Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444127/bmid_lunapark-Xts-444127.jpg 4 1585 1585

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

Dolik13
20.08.2017 2 z 5

Nejsem příliš velký fanoušek Kinga, nicméně jsem mu dal opět šanci a opět jsem zklamaný. Očekával jsem horor, tajemný příběh okolo domu hrůzy z Lunaparku, ale dostal jsem v podstatě jen béčkovou detektivku, kde se rozhodně bát nebudete. Hlavní postava byla sympatická to jo, ale závěrečné rozuzlení? Motiv vraha? Nic jsem se nedozvěděl, a tak opět musím říct, že mě King zklamal. Nevím, zda mu ještě někdy dám šanci.

Veronika33
20.08.2017 4 z 5

Po dlhej dobe som si opäť prečítala ďalšiu knihu od môjho kedysi veľmi obľúbeného autora. Kniha bola celkom pútavá, dobre sa čítala. Koniec sa mi zdal však taký nijaký, myslím, že King má aj lepšie diela. Prostredie kde sa príbeh odohrával ma však veľmi zaujalo a bavilo.

Kristyna95
17.08.2017 3 z 5

Temna stranka lunaparku propletena tajemstvim a strachem me pritahuje jako vosu med od doby, kdy jsem dokoukala 4.radu American Horror Story. Z tohoto duvodu jsem sahla po teto Kingovce v domneni, ze bude napsana v dobobnem duchu. No, neni. Netvrdim, ze je to spatna kniha, cetla se moc prijemne a urcite ma sve kvality, ktere se ji opravdu uprit nedaji. Jenze ja po otevreni knihy ocekavala husi kuzi, ne prijemne letni poctenicko, u ktereho jsem citila nejake to napeti az na poslednich dvaceti stranach. Mozna jde i o spatne nacasovani, moje posledni prectena kniha pred Lunaparkem bylo Kingovo Osviceni, takze jsem asi vnitrne ocekavala podobnou hororovou atmosferu.
Ale tak co, King proste v teto knize ubral, ozivil na papire zajimave charaktery v cele s docela sympatickym hlavnim hrdinou a prenesl nas do letni atmosfety 70.let, ktera pribehu dodala jeste o neco vic kouzla. To totiz kniha bezpochyby ma, ale ja se porad nedokazu zbavit dojmu, ze z tohoto nametu mohl King vyzdimat mnohem vic.

michal666
16.08.2017 4 z 5

Často špatně hodnocená jako slabá "kingovka". Je to sice oddechovka ale mě se líbila. Jednoduchý děj s trochou nadpřirozena.

aji
11.07.2017 5 z 5

Lunapark je první kniha, co jsem od Kinga četla. Velmi se mi líbila a naladila mě na další knihy. Od té doby je King můj nej autor.

dadu1688
12.06.2017 4 z 5

Moje první kniha od Kinga. Myslím, že jsem čekala něco jiného, ale i přes to mě kniha nezklamala. Něčím mě učarovala. Možná tím, že jsem se dokázala ztotožnit s hlavním hrdinou. Zklamání v lásce, vysoká škola, letní brigády a všechny trable s tím spojené... tedy s vyjímkou duchů, ti se mi zatím nezjevují. :D

Vincenzoci
31.05.2017 4 z 5

Příjemná oddychovka, možná jsem čekal větší odvaz autora (a možná i trochu jatka - lunapark sám o sobě nabízí víc než dost, míst "nehod" a navíc strašidelný dům, jen se toho moc nevyužilo, škoda. Ale je to pěkná ukázka toho, jak takový lunapark funguje, co návštěvník nevidí, jak je to mezi světskými atd. Rozhodně doporučuji, nebude litovat.

Air15
04.03.2017 5 z 5

Skvěla podaná kingovská jednohubka - svižné, napínavé, dojemné a trochu strašidelné. Navíc zajímavé prostředí lunaparku ze 70. let. Jenom ta propagace vydavatele, že se jedná o detektivní příběh je trochu přehnaná. Alespoň já jsem to tak nevnímal.

Simona02
28.02.2017 4 z 5

Moja prvá Kingovka.

regenka
25.02.2017 3 z 5

Hodnotím převážně kladně a to především díky několika věcem. Za prvé, je kniha docela krátká, takže se dá přečíst celkem rychle a s nadšením. Líbí se mi i romantický prvek i prostředí lunaparku. U první poloviny jsem se poměrně bála (dvakrát se mi o pouti zdálo), druhá polovina už byla víc detektivní.... k dokonalosti to má daleko, ale příjemné počtení.

trudoš
25.02.2017 4 z 5

Na Stephena Kinga nečekaně řemeslné dílko, sympatické především nepříliš velkým rozsahem. Ten slibuje napínavou počtenou, bohužel opak má k pravdě až nebezpečně blízko. Autorova tendence psát bez konceptu má za následek, že poměrně dlouho trvá, než děj nabude konkrétního tvaru a poté, co si projedeme nadšením ze života světských, konečně se dostáváme k nějaké zápletce (tedy za dobrou půlkou knihy). Jenže nebyl by to mistr mistrem, kdyby všechny tyhle řeči kolem nebyly výborně napsané. Atmosféra počátku sedmdesátých let je báječná, a přestože ústřední motivy nijak zásadně nevyděsí, ta nostalgie pouťové zábavy jednoduše zahřeje u srdce. Vlastně by se dalo říct, že detektivní linie je vedlejší a působí jen jako přidaná hodnota, nemluvě o duchařských sekvencích, vystřižených jak z Krajních mezí. V tomhle ohledu King bohužel moc nepřekvapí „nečekanými“ zvraty, protože až moc dopředu naznačí, jak se věci mají. Přes všechny nedostatky se ale Lunapark skvěle čte, a to je to, co se počítá.

Beebee
07.02.2017 3 z 5

Vynikající dílko, na rozdíl od jiných kingovek hraje nadpřirozeno vedlejší roli, ale rozuzlení je poměrně překvapivé a popis vnitřního života hlavního hrdiny jako vždy imponující. Prostředí Lunaparku je neotřelé a nové pro pozadí tragédie. Jediné, co je na této útlé detektivce na rozdíl od některých jiných kingovek jiné, je malé prokreslení postav, popis jejich vnitřního život je jednodušší, přímější, jsou poměrně jednoduše rozděleny na kladné a pak nesympatické. To vše na vrub rychlejšího spádu děje a zjednodušení vyprávění. Kvůli tomu jsem se do většiny postav (krom hlavního hrdiny) měla problém dostatečně vcítit. Kniha však rychle odsýpala.

Maus
31.01.2017 5 z 5

Jedním slovem Wow! Moc povedený příběh a kniha se četla úplně sama. Zatím vždy, když jsem šáhla po tenčí Kingovce, tak to bylo krásné odpočinkové čtení. Příběh se mu vážně povedl, ale abych řekla pravdu, doufala jsem, že se toho bude dít v domě hrůzy víc. Ale jinak jsem úplně spokojená, ještě teď vstřebávám celou knihu. Mám z ní úžasné pocity.

Kaaramelka
31.01.2017 4 z 5

Kniha Lunapark je příjemná oddechová "Kingovka", která mne nezklamala, a já se jen utvrzuji v tom, že si od tohoto autora chci přečíst další a další knihy.

Svatoslav
25.01.2017 5 z 5

Stephen King a magický realismus? Že to nejde dohromady? Lunapark čtenáře okouzlí vykreslením doby, svého "fikčního" světa. Lunapark vás dojme svou upřímností a vzpomínkou na časy, kdy pokynutí hlavou na pozdrav bylo povinností. Lunapark vás mírně vyděsí svou "ghost story" linkou a v neposlední řadě chytne a nepustí svým detektivním pátráním. Lahůdka na jedno posezení, která zpříjemní každý sychravý den.

PetikH2O
17.01.2017 4 z 5

Na můj vkus tam bylo krapet víc tý romantiky, Křapíku..

Toffee
30.12.2016 4 z 5

King nikdy nezklame. Jeho schopnost vyprávět příběhy je neskutečná. Ať je kniha o čemkoli, po první větě jsem tam. Ani tentokrát nezklamal.

Lenkacz92
10.12.2016 5 z 5

Další velmi podařený příběh od úžasného spisovatele.

Shakina
02.12.2016 2 z 5

Tak tohle mě velmi zklamalo :( K dítěti jsem si nenašla vztah, mystické prvky docela ochuzené. První polovinu jen popis práce na lunaparku. Skončilo to dřív, než jsem se mohla začíst.

Petrue
04.11.2016 4 z 5

Přestože se kniha četla dobře, hlavní hrdina byl roztomilý a prostředí lunaparku jsem si užívala, ve finále jsem si připadala ošizená. Třeba část s duchem mohla být propracovanější a minimálně v jednom případě si mohl autor více pohrát s emocemi. Nevadí, další knihou si to 100% vyžehlí.