Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2276 2276

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

markettH
23.07.2017 5 z 5

Napínavá kniha s rychlým spádem. Nikdy by mě nenapadlo, že budu stát na straně agenta statní bezpečnosti SSSR. Styl psaní T.R.Smithe mi sednul a příběh jsem zhltla jedním dechem.

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Spíš než příběh o mrtvých dětech se mi víc líbil popis prostředí, ve kterém se děj odehrává - nikdy nevíte co se stane zítra, jestli vás uprostřed noci neodtáhnou, jestli druhý den spatříte svoji rodinu...to se autorovi skutečně podařilo.

RyxiraAmyGinger
20.07.2017 5 z 5

Jedním slovem strhující. Rozhodně se podívám na film.

Verrrunka
17.07.2017 4 z 5

Asi už mi pomalu končí éra, kdy jsem mohla tyhle knížky číst bez mrknutí oka. Od tý doby, co mám dítě, mi ty vraždy dětí nějak nedělají dobře.
Každopádně je to kniha čtivá, atmosféra Ruska je velmi znepokojující. Trochu je zklamalo celé rozuzlení, vlastně i motiv vražd. Ale jelikož jsou i další díly, kde vystupuje Lev Děmidov, tak jsem trochu tušila

gigi77
17.06.2017 5 z 5

Hodně dobré čtení. Syrové, studené, citlivé, hluboké, napínavé ... nikdo by to nechtěl zažít.

minirock
15.06.2017 5 z 5

Tak nevím, s hodnocením jsem hodně váhal. Je to detektivka o pátrání po vrahovi malých dětí a mladých žen ? Mě to přišlo spíš jako kniha o stavu ruské společnosti na počátku 50.let. Jako detektivku bych to hodnotil tak třemi až čtyřmi hvězdičkami ale jako náhled do života obyvatel ruska v té době určitě pěti. Vím, že se tam tehdy děly hrozné věci ale to co se píše v této knížce je tak neuvěřitelně otřesné že to přesahovalo moje chápání a mnohdy se mi tomu nechtělo vůbec věřit. Nedokážu si představit žít v takových podmínkách. A už bych takovou knihu asi nechtěl číst.

petra4080
14.06.2017 4 z 5

Výborná kniha. Čtivým způsobem zachycuje poměry ve stalinistickém Sovětském svazu, popisuje drsné podmínky pro život které tehdy vládly. Jednotlivé části, které se zdají oddělené nakonec krásně zapadnou do jednoho celku.
Tušila jsem jak to dopadne, tudíž pro mě nebyl vývoj až tak překvapivý, ale líbila se mi dramatičnost, atmosféra, absurdita.

NikyTv
07.06.2017 5 z 5

Byla to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Šokovala mě, zaujala a nejraději bych si ji přečetla znovu. Vážně doporučuji.

Matty
29.05.2017 3 z 5

Solidní akční thriller, který zužitkovává každé myslitelné klišé z filmů a knih o studenoválečných špionech. Vývoj příběhu odhadnete na pár desítek stran dopředu (včetně retardovaného závěrečného twistu), ale zvlášť do pražského metra, které bylo kvůli natáčení filmové adaptace na chvíli zastavené, jde o výborné čtení.

R.A.B.
09.05.2017 5 z 5

Wow, hodně zajímavá kniha. Je drastická, pravdivá a plná dost odpuzujících detailů. Měla jsem jí přečtenou strašně rychle. Lva si prostě zamilujete (hlavně ve filmovém zpracování kde ho hraje Tom Hardy!) Určitě si přečtu i další díly. :)

Mr.Pajek
20.04.2017 4 z 5

Zajímavé, děsivé, odpudivé, překvapující. I když tohle téma nijak extra nevyhledávám, kniha mi byla doporučena a nelituji. Závěr mě dost překvapil.

silvie5281
11.04.2017 4 z 5

Hodně jsem se zajímala o druhou světovou válku, ale Rusko během i po jsem vždy .. ignorovala. Po přečtení knihy se mi objevilo další téma, historie, která by měla byt známá .. autor napsal knihu velmi poutavým způsobem, mnohé situace sice byly klasicky americkým akčním bludem, ale ... i tak to bylo velmi poutavé

Petule.k93
11.04.2017 5 z 5

Neskutečná kniha s překvapivým koncem. Úplně mě pohltila. Muselo být hrozný, žít s neustálým strachem. Už jen to, že jste se na někoho třeba jen divně koukli mohlo znamenat kdo ví co.. Hl.hrdina a jeho náhlé ocitnutí se na ,,druhé straně barikády,, a jak se k tomu následně stavěl, mě taky celkem dostalo. Jako prostě celý příběh. Nedovedu si představit, že bych byla v té době. Doporučuji přečíst.

slaska77
31.03.2017 5 z 5

Zajímavé dílko, tuším, že se propojují autorovy fikce s popisem celkem nedávné reality, ale musím říct, že mě několikrát až mrazilo v zádech. Určitě mohu doporučit k přečtení.

megi
30.03.2017 4 z 5

U této knihy jsem měla podobný pocit jako u 1984. Drsnější téma, i přesto se to četlo se zatajeným dechem.

Eva88
25.03.2017 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila. Drsné prostředí Sovětského svazu, boj obyčejných lidí s krutým režimem, naivně ideologický hlavní hrdina a do toho dechberoucí kriminální případ zakládající se na skutečném případu. Hrůza a děs. Žádný odpočinkový příběh, vždy jsem knihu odkládala se zvýšeným tepem. Ale četla se výborně.

rubit
19.03.2017 4 z 5

Z knihy mě bylo hlavně smutno. Popis hrůz mě přišel od autora někdy až prvoplánový, něco být vůbec nemuselo. Co se mě líbilo, tak "prozření" hlavního hrdiny i popis obyčejného života v tehdejší SSSR, co se mě líbilo méně, tak zcela nevěrohodný příběh (hlavně poslední třetina) a konec (motiv vraha). Nicméně kniha je velmi čtivá, nemohla jsem se od ní odlepit a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst.

novecento
13.03.2017 5 z 5

Kniha nám přibližuje hrůzovládu Stalinského aparátu a tajné služby. Doporučuji všem k přečtení, stejně jako navazující Utajovaný projev. Z Agenta 6 je již cítit snaha o prodloužení série, ale je to taky dobrá kniha. Farma je ze současnosti, ale taky napínavý příběh, kdy stále o někom uvažujete, ale nakonec je vše úplně jinak. Doporučuji stáhnout z ulož.to i film Dítě 44. Je to sice jen asi 60% knihy, ale také dobré. Chybí tam ale úvod knihy, kdy matka říká malému synovi..Vy jste lovili kočku (na jídlo byl hladomor), ale přitom někdo lovil vás...(jeho malého bratra někdo unesl a...) Doporučuji přečíst tuto realitu, zejména snílkům, kteří bojují s Kotletovským upíry a mimozemšťany, ať si sednou na prdel...

Olga.S
10.03.2017 4 z 5

Skvělá kniha, překvapivý konec. Ovšem prostředí Sovětského svazu není moc pro mě a proto 4*

francouz
27.02.2017 4 z 5

Musím říci, že mě tato kniha opravdu překvapila. To jak je popisován krutý a neodpouštějící řád, který již mladým lidem nic neříká, je opravdu velmi pozitivním bodem této knihy. Kniha má všechny znaky velmi dobrého thrileru, má velký spád, zajímavou zápletku a hlavního hrdinu, který projde veletočem poznání. I když by nikdy neopustil svoji zem a lid, je právě toto spíše tím slabším a naprosto nečekaný konec, který jako by vypadnul z pera akčního Hollywoodského spectaclu, spíše tuto knihu sráží. Pro mě je to škoda, protože první polovina knihy je opravdu excelentní a již dlouho jsem si neliboval v tak jiskřící atmosféře 50 let SSSR, navíc zajímavá kriminální záplatka, škoda, ale tentokrát nemohu dát plný počet.