Dítě číslo 44

Dítě číslo 44
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2279 2279

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

francouz
27.02.2017 4 z 5

Musím říci, že mě tato kniha opravdu překvapila. To jak je popisován krutý a neodpouštějící řád, který již mladým lidem nic neříká, je opravdu velmi pozitivním bodem této knihy. Kniha má všechny znaky velmi dobrého thrileru, má velký spád, zajímavou zápletku a hlavního hrdinu, který projde veletočem poznání. I když by nikdy neopustil svoji zem a lid, je právě toto spíše tím slabším a naprosto nečekaný konec, který jako by vypadnul z pera akčního Hollywoodského spectaclu, spíše tuto knihu sráží. Pro mě je to škoda, protože první polovina knihy je opravdu excelentní a již dlouho jsem si neliboval v tak jiskřící atmosféře 50 let SSSR, navíc zajímavá kriminální záplatka, škoda, ale tentokrát nemohu dát plný počet.

Ellen16
22.02.2017 5 z 5

Na to, že většinou knihy o Rusku nemusím, tak tohle bylo super. Knížka mě zaujala v podstatě od prvních stránek. Hodně se mi líbil popis života obyčejných lidí i agentů propojený s příběhem knihy.

Jana283
21.02.2017 5 z 5

Všudypřítomný strach a tíseň Ruska 50. let čiší z každé stránky. Výborně napsané, napínavé.

Alizon
18.02.2017 5 z 5

Vyborne napsana knizka, kterou jsem precetla se zatajenym dechem. Atmosfera 50. let je popsana naprosto brilantne. Zacala jsem knihu cist s tim ze pujde o klasickou detektivku, coz vlastne neni, i kdyz detektivni linka linka je take zajimava, ale mnohem dulezitejsi je v knize boj hrdinu se systemem. Pri cteni mnohdy ctenar jen bezmocne skripe zuby. Rozhodne si poridim i navazujici Utajovany projev.

Elisbooks
15.02.2017 5 z 5

Praktiky Sovětského svazu a státní bezpečnosti MGB byly popsány velmi barvitě a knihu jsem přečetla jedním dechem. Je šílené, co se v té době dělo... A přitom to není zas až tak dávná minulost.. :-( Určitě doporučuji přečíst, hlavně tomu, koho zajímají poměry té doby.

Stellia
14.02.2017 5 z 5

Režim v ZSSR bola neskutočná zaberačka na psychiku, ako aj na rozsah morálky jednotlivca. Zachovať si dôstojnosť, zdravý úsudok, a predovšetkým, čisté svedomie v danej dobe, muselo byť až nadľudsky neľahké....Možno aj preto ma Lev Demidov jednoducho dostal. I keď neostal nepoškvrnený...

Susan94
02.02.2017 5 z 5

Doposud po přečtení nevím co bylo strašidelnější.. popis absolutní demagogie tehdejšího režimu v SSSR nebo samostatný příběh, který se v té době odehrává. Režim kde sledovatel se stává sledovaným, kde panuje každodenní strach z čehokoliv a do toho se objeví chladnokrevný zabiják, zákonitě musíte mít husí kůži a pocit, že čtete něco hodně dobrého.

Gretka66
01.02.2017 5 z 5

Knížka,která se četla sama.

AnickaMufinka
01.02.2017 5 z 5

Neskutečně poutavé, napínavé.
Přistihla jsem se i s vykulenýma očima:))

martina1199
28.01.2017 5 z 5

Vážný mrazivý příběh, skvělé napsaný, hluboce se dotýkající a s vynikající pointou. Rozhodně doporučuji :)

LaPetja
27.01.2017 5 z 5

Poutavý příběh, který vám nedovolí knihu odložit. Silný zážitek, který ve mně zůstane.

olle
22.01.2017 4 z 5

Samotný detektivní příběh mi přišel slabší, zejména vyústění, ale popis poměrů v Sovětském svazu v 50. letech naprosto skvělý, proto se vyplatí knihu přečíst.

Tom121
19.01.2017 4 z 5

Bavilo mě to. Chtěl jsem dát 5 hvězdiček. Za závěrečné odhalení vraha a jeho motivaci musím jednu ubrat. Snaha o šokující zvrat byla spíše na škodu.

xelzax
11.01.2017 3 z 5

Velmi napínavé, kniha vás v první polovině nepustí, ve druhé už je to malinko pomalejší. Skvěle popsaná atmosféra doby, chudoba a nemožnost mít jiný názor než je ten oficiální. I přes velmi dobře napsaný příběh je kniha plná klišé, která se ale dají odpustit pro tu skvělou čtivost.

kerstyn
08.01.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, i přes nepříjemná témata ať už vražd dětí nebo úzkost doby samotné. Podle zdejších komentářů jsem čekala větší úlet na konec, ale i když to bylo trochu moc štěstí najednou, i tak mě to nenudilo a čekala jsem co bude dál a dál.

axi81
04.01.2017 5 z 5

Kniha velice dobrá, příběh o vraždách dětí byl pro mě víceméně navíc. Daleko víc strhující mi připadalo téma tehdejšího Ruska, bídy, života a obrovského strachu a deziluzí, v jakých tam lidé žili.

pikoa
03.01.2017 4 z 5

Neuvěřitelně skvěle popsná manipulativnost stalinského režimu. Cítím smutek, ale i naději, při snaze hlavního hrdiny bojovat s větrnými mlýny. Až z toho člověka mrazí. Bravurně popsané praktiky totalitního režímu při snaze zamaskovat a skrýt skutečnost (viz sérioví vrazi v naší skvělé společnosti přece nemohou být). Kniha má spád, napětí se dá krájet...ale jednu hvězdu strhávám za ten konec, příliš "happy endu" na můj vkus...i když si to čtenář přeje...ví, že takto to s velkou pravděpodobností nedopadlo...Knihu doporučuji!

Verunka289
02.01.2017 5 z 5

Velmi kladně hodnotím to, že mě knížka dokázala zaujmout hned první kapitolou a napětí si udržela až do samotného konce. Jen ten závěr mi už potom přišel takový hodně rychlý, možná až uspěchaný.
Hned po dočtení jsem si pustila i filmové zpracování, z toho jsem ale po přečtení knížky byla spíš zklamaná.

FillaSFC
01.01.2017 4 z 5

"Východní" tématika na mě vždy vrhá už sama o sobě jakési pochmurno a depresivní atmosféru a u tohoto díla to snad ani nemohlo být jiné. Někdy za polovinou knihy jsem si říkal, zda bylo nutno psát úvodní kapitolu, nebyl jsem si jist, zda s příběhem vlastně vůbec souvisí. O to víc jsem byl poté překvapen některými rozuzleními, která okořenila už tak kvalitní příběh v jeho poslední třetině. O to větší škoda je odfláknutého konce, který po té "jízdě napříč Sovětským svazem" působí jako náraz do zdi... Škoda, mohlo to být i na pět hvězd.

martina2704
30.12.2016 5 z 5

Z celé trilogie nejlepší díl. Už dlouho jsem nebyla z podobné knížky tak nadšená. Čtivá, napínavá, velmi dobře zachycující poměry ve stalinistickém Sovětském svazu.