem ji sice zasažena chorobou a zmítána horečnou, ale myslím, že můj úsudek tím zasažen nebyl :-) . Horší by to bylo, kdybych ji hodnotila podle detailů, ty opravdu nebyly propracované, spousta slepých uliček, autor se začal něčím zabývat, navnadil čtenáře a pointu nechal vyústit do ztracena. Nejkrizovějším místem je asi "kůň" , neboť ani po dočtení jsem úplně nepochopila proč, slabším místem jsou i nedotažené příběhy "vedlejších rolí" a za mě osobně při čtení závěrečných scén jsem měla jasný pocit déjà vu.

Baiba
13.04.2015 2 z 5

Zklamání, dvě hvězdičky nedávám ani tak za samotný román, protože ten je spíše průměrný než špatný, takže by si možná zasloužil i tři, ale za nabubřelou reklamu, která avizuje něco, co není pravda. V žádném případě se nejedná o "mimořádný bestseller, který vám nedá spát", jak nadutě hlásá přebal. Nicméně k samotné knize - ztotožňuji se čtenářem Ondrulou: nerozpracované náměty, nezajímavé postavy, samoúčelné motivy... Autor nedokázal ani vytěžit zajímavé prostředí, nemluvě o provařenosti hlavní zápletky. A hlavní padouch? No, už jen zbývalo, aby své oběti konzumoval na opulentních večeřích, aby byla vykrádačka úplná...

Palele
12.04.2015 4 z 5

Po delší době jsem sáhla po papírové knize. Zaujaly mě recenze, přestože poměrně rozporuplné a určitě nelituji. Není to thriller, u kterého bych si napětím okousala nehty, ale autorovi se podařilo vystavět solidní příběh v zajímavých, neokoukaných kulisách. Má to atmosféru, příběh graduje pomaličku, autor správně dávkuje napětí a hlavní postava je sympaťák asi právě tím, že to není žádný superhrdina. Mě to bavilo hodně a protože v závěru zůstalo pár otázek nezodpovězených, tak jsem zvědavá na pokračování. Snad se český vydavatel pochlapí a nebudeme muset čekat tak dlouho.

ivousekk
12.04.2015 4 z 5

Napinave cteni od zacatku az do konce. Zajimave bylo odhalovani vraha/vrahu a par necekanych situaci. Pro me super detektivka, ktera nesla predvidat.
Co mi bylo hodne sympaticke, tak ze vysetrovatel byl obycejny chlap, ktery mel taky i strach. Zadny superhrdina, co miluje prestrelky, honicky v autech... Proste polda se zkusenostmi, intuici, logickym myslenim a sestym smyslem.

Gina11
25.03.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, těším se na další díl.

sioux
24.03.2015 2 z 5

V půlce jsem to vzdal a nedočetl.
Ze začátku mě bavilo netradiční prostředí Pyrenejí, perverzní typ vražd a hlavně ústav pro psychouše nejhoršího zrna, kam přijde mladá naivní doktorka psychiatrie plná ideálů. Ale to mě drželo při čtení jen chvíli a pak to tak nějak nikam nespělo a částí, kdy se psalo o těch šílencích v ústavu bylo hrozně málo.
Good bye Mr. Bernard Minier.

Leticia69
21.03.2015 5 z 5

Docela slušná kniha. Taky jsem si ji zakoupila po přečtení recenze v novinách. Taky jsem ji přečetla velice rychle. Bylo to poutavé, místy pěkně napínavé ... Ale dnes už hodně srovnávám se S.Larssonem, což je u mě prim tohoto žánru posledních let a toho Mráz neporazil. Byla tu některá prázdná, možná jednoduchá místa... Ale jo, hodnotím jako kvalitní a určitě si další knihu od pana Miniera koupím. (Dávám nakonec pět hvězdiček, ať knize spravím skóre. Myslím, že si to zaslouží.)

Neri
18.03.2015 4 z 5

Trochu váhám s hodnocením knihy. Stejně tak jsem váhala i s tím, zda ji mám vůbec číst, protože lákadla typu "mimořádný mezinárodní bestseller" nebo "jeden z nejlepších 50 thrillerů" na mě působí přesně opačně než by měla. Okamžitě jsem pak ke knize skeptická. Mráz mě ale pohltil po pár stránkách, čtení mě bavilo, ač některé momenty byly tedy hodně za vlasy přitažené a hlavní vyšetřovatel se jevil trochu jako kočka se sedmi životy, navrch ve vypjatých momentech perlící latinskými citáty. To bych autorovi ráda a s přehledem odpustila, nevšední prostředí, atmosféra i momenty překvapení mi za přečtení rozhodně stály. Ale co ten závěr knihy? Proč tolik nesmyslných akčních scén a k tomu tolik nedotažených rozuzlení? Přikláním se proto ke komentáři uživatele ondrula, ovšem s tím rozdílem, že já ze zvědavosti sáhnu po další knize z této série. Asi i proto nakonec hodnotím 4*.

Izu
18.03.2015 4 z 5

Davam ctyri hvezdy.Na to ze je to autorova prvni kniha to neni vubec zle.Ted pripominky.Atmosfera se dala dle me jeste vice zhoustnout.Trochu rusive na me pusobila psychiatricka klinika.Dalo se z toho vytezit take vice.V podstate i bez toho by to byl napinavy pribeh.Hodne se toho nevysvetlilo.Nemam rada takto neuzavrene konce. Mozna v dalsim dilu ?

ondrula
18.03.2015 3 z 5

Kniha mi přinesla určité zklamání. Předně její thrillerová atmosféra je spíš průměrná a onen mráz se příliš nedostavuje v napínavosti příběhu ani (překvapivě) v podobě třeskutých zim. Autor podle mého soudu příběh rozvrhl v prvním plánu a jednotlivé motivy náležitě nerozpracoval; tak například šokující prvek rituálně zabitého koně (následně zavěšeného na lanovce) se sice jistě pro svou originálnost pěkně vyjímá v reklamě na knihu, ale jak se v příběhu dále ukáže, je v podstatě zbytečný a tedy ostudně samoúčelný. Zneklidňující přítomnost blázince plného vraždících monster, mezi kterými vyniká novodobý Hannibal Lecter, do příběhu zasáhne jen minimálně a čtenář se také nemůže ubránit dojmu, že jej autor zasadil do knihy proto, aby se jí laciným způsobem pokusil ještě více čtenáři zatraktivnit. Poněkud přihlouplé akční rozuzlení příběhu je autorem vyloženě odfláknuto. Největší potíž jsem měl s postavami. Žádná si nedokázala získat mé sympatie, jejich vztahy a peripetie mne spíš otravovaly. Servazova dcera je v příběhu úplně zbytečná, pro mě byla naprosto nezajímavá a náznaky budoucí zápletky ohledně potenciálně násilného milence zůstaly v podstatě nevyužity. Jako vyloženě směšná mi přišla autorova snaha ozvláštnit hlavního hrdinu tím, že mu i v nejméně vhodných situacích vkládal do úst latinské citáty, což působilo nejen nepatřičně, ale i hloupě a snobsky. Knize musím přiznat určitou atmosféru, danou neotřelým prostředím Pyrenejí a také - přibližně v jejím prostředku - thrillerovými prvky ve vyšetřování vražd. Další díly se Servazem si již nepřečtu. Tato kniha na mě působila dojmem uměle marketingově vyhajpovaného bestselleru od autora - začátečníka, který se má ještě hodně co učit.

avad
17.03.2015 5 z 5

Výborná detektivka. Vřele doporučuji!

kneslova
24.02.2015 5 z 5

Před tohle knihou jsem četla Hrob v horách, tak trochu s nedůvěrou jsem se začetla do této obsáhlé knihy, ale páni, to je jiný kafe...výborná detektivka, stálé napětí a ty kulisy kolem ! Sníh, hory , mráz venku i v atmosféře příběhu...rozlehlé strašidelné opuštěné stavby, psychiatrický ústav pro nejtěžší zločince skrytý v horách, pochybné praktiky léčby pacientů...nu krásně jsem si užila. Další knihy od pana Miniera si učitě přečtu až vyjdou..
Za mne tak 4,5 hvězdiček... tak dávám 5, protože udržet slušný příběh, napětí a zvraty v 600stránkové knize nemůže být lehké..

Acquenta
22.02.2015 5 z 5

Naprosto fantastická kniha, neodtrhla jsem se od ní. Těším se na další výtvory tohoto spisovatele :-)

sona5129
19.02.2015 5 z 5

Jedním dechem přečteno za dva dny. Super detektivka s překvapivými zvraty.

JanaDor
10.02.2015 5 z 5

Opravdu svému názvu kniha není nic dlužná. Mrazivé, stísněné myšlenky, svíravý pocit tušení něčeho špatného, zatajený dech s velkou zvědavostí – to vše mě provázelo při čtení. Příběh je velmi dobře napsán, postavy jsou výstižně vykresleny. Často se nějaké téma nakouslo a bylo dovyprávěno za pár stránek, takže jsem četla velmi rychle, protože zvědavost mě popoháněla. Prostředí zimy ve francouzských Pyrenejích dokresluje výborně mrazivou atmosféru. Sem tam jsem si musela udělat přestávku, abych vydýchala nějakou událost. Brutální násilí mi nedělá dobře. Naštěstí na toto téma, je těchto pasáží méně, ale zase jsou výstižné. Hlavní, kladné postavy mi byli sympatické. Konec byl překvapující a svým způsobem úžasný. Dalo by se říct, že zlo bylo potrestáno zlem. Je nechutné, jak jsou slabí, zbabělí jedinci posílení odvahou, když je jich více. Mají pocit neohroženosti a nepolapitelnosti.

MP17
03.02.2015 5 z 5

Ráno jsem si přečetl recenzi v Lidových novinách, odpoledne jsem zaběhl do knihkupectví a hned první večer jsem měl přečtenou téměř čtvrtinu knihy. Nic jí nepomohlo to, že jde o pořádnou "tlusťošku" - jedná se o tak strhující příběh, že mi na ní stačilo několik večerů. Úzkost, zmar, strach a všudypřítomná zima, to jsou hlavní atributy, které Bernard Minier servíruje opravdu chutným způsobem. Nevím, kdy naposledy jsem si tyto pocity při čtení tak užíval. Stejně tak nezůstane čtenáři lhostejný osud hlavních (kladných) postav, které jsou jen obyčejnými lidmi s běžnými starostmi, ale zároveň přistupují ke svěřeným úkolům opravdu obětavě a za každých okolností si zachovávají čistý morální štít.
Opravdový svěží vítr v porovnání s valnou většinou "severské produkce"...