Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444127/bmid_lunapark-Xts-444127.jpg 4 1585 1585

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

kutikk
29.03.2014 5 z 5

Vím, že spousta lidí považuje toto dílo za průměrnější, ale já jsem z knížky byla nadšená. Sice konec mi přišel takovej trochu odfláknutej, postrádala jsem u něho napětí, ale jinak super. Asi to bude tím, že jsem šílenec a miluju zábavní parky, takže z prostředí jsem byla nadšená a když park měl po sezóně, tak mi to rvalo srdce :D Určitě žádně veledílo to není, ale jak říkám, mně se kniha velmi líbila a vrátím se k ní. Měla i spoustu zájímavých myšlenek. Jediné co nechápu, proč překladatelka překládala ze začátku úplně všechno včetně názvu písniček nebo znamé společnosti (šest vlajek :D ) a ke konci knihy nechávala originální názvy.

Edona
28.03.2014 3 z 5

Lunapark je první knihou, která se mi kdy od pana Kinga dostala do rukou. A musím říct, že to asi nebyl nejlepší nápad. Mnoho komentářů také nasvědčuje, že toto není typický King. Měla jsem vysoká očekávání, která se bohužel nenaplnila. I přesto Kingovi nedávám stop, určitě zkusím i jinou knihu, nějakou starší klasiku.

Baiba
25.03.2014 4 z 5

Není to horor, není to thriller, není to ani plnokrevná detektivka. Je to nostalgická vzpomínka na mládí a tuhle polohu Kinga mám hodně ráda (viz Tělo, které je samozřejmě mnohem vydařenější). Přestože to není nejlepší román, který jsem od něj četla, určitě to bylo příjemné setkání, dojemné a hodně smutné... a já se těším na další.

slamenka
15.03.2014 3 z 5

Příběh se mi celkem líbil, ale nějak jsem od Kinga očekávala něco víc... Možná mě to zklamalo, protože jsem od začátku spíš čekala trochu duchařinu a na to jsem se těšila a to se nakonec nekonalo.

Jančislava
13.03.2014 4 z 5

Mě se kniha líbila. Je pravda, že nebyla nijak strašidelná ani záhadná, ale měla pěkný příběh. Neškodilo by pár věcí více rozvést a upřesnit a proto jen 4 hvězdy, ale rozhodně nelituji, že jsem knihu koupila.

Mikisan
05.03.2014 5 z 5

Velmi milý,zajímavý a napínavý King....Plácnem si, ať žijem si!

Gard
03.03.2014 5 z 5

Kdybych tuto knihu četla v samém začátku svého okouzlení stylem pana Kinga, tedy zhruba před dvaceti roky, asi by mě nalákala na další čtení. Kdybych ji četla před deseti roky, myslím, že bych ji přiřadila k těm několika málo méně podařeným. Dnes říkám proč ne. Všichni se měníme, proč ne pan King. Když ho milujete, není co řešit.

tondavon
28.02.2014 3 z 5

Velmi čtivě napsaná "detektivka" o ničem. Uznávám, že Stephen King umí opravdu zábavně psát, ale poutavý děj se mi opravdu na 204 stránkách, co tato kniha má, nepodařilo nalézt. Lunapark je zkrátka ten typ knihy, která kdyby končila invazí mimozemšťanů, tak na to nemůžete namítat zcela nic. Zkrátka zábavná jednohubka. Nic víc, nic míň.

muchomurka
23.02.2014 3 z 5

Takový netypicky typický King. Líbil se mi detektivní příběh, i typicky "Kingovský" styl psaní, ale čekala jsem nevím, něco jiného, něco víc? Ze začátku to bylo hodně rozvláčné, trvalo mi, než jsem se do děje začetla, což se mi většinou u jeho knih nestává. Ale i tak to bylo dobré.

vnimat_Krasu
23.02.2014 4 z 5

V Lunaparku to je. Ta obdivuhodná svižnost a plynulost Kingova vyprávění, co z něj nedělá jen mistra hororu, ale především mistra děje. Lunapark vám nabídne mládí, které byste si chtěli zkusit, trochu detektivky i trochu emocí, to když se dějové linky sem tam důmyslně přesunou blíže k současnosti. Na jedno spláchnutí lahodná krmě. Nic víc se ostatně od knížky tlusté jako ukazováček nedá čekat.

harald
18.02.2014 4 z 5

S úsměvem si rád čtu některé diskuze o tom, že se King vyčerpal a už vlastně nemá o čem a jak psát. Kromě toho, že je stále vynikající ve svém nejtypičtějším "mysteriózně-hororovém" žánru, dokáže zdařile zabrousit i do vod odlišných. Stejně jako u Lisey a jejího příběhu, jsem si i u Lunaparku vychutnal Kinga nehororového. Ne, King není král hororu, King je král zábavné literatury, která není hloupá. Jen nechápu, proč taková obálka, která je dokonce převzata z originálního vydání. Lunapark není horor, ale spíše nostalgické pohlazení. Kdo očekává horor, bude zklamán.

Reiben
14.02.2014 4 z 5

Křapíku zapomeň konečně na tu starou rašpli, co tě poslala k vodě a radši si přečti něco od chlápka jménem Štefan Král. Není to žádnej chrapoun, ale světskej ze světskejch. On totiž nepíše knihy, ale prodává zábavu. Nakonec ještě zjistíš, že ten jeho novej příběh je jako projížďka na Karolínským kole. Trvá chvíli, ale vzduch je tam jasnej a výhled víc než krásnej.

MaaaR@
14.02.2014 4 z 5

Nedokážu přesně popsat, čím to bylo, ale nedokázal jsem se odtrhnout od stránek a užíval jsem si to od začátku do konce.

Valentine
13.02.2014 5 z 5

Pohodová knížka která chytne svou lehkostí a upřímností za srdce. Velice čtivá, vtipná, chytrá a... prostě krásná.

borknagar
13.02.2014 4 z 5

V posledních letech chytá pan King druhý (možná už třetí, čtvrtý) dech a po skvělém "Dallasu" je Lunapark více než dobře napsaná kniha. Tak akorát dlouhá, aby nenudila, čtivá a lehce mrazivá. S detektivkou toho nemá moc společného, ale jinak se budete bavit královskou atmosférou jednoho horkého léta, v jednom zábavním parku..... Za mě čtyři poctivé bodíky.....

Kosmik
12.02.2014 5 z 5

Fantastická knížka, i když si myslím, že se s tou ,,detektivkouů v anotaci dost sekli :D

petrulka
10.02.2014 2 z 5

Tady jsem Kinga vůbec nepoznala. Slabší detektivka, určitě nebudu číst znovu.

Listicka.witch
30.01.2014 3 z 5

Oddechové, ale přitom zajímavé čtení - kniha mně bavila.
Nemusíme u každé jeho knihy zažívat chvíle před infarktem :D

zuzanazuz
28.01.2014 3 z 5

Pro mne z Kingovek -co jsem četla- zatím nejslabší. Tedy slabší - nemyslím slabá.
Přemýšlím, co mi tak vůbec utkvělo za tu chviličku čtení (útlé nemám moc ráda) ... hm... na začátku to bylo konstatování, že galantní mladíci se jen málokdy dostanou ke kundičce. Zhruba za polovinou knížky asi to, jak malý Mike vyjádřil v nemocniční hale hodně nahlas přání "chci, abyste mě vzali do Lunaparku, než umřu". A je fakt, že na konci mi ukápla ´slza´ (Scrable - za 4 body). ***+

karinga
22.01.2014 4 z 5

Možná to bylo tím, jak je kniha krátká, nebo tím, že to má být detektivka, ale nebavila mě zas tolik jak je u Kinga běžné. Oceňuji první polovinu knihy plnou slangových výrazů, ale druhá půlka už byla taková nijaká, i když kluk na vozíku byl prima.. Na můj vkus moc málo duchařina. King to umí i líp.