Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3684 521

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Lolita , 1955

Fiddis
17.05.2021 3 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Bylo to na mě těžké čtení, někdy jsem se v tom až ztrácela a bylo to dlouhé. Zkraje jsem ani jakoby nic necítila, ale ke konci už to bylo silné. Času stráveného s knihou ale rozhodně nelituju.

Afilada
10.05.2021 4 z 5

Je to věčné téma. Mladé dívky jsou neskonale krásné a svou odzbrojující bezprostředností až naivitou jsou schopny poplést hlavu skoro každého muže. V knize není nic kontroverzního, jde o zcela pravdivou výpověď stárnoucího muže. Doporučuji knihu české autorky Hany Lundiakové "Co je ti do toho". Tam je to přesně naopak, uštvaná 33nice se zblázní do mladičkého chlapce. Mládí je neskutečně přitažlivé, ano, takoví jsme.

JmenujiSeZuzla
03.05.2021 1 z 5

Tohle byla zkouška vůle. Asi po 50 stránkách jsem chtěla zaklapnout a prostě nedočíst. Čtenářská výzva mě však trošku popohnala, ji prostě nějak přelouskat - a že jsem ji louskala pěkně dlouho.
Téma se prostě špatně čte. Zajímavá byla autorova myšlenka, popisovat nejniternější pocity hlavního hrdiny a přesto se absolutně distancovat od erotických/por*ografických scén. Avšak forma deníku autora nutila psát prakticky jen o pocitech. To knihu prostě strašně natáhlo (forma povídky, jak byla nejdříve Lilita zamýšlena, by v tomto případě nebyla podle mě vůbec od věci) . Velice přínosný jsem shledala závěrečné slovo autora. Musím souhlasit, že téma je přesně jedno z těch tabuizovaných. Avšak nemám nejmenší chtíč (možná ani vůli) zrovna tuhle úchylku normalizovat. Četla se mi strašně špatně. Vážně varuji slabší povahy, že Lolita není místy úplně příjemné počtení. Místy šokující a intimnější scény mi nedělaly dobře.
Druhá část za mě přehnaně dlouhá. Půlka z ní byly jen naprosto nepodstatné popisy toulkami po USA doplněné o úzkostné privátní momenty hrdinů.
Humbert Humbert ve mě, na rozdíl možná od jiných čtenářů, nevzbudil soucit. Ač místy byli chvíle, kdy mi niterní pocit napovídal jinak, žárlivé scény, psychopatické chování a naprosto iracionální pohnutky mě ponechávali nohama na zemi. Konec asi zasloužený pro všechny zúčastněné. Nejvíce zasažená musel být sama Lolita. Být uvězněná v pasti svého pěstouna - ten pocit bezmoci z její strany mě celou dobu děsil.
Po přečtení aspoň vím, po jaké z klasické literatury do 20. století do budoucna nesáhnu k maturitní četbě.

Hanjimka
27.04.2021 4 z 5

Skvělým hlasem pro mě přečetl Miroslav Mejzlík. Nádherný jazyk, podivný děj a téma. Nebýt knižní výzvy nikdy bych se k ni neodhodlala.

tabaluga
04.04.2021 5 z 5

Uf, to tedy bylo... Děkuji za tuto knihu, nikdy jsem nechápala, jak se takové věci můžou stát, ale už to chápu.. On ji opravdu miloval jen svým zvrhlým způsobem. A ten jazyk, jakým byla kniha psaná. No prostě skvost:-) ale bylo to pro mne opravdu těžké čtení.

mazlak
01.04.2021 5 z 5

Velmi zajímavě napsaná kniha. Viděl jsem již dvakrát filmové zpracování, ale to mne nikterak neoslovilo.

Martiiiik
28.03.2021 5 z 5

Zajímavá kniha :-) asi jsem očekávala trochu něco jiného, ale líbila se.. hlavně ten bohatý jazyk, který byl tak přirozený.. obdivuhodné.. :-) samotný příběh, no.. :-D ale kniha jistě stojí za přečtení :-)

Madla81
24.03.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Bravurně napsaná bohatým jazykem přetékajícím příměry, kaskádami slov, přívaly přirovnání a prošpikovaná intelektuálními narážkami a francouzskými citáty. Vztah Lolity a Humberta Humberta není nijak nechutný či oplzlý, je lidský a nekonečně smutný. Ale skutečně to není jednoduchá kniha. Jak pro její slohovou pestrost a barvitý styl jazyka není opravdu pro každého. Přiznám se, že jsem ji četla několik měsíců a často jsem ji musela prokládat nějakými "lehčími" kousky. A například v době nemoci nebo velkého psychického vypětí jsem ji nemohla číst vůbec. Ne proto, že by mi byla proti srsti Humbertova zvrhlost, ale právě pro ten opulentní styl vyprávění. Nabokov je pro mě pan vypravěč a Lolita je psychologický a společenský román par excellence.

Aichah
13.03.2021 1 z 5

Dočteno silou vůle kvůli čtenářské výzvě a také protože je to zak známé dílo. Příběh jako takový nebyl špatný, ale strašně mi vadila ta zbytečná květnatost a popisy totálně nesouvisejících věcí. Spousta stráněk o ničem,...asi je to pro mě moc "umělěcké", nevím. Dnes konečně dočteno a vím, že už se k tomu nevrátím.

Hall3006
08.03.2021 5 z 5

Lolita: zpověď zvrhlíka. Tak by jí mohli hodnotit nepřipravení čtenáři. Toto vrcholné dílo Vladimira Nabokova doporučuji číst až po zhlédnutí filmu s Jeremy Ironsem a četbě dřívějších Nabokových děl. A nyní i po četbě knihy Rez a záře hvězd. Pak lze knihu číst bez předsudků aby "laskavému čtenáři nevylezlo obočí až na temeno hlavy" První část je plná popisů myšlenek zvrhlíka, druhá popis cesty za "rájem ověnčeném plameny". Vše tvoří celek protkaný mistrnými obraty a kouzelného pera Nabokova. Kdo chce být opravdu v obraze přečte i povídku Čaroděj, jeho raná verze Lolity.

lianka 2711
06.03.2021 5 z 5

Přečetla jsem ji už po několikáté a vždycky se k ní ráda vracím, ačkoliv je místy velice nechutná. Humbert Humbert má své jedinečné kouzlo, kterému nemůžu odolat, a kniha tím získává výjimečnou atmosféru.

VeruB
03.03.2021 2 z 5

Měla jsem tuto knihu dlouho v seznamu "must read" a musím říct že jsem byla zklamaná. První asi polovina docela dobrý, to mi vadila jen francouzština bez překladu, kterou neovládám, ale potom jsem se začala ztrácet v ději nebo spíš v myšlenkových pochodech. Ke konci už jsem se nutila knihu vůbec dočíst.

JustWomen
26.02.2021 2 z 5

Začátek knihy vyvolává velká očekávání, která ale s přibývajícími stránkami jaksi vyznívají do prázdna. Obšírné popisy a myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou únavné a opakující se. Stránkami jsem se proto doslova prokousávala. Určitě by toto téma šlo napsat čtivěji.

Scathia
23.02.2021 5 z 5

Možná někdo našel nějakou míru soucitu s hlavním hrdinou, já jsem to ale nedokázala, a to i přes to, že v práci se s lidmi s pedofilií nebo jejími rysy setkávám. Uznávám, že hlavní hrdina žil v době, kdy se o pedofilii nemluvilo, řádně se nediagnostikovala a s lidmi se terapeuticky nepracovalo, přesto jeho žádost po těle Lolity, vedená výhradně k fyzickému uspokojení i za cenu ublížení Lolitě, se nedá ničím omluvit. Charakter Lolity je taktéž nešťastný a dohromady to dává výbušnou směs, která nemůže dopadnout dobře... Román se mi líbil, charaktery byly dostatečně vykresleny, včetně jejich vývoje. Je to knížka, kterou určitě můžu doporučit k přečtení.

Allla9
21.02.2021 4 z 5

Knihu jsem si musela dávkovat. Stojí zde naproti sobě vášeň a vypočítavost. A to je doplněno bravurním jazykem.

fruitbueno
21.02.2021 2 z 5

Tři sta stran čirého utrpení. Ani ne tak tématem, věděla jsem předem, do čeho jdu. Ale ta naprosto tragická nečitelná forma! Nebýt letošní výzvy, knihu zahodím do kouta a nikdy si už na ni nevzpomenu.

Sixao
20.02.2021 4 z 5

Lolitu jsem kdysi viděla zfilmovanou a podrobnosti děje už jsem si moc nepamatovala. Zůstal jen základní dojem a obraz - nedbalá, umorousaná a drzá lolitka, která sebou bez přestání šije, hihňá se, něco cumlá a pak tu je její celkem pohledný otčím, obdivovatel a prznitel v jedné osobě. Knižní předlohu jsem si pustila do sluchátek hlasem Miloslava Mejzlíka a mělo to naprosto stejný účinek. Fascinace nymfičkou, zvrhlá touha, melancholie, roadmovie. První čtvrtina je ohromná snůška oplzlostí s minimem děje a říkala jsem si, že tohle dočíst bude opravdu výzva. Pak už se příběh začal slušně rozvíjet. Čtyři hvězdičky dávám za opravdu bohatý a barvitý sloh.

uminaa
16.02.2021

Aj keď som sa snažila odosobniť a pozerať na to ako na umelecké dielo a upriamiť pozornosť na bohatú slovnú zásobu autora, nebola som schopná prejsť za 12. kapitolu prvej časti. Takže po týždni trápenia odkladám túto knihu a nemyslím si, že ešte niekedy po nej siahnem. Možno ma budú niektorí považovať za literárneho hulváta, ale toto je hranica za ktorú jednoducho nepôjdem.

Amalberga
16.02.2021

Před lety jsem zkoušela číst, vzdala jsem to, když se hlavní hrdina rozplýval nad znaménkem a prvními rezatými chloupky v podpaží mladé dívenky. Nic pro mě.

Ella_85
11.02.2021 5 z 5

Film se mi nelibil, byla jsem hrozne nastvana, knizka byla daleko snesitelnejsi