Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3024 3024

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

seva77
10.03.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, četla jsem jedním dechem, už mám koupený druhý díl, hned se do něj pouštím.

zdendula31
05.03.2016 4 z 5

Ok,zbytečně dlouhá.

TheSarcasm
03.03.2016 4 z 5

Bylo to docela zábavné, i když: Děj je poněkud překombinovaný a zápletka kulhá na obě nohy; komisař je občas takový matla, ale naštěstí není opilec nebo feťák jako ti skandinávci; kde kdo tam trpí nějakou deviací (minimálně homosexualitou); logiku v chování padouchů jsem tedy moc nechápal; ale odsejpalo to a bylo to napínavé; jsem zvědavý jestli se nějak posune/vyvine vztah Servaze a manželky jeho zástupce; další díl (Kruh) si přečtu...

aandrew2
02.03.2016 5 z 5

Veľmi kvalitne spracovaná knižka, napínavý dej počas celého čítania...teším sa na druhý diel

Listicka3253
29.02.2016 4 z 5

7/8 knížky super, napínavé, tajemné, ovšem posledních pár desítek stran zoufale překombinované...

Aríka
23.02.2016 4 z 5

Kniha z trochu jiného soudku než běžně čtu, nicméně i přesto jsem s knihou byla spokojená a moc se mi líbila. Zasadit děj do francouzských hor, super. Vše začíná mrvým koněm, což mě ze začátku hned zaujalo a donutilo číst dál. Někdy jsem se trochu ztrácela v ději, ale vzápětí mně bylo vše jasné. Rozhodně doporučuji.

papillionnek
22.02.2016 5 z 5

Kniha se rozhodně nečetla jedním dechem, protože jsem se u ní ani nadechnout nestihla. A konečně jsem se při čtení bála. :) 5* je málo.

Zuzanka46
21.02.2016 5 z 5

Velmi napínavý a čtivý příběh, zasazený do poutavého prostředí hor. Jen mě trochu v závěru knihy zamrzelo, že jsme se nedozvěděli, kde Hirtmann skončil a jak se mu podařilo z auta po nehodě zmizet...
Těším se, až si přečtu další knihy od tohoto autora. Za mě jednoznačně palec nahoru :)

desert.fox
19.02.2016 2 z 5

Občas rozvleklý příběh s nepravděpodobnou zápletkou a dosti neodbornými informacemi o lécích, užívaných v psychiatrii. Postavy mají ty nejfantastičtější schopnosti á la neprůstřelný Vasilij.

josska
18.02.2016 5 z 5

fakt mrazivá napínavá kniha od začátku do konce

vyvodka
17.02.2016 5 z 5

To byla tedy jízda. Knížka se mi moc líbila, byla napínavá a plná zvratů. Četla se lehce, dobře jsem se orientovala v postavách i místě. Oceňuji prostředí Pyrenejí, které autor vykreslil opravdu živě. Jediné, co mi připadalo v ději už zbytečné byla ke konci knížky honička na skútru. Těším se na Kruh a autora přidávám do oblíbených. Knížka mi chvílemi atmosférou a prostředím hodně připomínala mou oblíbenou detektivku Purpurové řeky.

PetK
15.02.2016 5 z 5

Velmi dobrý, čtivý příběh s úžasnou temnou atmosférou zimy nejen venku v lesích, ale i uvnitř - jak v budovách, tak v duši.

Vilas1979
10.02.2016 4 z 5

Překvapivě nadprůměrná krimi severského střihu odehrávající se na francouzké straně Pyrenejí. Jistě, plná všelijakých klišé, ale je to mix těch nejlepších a hlavně osvědčených klišé, která prostě fungují, tedy proč ne. Čtení mne bavilo, takže jsem se nad tím ani moc nepozastavoval. Nad čím jsem se ale pozastavil bylo množství nezodpovězených otázek, některé méně podstatné, jiné zcela zásadní, těžko říci, zda na to autor jen zapomněl nebo to byl záměr, doufám v to druhé a v následujícím dílu budou alespoň některé z nich zodpovězeny. Trošku mne zarazilo, že ačkoliv mrzne, tedy bych čekal zasněženou krajinu, seržantka si vesele jezdí na motorce, pak nám najednou prší aby mohlo vzápětí zase nasněžit, měl jsem v tom trošku guláš, jaké prostředí si mám vlastně představovat. Jinak už nemám co bych vytknul, na prvotinu je to velmi zdařilé, myšlenkové pochody majora Servaze sympatické, nechybí totální zvraty ve vyšetřování, takže až do finále jsem skutečně netušil, kdo stojí na jaké straně. Na druhý díl se docela těším, uvidíme, zda je Minier jen výtečný plagiátor nebo se nám tu rodí francouzký Nesbo.

Kula
03.02.2016 3 z 5

Příběh začal slibně, aranžovaná mrtvola zvířete (podotýkám, že zvířata mám velmi ráda). Říkala jsem si, neotřelý začátek by mohl nabídnout neotřelý příběh. Ale nechval dne před večerem. Příběh je překombinovaný, divoké přerody postav z kladných na záporné a naopak jsou poněkud uměle naroubované. Postava globálního miliardáře, jenž páchá zločiny pro bezvýznamnou zdravotní sestru, sakra, ta musela být při milostných hrátkách absolutní eso, jinak si tu submisivní podlézavou závislost nedovedu představit. Pak tu máme postavu ústřední - vyšetřovatele. Samozřejmě, že se objevují prvky "povinné výbavy" poldy současných detektivek: temné dětství se surovým, případně opileckým otcem nebo obojí, dysfunkční manželství nebo rovnou rozvod, problematické dítě atd.
Prvoplánové vyskládání čiší i ze zvoleného prostředí: francouzské hory (tohle už tu ovšem bylo), zima, bouře, nedostupnost...Dramatickou a strašidelnou atmosféru patrně měl vyšperkovat psychiatrický ústav, jediný svého druhu v širé Evropě, chovající ve svých útrobách nejpekelnější zrozence této planety.
Důkazem autorovy úporné snahy o navození atmosféry děsu byla neustále opakovaná slovní klišé typu: mráz jí/jemu přeběhl po zádech, cítil/a jak se jí ježí vlasy chlupy a tak dále a tak dále. Autor je omílá pořád dokola, jak Mountfield reklamu na kolo štěstí.
Takže zase nic, tedy pardon, zase chabý průměr.

Flexi
01.02.2016 4 z 5

čte se to dobře, má to příjemnou zimní atmosféru, která teď u nás chybí, ale žádná originalita, trochu nedotažený závěr, chtěla jsem se hlavně bavit, a to se povedlo

amysa
30.01.2016 4 z 5

Dobré to bylo! Těch "pár" stránek jsem přelítla během chvilky, autor mě doslova přilepil k papíru a neodlepila jsem se dřív, dokud jsem nedočetla až k epilogu... Tuhle detektivku mohu doporučit, je to zajímavé a napínavé čtení, chvílemi jsem se dokonce i bála... A moc se mi líbilo, jak autor všechny mé hypotézy a tipy na pachatele doslova rozmetal:-) Jednu hvězdičku ubírám za poněkud překombinovanou stylizaci, to já prostě v knížkách nemám ráda... Ale rozhodně chci a budu ve čtení této série pokračovat... jsem moc zvědavá jak to Martin zvládne i v té osobní rovině... kapka romantiky vůbec neuškodí:-)

Bybyla
27.01.2016 5 z 5

Napinave cteni, vubec jsem do posledni chvile netusila, kdo je pachatel. Nicmene jedna vec na me pusobila lehce usmevne....jak on ten Servaz dostaval chudak zabrat. S takovym "mordovanim" vysetrovatele jsem se asi jeste nikdy nesetkala :-)

jarka2222
25.01.2016 4 z 5

Tak moc slibný námět, tak moc mrazivá atmosféra a tak moc přitažený za vlasy. Navíc, jak už tady zaznělo, chvílemi se mi to zdálo opsaný od Mlčení jehňátek i Purpurových řek....... Škoda. Na druhou stranu se to četlo dobře, nechybělo napětí...

chlo0opek
24.01.2016 5 z 5

Tak, co napsat k téhle knize? No tak třeba že má hodně stránek:).
Ale jinak je to teda kniha, která se čte dobře, takže to vlastně ani nevadí, má dobrou, promyšlenou zápletku i zajímavé rozuzlení, hezký obal, i dobrý název, kterému v zimě může dodat tu správnou atmosféru i pravé zimní počasí za okny a občas i zajímavé příběhové zvraty..
Na druhou stranu mohlo být rozuzlení odhaleno i pozdějc, místy bylo něco nakousnuto a pak se k tomu autor již nevrátil, ale jinak tomu nemám moc co vytknout..
Dlouho jsem se rozhodoval, zda dát plný počet, či nikoliv (je to tak někde mezi), ale nakonec se misky mých hodnotících vah převážily přece jen k těm pěti hvězdičkám.

senseifails
19.01.2016 2 z 5

Hmmm , tady někdo četl Purpurové řeky a Mlčení jehňátek a rozhodl se naťukat BESTSELLER !!!!!!! Vykalkulovaný a neoriginální až na půdu ! Pro každého něco. Máme tady detektiva s obligátním traumatem z dětství , ústav vysoko v horách napěchovaný vyšinutými vrahy v cele s euro verzí Hannibala Lectera , obskurní rituální vraždy a vše má samozřejmě kořeny v křivdě spáchané v minulosti . Kéž by autor dokázal s těmito klišé alespoň pracovat smysluplně a atmosféricky ... Toto je prostě jeden velký a tlustý HYPE!!!