Krysí ostrov a jiné povídky

Krysí ostrov a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499300/bmid_krysi-ostrov-a-jine-povidky-D5D-499300.jpg 4 404 93

Vybroušená sbírka dystopických příběhů od krále severské krimi Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Kniha Zlín

Rotteøya og andre fortellinger , 2021

Mira7
07.07.2023 5 z 5

Jo Nesbø umí psát. Umí psát přímo velmi dobře. Povídky mne nadchly. Po přečtení ve mně zanechala nejsilnější dojem asi Skartovačka. Každá povídka má originální zápletku a promyšleně vytvořené prostředí, ve kterém se odehrává.
Občas se mi při čtení asociovaly vzpomínky na dřívější knihy ze série o HH. Snad to nebude spoiler, když napíšu, že u poslední povídky a způsobu vyřízení protivníka jsem si vzpomněl na Toma Waalera a jeho konec...(velmi umně všechny zdánlivě neřešitelné nevýhody otočeny ve svůj prospěch...). U vyřešení zdánlivě nemožného přesunu z hořící místnosti jsem viděl HH s brčkem ve vodě.. (Přízrak).... No ne, prostě Joa Nesbøho a jeho knihy mám opravdu velmi rád a už se těším na další... Protože teď mne čeká Zatmění. :-)

hroneczek
06.07.2023 3 z 5

Povídková kniha Krysí ostrov mi přišla lepší než Žárlivost. Tyto povídky se mi lépe četly a přišly mi i více propracované.
Jen byla škoda, že jednu z povídek jsem již kdysi četla v jiné povídková knize, kam Nesbo přispěl. Tudíž jsem byla o jednu ochuzena.

Ivinka.S
30.06.2023 3 z 5

Trochu zklamání. Sbírka povídek Žárlivost byla povedená a anotace k této knize zní opravdu dobře, takže jsem asi měla velká očekáváni. Nejvíc mě oslovily povídky Krysí ostrov a Černý jezdec, naopak taková Skartovačky byla zapomenuta ihned po dočtení. Pokud autor přijde s další várkou povídek, ráda si je přečtu.

whiolet
27.06.2023 3 z 5

V tomto souboru povídek, najdeme lepší i horší příběhy,a dohromady to dělá průměrné čtení.
Upřímně od autora Harryho Holea jsem čekala něco víc, něco daleko víc.

soukroma
17.06.2023 3 z 5

Dystopické povídky byly nesmírně depresivní, sci-fi docela zajímavé, zejména s detektivní linkou. Neohromilo (v dobrém) nic.

Agatha84
16.06.2023 2 z 5

No takhle, na Žárlivost a spol. tato povídková sbírka opravdu nemá (mohu-li tak soudit jako výrazný povídkový analfabet). Přesto nelze říci, že bych zůstala i po jejím přečtení nezasažena. Naopak, v některých momentech s autorem plně souzním. Jsem totiž přesvědčena, že v každém z nás se takové "ošklivé Já schopné čehokoli" skrývá.

Dvorik
12.06.2023 3 z 5

Zadna velka slava to nebyla. Na Nesboho docela slabota. Pritom bych cekal, ze jeho prvni vlajkova povidka Krysi ostrov bude nejlepsi. Byla nejhorsi, zajimavejsi byly ty ostatni. Mel by zustat o Harryho Holea.

Evkaha
11.06.2023 2 z 5

Tuto knihu povídek jsem četla moc dlouho. Na mě těžké čtení a smíšené pocity. Zůstanu u Harryho Hola.

Pupaja
21.05.2023 odpad!

Bohužel - moje první setkání s Jo-Nesbem-špatný výběr. Autora jsem zkusila jako "příjemnou změnu mých obvykle čtených žánrů", po skvělých recenzích autorových děl. Knihy čtu pro to, aby mi něco daly - buď informace či příjemné naladění vcítěním do příběhů, prožitek atd. Nezvládla jsem hned asi 30.stránku knihy - opravdu nechci číst o znásilnění maminky před očima vlastního malého syna. Toto mi opravdu nepřináší žádný fajn pocit u čtení knihy, který bych chtěla prožívat.

Astrid23
19.05.2023 5 z 5

Co povídka, to originální zápletka i konec. Absolutní nadšení. Kéž bych si mohla vymazat paměť a přečíst a prožívat je znova.

orson
04.05.2023 5 z 5

Výborné povídky, jsou delší než bývá zvykem, ale tím se mi líbily ještě více. Navíc ty pointy! Opravdu jsem si to užíval!

Luci19346
23.04.2023 5 z 5

Opět skvělá sbírka povídek. Všechny mé bavily. Za mě by se Jo už ani nemusel vracet k HH.

dan-sam
17.04.2023 4 z 5

Solidní literární práce, která trpí svým formátem - i když Jo umí psát povídky, mnohem víc mu sluší větší prostor pro rozmáchnutí, což se projevuje i v této sbírce. Jakmile je povídka delší, tím hutnější se stává, zatímco krátké jsou spíš takové jednohubky k občasnému zakousnutí. Jako celek ale fungují.

the_res13
14.04.2023 3 z 5

Touto knihou jsem se prokousávala poměrně dlouho. Povídky prostě nejsou Nesbøho šálek kávy, moc je neumí. Příběhy jsou takové ploché, byť byla evidentně snaha do nich nacpat co nejvíc neštěstí a zla, jak se dá od žánru očekávat. Občas mají zajímavé distopické pohledy, není ale stránkově prostor je tak dobře rozebrat, jak by jim slušelo. Škoda, jsem milovníkem Nesbøovek.

nicol.nyx
07.04.2023 5 z 5

Jo Nesbø je láska. Fakt, bez obalu a Krysí ostrov mě v tom ještě více utvrdil. Jo Nesbø není jen Harry Hole, Jo Nesbø je geniální spisovatel dnešní doby, který prostě dokáže přimět člověka cítit. Schválně neuvádím konkrétní příklad, protože je to komplex emocí, atmosféry, citů a pocitů...

Krysí ostrov je brilantní, od povídky k povídce. Jedna dystopie lepší než druhá... Ano, jsem zmanipulovaná láskou k severu a láskou k Nesbømu, tak ať... Pět hvězd

Holden
21.03.2023 5 z 5

Je tvrzení nejlepší spisovatel současnosti přehnaný? Oukej, tak nejlepší autor severských krimi? No jo, jenže tohle severská krimi nebyla, přesto to bylo krásný čtení. Tak jak?
Možná ne tak dobrá sbírka povídek jako Žárlivost, ale pořád je to výborná literatura. Jo, přesně tak, schválně používam nóbl slovo "literatura". Chápu, že spousta čtenářů očekávalo detektivní přiběhy a potom byli zklamaní, jenže ty emoce, ty popisy, ten chytlavej děj, to všechno tam je, akorát je to podepřený občas rozvláčnou, jenže občas naopak velice zajimavou úvahou o svobodné vůli, svobodě rozhodnutí. A snad právě tyhle moralní otázky z toho dělají skvělý čtení, protože Nesbo člověka jednoduše donutí přemýšlet o tom, jak by se on sám zachoval v hraničních situacích.

Blanche303
20.03.2023 5 z 5

Za sebe musím říct, že jsem byla hodně příjemně překvapená. Autora znám z jeho detektivek, takže jsem tušila, že nezklame, ale toto jsem nečekala.

Všechny povídky jsou brilantně napsány, propracovány do detailů, moc se mi knížka líbila...

betička
20.03.2023 4 z 5

Moje první setkání s dystopickým příběhem.
Rozhodně nemůžu říct, že by mě to nechalo chladnou a nedonutily mě příběhy k zamyšlení. Budu jen doufat, že tyto příběhy zůstanou jen na papíře a v naší fantazii.
V povídce Krysí ostrov byl pro mě inspirující přístup Willa - nikoho nemanipulovat, dbát na to, aby každý měl obě možnosti v rozhodování a šlo o svobodnou volbu - zvolit si trest a nebo nad sebou vynést osvobozující rozsudek. O tom si rozhoduje každý sám.
Skartovačka - každá věc s sebou nese dobré i zlé a taky absolutní lék má své nežádoucí účinky ...
Cikády - sen každého malého dítěte - cestování časem :-)
Povídka Sérum je asi bohužel nejreálnější ze všech. Vztah otce a syna a opět tu je morální dilema, kdy si hlavní hrdina díky své svobodné vůli může zvolit svou budoucnost.
Černý jezdec - stav společnosti po válce, média ovládají obchodní kartely, nájemní vrazi jsou nová šlechta, pracovní smlouvy jsou na dobu určitou, takže si nelze nic dlouhodobě plánovat a lidé žijí v neustálé symbióze se strachem ... Příběh nájemného vraha, který má ještě nějaké svědomí.

libuse6749
10.03.2023

Autor má spoustu fanoušků hlavně díky sérii s HH. Některým z nich může uniknout, že sem tam zabrousí i do žánru povídek, v tomto případě sbírky dystopických příběhů. V této sbírce jich čtenář najde celkem 5 a už první dost přesvědčivě popíše pojem dystopie.
Povídky mají rozdílnou délku a může se tedy stát, že komu nesedne styl, na který je od autora zvyklý, může ho odradit hned první povídka, která má přes 100 stran. Osobně doporučuji dát šanci nějaké kratší.
V jedné z dalších povídek je zmíněn známý logický paradox, paradox Kréťana, který říká, že všichni Kréťané jsou lháři.
Já nebudu lhát, když řeknu, že jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ikdyž dystopické příběhy nejsou úplně můj šálek čaje. Některá povídka mě sedla méně, některá více, ale všem se nedá upřít originální námět, nechybí napětí a konec, který překvapí.

ashburton
27.02.2023 2 z 5

Po Žárlivosti, od stejného autora, mi opět trvalo věky, než jsem tou knížečkou prokousal, nebavila mě a mrzí mě to, autor psát umí.
30 %