Dítě číslo 44

Dítě číslo 44
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2281 2281

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

FillaSFC
01.01.2017 4 z 5

"Východní" tématika na mě vždy vrhá už sama o sobě jakési pochmurno a depresivní atmosféru a u tohoto díla to snad ani nemohlo být jiné. Někdy za polovinou knihy jsem si říkal, zda bylo nutno psát úvodní kapitolu, nebyl jsem si jist, zda s příběhem vlastně vůbec souvisí. O to víc jsem byl poté překvapen některými rozuzleními, která okořenila už tak kvalitní příběh v jeho poslední třetině. O to větší škoda je odfláknutého konce, který po té "jízdě napříč Sovětským svazem" působí jako náraz do zdi... Škoda, mohlo to být i na pět hvězd.

martina2704
30.12.2016 5 z 5

Z celé trilogie nejlepší díl. Už dlouho jsem nebyla z podobné knížky tak nadšená. Čtivá, napínavá, velmi dobře zachycující poměry ve stalinistickém Sovětském svazu.

Fondis
23.12.2016 5 z 5

Já rikam bravo. Kazdej řádek sem měl před očima. Moc dobře napsaný. Parádní příběh. Atmosféra. Vsechno. Palec hore.

Nunynka
07.12.2016 4 z 5

Pro mě měla knížka ponurou atmosféru. Napínavá byla od začátku až do konce a líbilo se mi,jak se postavy vyvíjely. Hlavně postavy záporáků byly velice dobře napsány, Celkově bych knihu doporučila.

wesulle
04.12.2016 4 z 5

Výborná kniha, která se četla skoro sama. Velmi překvapivá a napínavá.

jakub9146
18.11.2016

Tri ctvrte knizky naprosto uchvatna zalezitost, precetl jsem jednim dechem, konec mi prijde jak kdyby najednou dopsal jiny autor

ondras666
13.11.2016 5 z 5

Naprosto výborná záležitost. Děj mě strhl jako lavina a nešlo přestat. Viděl jsem následně filmové zpracování a to bylo hrozné.
Atmosféra komunistického Ruska a síla moci je zde výborně vykreslená, stejně tak výborná zápletka a motiv. Jen ten závěr byl moc rychlý. Myslím, že po těch mnoha napínavých stranách závěr nemusel být na dvou...

laepus
06.11.2016 5 z 5

Byl jsem nadšen z téhle knížky. Autor sice děj hodně přitahuje za vlasy a Lev Děmidov toho zažívá víc než by snesla jakákoli reálná či fiktivní postava, ale to nijak nesnižuje celkovou stísněnost, jaká z popisu totalitního Ruska jde - ta absolutní bezmoc vůči státnímu teroru, strach cokoli vyjádřit, protože nikdo nevíte, kdo donáší - to je popsáno naprosto bravurně a čte se to jedním dechem. Tleskám, smekám, jen tak dál.

vaclav9214
02.11.2016 5 z 5

Kniha mě zaujala pěkně popisuje co se dělo v Rusku v 50 letech 20. stl. Prvních asi 20 stránek je trochu pomalejší, ale poté se rozjede a už vás nepustí dokud ji nedočtete. Postavy jsou vážně skvěle popsány. Tuto knihu Doporučuji a už se těším až si přečtu další díly.

zd0981
28.10.2016 3 z 5

Tak nevím, nevěrohodný příběh, podivně jednající postavy, prostředí poválečného SSSR přestylizované až nvěrohodné, motivce seriového vraha vykonstruovaná až k neuvěření ...

Aleh
25.10.2016 4 z 5

Svět si oddechl, když skončila 2. světová válka. Ale netušil , co se odehrávalo za vlády J. V. Stalina v tehdejším Sovětském svazu. Jaká zvěrstva tam páchal režim na obyčejných lidech a také na malých dětech! V jaké atmosféře strachu, zoufalství a beznaděje lidé žili! Je dobře, že o tom svět ví, tentokrát díky anglickému spisovateli T,R, Smithovi.

Eeli
23.10.2016 5 z 5

Téma vyšetřování dětských vražd zasazené do "stalinovské" doby. Ta je v knize vylíčena bravurně - krize, chudoba, strach, zvěrstva páchaná na lidech, kteří se často ani ničím neprovinili, jen se znelíbili jednotlivcům majícím trochu moci, nekalé praktiky, slepá poslušnost režimu - vše je naprosto uvěřitelné. Hlavní postava knihy se zpočátku zdá býti spíše antihrdinou. Jedná se o oddaného, na drogách závislého sluhu totalitního režimu, který je vnitřně přesvědčen o správnosti svého počínání (což považuji za důležitou zmínku, neboť věřím, že spousta lidí té doby byla přesvědčena o tom, že koná zlo pro dobro), v průběhu děje se však přemění v jeho odpůrce a stane se kladným hrdinou se vším všudy. Kniha je pro mě dokonalá a smekám, neboť autor dovedl skvěle vylíčit atmosféru doby a navíc čtenáři předložil vynikající napínavou zápletku.

Hathor89
20.10.2016 5 z 5

Děsivá představa padesátých let v SSSR, nekompromisních praktik totalitního režimu a sériových vražd dětí. To mi kniha přinesla. Nebudu pátrat po historických nepřesnostech, těch si je vědom i autor. Nad syrovým popisem totalitarismu jen kroutím hlavou, kniha mě donutila přemýšlet o životě pod taktovkou Stalina, věčnou nedůvěrou a nejistotou. Napínavý, drsný a dynamický děj mě strhl a knihu jsem nemohla odložit. Je nepochopitelné, že NĚKDO popíral existenci zločinů a označil je za zhoubný obraz kapitalismu.

Koňadra
18.10.2016 3 z 5

Noooooo ... U mňa úplne zlá motivácia nákupu a ponákupné rozčarovanie. Nekupoval som ako detektívku zasadenú do špecifického prostredia, ale knihu zo stalinského ZSSR. A to bolo zle. Neviem, kde sebe beriem tú drzosť a sebavedomie, ale som presvedčený, že hrdinovia knihy, keby boli skutočne Rusi, konajú inak, hovoria inak, myslia inak. A na dobrú detektívku trošku nedotiahnuté.

mekkejla
13.10.2016 4 z 5

Skvěle popsané prostředí, zajímavý příběh, postavy, které se vyvíjejí, napínavý děj. Nic z toho nemůžu knížce upřít. Ale jednu hvězdu musím strhnout za přece jen trochu moc "sluníčkovosti" ke konci. Na mě už tam bylo až moc šťastných náhod a adopce na závěr to dovršila... Klidně bych byla pro nějaký dramatičtější a ne úplně pozitivní konec - asi by to pak na mě působilo realističtěji...

Pampalini
30.09.2016 4 z 5

Rusko, a zvlášť komunistické, vojnové a povojnové, je vždy dobrým prostredím pre príbehy. Obludný systém každého zomelie, snáď až na niekoľkých šťastlivcov. Lev D. to šťastie má a tak sa s ním môžeme stretnúť aj v ďalších knihách, čo je dobre. Pán Smith písať vie výborne, dej má spád. Malá výtka sa môže týkať neruského správania sa postáv, ale to je drobnosť. Prípad mnohonásobného vraha je až smiešny v porovnaní s prostredím, v ktorom sa odohráva… Čo sme to len za ľudia.

Clayman
26.09.2016 5 z 5

Popis příběhu si nebere servítky, stejně jako tehdejší doba samotná. Místy zamrazí a jeden by nevěřil, jak tehdejší život za hrůzovlády Stalina vypadal. Skvělá kniha, která stojí za doporučení.

sophia2943
22.09.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Po zlodějce knih, jsem myslela, že mě žádná knížka tak nedostane, ale opak je pravdou... 5 hvězdiček je málo..

ritz
22.09.2016 4 z 5

Člověk člověku vlkem, nic jiného mě nenapadá. A to si nejsem jistá, jestli velmi neškodím vlkům.
Ještě teď, když si na knížku vzpomenu, mám mrazení v zádech.

Ester71
19.09.2016 5 z 5

Přečteno s husí kůží a otevřenou pusou. Autor zkombinoval dvě různá zla a vznikla knížka, nad kterou se nezamyslí snad jen úplný ignorant..