Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2269 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

pavčape
30.06.2018 3 z 5

Myslím, že jsem od knihy čekala něco jiného, než mi nabídla. Čekala jsem románovou "rekonstrukci" bestiálního řádění Andreje Čikatila, ale tohle byla jen slabá náhražka. Začátek knihy popisující hladomor sliboval atmosféru hrůzy, utrpení a beznaděje. Popis života v tehdejším Rusku naznačoval, že se snad děj tímhle bude směrem ubírat. Ovšem v okamžiku, kdy se Lev rozhodl, že vraha zastaví stůj co stůj, se kniha změnila v romantickou četbu kdo z koho. Nakonec dobro přeci jen zvítězilo nad zlem a náš, na správnou stranu se obrátivší hrdina, triumfoval. Nicméně ten závěr a vysvětlení, proč Andrej vraždil ... No to snad ne.
Tři hvězdičky za čtivost si snad zaslouží.

michaela7087
18.06.2018 5 z 5

Knihu řadím mezi ty nejlepší, co jsem kdy četla.

mynamail
13.06.2018 4 z 5

Tak jsem tak trochu v šoku. Asi jsme se ve škole moc neučili o Sovětském svazu "s černými puntíky", pro mou generaci to byl vzor všeho a pro všechny. Ideál. Bezchybnost.
O to více jsem tak trochu v šoku... Metody, které MGB používalo, tresty, jaké udělovalo, ty transporty do gulagů..... co mi to jenom připomínalo? .... Až mě z toho mrazilo.
Příběh hrdiny Lva byl však úchvatný. Neskutečný. Najednou se z něho stal sympaťák. Jasně, to román potřebuje. Ale i tak jsem byla knížkou uchvácena a četla jsem (možná i díky nemocenské...) na jeden zátah.
Doporučuji.

Ivaksa
06.06.2018 5 z 5

Velmi zdařilá a mrazivá rozhlasová dramatizace.Doporučuji.

ErikaJ
19.05.2018 5 z 5

Ačkoli jsem této knížce původně nedávala tolik šancí, mile mě překvapila. Četla jsem jedním dechem, i když mi častokrát popis pomalých vražd dětí, jako matce od dětí, nedělal dobře. O to víc mě ale zajímalo, kdo je vlastně tím bestiálním vrahem a co se za jeho pohnutkami vraždit bezbranné, nachází. Rozuzlení bylo po takovém strhujícím ději trošku rychlejší, ale knize to na kvalitě nijak neubírá. Jdu na další knihu o Lvu...

eva3316
16.05.2018 5 z 5

Četla jsem jedním dechcem.

Simikik
08.05.2018 3 z 5

Kniha je napsaná moc dobře. Jen mě její děj trochu položil. Vím, že se ve světě dějí různé škaredosti, ale co je moc, to je moc. Příběh knihy se odehrává v Rusku. V Rusku ponořeném do tvrdého Stalinismu, kdy se pravda od lži téměř nedá rozpoznat. Stalin je vůdce. Někdo jej miluje z povinnosti a někdo si jej idealizuje. Pracovník MGB je jeden z těch, kteří nevidí to zlo kolem. Je úspěšný, má krásnou ženu a práce, kterou vykonává je ta nejlepší. Je zapotřebí pracovat pro budoucnost. V okamžiku kdy dostane vybrat mezi životem vlastní manželky a svojí kariérou se jeho pohled na současné Rusko zásadně změní. Vraždy a kriminalita, které oficálně téměř nejsou začíná vyšetřovat na vlastní pěst. Kniha je krutá. Otevřeně popisuje vraždy dětí. Vrah je sice nechutný psychopat. Ale kdyby Rusko mělo lepší vládu, mnohé z těchto vražd se nemusely udát. První příběh vypráví příběh rodiny, která zažívá hlad. Hlad, který zabíjí. Nejdříve to vypadá, že do knihy tento příběh nepatří. Nakonec se však ukáže, že dává rozzuzlení celému příběhu. Byla to má první detektivka a pravděpodobně poslední..

bigben
03.05.2018 4 z 5

Pomalejší rozjezd, konec pro mě až k pousmání. Žít v té době bych opravdu nechtěla...

Nočnípták
01.05.2018 5 z 5

Již skoro měsíc uplynul od chvíle co jsem knihu přečetla. Celou tu dobu na ni stále myslím. Autorovi se povedlo popsat otřesnou dobu stalinistického režimu a otřesný případ sériového vraha. Není to čtení pro slabší povahy. Když si uvědomíte, že obojí /vraždy i režim/ není autorova fantazie, ale hrůzná skutečnost, naskočí Vám husí
kůže. Už navždycky zůstane ve vaší hlavě, aby se čas od času připomněla.

freddy18
23.04.2018 5 z 5

Hrozná doba. Šílený stalinistický režim, ale skvělá kniha, která nám to krásně popisuje, a to bez servítek a cenzury. Do toho všeho napasovaný děsivý, autentický příběh Andereje Čikatila. Nemám co vytknout. Temná atmosféra by se dala krájet. Chystám se na další díl, a doufám, že nezklame, protože Dítě 44 nastavilo laťku dost vysoko.

Dandy1
07.04.2018 5 z 5

Je to skvělá detektivka na pozadí hrozné doby. Tady autor dopodrobna vylíčil život v éře Stalinova vládnutí. Dobu, kdy nikdo nemohl nikomu věřit. Dobu, jakou by nikdo z nás nechtěl zažít.

jittik
30.03.2018 5 z 5

Příklad knihy, kdy se při otáčení listu nemůžete dočkat, co vám dalšího nabídne.
Kolikrát neuvěřitelné popisy mučení, o to horší, že tohle se opravdu za komunismu dělo.
A také dech beroucí popisy vražd, když víte, že je to podle skutečnosti. Kolikrát se mi dělalo zle.
Ale právě to svědčí o talentu spisovatele, který vše dokázal tak bravurně zpracovat, že vám mnohdy běhá mráz po zádech.
Úžasná kniha, ale teď si raději přečtu nějaký přeslazený roman :)

zluvicka
25.03.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Pro pochopení a uzavření celého příběhu nutné přečtení všech tří knih (Utajovaný projev, Agent 6).

Inka063
23.03.2018 5 z 5

Měla by to být povinná literatura pro všechny bývalé a současné komunisty. Aby si připomněli podmínky v tehdejším Sovětském svazu, jejich vzoru. Výborná kniha. Naprosto uvěřitelný psychologický posun hlavní postavy. Naprosto věrně popsané otřesnosti, které se děly (a možná ještě dějí). Němci se za své koncentrační lágry dosud stydí. Rusové ne. Před pár dny usedl Putin znovu na vrcholný post a donekonečna se oháněl slovem Respekt. Jak je možno respektovat tuto zem?
Knížka, na niž budu dlouho myslet.

nycol
21.03.2018 5 z 5

Straslivy pribeh, ale brilatne napsany.

theMarty
14.03.2018 5 z 5

Skvělý, temný příběh.

koprolda
08.03.2018 4 z 5

Kniha která rozhodně není pro slabší povahy. Brutální praktiky MGB. Režim krutý, nemilosrdný, absurdní, deformující základní lidské hodnoty, nutící dělat člověka věci na dnešní dobu doslova nepředstavitelné. Hladomor a zoufalá snaha o každodenní přežtí. Je hoden zavrhnutí člověk který udá souseda či kamaráda, čímž mu podepíše rozsudek smrti, aby zachránil svoje děti, manželku, rodiče? Člověk praktikující zvěrstva ve slepé víře režimu, pro vyšši dobro většiny? Ať zhodnotí každý čtenář sám. Hodně dobrý detektivní příběh zasazený do šíleného světa absolutní moci režimu, propagandy a dezinformací ztvárněného velmi mrazivě. Na pozadí teroru, poprav, udávání a intrik je vykreslen případ sériového vraha dětí s propracovanou psychologií postav. Kniha byla napínavá, velmi dobře se četla a vtáhla mě do děje. Trochu mě však zklamal konec. Nějak mi k tomu nesedl. Knihu však doporučuji.

Nomia
07.03.2018 4 z 5

Hnus, hnus, hnus... a teď nemyslím knihu samotnou, ale tehdejší dobu, režim a ona zvěrstva. Skoro se mi nechtělo věřit, že je to autorova prvotina. Výborně napsané, mrazivé a napínavé. Rozhodně to není vhodné čtení pro slabší povahy.

Jája92
22.02.2018 3 z 5

Knize dávám průměrné ohodnocení, neboť se mi těžko četla. Když vidím ty pochvalné komentáře, říkám si, kde nastala chyba ? Možná jsem knize nevěnovala dostatečnou pozornost, uvidíme, jestli v budoucnu na ní změním názor.

radushe79
13.02.2018 5 z 5

Komoušská šeď... Příběh výborný, atmosféra mrazivá.