Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9186 991

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

Sněžková
07.11.2014 5 z 5

Tuto sbírku miluju. Pan Erben dokázal vykouzlit atmosféru hřbitova, jako byste tam byli, vodník vás lechtal na nohou, když jste se šli koupat a meluzína kvílela za oknem při Štědrém večeru.
Jako povinná literatura asi nezaujme každého, protože některé obraty jsou pro čtenáře docela těžké, nicméně obsah a hlavní myšlenky příběhů stojí za to.

Standa Šebek
28.10.2014 5 z 5

Nejraději jsem měl ty hororové a Erben pro mě byl v dětství takový český E. A. Poe :-)

makke
28.10.2014 5 z 5

Přebásnění Kytice do "moderní" podoby mi na základní škole vyneslo zájezd do Španělska, protože jsem byla v kategorii literatury nominována na talent roku :o). Byl to můj první i poslední literární počin, titul jsem nezískala, nicméně ve Španělsku bylo nádherně.

kejty91
20.10.2014 3 z 5

známá, nepřekvapila ... jazyk, kterým je psána mě občas nudil, ne všemu jsem rozuměla.

Modrina
17.10.2014 4 z 5

Když moji synové na střední škole dostali za úkol zdolat Kytici, byl to pro ně dost náročný úkol. Protože já - knihomol jsem je nedokázala k pořádnému čtení nikterak přivést. :( A školy se v tomto ohledu rozhodně neangažovaly. Tehdy jsem si vzpomněla, jak jsem ve 12 letech viděla Kytici v Semaforu, a to proto, že originál jsem dobře znala. Netvrdím, že to byla moje oblíbená knížka, a kdyby mi z ní četli před spaním, asi bych hrůzou oka nezamhouřila. :) Proto nehodnotím. Ale domnívám se, že tahle knížka k životu prostě patří.

Mikik
16.10.2014

Naprosto dokonalá sbírka balad. Dědeček mi ji recitoval před spaním a do dnes se k ní ráda vracím. Balady jsou melodické, napínavé a celé dílo je nadčasové. Věřím, že se bude číst i za hodně dlouho :-) Erben většinou v hlavní roli uvádí ženu. Za zlé chování vždy přichází trest, někdy i nepřiměřený. Ale všechny básně pro mě tvoří nezapomenutelný celek.

mazlak
02.10.2014 4 z 5

Jako povinná četba mne Kytice neoslovila. Ba naopak jsem verše vůbec nevnímal a čtení nesnášel. S odstupem času jsem se k této knize opět vrátil a hodnotím ji z úplně jiného hlediska. Jediné co bych všem těmto veršům mohl vytknout, je jejich hororové ladění.

katerina9455
30.09.2014 5 z 5

Některým dětem máma čte pohádky od Boženy Němcové, mně maminka četla už od malička Kytici. Do dnes je to moje nejoblíbenější básnická sbírka. A často si ji čtu znovu a znovu! Mezi mé nejoblíbenější balady patří: Svatební košile, Zlatý kolovrat a Lilie.

Kateriska
23.09.2014 4 z 5

Samozřejmě že jsem na základce už pár balad přečetla. Ale až nyní jsem se do Kytice "pustila" celkově. Líbí se mi to, jak jsou balady seřazené i jejich celkové vyznění. A prostě obdivuji Erbena, jak toto nezaměnitelné dílo české literatury napsal.

Mermaid
17.09.2014 5 z 5

Úžasná básnická sbírka, kterou pro mě nepřekonala žádná jiná. Na základní škole byly doby, kdy bych odříkala zpaměti mimo Záhořova lože celou Kytici a pak to doplnila ještě verzí od Semaforu. Skvělé spojení básnického řemesla, života a tradic "obyčejných" lidí a hororu. K tomuto nemám co dodat 10*

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Kytice je nádherný svazek básní. I když jsme se museli některé pasáže učit ve škole zpaměti, nezanevřela jsem na ni. Ráda v ní sem tam zalistuji.

mdracek
14.09.2014 5 z 5

Můj velmi sečtělý dědeček mě asi v mých 5 letech naučil Zlatý kolovrat, a já ho pak nadšeně recitovala ve školce na besídce.... Zpětně si uvědomuji, že to možná pro ostatní rodiče (i děti) musel být docela šok...
Já jsem se k přečtení celé Kytice donutila až teď, a musím říct, že to je bezesporu úžasné dílo! Většina básní sice začíná až možná idylicky, a na konci se to vždycky tak zkazí, ale to vůbec nevadí, vždyť v tom je právě ta genialita a krása.

rusalka123
07.09.2014 5 z 5

Moje milá Kytice, která mě baví natolik, že si i dobrovolně krátím čas učením se z ní nazpaměť. Zatím umím Polednici (první, kterou jsem znala a moji asi nejmilejší), Holoubka a Zlatý kolovrat (snad ještě pořád...) a myslím, že tím jsem ještě neskončila.;-) Já pro ni mám prostě zvláštní slabost...

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Kytici zbožňuju už od doby kdy jsem se naučila číst. Jako malou mě strašně děsila a děsivá je pořád, ale za tu dobu co jsem ji četla nesčetněkrát dokážu ocenit i celkový význam jednotlivých příběhů. Na poezii jsem sice nikdy zvlášť nebyla, ale hororový nádech mi učaroval. Svatební košile a Vodník jsou jednoznačně mými nejoblíbenejšími.

baterka.gs
27.08.2014 4 z 5

K této povinné četbě musí člověk dospět. Na škole pruda a v dospělosti zajímavé čtení.

BubuRybova
25.08.2014 4 z 5

Povinná četba no, řekla jsem si, že to stejnak zase přejedu očima, pak o tom napíšu zápis a už nikdy to neotevřu. A to jsem se tedy parádně spletla! Teď nepočítám, že to budu potřebovat i k maturitě a obecně k mému studiu na sš. Ale tato sbírka mi vzala dech. Několik básní z Kytice jsem si neuvěřitelně oblíbila.
Dávám 4 hvězdičky!

Pedruska01
21.08.2014 4 z 5

Kytice - povinná četba. Kolikrát já jsem jí otevřela, ať už za učelem jedné či všech balad. Některé jsem si i oblíbila. Dobře se četlo, i přes veršovaný text - a díky bohu, mělo to smysluplný děj! :D Nelituji, že jsem si ji vybrala do seznamu k maturitě. Filmová podoba, také nebyla vůbec špatná, upoutala mě. Kytice je zkrátka klasika. :)

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Nezapomenutelné básně, které někdy nahání i strach. Musím říct, že filmová adaptace je povedená, hlavně Svatební košile s Karlem Rodenem.

mezer
16.08.2014

Četli jsme se ségrou! Skvělá kniha plná básniček a strachu:3

Lidudu
06.08.2014 5 z 5

Tyyyyy jo, můj první horor. Četla jsem to na ZŠ jako povinnou četbu a dodneška mi v hlavě zní "-a tělíčko bez hlavy". Parádní čtení