Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5070 1337

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

celavie
06.12.2021 5 z 5

Proplakala jsem skoro celou knihu.

rakosnicek333
06.12.2021 5 z 5

čekala jsem, že to nebude pěkné čtení a taky nebylo. Bylo to surové, lepkavě hnusné a plné šedi. Nesouhlasím s názory, že autorka klouzala jen po povrchu. Ale možná je to mým datumem narození. Každopádně si myslím, že každý kdo to nezažil, by si to měl přečíst a rozhodně by to měla být povinná školní četba.

Vesmich
05.12.2021 3 z 5

Kdo by si tak jiný mohl lajsnout napsat takovou knížku a předpokládat, že se to bude masově číst, než A.M?. Ten formát je pozoruhodný. Sevřený, tuhý, jen taková okénka, kterými lze nahlédnout tu a tam. Každý se dívá jen zvenčí, dovnitř vejít nelze. Každý řádek jsem četla do konce 12.kapitoly. Potom už jsem to vzala hopem, přišlo mi to pořád stejné a víceméně naprosto jasné kam se to může a taky bude ubírat. Na to je autorka příliš poctivá a zkušená, než aby se dopustila nějakého nepochopitelného výmyku. Takové Bolero. přidávají se další a další nástroje, ale melodie je stále stejná. Kdybych byla podobným životem nezasažená, tedy mladší, možná bych četla pěkně všechno. Takto to nebylo potřeba. Některé skvělosti stačí prožít jen jednou, na některé se nemá cenu chystat.

kap66
05.12.2021 2 z 5

(SPOILER) Tentokrát nejsem mezi svými oblíbenými sám voják v poli, ačkoliv z pozice v zadní řadě žádnou radost v případě Aleny Mornštajnové nemám.
Autorka měla dobrý nápad, to uznávám. Stejně tak její snaha neotřele varovat před dnešním ustrnutím v nabyté svobodě je mi sympatická. Jenže během čtení mi naskakovalo jedno „ale“ za druhým.
Nejedná se o alternativu vývoje po roce ´89. Autorka sáhla hluboko do historie, hlouběji než do komunistické totality, dokonce i za naše hranice, přijde mi. Vybrala několik drastických praktik, které neodpovídají vývoji v 80. letech – vědeckému, technickému ani společenskému. A aby nebyl kontrast s životem v 80. letech a těsně po 17. listopadu tak do očí bijící, odbyla i tyto události šedým, neživým popisem. „Neživost“ by mohla být záměrem charakterizujícím dobu, kdyby se netýkala i způsobu vyprávění; ten mě vysloveně trápil. Postavy byly nekomunikující, autorkou postrkované, všechno jejich jednání bylo podřízeno záměru nedat žádnou naději (že by čtyřleté dítě ztratilo vzpomínky pouze na rodinu?).
Dvě rudé hvězdy, aspoň za to varování před - rudými hvězdami :-).

Jessica007
04.12.2021 3 z 5

Kniha od mojí oblíbené autorky. Nevím, zda bych ji jinak dočetla. Je strašně depresivní, smutná, nebylo mi z ní vůbec dobře.

Becca_
04.12.2021 3 z 5

Autorka si v knize zahrála s otázkou „co by kdyby“ to v listopadu 89 dopadlo jinak. Zvolila podle mého názoru tu extrémnější variantu „fikce“. Na to bych i přistoupila a do knihy jsem se lehce začetla a prvních sto stran mě kniha držela v napětí a opravdu bavila. Pak došel dech a dočítala jsem už jen z principu. Tahle polistopadová doba mi přišla nedostatečně vykreslená, autorka jde pouze po povrchu. Kniha by si jistě zasloužila více stran a větší propracovanost. Bylo pro mě těžké si tu dobu nějak představit. Autorčin rukopis je zde ale velmi dobře poznatelný a kniha se četla opravdu velmi rychle. Nejsem fanynka této spisovatelky, podle mého názoru si záměrně vybírá témata, která na první dobrou vzbuzují emocionální reakce. Přesto jsem ráda, že jsem knihu četla a věřím, že se bude líbit i těm, kdo mají rádi autorčinu tvorbu, tato kniha se od těch ostatních podle mého názoru až tolik neliší.

knihovna1
03.12.2021 5 z 5

Taky jsem knihu nechtěla číst. Bála jsem se smutku a tyranie. Nemám ráda knihy z lágrů, gulagů apod. Ale pak mě zlákala možnost si ji poslechnout na ČRO v úžasném podání Simony Postlerové, Jany Strykové Igora Bareše. Nadchlo mě to a těšila jsem se na každý další poslech další kapitoly. Smekám před paní autorkou. Dobře promyšlené charaktery postav, jejich chování a následné osudy. Konec mě ani nepřekvapil. Mám hluboký zážitek z knihy, který hned tak nezmizí. Doporučuji přečíst všem, kteří mrmlají, že za komoušů bylo líp, ať si připomenou ... jak bylo.

immortal-party
03.12.2021 4 z 5

Listopád jsem si v knihkupectví zakoupila příznačně dva dny před 17. listopadem po cestě z práce. v tramvaji (šalině) jsem jej ihned s vervou otevřela a prakticky nedala z ruky, dokud nebyla nadohled poslední stránka. opět velice čtivé a vtahující do děje.
jakožto generace narozená až po roce '89 jsem si hnedle vybavila matčinu větu při konfrontaci s její přítelkyní, které jsem jako dítě plně nerozuměla: "...jsem ráda, že to skončilo. konečně jsem se pořádně nadechla."
díky knize jsem si uvědomila, jak skvělé je žít ve svobodné zemi, ačkoliv mnozí nyní tento status podrývají. co všechno můžu a nemusím, aniž bych upadla v nemilost tehdejšímu režimu.
děkuji autorce za tato osobní prozření!

Ocásek
03.12.2021 5 z 5

Listopád je mojí druhou přečtenou knížkou od autorky, která mi opět ukázala, že je spisovatelka s velkým S, protože tohle bylo stejně tak dobré jako Hana!
Malinko jsem se obávala té alternativní verze historie, ale hned jsem zjistila, že zbytečně, protože autorce se podařilo napsat geniálně zpracovanou knížku, která se četla úplně sama. Od čtení jsem se nemohla odtrhnout, a ačkoliv jsem komunismus (díkybohu) nezažila dokázala jsem s postavami soucítit a dýchat za ně. Tahle knížka ve mně po dočtení vyvolala tolik pocitů a otázek jako už dlouho žádná jiná. Nečekejte sluníčkový konec, i když já v něj do posledních stránek pořád doufala.
Listopád si rozhodně zaslouží, abyste si ho přečetli, protože vám má hodně co nabídnout a věřte, že nebudete zklamaní.

intueri
01.12.2021 4 z 5

Po ne plně hvězdných recenzích jsem od této knihy své oblíbené autorky moc nečekala...O to příjemněji překvapená jsem - žádná vykombinovaná fikce se nekonala, spíše zajímavé memento, jak se historie stále opakuje a jak jsme se málem z toho bludného kruhu nevymotali..
Hlavním lepidlem historie i možného budoucna je přetrvávající vláda komunismu s tehdy běžnými ´příběhy´ perzekuce občanů, politického věznění, zastrašování rodinných příslušníků, odjímání dětí s výchovou v dětských domovech a omezování základních práv i svobod... Kdo zažil, tak si nad knihou zavzpomene - kdo naštěstí už nezažil, tak snad nikdy nezapomene..

lalela
30.11.2021 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Já, která byla vychovaná za totality jsem ze začátku vůbec nechápala, kam se příběh bude ubírat. Když jsem knihu dočetla, nastalo dlouhé zamyšlení. Co kdyby to všechno skončilo takhle, vždyť nikdo nevěděl, co bude. Jen se přiznám, že jsem trochu doufala ve sluníčkový konec. Ale i tak kniha nezklamala, i když byla úplně jiná, než ostatní od autorky

Berulidemknihy
30.11.2021 4 z 5

Kniha nám krásně ukazuje ironii všeho, jak je všechno krátké, jak odpůrkyně režimu, má dítě vychované jako soudružku…
Občas bylo problematičtější se začíst, ale potom jsem se ode čtení nemohla odtrhnout. Rozhodně na Hanu nemá, ale na Hotýlek ano:)
Měli bychom si podobných knih vážit, abychom věděli, co tu všechno mohlo být a že se nemáme ještě tak zle.
Děkuji!

mau
29.11.2021 4 z 5

Smutné poslouchání audioknihy s dojetím na konci. Potom jsem si ale uvědomila, že máme za sebou první volby kdy se ten komunistickej ksindl nedostal do parlamentu a hned je veseleji.

bod
27.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha , protože do čtení se mi stále nechtělo. Ale i toho dodatečně lituji...ne proto, že by kniha byla špatná, naopak, vyvolala ve mne tak silné osobní pocity a vzpomínky, že mi chvílemi bylo až fyzicky špatně. Nedokázala jsem to brát jako fantazii či alternativu, pro mne to byla skutečnost jen s jiným datem....

vekkr
27.11.2021 4 z 5

Audiokniha na Rozhlase.Až do poloviny jsem byla trochu znuděná a přišlo mi málo děje.Ale nakonec se mi to líbilo.Ovšem jestli bych to vydržela u knihy,to opravdu nevím.

JPBelmondo
26.11.2021 3 z 5

Vzhledem k tomu, že pamatuji dobu totalitního režimu, je dost hrozné si představit, že kdyby listopad 89 neskončil tak, jak skončil, pravděpodobně by se to hodně podobalo této knížce. Zničené životy rodičů, zmařené osudy jejich dětí. Naprostá bezmoc a poddání se, co jiného zbývá. Naposloucháno na Dvojce v podání I. Bareše, J. Strykové a S. Postlerové a musím říct, že jsem měla místy husí kůži a slzy na krajíčku.

Evelin2506
25.11.2021 4 z 5

Kniha mi silně připomínala příběhy z poloviny minulého století, jen odehrávající se v době nedávné . Smutné čtení.

Markushka
24.11.2021 4 z 5

Překvapivé čtení, ze kterého není lehce u srdce. Četla jsem před delší dobou, nicméně hořkost je stále ve mně. Určitě stojí za přečtení, ale raději s budu vracet k jiným knihám autorky.

MrsOwl
24.11.2021 4 z 5

Kniha byla úžasná a smutná, až se mi stahovalo hrdlo, když jsem ji četla. Přečetla jsem od paní Mornštajnové skoro všechno a musím říct, že nejlepší mi stejně pořád připadá Hana a Hotýlek.
Myslím, že tentokrát nedostaly postavy tolik prostoru a hloubky jako obvykle a stejně tak vztahy mezi nimi, ale vlastně to dost koresponduje s dobou, kterou kniha popisuje.
Každopádně kniha stojí za přečtení a budu nad ní asi zase dlouho přemýšlet, než se s příběhem a jeho koncem smířím.

edith79
24.11.2021 4 z 5

Opět knížka k zamyšlení. Knížka o lidském osudu, ze které je člověku hodně úzko a donutí ho přemýšlet co by, kdyby?