Mráz

Mráz https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233093/bmid_mraz-G7y-233093.jpg 4 3014 737

Martin Servaz série

Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schopností k vyřešení děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

Nikolanik
25.01.2017 5 z 5

Jednoduse super! O knihu jsem si napsala Jeziskovi a nelituji. 600 stran jsem zhltla behem chvilky a obcas me trapilo, ze musim chodit spat a nemuzu cist dale. Napinave, prekvapive zvraty, cela atmosfera knihy pusobi opravdu mrazive. Uz se tesim na druhy dil, zajima me, jak se vyvrbi vztahy hlavniho hrdiny.

MarianP
24.01.2017 5 z 5

Kniha Mráz možno odradí čitateľov svojou hrúbkou presahujúcou šesťsto strán, avšak pozor, ide naozaj o majstrovské dielo, ktorému by sa žiaden milovník dobrej európskej detektívky nemal vyhnúť. Mráz neponúka iba výbornú detektívnu zápletku, ale aj mrazivý čitateľský zážitok. Kniha z prostredia Pyrenejí je doslova vrcholovým detektívnym počinom za posledné roky. Okrem mrazivej atmosféry a zaujímavého prostredia je kniha napísaná naozaj dobre. Autor dokáže čitateľa vtiahnuť do deja a núti ho čítať stranu za stranou. Čo sa týka zápletky, tá je vcelku prešpekulovaná, mrazivé prostredie okolia lanovky, striedajú ponuré chodby ústavu pre duševne chorých zločincov. Stavím sa, že v nejakom zimnom období, počas riadnej snežnej búrky táto kniha navodí stopercentnú mrazivú atmosféru. Vrelo (teda mrazivo) odporúčam!

Alzbetta
21.01.2017 5 z 5

Byla jsem naplá jak kšandy,od začátku až do konce.Hned jsem se pustila do dvojky - Kruh.Vypadá ,že mě zase chytne hned od začátku.
Už sháním třetí díl trilogie Tma,který mi ještě chybí.

HYPNOS88
17.01.2017 5 z 5

Detektivky moc nečtu, proto nesoudím z pohledu znalce tohoto žánru, ale ze stran příběhu, čtivosti a tak dále. Skvělé ! Nadělil jsem si na Vánoce celý box a už jsem ve třetině druhého dílu. Opravdu velmi čtivé a napínavé !

Vlak7
16.01.2017 3 z 5

Kniha se mi libila, občas mi prislo, ze se dlouho nic nedeje, kniha byla zbytecne moc obsahla. Ve srovnani s Kepllerem mi prisla malo akcni, u nekterych Kepllerovych knih (Hypnotizer), jsem se i bala. Chybelo mi, jak to dopadlo s hlavni sestrou, pokud se s ni ovsem nesetkame v druhem dilu. Nicmene se tesim na další dva dily.

Makii
09.01.2017 4 z 5

Dvě třetiny knihy byly naprosto výborné! Má to spád, je to velice napínavé, trochu jsem se i bála. Mohl to být velice luxusní thriller - nebýt toho závěru.. To prostě nemohli pachatele normálně zatknout?? A odpustit si tak překombinované honičky a podivnosti? To mě dost zamrzelo. A navíc, tolik chyb v textu jsem vážně nečekala. Záměny hodin x vteřin, spousta překlepů a dokonce hrubé gramatické chyby?!? Ale i tak je to opravdu velice dobrá detektivka! Líbila se mi.

Anasa
08.01.2017 4 z 5

Příběh mne chytil a nepustil, protože jsem jej ale poslouchala jako audioknihu, měla jsem na konci pocit, že jsem snad něco přeslechla. Maličko nedotažené. No, nezbývá než se pustit do dalšího dílu.

mapet85
07.01.2017 4 z 5

Príbeh mrazivej francúzskej detektívky autor zasadil do malej, tajomnej dediny „učupenej“ hlboko v Pyrenejach. Ako sám názov hovorí, príbeh sa odohráva v treskúcej zime. Avšak v knihe nejde len o pocit zimy a mrazu, ale názov je rovnako synonymom aj samotného deja, kedy som mal miestami zimomriavky. Výrazným plusom je aj prostredie psychiatrickej liečebne, kde sa časť deja odohráva, čo bolo pre mňa takisto lákavou výzvou prečo sa do knihy pustiť. Rovnako aj samotný prípad – mŕtve telo koňa zavesené na lanovke, kde je podozrivým prísne strážený pacient spomínanej liečebne. Postavy hlavných hrdinov sú takisto dobre vykreslené a pomerne sympatické. Detektív s nie veľmi spokojným životom Martin Servaz, ktorý prípad vyšetruje, ako aj psychologička Diana Bergová, ktorá príde na stáž práve do psychiatrickej liečebne, kde sa teda budú diať veci. Za nimi nezaostávajú ani ďalšie postavy v knihe, či už sú to tie kladné, alebo záporné. Aj keď občas neviete kto stojí na strane dobra a zla. :-) Miestami dychberúcu knihu, mrazivú, nielen kvôli zime, tajomnú, so stopami vedúcimi do minulosti, so zvratmi hodnými Jo Nesboa, ktorá vám zamotá hlavu a s rozuzlením, ktoré vám vyrazí dych môžem fanúšikom detektívok len a len odporučiť. :-)

adaba
03.01.2017 5 z 5

Skvělá detektivka ideální na mrazivé zimní večery. Řadím hodně vysoko, dlouho se mi nic tak nelíbilo. Dostala jsem tuto triologii od Ježíška, takže se hned chystám na Kruh.

Láďa92
02.01.2017 5 z 5

Detektivka, z které mi občas opravdu běhal mráz po zádech, na zimní večery ideální volba :)

SteveP1
31.12.2016 2 z 5

Vcelku dobré a napínavé čtení, atmosféra působivá, chvílemi morbidní a skličující, čte se to samo. Ale nějaké výhrady, které zbytečně kazily dojem, se určitě najdou. Hlavní hrdina, vyšetřovatel případu Servaz, je na policistu nezvykle přecitlivělý a bojí se tolika věcí, že je až s podivem, že může dělat tuhle práci. V řadě situací (nejen těch děsivých, ale z pohledu kriminalisty i celkem běžných a rutinních) se až příliš často opakuje, že se Servaz "otřásl", případně mu "přeběhl po zádech mráz", "cítil jak se potí", "začal polykat" nebo měl dokonce "závrať". Zřejmě tím chtěl autor situaci na okamžik řádně zdramatizovat a upozornit nás, že to, co se právě odehrává, není žádná sranda a že policajt je také jenom člověk. No nevím, všeho moc škodí a působí to kapánek nevěrohodně, pokud ne rovnou hloupě. Major kriminálky, zkušený a ostřílený profesionál, by byl jistě psychicky odolnější.
K tomu všemu musíme přičíst i značnou nepravděpodobnost a do jisté míry i nesmyslnost samotné zápletky, nelogicky složité provedení některých vražd, často technicky a reálně neproveditelné (kůň, vražda u mostu v horách,vražda ve Švýcarsku), nepravděpodobnost dění - např. absurdnost klíčového vztahu zaměstnanec - zločinec v ústavu apod. Co se týká vztahu Servaze s dcerou, tak tento mohl být možná podrobněji vykreslen třeba namísto toho, abychom se každou chvíli dovídali, jakou hudbu a písničku má ve sluchátkách jeho bisexuální policejní kolega...No a aby toho nebylo málo, hlavní ženská postava, mladá inteligentní psycholožka Diana, je neuvěřitelné zvědavá a tak místo své odborné práce v ústavu se věnuje spíše vlastnímu detektivnímu pátrání, protože okamžitě pozná, že je zde určitě něco v nepořádku. No a aby to neměla tak složité, tak je vždy ve správný čas na správném místě. Závěrečné rozuzlení je pak zbytečně překombinované a závěr tak nepravděpodobný a přitažený za vlasy, až jsem měl najednou dojem, že dočítám snad scénář Fantomase nebo nějaké bláznivé bondovky s Rogerem Moorem. Z tohoto pohledu se nemohu zbavit dojmu, že autor se snaží v touze po originalitě a výjimečnosti od začátku knihy čtenáře za každou cenu ohromit a šokovat, a to i za cenu značné nepravděpodobnosti a neuvěřitelnosti celého příběhu a chvílemi nás, čtenáře, ať chceme nebo ne, má tak trochu za blbce..
Na závěr technická poznámka - nevím, proč vydavatel tak plýtvá papírem, kniha má řádkování jak pro děti základní školy a k tomu velké okraje, při standardním tisku by mohla mít o 200 stran méně. Nebo bichle vypadá důležitěji a lépe se prodává ?

marketa8129
30.12.2016 5 z 5

Místy mi ten mráz běhal po zádech.

Ladyewe
29.12.2016 5 z 5

Dlouho mě žádná kniha nepohltila, jako tato! Přinesl mi ji Ježíšek, přečetla jsem ji za dva dny a zítra si utíkám koupit zbylé dva díly :-)

triana
29.12.2016 5 z 5

625 stran přečteno za dva dny, jinak to nešlo :-). Úžasná detektivka, těším se na další díl...

ArwenAragorn
29.12.2016 5 z 5

Říkala jsem si bestseller, to ještě nemusí znamenat, že se mně bude líbit. A on je skvělý, čte se sám. Hromada stran přečtená v nejkratším možném čase. Autor prostě ví jak na to. Mimochodem - zimu nemám ráda a tady je Mráz skutečně všude !.

mirunda
27.12.2016 5 z 5

Výborná detektivka, která se dobře četla. Do poslední chvíle jsem nevěděla nic :-)

SONP
26.12.2016 3 z 5

Od vzrůstu obliby skandinávských detektivek mám trochu problém se současnou nejpopulárnější podobou knižního detektiva. Buď je to opilec, feťák, zoufalec a nebo jiný typ totálního losera, který ale nakonec vše slavně vyřeší. A Minierův Martin Servaz není jiný: manželství má v troskách, přestal rozumět své dceři, miluje manželku svého parťáka, je to posera, neumí pořádně střílet a jeho zásadní devízou je znalost díla Mahlera a nepřeberného množství latinských citátů. Kniha oplývá výraznou mrazivou atmosférou a docela odsýpá, i když jsem si místy připadal jako v počítačové adventuře (jdi na místo A, získej indicii, přesuň se na místo B, tam se o ní zmiň a dostaneš další) a zápletka byla docela zábavná, i když v závěru trochu překombinovaná a některými postavami na můj vkus až příliš kopírující slavnějšího Hannibala Lectera. Počtení to však nebylo špatné a možná dám šanci i dalším dílům. 70%

vavajos
20.12.2016

Opravdu zajímavé,po serii severských detektivek příjemná změna. Děj mne od začátku nepustil a přistihl jsem se že na pokračování myslím i při práci. Musel jsem dát minimálně více jak hodinu četby denně a pěkně v tichu pod peřinou. Ideální na zimní tmavé týdny. Trochu mne zklamala postava psychiatričky, která se chovala spíše jako chovanec a strmý závěr propletených honiček ,zbytečných chyb profíků a natlačených rozuzlení smíchaných se soukromým životem detektiva Servaze. Pravda ,je třeba nechat něco na příště a z mého pohledu jsem to nevydržel ani den a jdu do KRUHU, doufajíc ,že padouch Hirtmann ukáže své pravé já...........

Lemurka
19.12.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek co jsem kdy četla, i přes méně záživný začátek.

adlenka
07.12.2016 4 z 5

Jednoduše mrazivá. Četla jsem po nocích, venku mrzlo, větračkou fičel vítr... A bylo to skvělé od začátku do skoro konce. Za ten konec ve stylu agenta 007 beru jednu hvězdu, nemám ráda náhodná řešení.