Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444127/bmid_lunapark-Xts-444127.jpg 4 1584 309

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

kilometr
17.09.2019 3 z 5

Jelikož patří King mezi mé oblíbené spisovatele,tak jsem si knihu užíval téměř do konce.Ale finální odhalení vraha a následný souboj mi přišel ne snad odfláknutý,ale na autora velmi neuspokojivý.60%.

Messilina
22.07.2019

Jak už jsem někde v minulosti psala, nejsem Kingovec. Tento druh knihy považuji za odpočinkovou četbu a to tato kniha splnila.

Kikim
05.07.2019 3 z 5

Jako oddechové čtení dobré, první polovina je takové vzpomínání hlavního hrdiny na lunapark. Detektivních je ale pouze posledních 50 stránek. Na konci se z ničeho nic přijde na vraha, tajuplných znamení (jak slibuje obálka) je pomálu.
Ale děj mi rychle ubíhal, oddechové čtení :)

Laylak
16.06.2019 5 z 5

Kniha bola putava, nie hororova, trochu mysteriozna, trochu zahadna, ale bavila, citabie islo hladko.

dale92
08.05.2019 3 z 5

King sa vrhol do detektívneho žánru a nedopadlo to najlepšie. Viac ako polovica knihy ani náznakom nepripomína detektívku, sledujeme príbeh mladíka, ktorý brigáduje v lunaparku, kde občas niekomu zachráni život. Až zhruba posledných 50 strán sa tvári ako detektívka, no nefunguje, ako by mala. King nám nedá žiadny náznak, podľa čoho by sme mohli zistiť, kto je vrah, aj keď podozrivých tu veľa nepripadá do úvahy. A ten záver je dosť odfláknutý, nepochopil som to vozenie na karolínskom kole a ten nápad hlavného hrdinu, ako obalamutiť políciu je na úrovni žiaka 1. stupňa ZŠ. Telefónne hovory sa predsa veľmi ľahko dajú preveriť, či už na strane volajúceho alebo volaného, to sa robí v detektívkach bežne... King má tú schopnosť, že dokáže písať pútavo, nech by písal o čomkoľvek, aj o muche sediacej na hovne by dokázal napísať 200 strán, ktoré by ste hltali jedným dychom, no kedysi ponúkali jeho knihy zaujímavé príbehy, posledných zhruba 10 rokov je to už len také varenie z ničoho.

Layyen
01.05.2019 4 z 5

Hodně odlehčená knížka od kinga, pozvolná, pohodová, troška romantiky, žádnej masakr, žádnej horor, ale špatná nejní :)

Martial
15.04.2019 5 z 5

Výborná

mirka71
13.02.2019 5 z 5

Docela povedený příběh, rozhodně to není detektivka, ani horor, spíš jen tak neobyčejný příběh z pro mě nestandartního prostředí lunaparku s trochou tajemna. Obyčejný kluk se formou brigády dostane mezi sortu lidí zvaných světští a začne se zajímat o vraždu, která se v lunaparku stala před několika lety,což se mu málem stane osudným....... Cestou za prací do lunaparku poznává těžce nemocného chlapce a jeho matku...chlapec má zvláštní schopnost jakési jasnozřivosti....Knížka mě vcelku bavila, proto dávám pět hvězdiček.

Lutziana
07.02.2019 5 z 5

Čtení tohoto kousku jsem víc jak půl roku odkládala a zdaleka jsem si od ní neslibovala nic, kromě toho, že to bude krátká oddychovka. Vše bylo nakonec jinak. Lunapark je příjemná duchařina, moje první přečtená "detektivka" od Kinga. Postavy příběhu jsou skvěle propracované, hlavní hrdina mi byl velmi sympatický, i když hned za ním se držel obdivuhodný chlapec Mike... Zezačátku jsem čekala obyčejnou detektivku, jež v lásce nemám, nakonec to byla ale solidní mysteriózní zápletka, trochu nedotažená, ale brala jsem jí jen jako druhořadý efekt a ozvláštnění už tak profundované atmosféry. Tenhle Kingův styl bych dva dny od přečtení předešlé "Kouzelné skříňky pro Gwendy" označila za progresivní, táhne na stará kolena více ke světlu, než k temnotě, která byla u Kinga vždycky hlavní jistotou, takhle je to podáno jinak a mě se to zamlouvá v pokročilejším čtenářském věku o dost líp, i když netvrdím, že se s chutí nezakousnu do nějaké echt Kingovky minulých dekád, to jistě zas někdy ano! Tesknivá nálada na závěr mnou hnula a čtenářské nitro pookřálo. Takhle dále, pane Kingu!

rutto45
27.12.2018 4 z 5

Prvé dielo, ktoré som od Kinga čítal. Priznám sa, že som čakal viac od ospevovaného "majstra hororu", ale aj tak milo prekvapil. Aj keď sa jedná skôr o detektívku (ktoré až tak moc nemusím) Štefan si udržal moju pozornosť po celý čas.
Pasáž, kedy atraktívna MILFka vylúpala mladého neskúseného panica sa mi na veľmi dlho vryla do pamäti.

Gallaxy
15.12.2018 5 z 5

Pro mě zatim nejhezčí "kingovka" (zdaleka jsem nepřečetla všechny. Možná by se mi vic libilo, kdyby knizka skoncila ztratou panictvi Deva, ale to by zase nebyl King. Zvlaštní pocit zůstává.

Julinka679
17.11.2018 3 z 5

Bylo to dobré, ale... nebyl to pravý King. Knížka se četla sama, byla zajímavá, trocha duchařiny tomu rozhodně pomohla ale nějak to pořád nebylo ono. Má to být detektivní příběh, což jistým způsobem je ale King většinou vše píše tak, že mám husí kůži a tady se to nestalo ani jednou. King je králem hororu a kdyby Lunapark byl více hororový asi by se mi líbil víc. Každopádně jsem si čtení užila a jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Za mě "kingovský" dobrý průměr :-)

jaroiva
03.10.2018 4 z 5

I když mě moc nezajímalo, kdo je viníkem, knížka se mi líbila kvůli ostatnímu. Možná že nemocné děti jsou až příliš laciné téma, ale jako celek mě to bavilo a charaktery byly uvěřitelné.
Pobavilo mě upozornění, že to není literatura faktu :)

opic 12
19.09.2018 5 z 5

...letím
Vznáším se a plachtím,driftuju a pluju na vlnách euforie.Chtěl bych se zase vidět jako tenkrát na pouti...ještě jednou mami,plosím jízdu za tři kačky.
Zanechme minulost labutí poněvadž je tu Lunapark.V nostalgickém retro po časech stýskání v dospívání,jo to bylo tenkrát.
Postava jednadvacetiletého kluka nás provází zrovna obdobím kde se tzv hledá.Je to správnej kluk a tím nemyslím Mirka Dušína protože nekouří a nebo nemluví sprostě.Správný je myšleno jako,že nedělá některé věci protože to dává smysl a je to tak "správný".Dělá je proto,protože "správný" opravdu jsou.Žádné pozérství,nebo záminka kalkulu.To dělá s Devina Jonese ne zas tolik koplikovanou postavu,ale o to zajímavějšího hrdinu s opravdovou oproštěnou čistou duší.Od toho plyne zároven celé vyprávění až do konce s Kingovým strašením v závorce bubák.Mystika tak akorád.Celý ten dům hrůzy je tu spíše jako tajemná třešnička.Kapánek zavádějící obálka dalšího dílka,která nutí většinu Kingovců pořídit v očekávání řádného bubu efektu.Nekoná se.Nezastírám.Právě takové si vybírám z jeho tvorby.Reálnější a jak tak poslední dobou si uvědomuju i spíše to pozdnější období Kingovy tvorby.Skalní jistě prominou:) Není to kulervoucí sugestivní jízda.Tohle je zrovna taková věc,kde je vám tak nějak fajn.A i když zrovna nejedete na horský dráze,stejně si dost možná koupíte lístek a zkusíte ji.Není to Osvícení,je to Očištění.Veselý či smutný s příjemným mrazením na senzorech na vašem těle spuštěných.Ty postavy jsou jak živí,ale tak to už je klasika,spolehlivá kvalita značky SK.
Ted však rád bych vám podotknul,že ne v dálce stojí malý úl,ale i tentokrát autor zabrnkal na tu správnou strunu i opět čtivě se mu daří vyvolávat příjemné pocity s melancholickou náladou po vzpomínkách zavátých v nenávratnu...chtěli bychom vidět jako tenkrát podobně sfouknutou svíčku na dortu a zase plout vstříc nejisté budoucnosti.
Mike natáhl ruku a obrátil ji dlaní vzhůru."Plácneme si,at žijem si."

Anushka1
06.09.2018 4 z 5

Zajímavý detektivní příběh. Jediná věc, co mi vadilo, bylo, že jsem celkem brzo odhadla, kdo bude vrahem a v závěru se mi to potvrdilo.

Metla
28.07.2018 4 z 5

Příjemná letní jednohubka, až takhle stručně se dá shrnout tohle Kingovo dílko. Vysokoškolský student se na prázdniny nechá najmout jako pomocná síla v zábavním parku, při té příležitosti musí překonat problémy s první láskou, dozvídá se něco víc o světě a lidech kolem sebe, především však o sobě samém. Všední témata jsou okořeněna nevyřešenými vraždami a duchařinou, přesto bych se zdráhala knížku označit za horor. Soubor více či méně zajímavých epizod z Devinova života pro mě poněkud ztratil na poutavosti s poslední dvacítkou stránek, které měly být nejnapínavější… bohužel to nějak nezafungovalo (a v řešení měl pan King mezeru). Nevkládala jsem do „Lunaparku“ přehnaná očekávání, můžu tedy vyjádřit spokojenost – ty dva dny strávené u pláže obsluhou atrakcí v atmosféře 70. let nepovažuji za promarněné. Dojem se usadil mezi 3 až 4 hvězdičky.

niki-chan
11.07.2018 3 z 5

Nečetlo se to špatně, prostředí Lunaparku a záhadná vražda mladé dívky v domě hrůzy jsou dobré náměty. A celkově to je dobrý příběh s velmi dobrým koncem, jen by vůbec nevadilo, kdyby byl o pár stran kratší. Celkem 3 a půl *.

slawa.cap
04.07.2018 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu... Čekal jsem horor, čekal jsem detektivku, ale ani jedno se nedostavilo. Detektivní složka je skoro utopená a větší význam má jenom v jedné kapitole. Horor je minimální, čekal jsem děs a gradování napětí a ono to bylo jenom takovy oťukávání. Tolik k očekávání.
Kniha mi dala zajímavý příběh mladého kluka se zlomeným srdcem na letní brigádě. Moc čtivě napsáno a po delší době jsem nechtěl přestávat s poslechem.
Závěr mi vyrazil dech, jak závěr vyšetřování (i když ten jsem očekával, ale asi si ho nechtěl připustit) závěr knihy jsem taky očekával, ale doufal, že všechno dopadne trochu jinak.
Není to nejlepší kniha od Kinga, ale dávám pět hvězd. Kniha mi, i přes nenaplněné očekávání, neuvěřitelně sedla.

momo01
03.07.2018 5 z 5

Na přebalu je napsané, že je to detektivní příběh, čekala jsem tedy detektivní příběh a dostala jsem detektivní příběh (pro puntičkáře doplňuji: protkaný duchařinou). Mně to bavilo. Zápletka mě chytla a mám ráda Kingovy přirovnání a slovní obraty, takže za mě plný počet.

Mooneylan
04.06.2018 2 z 5

"Lunapark! To bude pecka!" Taky vám to prolétlo hlavou? Následovalo ale zklamání. Čekala jsem horor, mrazení, napjetí, prostě Kinga! Ale četlo se to spíš jako pohádka. Achich ouvej