Dítě číslo 44

Dítě číslo 44 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12088/bmid_dite-cislo-44-wF3-12088.jpg 5 2272 514

Lev Děmidov série

Když strach dokáže umlčet celý národ, alespoň jeden člověk musí vyslovit pravdu... Sovětský svaz, rok 1953. Stalinův železný stisk neustále sílí. Brutální praktiky ministerstva státní bezpečnosti (MGB) nejsou žádným tajemstvím. Režim dokonce občanům přikazuje věřit, že socialistické společnosti se podařilo zcela vymýtit zločinnost. Když se u železniční trati v Moskvě najde mrtvola malého chlapce, zaskočí příslušníka MGB Lva Děmidova – válečného hrdinu, upřímně oddaného režimu – tvrzení příbuzných oběti, že šlo o vraždu. Lev splní rozkaz nadřízených a pomůže zatajit fakta, začnou v něm však hlodat pochybnosti. Brzy poté se jeho život převrátí naruby. Lva degradují a s manželkou Raisou, podezřelou ze špionáže, pošlou do zapadlého města na Urale. Ke svému překvapení Lev zjistí, že k vraždám dětí dochází i tam. Manželé si dobře uvědomují, že později je čeká mnohem tvrdší trest než pouhé vyhnanství. Snad právě proto se rozhodnou riskovat život a pátrat po vrahovi na vlastní pěst. Román Dítě číslo 44, zdařilý a oceňovaný debut mladého britského autora Toma Roba Smithe, vychází ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila. Román s reálným pozadím nabízí kromě strhujícího kriminálního příběhu i děsivý obraz diktatury, která se drží u moci jen díky stupňovanému teroru.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Child 44 , 2008

Endy17
07.04.2015 4 z 5

Drsné. A o to drsnější, že děj má reálný podklad a že to takhle ve stalinistickém SSSR asi opravdu chodilo.

travaa
05.04.2015 5 z 5

Drsná kniha. Pro mě snad podstatnější bylo zobrazení poměrů režimu, než samotná detektivní zápletka. Struktura příběhu a hlavně závěr má lehce hollywoodský střih, ale to mi vůbec nevadilo.
Četla jsem i další díly. Tento první je pro mě nejlepší, asi právě tou hrůzností stalinizmu

Barry013
04.04.2015 4 z 5

Prvních 3/4 knihy bylo skvělých. Od prvních řádků jsem byl v napětí a hltal každé slovo. Musím ale také přiznat, že závěr byl mírným (!) zklamáním. Kdyby se autor držel stále stejného metru, patřil by snad tento počin mezi to nejlepší co jsem v daném žánru kdy četl. Bohužel se však neudržel a do děje začal zbytečně přidávat méně pravděpodobné prvky, které měly čtenáře více a více překvapovat až šokovat, což příběhu ve finále uškodilo. Za to musím jednu hvězdu ubrat. Celkově jsem ale spokojený. Zrůdné prostředí je popisováno tak dobře, že jsem při čtení chvílemi cítil skoro stejnou bezmoc a hněv jako hlavní postavy. Proto aby si člověk udělal představu o době a režimu, ve kterém se příběh odehrává je tato kniha ideální, avšak ne úplně všeříkající. Všechny postavy jsou vykresleny dobře, nejsou charakterově černobílé a jednají vždy celkem pochopitelně. Líbila se mi postava Raisy. Dávám 85% a stačilo málo a mohlo to být i více. Letošní filmové zpracování si nenechám ujít (Tom Hardy se na tu roli dokonce i hodí) a další osudy Lva Děmidova si moc rád přečtu...

Jihorka
30.03.2015 4 z 5

Za mne mírné zklamání. Počáteční tempo příběhu je docela pomalé, aby se přibližně ve třetině zběsile rozběhlo - tato část mi doslova nedala spát. ;) Strhující nahlédnutí do života středních politických elit i běžných občanů v Sovětském svazu, drsné, místy až šílené.
Ovšem zklamal mne závěr - velmi laciný a pramálo uvěřitelný, navíc korunovaný červenou knihovnou. Možná to bylo způsobeno doposud strhujícím příběhem a mými celkovými očekáváními. Nenechte se zmýlit tagem "skutečné příběhy" - v této knize jde pouze o inspiraci, která nemá se skutečným případem mnoho společného - ano, odehrává se to v SSSR, ano, jedná se o sériového vraha se jménem Andrej Č., ano, odpovědné úřady se snažily případ ututlat, ale ... pokud se chcete volnou formou dovědět skutečné okolnosti vyšetřování, doporučuji jinou literaturu, případně film (zejména jeden v evropské koprodukci se Stephanem Rea v hlavní roli).

Yorika
21.03.2015 4 z 5

Román, který se inspiroval osudem rostovského řezníka Čikatila.I když...V knize řádí sice sériový vrah dětí s pohnutým dětstvím, zde ale všechna podobnost končí.Vraždy jsou šokující ale mnohem horší je krutý, nelidský režim, který v tehdejším sovětském svazu panoval.Stále mě udivuje čeho všeho jsou lidé schopni.A věřím, že něco podobného by se v Rusku mohlo dít zas.

kacka4225
16.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka na uvolnění i na nahlédnutí do historie SSSR, za mě pět hvězd. :)

kacka4225
16.03.2015 5 z 5

Skvělá knížka na uvolnění i na nahlédnutí do historie SSSR, za mě pět hvězd. :)

Rade
11.03.2015 4 z 5

Detektivka? Hodně drsný napínavý thiller? Ilustrace života v SSSR v padesátých letech se všemi hrůzami tehdejšího totalitního režimu? Psychologická studie lidí, kteří se neustále obávají udání nejen od sousedů, ale i od přátel, manželky, rodičů…? Pohled na život v nedostatku, kdy i základní životní potřeby, jako bydlení, teplo a jídlo jsou těžko dostupné, a když, tak těžce vykoupené…?
Všechno tohle dohromady, a ještě možná něco navíc. Nicméně autor se neubránil jisté schematičnosti a občas i málo uvěřitelným zvratům v ději.
SPOILER:
Ale motivace vraha mi nepřišla zase až tak nesmyslná, jak někde níže uvedeno – strádání v dětství, fixace na bratra, který záhadně zmizel při lovu a vraždění kočky…..Proč by se nemohla později rozvinout takováto duševní úchylka a pokřivené vnímání skutečnosti... Ani ten trochu pohádkový konec nebyl tak úplně nesmyslný - po Stalinově smrti došlo k rychlé výměně starých stalinských struktur a dosavadní vládci byli zlikvidováni ve prospěch o něco snesitelnějších forem vládnutí.

jakub7138
03.03.2015 4 z 5

Napínavá a čtivě napsaná kniha. Ale závěr mě zklamal. Myslím, že by se příběh odehrál jinak. Závěr v knize je těžko uvěřitelný a předchozí události to jen potvrzují.

eLeR
02.03.2015 4 z 5

Okrem toho, že vás pohltí samotný príbeh okolo vrážd detí, tak vás zaujme aj práca milície a MGB v Rusku, a samozrejme život obyčajných aj "vyvolených" ľudí za Stalina. Smith použil naozaj dosť literatúry a poctivo sa pripravil. Knihu odporúčam, ani jedna veta ma nenudila. Som zvedavá na film, do kín má prísť v roku 2015 a bol natáčaný aj v Českej republike.

Miruska25
20.02.2015 5 z 5

Výborná,napínavá knížka ...od začátku až do překvapivého konce.Druhý díl je stejně dobrý,a těším se na třetí.

martunka
10.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Nejděsivější na tom je nejen to, jak režim ničil lidi, ale dost i to, že vrah není vymyšlený.

hlavinka
09.02.2015 5 z 5

Mela by to byt povinna cetba pro vsechny zastance minuleho rezimu.

Neumim si vubec predstavit, ze bychom zili v dobe, kdy nemuzete verit vubec nikomu - rodine, pratelum. Vlastne ani sami sobe, protoze nikdo nevi, jak by se v techto situacich zachoval.
Kniha byla ctiva, a ani by tam nemuselo byt patrani po vrahovi deti, i tak jsem byla stale napnuta, jak se bude vyvijet postava hlavniho hrdiny a co dalsiho mu osud (a totalitni system) prichysta.

čef
30.01.2015 5 z 5

Popravdě jsem nepředpokládal tak vysokou úroveň knihy od člověka žijícího celý život v UK, zpracovanou s tak hlubokou znalostí života v totalitním SSSR v dobách stalinismu. Naštěstí mne snaha najít nějakou nepřesnost nebo karikaturu tehdejší skutečnosti nezabránila neocenit i ostatní kvalitu tohoto nevšedního thrilleru založeného na poctivé snaze věčně chybujícího člověka dobrat se pravdy i v té nejnepříznivější situaci. Po přečtení doslovu jsem pochopil, že celkový výsledek knihy nebyl dán pouze nějakým zábleskem geniality, ale především tvrdou prací autora nad dobovými prameny. Tato kniha stála za přečtení.

bezprezdivky
27.01.2015 3 z 5

Snad nejdepresivnější kniha, co jsem kdy četl. Nejde ani tak o pátrání o vrahovi desítek dětí, to se odehrává jaksi ve druhém plánu, hlavní příběh vypráví o životě ve stalinském rusku, kde občan nemá žádná práva, všichni žijí ve strachu a jeden druhého, často i v rámci rodiny, udává. V tomto ohledu je kniha skvělá. Nelíbil se mi závěr, který je za hranicí uvěřitelnosti a z pohledu hlavního vyznění knihy ji zbytečně sráží.

asam
09.01.2015 5 z 5

Úžasná knížka. Nejen detektivní zápletka čerpaná podle skutečných událostí , ale hlavně reálný popis prostředí plného udavačství, beznaděje, zločinnosti. Život lidí v období stalinismu popsán tak věrohodně, že je až neuvěřitelné jak mohl tak mladý autor / v době, kdy tato knížka prvně vyšla v originále bylo spisovateli pouhých 29 let/ narozený a žijící v Anglii, precizně nastudovat prameny popisující dobu Stalinského Ruska padesátých let. Toto byl první autorův román - a klobouk dolů
Doporučuji přečíst

ebartlova
07.01.2015 4 z 5

Po dočtení knihy jsem asi tak pět dní nemohla začít číst jinou knihu...Byl to hodně silný emoční zážitek, obzvláště když se jednalo o vraždy dětí. Ustavičný teror obyvatel ruským režimem byl nepředstavitelný a dost nahrával vrahovi. Román to byl skvělý a pokud má člověk rád mrazivé detektivní příběhy určitě by si to měl přečíst.

zpevSusannah
05.01.2015 5 z 5

Výborná knížka, která ve mně často vyvolávala děs a hrůzu. Děsil mě jak strašný sovětský režim a brutální praktiky MGB, které se nedají pochopit a omluva pro to neexistuje, tak i chladnokrevný vrah a jeho řádění po Rusku s ještě šílenějším motivem!
UF!!!
Jen ten happy end mi k tomuto tématu moc neseděl, ale alespoň se mi bude o něco lépe spát.

jaede
27.12.2014 5 z 5

Skvěle napsané, čtivé, děsivé. Sovětský stalinismus nejhoršího ražení, šílená doba beznaděje, horor mnohem reálnější než ty vymyšlené. Nedokázala jsem se odtrhnout od četby. Tato kniha by se měla dostat do povinné četby.

cielle
22.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četla. Je to čtivě psané, napínavé a doslova mrazivé!