Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2269 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

Mark
02.02.2018 5 z 5

Skvělá kniha, jeden by přemýšlel jestli se děj odehráva opravdu po válce. Zajímavé téma až z toho mrazí.

Dajine
02.02.2018 5 z 5

Těžké téma, těžká doba. Doporučuji zařadit mezi povinnou četbu na střední škole.

petrpospa
22.01.2018 5 z 5

Vysoké hodnoceni a tentokrát oprávněně. Smith je mladý kluk, který si musí všechno nastudovat, protože si nic nemůže pamatovat z doby, ve které se příběh odehrává. A nastudoval to na jedničku. Na základě historických skutečností poskládal příběh, jaký se dlouho nepovedl. Bez nesmrtelných hlavních superhrdinů, bez snahy šokovat čtenáře co nebrutálnějšími a nejperverznějšími popisy zločinů, bez těžko uvěřitelných zvratů. Tady stačil popis reality, která není nijak neskutečně vzdálená.
O represích, teroru, vraždění a zvěrstvech páchaných ve Stalinově Rusku jsem toho četl spoustu, protože mě to téma vždy přitahovalo. Příběh zasazený do této doby je neuvěřitelný sám o sobě a věřím, že spousta touto dobou nepolíbených čtenářů sáhne po dalších dílech uznávaných autorů (Solženicyn, Applebaumová...), aby se o těchto neuvěřitelných činech dověděli více.
Přečteno jedním dechem během jedné neděle. Naprostá bomba!

Hanulka25
20.01.2018 4 z 5

Tahle knížka rozhodně stojí za přečtení, přestože motivy hlavních postav jsou dost přitažené za vlasy.

Calinda
17.01.2018 5 z 5

Do knihy jsem se delší dobu přemlouvala, nevím, nějak mě odrazoval název, nevím proč :-) Neustále jsem na ní narážela v knihovně, tak jsem jí jednoho dne vzala a pustila se do čtení. Úplně mě pohltila, líbila se mi od první až do poslední stránky. Všem doporučuji.

koki.veru
17.01.2018 5 z 5

Chvilku jsem se musela do knihy přemlouvat, ale nakonec jsem ráda, že jsem se přemluvila. Kniha byla úžasná, šokující, napínavá. Nemohla jsem se doslova odtrhnout od knížky. Kniha ve mně nechala mnoho emocí a asi se pustím do dalších dílů z této série, ale mezitím si přečtu trošku veselejší knihy.

Nika_bk
13.01.2018 3 z 5

Kniha opisuje zverstvá doby a spoločnosti, v ktorej sa odohráva, ale aj napriek tomu ma nevtiahla..pokračovanie o Levovi už asi neprečítam..

slunicko1958
12.01.2018 5 z 5

Šokující. Když jsem si uvědomila, že je příběh podle skutečnosti, nevěděla jsem, co říct.
Kniha je nádherná, doporučuji k přečtení. Další romány Toma Roba Smithe mě už tak nenadchly.

Azmodan
06.01.2018 5 z 5

Tento příběh má spoustu zajímavých stránek díky kterým se dá vřele doporučit! Je to především strhující detektivní příběh. Jsou to ale také totalitní kulisy a způsob, jakým je do nich celý příběh zasazen. Člověk pozná jak lidé tehdy žili a jaké to muselo asi být...těžko pochopitelné pro Angličany nebo Američany, o to srozumitelnější nám. Je to ale také jeho uvěřitelnost! Příběh neobsahuje žádné divoké přestřelky, nesmrtelné hrdiny (no skoro ne), divoké honičky po půl městě a náhlé nečekané zvraty či odhalení což je dle mě dost nešvar dnešních detektivek (kdo četl i posledních dvacet stran z Nesbovi knihy "Žízeň" jistě ví co mám na mysli). A přesto není nudný, přesto vás přiková ke stránkám a nepustí Vás dokud nepřečtete tu poslední!
Jedna z nejlepších detektivních knih, kterou jsem kdy četl

medlovice
04.01.2018 5 z 5

Dovedu se do knihy tak začíst, že vidím ten sníh, sleduju stopy, vidím budovy, nádraží, cítím chlad. I když mi ze začátku trvalo zvyknout si na ruská jména . Po všech těch knihách o druhé světové , po všech koncentrácích a pracovních táborech jsem se posunula v čase trochu dál, ale ne v krutosti a bezpráví na lidech. Je tu ještě víc strachu o přežití, diktatury a nelidskosti až z toho mrazí. Krutost, vypočítavost , totalita. Vžívám se do malého sběratele známek , cítím ten studený sníh , tolik jsem mu fandím když utíkal....
Kniha není pro slečinky.

PPetra
29.12.2017 5 z 5

Velice strhující příběh odehrávající se na pozdí hlubokého komunismu v samotné kolébce tohoto režimu. Při čtení s úžasem sledujete nejen napínavý kriminální příběh, ale zároveň popis komunistické Moskvy a režimu samotného, kdy i muž sloužící této idee je postaven před rozhodnutí zda udá svoji ženu ve smyšlené kauze, či obětuje pohodlí a tím i zdraví svých rodičů.

vivienna
20.12.2017 4 z 5

dobře napsaná, čtivá kniha, zajímavý námět - rok 1953, Stalin u moci, řádění MGB...při čtení jsem cítila mrazivý pocit z toho, jak hrozné muselo být v té době obyčejné žití, či spíše to byl boj o přežití...autor skvěle popsal ten vtíravý strach, jež byl všude kolem...teď mě ještě čeká druhý díl Utajovaný projev, tak jsem zvědavá, jak se podařil...

hroneczek
19.12.2017 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, což ještě umocňovalo mrazivou, nehostinnou a zákeřnou atmosféru tehdejšího Ruska, kde jste nevěděli dne ani hodiny. Tato kniha je však sázka na jistotu, vřele doporučuji.

Paulus.1987
14.12.2017 5 z 5

O případu Andreje Čikatila jsem věděl ještě před vydáním tohoto románu. Když jsem pak četl pochvalné recenze na thriller z období stalinského Ruska, do kterého autor zapracoval námět tohoto případu, nemusel jsem se při výběru vánočního dárku dlouho rozmýšlet. Jedná se o velmi povedený a čtivý román, na který však podle mého názoru autor již kvalitativně nenavázal. Pokud by někoho zajímal skutečný příběh rostovského řezníka, doporučuji velmi zdařilý film Občan X z roku 1995.

violet.verka
14.12.2017 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, člověk nahlédl pod pokličku totalitního režimu v Rusku. Oni přeci sériové vrahy neměli.

mack12
06.12.2017 3 z 5

Musím souhlasit s více kritikami, že kniha je do půlky, možná tří čtvrtin skvělá. Věrohodné vykreslení stalinistického režimu, výslechů státní bezpečnosti, všeobecný strach a udávání. Proto mě hrozně překvapil závěr knihy, takový dokonalý happyend jsem nečekala... Pořád jsem se koukala na obal, zda knihu napsal jeden a ten samý autor.

lenulitah
19.11.2017 5 z 5

Hrozná doba, hrozná země, příběh ale skvělý. Jen ten konec se mi moc nezdál a stejně tak Lvova motivace při pátrání po vrahovi. Celkově se mi ale kniha líbila hodně.

Veve131
17.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha, přečetla jsem jedním dechem. Knihu jsem dočítala v noci od 3 hod do rána. Skvěle popsaný režim v Sovětském svazu, až z toho mrazí v zádech. Všem doporučuji. Děkuji ostatním čtenářům, kteří nedoporučují film. Využiji čas lépe.

Werčíík
14.11.2017 4 z 5

Ze začátku to měl o slabší chvilky a nemohla jsem se začíst, ale nakonec to byla jízda! Film rozhodně nedoporučuji, to se opravdu nepovedlo...

Kropacova.terez
13.11.2017 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knížky začetla, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout a určitě stojí za přečtení. Film podle knihy je ale strašný. Takže jedině kniha, na film se ani nedívejte