Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3024 3024

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

tomai
07.06.2016 4 z 5

Můj útěk ze "Severu" se vydařil. Kniha z prostředí horské Francie se čte výborně, nicméně žádný nečekaný děj nečekejte.

LucieRossi
23.05.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

sabanka
19.05.2016 4 z 5

Největší počet stran jedné knihy, co jsem kdy četla a to si zaslouží velkou pochvalu. Tu jednu hvězdičku jsem nedala kvůli těm věčným popisům krajin, za který už bych vážně autora občas klepla přes prsty. OK, popsat krajinu, ale ne zase jí popisovat pořád.

mirka71
18.05.2016 5 z 5

Čteno jedním dechem, těším se na Kruh. Zajímavý námět, chvílemi dost drastické, dobrá krimi, rozhodně nezklamala

trudoš
29.04.2016 3 z 5

Standardní kriminálka takřka severského ražení, kdy křiklavá vražda a osobní problémy hrdiny upozaďují smysluplné vyšetřování. Jsou tu hodně dobré scény, o tom žádná, takový mord v protijedoucí kabině lanovky je vynikající moment. Jenže ze zpětného pohledu se ukazuje, že bestiálnost zločinů neměla jiného významu, než šokovat čtenáře. Normální patouch by jednal přímočařeji, nebo (a o tom jsem přesvědčen) by v rámci motivace mohl své oběti zostudit před veřejností daleko efektněji než jejich zabitím. Celku ani moc neprospívá zdlouhavost a vedlejší odbočky zaobalené do podoby okaté fintičky na čtenáře. Ona vůbec překombinovanost je autorovým krédem společně s mudrováním nad stavem společnosti a zkažeností moderní mládeže. Manželé Ahndorilovi by mohli závidět.
Přiznat však musím literární řemeslo, protože Bernard Minier nezůstane žánru nic dlužen. Nečte se to špatně, má to i příjemně mrazivou atmosféru, jen ty postavy a zápletka byly natolik samoúčelné, že mi to zkazilo veškerou zábavu.

Evka27
29.04.2016 3 z 5

Za sebe musím říct, že jsem čekala Mráz mrazivější. Na to, že je to víc jak 600 stran mělo být více napětí a autor nevyužil nabízené možnosti - léčebna, pátrání v minulosti atd. Fajn,ale wow rozhodně ne.

kaja.marik
29.04.2016 4 z 5

V podstatě potvrzuji předchozí komentáře: kniha se četla velmi dobře i přes řadu nelogičností.

Peslik
20.04.2016 5 z 5

Těšila jsem se na tuto knihu a jsem ráda, že nezklamala. Velmi dobře napsaná kniha. Těším se na další.

vysypanel
17.04.2016

Pro mě skvělá kniha ! Konečně temnou a mrazivou Skandinavii vystřídalo něco jiného- Temné a mrazivé Pyreneje :-) :-)

Hejtmy
13.04.2016 5 z 5

Výborná detektivka odehrávající se v atraktivním prostředí tajemných zasněžených Pyrenejí. Ačkoliv ze začátku mi detektiv Martin Sevraz nebyl příliš sympatický, nějak jsem si k němu v průběhu čtení (knihu jsem přečetl za dva dny) našel cestu skrze jeho zajímavý a smutný osobní příběh. V úvodu jsem byl překvapen tím, že se celý děj točí kolem vyšetřování vraždy koně, nikoliv člověka, ale to bylo posléze mnohokrát napraveno. Děj je sice místy nelogický a ze Sevraze se až příliš často stává téměř nadpozemsky nadaný hrdina, nicméně mi to ani nevadilo, když se mi kniha četla tak dobře.

petaSk
10.04.2016 3 z 5

Ze začátku mě kniha chytla a 200 stran jsem přečetla rychle, ale pak se příběh začal vléct a postavy mi začaly připadat čím dál protivnější. Detektiv je nesympatický chlap, který asi musel přicestovat ze středověku. Nedokážu si totiž vysvětlit, proč se čtyřicetiletý chlap diví, že někdo pracuje s notebookem, nosí piercing nebo jezdí na motorce. Jeho postava neustále pronáší soudy a okamžitě pozná, že je někdo idiot a hlupák, aniž pořádně víme proč. Prostě musíme detektivu Servazovi věřit. Navíc pronáší latinské citáty a občas si zakleje "kurva", což je u jeho postavy jako pěst na oko. Navíc se pak diví, jak jeho dcera mluví, když řekne "do prdele". Ostatní postavy jsou ploché a černobílé a ty kladné jsou většinou "morálně na výši". Kniha mi přijde hodně prvoplánová. Jde vidět, že se autor snaží do příběhu nacpat informace, které nastudoval o ústavu apod., ale mnoho prvků je v příběhu zbytečných - ústav, linka s Margot. Navíc, když už asi posté jsem narazila na větu "stoupal v něm hněv", tak to začalo působit trochu směšně. Pokud autor přestane sázet na jistotu, snad napíše lepší knihu.

Zuzu88
08.04.2016 2 z 5

Kniha se čte docela pěkně, ALE: zápletek je tam moc, padouchů je tam moc, hlavních postav je tam moc , hlavní postava nic moc a ten konec to všechno ještě pokazil. Kriminálky ať píše jen Nesbo :-)

Mischone
03.04.2016 5 z 5

Za mě 5 hvězd, protože tato kniha byla skvělá!! ;-)

happy-smile
02.04.2016 5 z 5

Tahle knížka mi hned od začátku sedla a i když to začalo vyšetřováním vraždy koně, tak jí to rozhodně neubralo na serióznosti. Četlo se to samo, všechno přirozeně plynulo a nemohla jsem se odtrhnout. Často čtu severské detektivky a toto bylo napsáno velmi podobným stylem, že jsem často zapomínala, že se jedná o francouzskou knihu ve francouzských reálicích. Bohužel musím ale vytknout konec, kde se autor snažil na čtenáře přehnaně zapůsobit, zmást ho a parádně ho napálit. Nabízí nám jedno vysvětlení za druhým a pokaždé se z toho vyklube něco jiného... Ale co, kašlu na to, i když byl konec překombinovaný až hamba, tak knížka byla suprová a jsem zvědavá na další díl.

slyvuska
02.04.2016 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem v poslední době četla..., poutavá, děsivá... Super. Těším se na Kruh

Market = )
31.03.2016 4 z 5

Kdybych mohla, dám tři a půl. Na jednu stranu super a pro mě originální nápad, na druhou stranu styl vyprávění místy dost zdlouhavý (asi jsem prostě poslední dobou moc zhýčkaná :-) ) a zvraty a překvapení mi přišly často předvídatelný. Jinak mám obavu, že o obratu "instinkt mu říkal" se mi bude i zdát :-D.

Fixa08
28.03.2016 5 z 5

Temný, mrazivý a skvěle napsaný thriller. Žádná slabá místa, prostě čtete a čtete, vrah neočekávaný. Kniha která pohltí a nenudí!

Didi15
23.03.2016 5 z 5

Velice ,velice zdařilé.

ales7021
20.03.2016 4 z 5

Relativně čtivé, napínavé, ale překlad pana Žáka mi nepřišel zrovna zdařilý.

rodak
13.03.2016 5 z 5

Velice čtivé, ponuré Atmosféra by se dala krájet .A po přečtení ve mne kniha dlouho zůstala takže to hovoří za vše.