Kytice

Kytice https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/588/mid_kytice-5XM-588.jpg 4 9186 991

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností. Některé z nich byly inspirací i pro Antonína Dvořáka a sedm básní se stalo základem stejnojmenného filmu z roku 2000.

kacenka7206
05.06.2015 4 z 5

Pekne se to cte, mam to rada :)

R.E.M.
31.05.2015 4 z 5

Mrazivě působivé balady, náměty z lidových pověstí. Při čtení Vodníka jsem trnula nad dívčinou neopatrností a důvěřivostí, u Svatební košile jsem ani nedýchala... Klasika, která mě oslovila už na základní škole.

Luccy78
30.05.2015 5 z 5

Nádherná knížka, kterou jsem zdědila po svém dědečkovi. Vždycky, když ji otevřu, tak na mě dolehne trocha melancholie.. Na první stránce je totiž perem napsáno: "Psáno dne 16.XII.1940" a podpis mého dědečka z třetí třídy.. :-) Pro mě je tohle poklad nejen literární, ale i osobní a jsem hrdá na to, že ji mám.

Viky.Tejralova
27.05.2015 5 z 5

Krásná, čtivá, poutavá klasika :-)

Ramilia
24.05.2015 5 z 5

Kytici jsem četla již jako malá holčička - tehdy jsem se u toho i hodně bála, ale zároveň mě to fascinovalo. Většinu balad jsem znala zpaměti, nejraději jsem měla asi Zlatý kolovrat a Polednici.
Sice velké básnické sbírky nemám příliš v oblibě, často se v nich ztrácím a nechytám se, ale panu Erbenovi se prostě povedlo úžasné dílo :)

Misha11
23.05.2015 5 z 5

Čtivá klasika, na české poměry dost slušná.
Kytici mám ráda, četla jsem mi mockrát a pokaždé mi, alespoň v některých pasážích některých balad, běhá mráz po zádech.
Krásné. Tajemné. Morbidní.

Takže pokud se tu najde někdo, kdo nečetl, tak šup do toho!

MarekG
22.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších českých knih, ktará mě nikdy neomrzí.Knihu mám ve vydání společně s básní Máj od Máchy. Kniha spojuje dva největší klenoty české poezie 19. století.

Karča H
22.05.2015 1 z 5

Nemám ráda povinnou četbu a i kdyby se mi mnoho ze zadaných knih líbila, je to povinnost a to já nemám ráda(knížky čtu protože se mi to líbí). Ale obávám se, že Kytice by se mi nelíbila ani při dobrovolném přečtení. A aniž bych se chtěla dotknout pana Erbena, ale přijde mi, že je tak čtený jen díky tomu, že nás do toho nutí učitelé, kteří to mají v osnovách.

Damato
21.05.2015 5 z 5

Snad asi nemá cenu psát, že je to nádherná kniha, protože tohle všichni vědí...Erben je prostě kvalita, ale tohle je prostě bomba. Jedna z mála knih, která přestože povinná, byla čtená snad všemi, kdo měli alespoň trochu rádi literaturu.

Peter.Melon
24.04.2015 5 z 5

Excelentní dílo Kytice...

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

jako ja basnicky nemusim, ale tohle se mi libilo, ale myslim, ze za to taky mohl film:)

Lily28
02.04.2015 5 z 5

Nádhera! Určite odporúčam prečítať všetkým, čo majú radi trochu temné príbehy.

Babouš
23.03.2015 4 z 5

Čím jsem starší, tím víc se mi líbí. Je skvělé, že česká literatura nejsou jenom kýčovité výjevy z vesnice a historie jako u Němcové. Erben v Kytici naservíroval lidové pověsti bez obalu - se všemi mrazivými podrobnostmi, jaké se tradují už stovky let - čímž snese srovnání s mistry romantického hororu jako je Poe, Blackwood nebo i Lovecraft.

anetka.repova
18.03.2015 5 z 5

Klasika, která by neměla chybět v žádné knihovně a přečtenou by ji měl mít každý. Co k tomu víc napsat.

Veeris
13.03.2015 4 z 5

snad jediná poezie na světě, která se dá číst a celkem i baví

Iwíček
08.03.2015 5 z 5

Klasika, která nikdy nezhyne...

Daniel.95
05.03.2015 4 z 5

Některé básně se mi fakt líbí, některé zas méně ale těch lepších je přeci jen více. :)

yenda1
26.02.2015 5 z 5

Půvabná Kytice, nejpoutavějším kvítkem pro mne Vrba. K dílu se dostatečně vyjádřil Neruda:

Zlato chtít snad pozlacovat,
slunce svící osvěcovat,
duhu barvou domalovat,
sopku ohněm podpalovat,
démantův chtít tvrdost zvýšit,
oblakův chtít rychlost spíšit,
toť by bylo, rozumnější,
nežli tvoje,pěvče Erbene,
písně chtít snad písní opěvovat.

pif69
24.02.2015 5 z 5

Jedna z mála knih , které i po tolika letech od prvního vydání jsou stále čtivé a aktuální . Kolik dnešních autorů bude čteno za 100 let , tak jako Erben ??

linhi22
23.02.2015 5 z 5

Jak mnozí píšou - klasika. Nadčasový klenot české literatury.