Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3024 3024

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

stgeorge
06.10.2015 2 z 5

Musím se přiznat, že detektivka není můj nejoblíbenější žánr. Kniha Mráz od francouzského spisovatele Miniera, bohužel ke zvýšení mé obliby tohoto žánru nijak nepřispěla. Chování postav i jednotlivé dějové linie jsou často velmi nepravděpodobné. Kniha se snaží gradovat, ale výsledkem je, že po dlouhém čekání na jednotlivé chody se vám na konci dostane narychlo uklohněný a přibouchnutý eintopf. Knize nepřispívají ani chyby typu: Maďar hovořící francouzsky se silným slovanským akcentem (a ještě navíc v Maďarsku vystudovaný oceánograf) nebo "... nezapomeň si odjistit pistoli, aby se dostal náboj do hlavně..". Asi se pokorně vrátím ke své sci-fi a fantasy. Za sebe knihu nedoporučuji.

matej9766
30.09.2015 3 z 5

Při hodnocení knih, se snažím vyhýbat srovnávání. Ovšem zde autor sám dává jasně najevo, že se inspiroval mnoha známějšími autory, od Jo Nesba (i když autor v knize sám píše že Martin Servaz není žádný kriminalista Herry, tak inspirace právě Holeho sérii je více než zřejmá ) až po Thomase Harrise, porovnání se tedy nevyhneme.To ovšem nemusí automaticky znamenat dobrou knihu, jak tedy Minierova prvotina Mráz dopadla?

Autor na začátku knihy rozehrává velice spletitý příběh se spousto postav a mnoha dějovými odbočkami. Kdy hlavní hrdina Martin Servaz vyšetřuje brutálně vraždu koně, místního milionáře, nezůstane jen u koně a velice brzy začnou umírat i lidé.

Kniha sama o sobě se velice příjemně čte (i když zde nenajdeme takové hrátky s jednotlivými větami, jako jsme zvyklý u Nesba.) a velice rychle utíká. Autorovi se také daří stupňovat napětí a nechává čtenáře dychtit po dalších kapitolách. Pro mě hlavním kladem knihy, je vykreslení pochmurné atmosféry zasněžených alp a jeho blízkého okolí.

Problém, který čtenář s knihou může mít je velké množství postav, kde kolem hlavních protagonistů je příliš mnoho nepodstatných lidí, jejichž potřeba v knize je více než sporná. Tím autor ubírá prostor více zajímavým postavám, jejichž pohnutky by se dali více rozvést (Hirtmann). To samo se dá říct o ději knihy. Samotný nosný příběh je dobrý, ovšem autor do něj někdy až příliš násilně přidává dějové kudrlinky, které působí jako snaha uměle zkomplikovat děj a zmást čtenáře (vražda bezdomovce,..) Zde se má Minier od svých kolegů ještě co učit.

Po dočtení knihy mám hořko-sladké pocity. Knize bych dokázal odpustit, velké množství náhod a přehršel zbytečných postav, které mají v knize jen nějaký nepodstatný štek. Bohužel nemohu se zbavit pocitu, že autor se snažil být až příliš komplikovaný a zapomněl, že čtenáři dokážou přemýšlet.

Knihu doporučují těm, co mají rádi severské krimi, u knihy si rádi odpočinou a moc nepřemýšlí, protože pokud by přemýšleli, tak by je napadli otázky jako: \"proč to pachatel/é dělali tak komplikovaně?"

Hodnotím : 3/5

Zajímavé komentáře: Pivísek, ondrula,

Manyna
21.09.2015 4 z 5

Jak krásně jsem se ze začátku začetla, o to víc mě zklamal, dle mého názoru, odfláknutý konec, kterému prostě něco chybělo. Po přečtených recenzích jsem myslela, jak některé pasáže knihy nerozdýchám kvůli údajnému přílišnému násilí - nestalo se tak, asi už jsem emocionálně otupělá nebo nevím, ale zas tak extra drastické čtení to nebylo a když, tak to bylo rychlé, stručné, úderné.
Kniha je to více než dobrá, ale na pět hvězd to tentokrát není.

Corell
14.09.2015 3 z 5

Za mě byla kniha malinko zklamání. Čekala jsem na ni v knihovně dlouho a moc jsem se těšila. Rozhodně nemohu říct, že by mi "kniha nedala spát", jak avizovala.
Řekla bych, že jde o naprosto průměrnou severskou detektivku, které prostě něco chybělo a spoustu nadbývalo. Naprosto mě zklamal konec, který vyústil v úplnou Bondovku. Postavy mi bohužel také nijak k srdci nepřirostly. Kniha je prostě průměrná a kdyby to šlo, ohodnotím 3,5 hvězdičkami.

Selinute
07.09.2015 5 z 5

I když je tato knížka poměrně obsáhlá, nemá žádná hluchá místa a své čtenáře nenudí. Ano, byla velmi čtivá s přímo gradujícím dějem až do samotného konce. Závěr mě však malinko zklamal, ale pokud se můžeme těšit na volné pokračování tohoto příběhu, tak tomu tak asi mělo být. Nesouhlasím s tím, že je to bestseller, který vám nedá spát, jak je uvedeno na obalu knihy, rozhodně však tato autorova prvotina za vaši pozornost stojí!

čef
28.08.2015 5 z 5

Kniha má podle mne mnoho společného s francouzským filmem. Děj se odvíjí neuspěchaně s důrazem na odhalení všech pohnutek jednání postav. Tomu odpovídá i počet stránek, která mnohé odradí a je to škoda. Příběh je totiž docela poutavý a tedy vůbec nenudí, hledání pravdy je spletité a zajímavé.V závěru se dočkáme i nečekaných zvratů, škoda jen, že ne všechny nitky jsou navázány - že by příprava na volné pokračování? Určitě si ho nenechám ujít.

macer1991
19.08.2015 5 z 5

Som rada , že som sa nenechala znechutiť reklamou a hrubkou knihy .....niektore pasaže boli zbytočne rozťahané , ale nádych severu mi vyhovoval . Teším sa na ďalšiu knihu v sérii.

behunka
18.08.2015 5 z 5

Opravdu pěkná knížka. Přečetla jsem jedním dechem. Pár výhrad by bylo, ale opravdu pidi.

Hella
17.08.2015 3 z 5

Nebylo to špatné! Jen mi strašně lezla na nervy psycholožka Diane... svojí naivitou a přemýšlením, jestli to jít nebo ještě nejít nahlásit. A taky - lépe by se mi věrohodněji četlo o zimě, kdyby venku zrovna nepanovaly osmatřicítky.... ale toť pravda čistě můj problém :-).

kikies
11.08.2015 5 z 5

Ale jo, bylo to výborné, sice na můj vkus až moc zašmodrchané, ale aspoň na vás při čtení nevyskočí jasný vrah na druhé stránce... touha po pomstě, lidská pýcha a brilantní úsudek. Nevšední a dost pestrá kombinace všemožných charakterů, dostatečné množství hrdinů i padouchů.

marca_m
29.07.2015 4 z 5

I francouzský autor dokáže vytvořit parádní thriller severského stylu. Je tam napětí, mrazivá nálada, šílený sériový vrah, prostředí psychiatrie, nevyjasněné zločiny z minulosti, sympaticky svérázný detektiv, čte se to samo...

majkuska
27.07.2015

Moc se mi knížka líbí ... :)

Richardson
20.07.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila moc. Postavy, záptetka, prostředí, všechno parádní. Hned jak jsem dočetl, tak jsem hledal, kdy má vyjít u nás další díl. 5/5

EE156
15.07.2015

Super kniha napínavá od začátku až do konce.Moc se mi líbila.

Misha11
06.07.2015 5 z 5

Knížku jsem našla náhodou v knihovně, v regálu s novinkami. Ani jsem si nepřečetla anotaci a půjčila si ji, tudíž jsem neměla vůbec žádná očekávání - snad jen to, že ji nejspíš budu číst hoodně dlouho. No, chyba.
Začetla jsem se během několika prvních stránek, hrozně se mi to všechno líbilo - zápletka, prostředí, hlavní postava a jeho minulost, to, jak autor zakomponoval ústav,.. Místy to bylo dost napínavé a i mrazivé, což já ráda. Chvíli jste se nenudili, navíc se četla opravdu rychle, na to, kolik má stran.
Jak už jsem napsala, líbilo se mi prostředí, hlavní hrdina byl celkem sympatický a celkově to bylo, myslím, povedené, i když maličko předvídatelné, ale co už. Já jsem si čtení užila a těším se i na další knížky se Servazem :) Určitě doporučuju!

viva71
24.06.2015 5 z 5

Napínavá až do konce.

EE156
22.06.2015

Knihu jsem přečetla jedním dechem, přestože má 600 stran.Velmi napínavá od začátku až do konce.
Určitě si přečtu další knihy od tohoto spisovatele.Doporučuji

Andýsek11
19.06.2015 5 z 5

Tak. Kniha přečtena a mohu s radostí oznámit, že je naprosto bombastická!
Kdo by taky nechtěl zkusit detektivku doporučenou od Stephena Kinga. :D

EricNor
03.06.2015 3 z 5

S Mrazem mám trochu problém v tom, že sice má šestset stran, ale je to jako byl jich bylo jenom čtyřista, asi to budou ty velký mezery mezi řádkama a široký okraje - takhle plýtvat papírem by se nemělo. Navíc ten děj vůbec nenapíná, ale čtení je to docela uklidňující a dobře se mi po tom vždycky usínalo. Trochu napínavý je jen posledních 100 stran. Jsem asi zhýčkaný Nesbem a Keplerem. Minierův styl je trochu jednodušší a postavy jednají málo uvěřitelně, až na výjimky. V každém případě, pokud nemáte co číst, tak si přečtěte něco jinýho. Trochu zklamání a příště už se reklamními slogany obalamutit nenechám.

Pejsek007
07.05.2015 5 z 5

Musím napsat, že jsem spokojen. Knížka se mi líbila. Samozřejmě některé motivy šlo spojit s jinými knihami, ale to už lze nakonec vypozorovat u hodně dalších knížek tohoto žánru. Otazníky, které zůstaly u některých hlavních, ale i vedlejších postav, budou, jak očekávám, zodpovězeny v dalších částech trilogie, takže jsem zvědav, jak se to bude vyvíjet dál.