Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2268 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

anishta
09.06.2015 5 z 5

Líbilo se, některé situace mě "zvedaly ze židle", po jiných jsem si musela dát pauzu od čtení. Je to dobrý příběh z hrozné doby.

vikikl
06.06.2015 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a také jsem asi čekala o malinko víc. Konec mě zase tolik nešokoval, bylo celkem jasné, že příběh se uzavře návratem do Lvovy minulosti... Ale jako celek, je knížka skvělá!

Markét.t
06.06.2015 3 z 5

Asi jsem čekala víc.
Popis tehdejšího režimu a to jak se tenkrát v Rusku žilo se autorovi podařilo vykreslit skvěle.
Ale samotné pátrání už bylo horší...

Rodaw
03.06.2015 5 z 5

Dítě číslo 44 je úžasná, geniální, DOKONALÁ kniha. Moc všem doporučuji.

bondula
27.05.2015 4 z 5

Napínavá hra o život. O vlastný, o život svojich blízkych i o životy mnohých neznámych detí. Ťažko povedať, čo sa mi na Dieťati 44 tak páčilo. Je to remeselne vynikajúco spracovaný krimi thriller, kde autor správne dávkuje napätie a pekne vykresľuje postavy, ktoré čitateľ proste musí mať rád. Knihu som zhltol na jeden dúšok.
Ešte som sa však nestretol so západným autorom, ktorý by dokázal dostatočne verne zachytiť atmosféru Sovietskeho zväzu. Žiaľ nepodarilo sa to ani Smithovi. Obtiaže každodenného života či všadeprítomnú paranoju miestami nafukuje do nereálnych rozmerov, miestami zas ako keby na to všetko zabúdal. Netvrdím, že nevenoval dostatok síl štúdiu reálií, práve naopak, len sa obávam, že ten pocit beznádeje, apatie či odovzdanosti, ktorý tam (tu) panoval, ľudia na Západe proste nedokážu pochopiť. No a štylizovanie vyšetrovateľa z Lubjanky do role akčného hrdinu holywoodskeho typu pôsobilo miestami skutočne veselo.

Babouš
25.05.2015 4 z 5

Výborně popsané prostředí totalitního státu, kdy člověk nemůže věřit nikomu (ani vlastnímu manželovi).

maruschka
20.05.2015 4 z 5

U knížek s podobnou tématikou mi spoustu času zaberou úvahy o tom, jestli si, navzdory detailním popisům, může "západní" člověk aspoň částečně představit život v totalitním státě. A taky téměř neustále myslím na to, jak (dobře?) se autorovi podařilo přiblížit se skutečné totalitní realitě. V tomto konkrétním případě vidím hlavní rozpor v přecenění sovětského tempa - v každém smyslu. Snaha autora o akční spád je podle mě v příliš velkém rozporu s tím, jak totalitní systém fungoval (a teď nenarážím jen na to, že skutečný Čikatilo vraždil přes 20 let, než byl dopaden). Přesto - navzdory spoustě dalších výhrad (až otravná doslovnost každé scény, rozuzlení vyžadující takovou dávku fantazie a víry v autora, která mi asi schází, využití Javertovského motivu se zvrtlo - působí nechtěně komicky, jak úzkostlivě přesně se autor drží archetypu z Bídníků) jsem se nenudila. Zpracování sice (jako u mnoha současných knižních hitů) pokulhává za tématem, ale nejspíš zkusím i další díly.

veronika5179
18.05.2015 5 z 5

Zbožňuji knihy, ve kterých mě spisoval dokáže nachytat. Kdy si připadám hrozně chytrá a mám pocit, že všechno vím, že jsem odhalila jeho záměr, že to je jen "jedna z dalších detektivek, kterou můžu lehce prokouknou" a on mi vyrazí dech. Doslova.
!!!SPOILER!!! Od prvních stránek jsem tušila, kdo je vrah. Nicméně jsem neměla ponětí, jak může souviset s hlavní postavou. Geniální. Tleskám.
Nicméně, ačkoliv dávám 10/10 i tak mi příběh místy připomínal scénař k hollywoodskému akčnímu filmu. Cítila jsem tam snahu o co nejatraktivnější děj. Otázkou je, zda nebyl život ve sovětském svazu ještě horší...
Silně na mě zapůsobila i scéna, kdy Andrej zachránil Lvovi život...
Tak či onak, sovětská zrůdná mašinerie ve všech podobách představovala čiré zlo. Můžeme se o tom přesvědčit od prvních okamžiků. Uměle vyvolaný hladomor měl na svědomí tolik. Více než popis zrůdných činů na mě zapůsobilo vědomí, kde se zlo v Andrejovi vůbec vzalo. Kdo za něj může? On sám? Myslím, že nikoliv.Není snad jen oběť?...Existuje na světě vůbec nějaká spravedlnost?

Dax
16.05.2015 4 z 5

Spíše než kriminální zápletka mě bralo vylíčení temné atmosféry stalinistického Sovsvazu. Děj mi místy přišel nepravděpodobný, hlavní hrdina by musel mít 3x víc štěstí než rozumu, ale na pěkné hodiny ve Smithově temném světě rád vzpomínám. Těším se na další díly.

keselylenka
12.05.2015 5 z 5

Výborná kniha s překvapivým dějem. Rozhodně doporučuji.

Maxmilián II.
11.05.2015 5 z 5

Skvěle popsaná atmosféra ještě lepšího příběhu. Dlouho jsem nečetl nic tak napínavýho. Toto se klukovi Smithů fakt povedlo.

Isew
11.05.2015 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych knize věnovala čas na spaní. Usínala po půlnoci, protože si čtu a vstávala v půl páté ráno, abych si mohla číst. Pár unavených dní mi za to ale stálo. Kniha je velmi čtivá a bavila mě od začátku do konce. Všudypřítomná atmosféra strachu. Ani na nejvyšších místech si člověk nebyl jistý ničím. Čím výše postavený, tím víc na ráně. Lidská schopnost přežít v jakýchkoli podmínkách je obdivuhodná. A to jen proto, že malý, zamindrákovaný šílenec Stalin (162 cm) se dostal k řízení obrovského množství lidí. Nechci dělat anologie ale Putin měří 170 cm. Babička, která zažila obě války mi vyprávěla, že němci byli hrozní, ale sověti, kteří nás přišli osvobodit, byli ještě tisíckrát horší.

Klarinecka
10.05.2015 5 z 5

Za mě teda paráda. Pravda, zakoupila jsem původně tuto knihu jako oddechovou detektivku do vlaku,ale vůbec teda nelituju, že to v podstatě detektivka není. Fakt mazec, místy mi až naskakovala husí kůže, obzvláště když si člověk uvědomil, že to tak bylo doopravdy. Takže nyní již sháním další knihy, doufám, že budou stejně dobré.

pobijecmuch
08.05.2015 5 z 5

Na vysvětlení některým čtenářům, kteří neznají pozadí této knihy. Tento román měl několik verzí. Původní verze byla psaná pouze jako detektivní román o sovětském sériovém vrahovi jménem Andrej Romanovič Čikatilo. Kdo má zájem může si přečíst článek na Wikipedii nebo se jít podívat na film od Petra Jákla - Ghoul.
Tom Rob Smith na návrh nakladatele celou knihu přepracoval a udělal z ní politický thiller. I tato další verze byla několikrát přepisována a doplněna o poznámky znalců režimu z řad ruských emigrantů.
Kdo v knize hledá kvalitní detektivku bude tedy možná asi zklamán, protože Smith zde dává větší důraz na politickou situaci, život a osud obyčejných lidí v komunistické diktatuře.
Mně osobně se kniha líbila a rychle jsem sháněl další dvě pokračování.
Jedinou věc jsem nepochopil, proč zde na DK je série označována jako Leo Demidov, když český překlad všude jinde uvádí Lev Děmidov. Přece ostatní série také uvádíme počeštěné.

dikobraz
08.05.2015 2 z 5

preco?? stokrat preco??? prva polovica absolutne paradna, totalne hnusna atmosfera, dal by som to ako povinne citanie vsetkym rusofilom, oslavovatelom komunistov a podobnym pablbom. neskutocne skvele opisana atmosfera strachu, za sto hviezdiciek. super bolo aj ako vytriezvel zo svojich predstav o manzelke, ale potom... najprv pol knihy citame, ako sa v tom rezime nedalo robit nic a nakoniec si hlavny hrdina s kamosom policajtom vedu sukromne vysetrovanie. a konec?? preco si to urobil, preco? takto zhovadit skvelu prvu cast romanu. tu si to ziadalo, aby hlavny hrdina zomrel aj so zenou a aby vrah ostal neznamy. takto je z toho lacna americka sracka. to si kamos pekne pobabral... uz dlho som tak neprezival knihu ako na zaciatku a uz dlho som nebol taky nasraty ako na konci... skoda, obrovska skoda.

gladya
06.05.2015 4 z 5

Skvělá knížka o tom, jak se v podstatě slušný člověk dostane vysoko v hierarchii represivního aparátu totalitního režimu, v jednom z jeho nejzrůdnějších období. Hlavní hrdina není zlý sadista, jen nějakou dobu akceptuje, že "když se kácí les, padají třísky". Jak dopadne, se dá očekávat.

Popis totalitních mechanismů a myšlenkových pochodů hlavního hrdiny, jeho vztah se ženou, za to palec nahoru.

Hvězdička dolů je hlavně za závěr. Propojenost detektivního příběhu s minulostí hlavního hrdiny působí lehce vykonstruovaně, to se však dá ještě skousnout. Ale mám podezření, že při psaní pasáží o útěku a rozuzlení už autor myslel na Hollywood. To nemusí být vždy jen špatně. Jenže zrovna u téhle knížky je to škoda, protože se trochu snižuje celková přesvědčivost příběhu.

Kytiii
30.04.2015 5 z 5

Málokdy hodnotím knihu ještě před dočtením, ale tahle je tak silná, tak skvěle psaná, že nemůžu jinak... Za mě plný počet!

ivousekk
20.04.2015 5 z 5

Tak to je mazec! Právě jsem dočetla a musím říct, že drsnější příběh jsem dlouho nečetla.
Pro naši generaci je život v Rusku 50. let, kdy vše bylo pod krutovládou Stalina, naprosto nepředstavitelný. Stačilo se na někoho jen škaredě podívat, o někom něco říct, někomu se znelíbit a mohli jste skončit v lepším případě ve vězení, v tom horším v dobytčáku na cestě do gulagu. Presumce viny fungovala dokonale. Pohled do života běžných lidí a fungování tajných služeb je v příběhu vykreslen skvěle. Teror a strach ovládal lidi a jejich životy.
Přijde mi, že kniha má dvě linie, jednu, která popisuje život v tehdejším Rusku, funkci tajných složek, jejich sílu a krutost a druhá, která líčí pátrání po vrahovi dětí. Obě se skvěle doplňují a tvoří tak napínavé čtení, od kterého se nemůžete odtrhnout. Protože chcete vědět, zda bude dopaden vrah stejně, jako chcete vědět, jak dopadnou osudy hlavního hrdiny a jeho manželky. Jen škoda ten konec, přišlo mi, že se pak vše odehrálo v "zrychleném režimu".
Rozhodně doporučuji, velmi zajímavé čtení. Kdyby šlo dát více hvězdiček, dala bych jich 6 :)

Lenka.Vílka
20.04.2015 5 z 5

Cteno na doporuceni z rodiny (kniha ji take celou prosla) a bavila...

Zrzavá_Tereza
11.04.2015 5 z 5

Tahle knížka je pro mě taková srdcovka. Dostala jsem ji jako dárek, strašně jsem se na ni těšila a zhltla jsem ji za chvilku. Bohužel jsem ji už od začátku četla s tím, že jsem věděla, kdo je vrah a znala jsem tak celou pointu knihy, protože mi to prozradila (nemožná!) knihovnice, i když věděla, že jsem jí ještě nečetla. Ale zkousla jsem to a knížku jsem prožívala a moc jsem si oblíbila hlavní hrdiny. Pochmurná atmosféra a vrah, který se inspirovaný vrahem skutečným, dávají tomuhle příběhu šťávu.