Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444127/bmid_lunapark-Xts-444127.jpg 4 1584 309

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

pistalka
25.12.2013 4 z 5

,,Jsem literárním ekvivalentem Big Maca a hranolek,“ prohlásil kdysi Stephen King. Čímž demonstroval jednak nadhled, který nad sebou má, také však ukázal, že i autor jeho postavení a vlivu se nemusí brát příliš vážně. Protože King moc dobře tuší, že píše braky. Nebo tomu říkejme nenáročná literatura. Literatura pro zábavu, pro masy. Je to v podstatě jedno, protože to nemusí mít nutně negativní konotaci. Píše skvěle a s věkem působí ještě semknutěji než dříve. Vychází mi z toho všeho daleko lépe než naprostá většina těch rádoby-vážných Coelhů a podobných. Těch, kteří se nakonec jen topí ve vlastní povznesenosti a pocitu, že jsou něco víc, že mají moc vám něco předat, nějak vás ovlivnit a změnit.
Lunapark. Sotva jsem se začetl, došel jsem ke konci. Příjemná oddychovka, v Kingově kariéře jedna z nejkratších, nikoli nejlepší, nikoli nejhorší. V podstatě jen mírně rozšířená novela, která by se skvěle hodila do některého z povídkových souborů. Nic nezapomenutelného, ale já se bavil. Hodnocení: 75%

RUSTY
23.12.2013 3 z 5

S každou další novou knihou od Kinga doufám, že se vrátí ... že se příplíží jako tenkrát ... ta známá ponurá atmosféra se špetkou zvrácenosti. Jako kdysi, když jsem četla jeho Osvícení, Řbitov Zviřátek, Misery, Cujo ... ukradly mi tenhle jedinečnej pocit moje přibývající roky, a nebo King už vážně není tím Kingem, který má v hlavě démony a on je musí přenést na papír, aby se jich zbavil? Poslední roky mám pocit, že se King těch démonů už zbavil ... snad to bude tím, že se zbavil svého největšího démona - drog. Ano ... tahle kniha je čtivá, líbila se mi ... ale bylo to spíše něžné pohlazení před spaním, než-li zaseknutí pařátů, které už nepustí ...

Kituska
20.12.2013 3 z 5

Kingu, nebylo to špatné, ale už jsem od tebe četla lepší! Přišlo mi to bohužel celkově nedotažené. Vůbec to neodpovídá Kingovým kvalitám.

vorenus
08.12.2013 4 z 5

Jednu hvězdu musím ubrat za hooodně pomalý začátek, ale pak mě King dohnal až k slzám.A ta největší hrůza se nevalí z nějakého nadpřirozena, ale píše ji sám život.

zahadum
26.11.2013 4 z 5

Nový román S.Kinga je skôr taká rozsiahlejšia poviedka. Niekde v prvej polovici je skvelo navodená atmosféra leta...letných zvukov a je tu priam cítiť všetky tie vône ktoré sme ako malé deti okolo kolotočov zažili. Koniec knihy je viacmenej klasický a ničím nevybočuje nielen u Kinga ale ani u podobne ladených príbehov s duchárskou tématikou.

plomo
21.11.2013 4 z 5

knížka mi přišla jako nečekaný pohled od dávného přítele - potěší, je skvělý. Člověk jen lituje, že se na zadní stránku nevejde více slov a taky že není napsána zpáteční adresa, protože by bylo tolik doplňujících otázek.

Christo
21.11.2013 4 z 5

Tajemné a hororové kulisy jsou pouze v pozadí Kingovského sympatického příběhu lidských vztahů a jedné lásky.

p.mihoc
18.11.2013 5 z 5

Možná jsem vůči králi nekritický, ale nemůžu jinak. 6 hvězdička bohužel chybí. Píše fantasticky. Za takový talent bych svou duši s čistým svědomím upsal samotnému Luciferovi. Tradiční je i výborný překlad Lindy Bartoškové. Tomuhle románu nechybí dokonce ani skvělá původní obálka. Nádherný lidský příběh 10/10, emoce 10/10, atmosféra 10/10, napětí, horror 8/10 - ale o tom tahle kniha není. Mohu jen doporučit.

DennisMoore
14.11.2013 5 z 5

Tahle kniha se podobá některé z těch stařičkých lunaparkových atrakcí, kterých je plná. Stejně jako se její vypravěč nostalgicky ohlíží za mládím, letní brigádou u kolotočů a bezstarostností, tak se Stephen King ohlíží za dobami, kdy kniha nemusela být tlustá jako cihla, aby byla dobrá a bylo toho v ní hodně, kdy se to v ní nemuselo hemžit mrtvolami, aby byla hororová... Já jsem ji obzvlášť po nemastném neslaném (a hlavně zbytečně dlouhém) Dallasu 63 zhltnul jako malinu. Více než milá žánrovka se skvělou retro atmosférou, perfektně vykreslenými postavami, typickým humorem a samozřejmě zlověstně plíživým čímsi, co udeří až v závěru (a co ani nemusí být nadpřirozené).