Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2272 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

sekec
04.12.2014 5 z 5

Famózní!!! Nejednou se k ní vrátím.Akorát ten UTAJOVANEJ PROJEV se nedá sehnat:(

dulinka
26.11.2014 4 z 5

moc hezká kniha, jen beru jednu hvězdičku za moc optimistický konec, myslím, že po líčení děsivých podmínek v Sovětském svaze to byl nepřiměřený konec...

cl3rick
19.10.2014 4 z 5

Dítě číslo 44 se dobře četlo, bylo to napínavé, ale konec mi přišel brutálně useknutý a vlastně nemastný. Jinak cestovaní křížem krážem po tehdejším Svazu se mi dost líbilo. Snad film dopadne dobře.

karel0684
04.10.2014 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky dramatizaci pro rozhlas. Pak jsme ji četl a teď jsme zvědav, jak dopadne film.

vyvodka
03.10.2014 5 z 5

Zajímavý námět, místo a doba, kde se děj odehrává. Naprosto jiné než třeba severské detektivky. Ke knize jsem se dostala náhodou a začala ji číst s nedůvěrou. ALe teď jsem ráda, že mě tento román neminul a určitě se pustím do čtení dalších pokračování.

Edana
23.09.2014 4 z 5

Není to špatná detektivka. Naopak je to velmi čtivé a svižné. Ale trochu mi to skřípe. Autor se sice snaží vykreslit své dvě hlavní postavy jako velmi komplikované, sledujeme jejich "přerody" a "prozření", nic to ale nemění na faktu, že ve výsledku je kniha podobně propagandistická jako ruské oficiální noviny z 50. let. Všechno je neskutečně černobílé - a možná to tak bylo, ale já osobně mám při pohledu do historie ráda trochu víc relativismu.
Docela hodně jsem také zvědavá na to, jak se z uprchlice Raisy stala paní učitelka. Je to jeden z mála důvodů, proč jsem v pokušení přečíst si další díl. Protože ta akční kovbojka, která se odehrává na posledních stranách mě taky docela odradila. I ten srdceryvný proslov k sirotkům úplně na konci. Snad jenom ta úplně poslední věta byla povedená.

carevna
13.08.2014 5 z 5

Mrazivé a drsné čtení. Po přečtení této knihy jsem byla ráda, že žiji v této době a v této zemi!

VladkaBU
03.08.2014 5 z 5

... po nějaké době zase děj, který zaujal. Zpočátku nijak zajímavá, ale pak se děj začal rozvíjet, přibývaly postavy. Život pro obyčejné lidi nebyl vůbec lehký. Aby člověk nebyl ničím podezřelý, jak autor píše, mohl jenom chodit do práce, jíst a spát, což si nikdo neumí ani představit. Z posledních 100 stránek jsem nemohla spustit oči, už jsem potřebovala vědět, kdo přežije

knihomol 61
03.07.2014 5 z 5

Musím autora pochválit za věrohodnost života v Rusku v době,kterou si vybral.Přesto,že jsem to nezažila,ty poměry tam opravdu byly takové jak jsou v knize popisovány .Nebojím se říci,že možná některé věci přetrvávají dodnes/ sledování a jiné techniky státní bezpečnosti. Na to ,jak je spisovatel mladý , musím hodnotit knížku velice positivně Přidaná zápletka s vrahem ,opravdu z mého pohledu zdařilá knížka.Už se těším na druhý díl.

rasputin
01.06.2014 3 z 5

Čtivé, drsné, morbidní, naturalistické a uvěřitelné. Ale jen asi do dvou třetin. Konec byl, navzdory tupým a vymytým mozkům stalinistického režimu tak těžko uvěřitelný, že jsem knihu začal chvílemi brát až s humornou nadsázkou. Jakoby autor najednou nevěděl, jak knihu ukončit, jakoby mu došly nápady. Přestože jsem knihu dočítal bez pohnutí v půl druhé ráno, místy jsem se neubránil lehkému pousmání a zkazilo to můj celkový dojem z knihy....Tak trochu "hepyend po halywůdsku" byť s trochou hořké pachuti,,ale i tak mi to přijde trochu nefér vůči tehdejším obětem zrůdného režimu.

Sapy
22.04.2014 5 z 5

Děj je zasazen zhruba do 50. let v Sovětském svazu a nemilosrdně nás přenáší do prohnilého systému, kde Stalin zabil tisíce nevinných lidí.. Je to poměrně silné kafe, člověk si uvědomí co všechno má a jak moc by si toho měl vážit. Svobody, bezpečí. Právě surové líčení politického pozadí, pokřivené morálky a nelidskosti přidává knize na síle. I samotný příběh je velice zdařilý. Ze začátku je tempo poněkud pomalejší, než se vůbec dozvíte o co v knize jde, ale následně už jen otáčíte stránky. Ne, že pouze otáčíte stránky, ale spolu se Lvem zběsile pátráte po vrahovi malých dětí. Prožíváte s ním jeho strach i úspěchy. Děj je celkově velice dobře líčen. Velice se mi líbí retrospektiva na začátku knihy, která se pak vrací a dodává knize na gradaci. Je to prostě úchvatné dílo plné zvratů. Doporučuji všem k přečtení nejen pro skvělý detektivní příběh, ale také proto, že minulost a světovou historii je nutné znát a to co nejlépe - protože kdo nezná historii, je nucen si ji prožít znova. 5*

Kůstka
19.04.2014 4 z 5

Začátek knihy byl pro mě trošku pomalejší, do čtení jsem se musela dokopávat, ale ve druhé polovině jsem zase měla problém se odtrhnout. Ale jak už tady někdo řekl, popis Ruska v roce 1953 a Lvovo prohlédnutí systému skvělé, člověk nemohl věřit nikomu, nikdy jste nevěděli co si na vás kdo vymyslí a váš život tak hodně rychle skončí, ale samotné "vyšetřování vražd" bylo až moc jednoduché, předvídatelné a sama jsem si brzo dala dohromady jedna a jedna. Konec byl na tu dobu, která je v knize popisována, fakt až nápadně šťastný, najednou se všechno obrátilo o 360 stupňů a vlastně se nic nestalo.

Martin, Vyškov
08.03.2014 5 z 5

Tak takhle knížka mě opravdu nezklamala, úžasně napsaná, skvělý popis postav i uvedení čtenáře do ruského prostředí. Už se moc těším na další Tomovu knihu :-)

Renava
07.03.2014 5 z 5

Ťažko si predstaviť existenciu v dobe, v ktorej brat nemôže veriť bratovi, kde nešťastné gesto či zaváhanie nesie riziko vyvolania podozrenia z nesúhlasu so systémom a už len samotné obvinenie znamená istý koniec, smrť, v lepšom prípade vyhnanstvo. Bohužiaľ, toto bola dlho utajovaná realita stalinského režimu a T.R.Smith ju vykresľuje mimoriadne autenticky. Treba povedať, že odviedol výbornú prácu - podarilo sa mu skĺbiť špičkový thriller s realistickým zobrazením nielen vtedajšej desivej atmosféry, ale hlavne morálky a pilierov, na ktorých bol samotný komunizmus postavený. Takže súčasne s napätím z každej strany presakuje všadeprítomné morálne bahno, strach, brutalita, špina, zvrátenosti, radiace sa do rovnakej kategórie ako praktiky nacistického režimu. Možno by sa dalo polemizovať o reálnosti náznaku happyendu ( v pazúroch vtedajších orgánov štátnej moci ťažko uveriteľné), ale nechajme bokom...
Naozaj som už dávno nečítala nič tak napínavé a skľučujúce zároveň. Ale napriek toľkému negativizmu (či práve kvôli nemu?) človek zo seba strasie väčšinu pseudoproblémov a uvedomí si jednu neomylnú pravdu - žiť v dnešných časoch možno nie je ľahké, ale nech už je táto doba akákoľvek, človek je slobodný. Ak si niekto v plnej miere neuvedomuje, čo to obnáša, po tomto snáď pochopí. Už len kvôli tomuto vrelo odporúčam!

bornthisway
01.03.2014 5 z 5

Doslova mrazivé čtení. Ani jsem zprvu nečekala, že by mě příběh zasazený do SSSR 50. let a ještě na základě skutečných, navíc tak hrůzných událostí dokázal tolik strhnout - ale stalo se, cca posledních 150 stránek jsem dočítala hluboko do noci, bavilo mě sledovat odkrývání zápletky, jen na můj vkus možná až moc kýčovité a zmatečné, ale budiž, v závěru to do sebe docela prapodivně zapadlo. Lev mi v pár momentech připomínal téměř nějakého "supermana".
O malém náhledu do praktik příslušníků MGB a ostatních ani nemluvě, hlavně období před Stalinovou smrtí muselo být nejen v SSSR, ale i v celém východním bloku naprosto šílené a pro nás dnes už nepředstavitelné. A tohle že byl náš ideál a vzor? Proboha...
Při některých pasážích popisujících zvěrstva páchaná na nevinných lidech jsem byla otřesená a občas pozapomněla na to, že stěžejní linií příběhu jsou úplně jiné vraždy.
Velké díky patří autorovi nejen za skvělou knihu, ale i za závěrečné tipy na odbornou literaturu k rozšíření povědomí o tématu.
Nemůžu se dočkat, až se dostanu k pokračování osudů Lva a Raisy a také k filmovému zpracování- knižní potenciál je hodně slibný!

valentýna
28.02.2014

Strhující čtení o poměrech v Rusku, životě tamních lidí a brutálním zacházení s nimi, nicméně postavit příběh na případu skutečného masového vraha se mi zdá nešťastné a knihu snižuje neodpovídajícími skutečnostmi. Nicméně poučné čtení o krutosti režimu, který by již nikdy neměl být nastolen.

DriftBooks
27.02.2014 2 z 5

Po přečtení prvních pár stránek jsem si říkal - ju, to vypadá skutečně dobře, to se bude dobře číst. Žádné krkolomné vymyšlenosti - z recenzí jsem věděl, že kniha se inspirovala připadem masového vraha děti a žen Andreje Čikatila... a tak jsem samozřejmě kriminální nit očekával. Atmosféra strachu z počátku socializmu je popsána sugestivně a značně uvěřitelně. Nedůvěra, strach, lhostejnost, snaha neprovinit se ničím, co by se režimu - potažmo jeho pohůnkům - nelíbilo. Nespravedlnost, která se skrývá za ideologii - krutost, ktera se skrývá za pokrok.

Ale čím dál jsem četl, tím vic mi vadilo, že si autor realitu ohýbá ku potřebě děje - samozřejmě, v tom je přeci podstata podobného vyprávění. Ale po uvěřitelném úvodu kniha pomalu ale jistě klesá do akčniho thrilleru, který začíná ztrácet logiku a stává se jen dalšim béčkovým "filmem". Temná atmosféra padesátých let hororového Sovětského svazu se mávnutím proutku mění v jakousi parodii na Bondovky.

Přestal jsem věřit hlavnimu hrdinovy, přestal jsem věřit celkové atmosféře, ale stále se to dalo čist. Ovšem samotný závěr a vysvětlení motivu vraha, kterého po svém “ideologickém” prozření hlavní hrdina hledá navzdory celému systému, jenž je tak umně na začátku knihy vypodobněn, je už z repertoáru bolywoodského studia - naivní, překombinovaný a vlastně tak trochu směšný.

Z mého pohledu docela zklamáni, ale potenciál ta kniha má - jedná se o debut a tak uvidíme, co nám autor nabídne ve svém dalším dile.

drbohlav
19.02.2014 2 z 5

asi budu jediná, ale ta kniha je prostě OBROVSKÝM plagiátem Občana X. Autor se sice PRÝ nechal inspirovat příběhem o Andreji Čikatilovi, ale žádnou vlastní fantazii v příběhu neprokázal. Popisy pohlavní choroby místní prostitutky byly až nechutné. Dokonce ani vyvrcholení nebylo nijak unikátní. Bratr, který tak na sebe chtěl upoutat pozornost? Dítě 44 byl vlastně jen "špendlík" na nástěnce? Název sliboval daleko víc.

Jaička
18.02.2014 5 z 5

Knížka mi trvala déle než obvykle jiné,byť i silnější knížky... Někdy jsem přečetla pár kapitol a dva dny čekala,než jsem vše strávila a snažila se pochopit,abych četla dál. Lituji lidi,kteří takhle a v té době museli žít... Skvěle napsané a i přezevše se dá napsat,že s dobrým koncem.

Kačudovič
15.02.2014 5 z 5

I s odstupem času mohu říct, že toto dílo, potažmo celá trilogie o Lvu Děmidovovi patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl doposud možnost číst. Především se mi líbilo, že autor ony kruté poměry v Sovětském svazu nezávisle líčí, aniž by je nějakým způsobem přímo kritizoval. Později nestraní ani Americe v probíhající Studené válce. Naopak, podobně jako příslušníky MGB, posléze KGB, ani její agenty a politiku nestaví do příznivého světla. Každý si tak může vytvořit vlastní úsudek. Sečeteno a podtrženo - svým literárním debutem si autor nasadil pomyslnou laťku hodně vysoko :-)