Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9186 991

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Co o takové klasice napsat a neopakovat se? (možná dokonce i předchozí větu už sem a určitě jinam někdo napsal)

smurfik22
06.06.2014 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Smutek, krása, prožitek, hloubka, klasika. Nejoblíbenější balady - Poklad, Svatební košile, Štědrý den.

Filatov
05.06.2014 4 z 5

Další z knih, kterou musí každý Čech znát, protože Erben je nejen pro českou poezii zásadní, ale i krvavý a brutální, i když se to na první pohled v Kytici nezdá. Některé části znám nazpaměť a tak by to dle mého mělo být. NEJ básně: Kytice, Poklad, Svatební košile, Polednice, Vodník a Štědrý den, který se u nás opravdu na Štědrý den čte.

bookemma
04.06.2014 5 z 5

Přestože poezii moc nečtu, tuhle knihu miluji! Není žádná jiná básnická sbírka, která vás dostane tak, jako Kytice. A kdo ji viděl i zfilmovanou, toho dostane ještě víc.

martina5069
29.05.2014 5 z 5

Nemám slov a myslím že budu mluvit za víc lidí,že lepśi básnická sbírka ani není

Seeker
14.05.2014 5 z 5

I kdybych jí četl dvěstěkrát, tak bude pořád dokonalá. Je to moje nejoblíbenější poetické dílo a zatím jsem nenašel ani v zahraniční literatuře nic, co by se tomuto vyrovnalo. A troufnu si říct, že jenom Češi, znalí svě země, zvyků, zkrátka pocházející z našeho kulturního prostředí, můžou Kytici plně pochopit a docenit.

009Ivana
10.05.2014 5 z 5

shrnu to jedním slovem : skvělá.

Karnager
06.05.2014 5 z 5

Kytici mám rád už od doby kdy nám ji babička četla před spaním :) Svatební košile jsem si oblíbil okamžitě a postupem času mám čím dál radši Záhořovo lože :) nemá prostě chybu :)

Kátí09
06.05.2014 5 z 5

Tohle se četlo úplně samo.

Michelino
05.05.2014 4 z 5

Klasika české literatury, studenty bohužel často nedoceněná. Myslím si, že Kytice je jedna z nejlepších možností ze škatulky "poezie" ve výběru děl k maturitě.

DennisMoore
20.04.2014 5 z 5

Hanba všem učitelům, kteří tuhle krásnou knihu, v níž je obsaženo prakticky vše, ve škole dětem znechutí (že se to čas od času bohužel děje, o tom není sporu). Mojí nejoblíbenější baladou je Záhořovo lože. Trvalo mi, než jsem si právě ji tak zamiloval, ale teď se po každém přečtení utvrzuji v tom, že nemá jedinou skvrnku a její atmosféra je z celé Kytice nejsugestivnější. Lituji jediného - že ji Antonín Dvořák na rozdíl od Svatebních košilí, Vodníka, Polednice, Zlatého kolovratu a Holoubka nestačil zhudebnit.

ladypink
13.04.2014 4 z 5

Nádherné příběhy, které mají hloubku. Některé verše znám zpaměti. Ke Kytici se často vracím a hledám v ní ponaučení.

Kmotr99
13.04.2014 5 z 5

Jedna z těch nejlepších povinných četeb. Na polovinu 19. století je to úžasné fantasy, které se neztratí ani o dvě století později.

Verrrunka
08.04.2014 5 z 5

Stará dobrá klasika… Jednoduché básně,snadné porozumění a přesto velká umělecká kvalita…

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Povinná četba která mě nadchla :)

Prateri
25.03.2014 4 z 5

Mně se Kytice líbí. Některé balady umím pořád zpaměti. To tajemno, ponurost a vše vyjádřené ve verších je úžasné. Ilustrace Jana Zrzavého přesně sedí k obsahu pověstí.

kilimetr
16.03.2014 4 z 5

Někdy jsem se v básních ztrácel. Četl jsem to jen kvůli povinné četby.

knížečka2002
15.03.2014 1 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Asi to bude tím, že jsem teprve v polovině ZŠ. Dávám jednu hvězdu.

KvětaJežková
14.03.2014 3 z 5

Některé příběhy jsou celkem pěkné, ale jiné by rozhodně neměly být vyprávěny malým dětem.

sabanka
10.03.2014

Povinná četba k¨celkem dobrá česká klasika ....:)