Krysí ostrov a jiné povídky

Krysí ostrov a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499300/bmid_krysi-ostrov-a-jine-povidky-D5D-499300.jpg 4 404 93

Vybroušená sbírka dystopických příběhů od krále severské krimi Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Kniha Zlín

Rotteøya og andre fortellinger , 2021

Čtenářka73
23.02.2023

Tak tohle jsem nedala. Moje chyba, že jsem si nepřečetla, o čem knížka je, a čekala detektivky. První, nejdelší povídku jsem vzdala asi po 30 stranách, pak jsem zkusila povídku Skartovačka a usoudila, že se dál trápit nebudu. Asi to má nějaký hlubší přesah, ale na mě strašně depresivní.

Metuje
09.02.2023 4 z 5

Bezva, po první povídkové sbírce jsem se trochu obával, nicméně tahle je mnohem lepší. Nejlepší jsou asi Cikády a Černý jezdec, obzváště ten se velmi přibližuje stylu série s Harrym. Je znát, že se Nesbø snaží pouštět do sci-fi, ale zatím mu to úplně nevěřím, zrovna zmíněné Cikády futuristické prvky značně poškozují. Jinak kniha uteče jako voda, nicméně samozřejmě člověku nepřiroste k srdci.

dalia1769
07.02.2023 5 z 5

Dystopické příběhy nejsou obvykle můj šálek kávy, ale Nesbo prostě umí zaujmout snad v každém žánru. Povídky mají zajímavé, rozmanité a originální náměty, spíše než na vnější hrůzu a krvavé scény se soustředí na psychologická a morální dilemata postav, jsou velmi napínavé a mají často obtížně předvídatelné závěry. Čtou se opravdu jedním dechem.

BarboraSalome
04.02.2023 4 z 5

Moje první seznámení s dílem Jo Nesba. Jsem uhranutá. Výborně napsané povídky. Ovšem musí si přiznat, že při jejich čtení mi bylo těžko. Mrazivé příběhy ukazující nedalekou budoucnost, v níž se zhroutí tradiční společnost. Neradostná budoucnost by nás čekala. Nejvíce se mi líbily povídky Krysí ostrov a Cikády.

Kamčučák
31.01.2023 5 z 5

Jedním slovem miluju. U tohoto autora jsem si vždy jistá, že nesáhnu vedle. A povídky mu jdou snad mnohem lépe, než samostané knihy. Člověk do posledních stránek neví, jak se to vyvrbí.

intelektuálka
31.01.2023 4 z 5

Tak autor zabloudil do světa budoucnosti - světa destruktivního ....
A já to přečetla jedním dechem ....
Protože jsem od něj přečetla více titulů, chápu jeho záměr ponořit se do jiného žánru ....
A myslím, že se mu dařilo ....

Již v první rozsáhlé povídce Krysí ostrov s náhledem do světa po pandemii, ze ztrátou základních životních hodnot, předložil vizi, která je zřejmě reálná :

" Naučili se, co je potřeba k tomu, aby v téhle době přežili ...."

Ale stejně jako v McCarthyho Cestě zde nakonec zasvítilo slunce ....

Další povídky s motivy lásky, pomsty, léku pro prodloužení života či o deja vu a paralelních světech stojí za přečtení ....

Jako každý člověk s přehledem o světě se i Nesbo zabývá otázkou pokračování lidstva - a já to s ním sdílela a doporučím.

Aleh
22.01.2023 4 z 5

Povídky od Jo Nesboa. Nevěděla jsem, co mám očekávat. Povídky od Nesboa jsem četla poprvé. Zaujalo mě to. Zajímavé vyprávění, rychlé rozuzlení, překvapivý závěr. Tradiční společnost opravdu stojí na rozcestí. Co nás všechno jednou v budoucnu čeká? Co všechno nám autor chtěl sdělit? K zamyšlení....

PetraBery
22.01.2023 4 z 5

Od autora moje první povídky a stejně jako jiná jeho díla se mi četly dobře. Na sérii s Harrym nedosahují, ale zajímavé byly všechny.

jirina4159
16.01.2023 3 z 5

Po počáteční nechuti pokračovat ve čtení po prvních stránkách povídky Krysí ostrov, jsem se začetla a i když na mě povídky byly dost brutální, nakonec jsem ocenila autorovu nesmírnou fantazii.

Lenka.Vílka
16.01.2023 5 z 5

A je to tady. Další povídková sbírka od Nesba. A opět jsem se moc bavila. Ne, nezastávám názor, že povídky ve sbírce musí mít nějaký společný motiv nebo motivový postup. Když to mají, ocením to. Když to nemají, nepropadám panice a užívám si, co dostanu. A tady bylo všechno povedený  :)

U povídek mám komentáře, takže tady jenom rychle:
Krysí ostrov: Typický a klasický Nesbø!

Skartovačka: Co kdyby jste objevili lék na stárnutí?

Cikády: Povedená povídka se sci-fi nádechem :)

Sérum: Občas je naděj to poslední...

Černý jezdec: Napínavé šachy o lidský život.

Bylo to super :)

Rolada88
09.01.2023 3 z 5

Harry hole je harry hole. Povídky nebyli špatný ale zase na plný počet to taky nebylo takový průměr myslím ze povídky v knize Zarlivost byli určitě lepší

hs777
31.12.2022 5 z 5

Poslední kniha letošního roku a mnohonásobně předčila má očekávání. Vlastně bych ani nedokázala říct, která povídka byla nejslabší, protože všechny byly naprosto perfektní (a to dystopie /postapo skoro nečtu). Hned první Krysí ostrov mě naladil a nadšení mne neopustilo ani s posledním Černým jezdcem. Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit relativně nízkým hodnocením.

zuzana4587
31.12.2022 5 z 5

Na Nesboa zde nezvykle nízké hodnocení mě po darování knihy zarazilo, ale jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Opět čtivé, v každé povídce je zajímavý závěr, kdy si čtenář už už myslí, že je všem dnům konec, a ejhle, není. Povídky jsou z doby, z jaké jsou, a přesto nejsou na můj vkus nijak přehnané nebo neuvěřitelné. Krysí ostrov, Sérum a Černý jezdec mě zaujaly nejvíc. Dávám jednoznačných 5* :)

Karoley
30.12.2022 4 z 5

Sbírka dystopických příběhů z nedaleké budoucnosti, v níž se zhroutila tradiční společnost.
Tento žánr příliš nevyhledávám, ale Nesbo je můj oblíbenec, tak jsem to zkusila, a nelituji. Příjemné čtení na dva večery.

Krysí ostrov - 4* (o pomstě a spravedlnosti v postpandemické Americe, výborná pointa)
Skartovačka - 3* (objev léku proti stárnutí)
Cikády 4 * (láska až za hrob)
Sérum - 4* (synův boj s otcem o dědictví)
Černý jezdec - 4* (střet zabijáků představující šachovou partii)

Miliarda
28.12.2022 5 z 5

Nesbo v roli v jaké ho moc neznáme, nicméně i tak zůstává excelentním vypravěčem, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Oproti předchozí povídkové knize udělal Nesbo značný posun a byť každá z 5 povídek v sobě skrývá poměrně velkou míru násilí, tak kvalita příběhu tím není nikterak ohrožena ba naopak. Každý povídkový příběh je diametrálně odlišný, ale přesto Krysí ostrov jako celek funguje na výbornou. Byť jsem byl k povídkám Jo Nesba zprvu skeptický, přesvědčil mě tento norský mistr, že mé obavy byly liché. Celkově musím udělit maximální hodnocení.

Martin_Eli
28.12.2022 3 z 5

Povídky mají různou kvalitu, některé jsou zpracované extrémně dobře, jindy jsem jen pokrčil rameny. Za mě jde ale často jen o obehrané příběhy, které jsme v jiných kulisách již viděli u mnoha autorů.

Bustedka
26.12.2022 4 z 5

Povídky z pera slavného Nesba. Jsou zasazeny do dystopických světů, které ale nejsou tak vzdáleny současné realitě. O to je to děsivější. Nesbo psát umí a i přes počáteční nedůvěru mě vtáhl do každého jednotlivého příběhu.

Svět plný pandemie, odplaty, cestování časem, vraždy z lásky, vraždy ze cti, gangy v ulicích...
moc dobré.

santa1212
25.12.2022 5 z 5

Skvely autor, netradiční žánr. Pokud máte rádi Nesboho, nebudete rozhodne zklamáni.

mfanta
23.12.2022 4 z 5

Nebyla to určitě nejlepší kniha, kterou jsem od Nesböho četl (četl jsem snad všechny). Kniha obsahuje autorovy typické znaky - strhující děj, který vás pohltí, několika rychlými tahy přesně načrtnuté, velmi uvěřitelné postavy, brutální nápady (psí střeva) a dobře nastudované exotické destinace rozseté po celém světě. Bavil jsem se určitě dobře, nicméně autorův styl mi přijde vhodnější pro romány, kde to může naplno rozjet a může svá autorská tajemství uvolňovat po menších dávkách. Povídky byly trochu předvídatelnější, některé dějové zvraty hůře ověřitelné. Přesto jasná volba pro autorovy skalní fanoušky, ale i pro ostatní.

harena
09.12.2022 5 z 5

Nezapomenutelné dystopické povídky. Viděla jsem špatné hodnocení a neměla proto velké očekávání, ale hned prvním dystopickým příběhem Krysí ostrov jsem nadšená. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, není to lehký příběh, touha se pomstít bojuje se smyslem pro spravedlnost, adrenalin na každé stránce, zvítězí emoce? Z pohledu Willa to bylo spravedlivé, ale opravdu bylo?
I další příběhy nejsou jednoduché. Jsou napínavé, promyšlené, strhující a v závěru překvapující. Myšlenky o svobodné volbě, o paralelních světech, o lásce, o oddanosti, o krutosti mi po zavření knihy nedají spát. Včera jsem dočetla a stále ji mám v hlavě. Pro mě skvělé čtení, ráda si po delší době knihu přečtu ještě jednou.