Krysí ostrov a jiné povídky

Krysí ostrov a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499300/bmid_krysi-ostrov-a-jine-povidky-D5D-499300.jpg 4 404 93

Vybroušená sbírka dystopických příběhů od krále severské krimi Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Kniha Zlín

Rotteøya og andre fortellinger , 2021

Kudlanka03
29.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Začínáme tou, po které kniha nese jméno. Já jsem s tím, že Nesbo píše povídky, přišla do kontaktu až teď. Jdeme na ně.
Krysí ostrov je nejdelší ze všech povídek. Proto je možná prozíravě na začátku :D
Příběh o neopětované lásce, následcích a ironii osudu.
Špatná rozhodnutí nás vedou po cestách, které ale zpátky vedou vždycky jen k naší podstatě. K tomu, na čem nám nejvíce záleží pak často neseme někde v hloubi, nahlas ale neřekneme nic a skutky? Ty mluví většinou v pravý opak. Ironie. To bych řekla, že je hlavní slovo pro tuto povídku. Asi nejvíc smutná mi vlastně příjde.
Skartovačka
Další verze na to, co by mohlo být. Jak vlastně zacházet se všemi vymoženostmi, na které lidstvo přijde. Věda je v tomto opravdu rychlá. Jaké by to asi bylo, nestárnout? Okolnostmi se dostává k odpovědi na tuto otázku. Výzkum plyne, ale někdy pracujete s okolím, kdy něco vědět, je vlastně životu nebezpečné. Svět je v tuto dobu tak daleko, že myšlenky se dají i posmrtně získat. Povídka s prvky luxusního thrilleru, která je napěchovaná akcí. Když něco ale víte, a víte, že by to bylo použito k hrozným věcem, radši to vědět nechcete. Nebo ano? Jak dopadne tato povídka si přečtěte, stojí to za to.
Cikády
Povídka sci-fi námět. Jde tu o lásku. I ve světě sci-fi. Když se něco má stát, stane se to, bez ohledu na dimenzi. Je to začarovaný kruh, kdy jediná cesta je zůstat na živu, ale jen v určitý úsek. Nemůžu prozradit víc, připravila bych vás o to, o čem v této povídce jde. První vau se mi začalo objevovat už na skládce, ale vy si to musíte přečíst.
Sérum
Krásná propletená povídka, kdy jsem nestačila zírat, co všechno vám může život připravit. A ať jsou rodiče jakkoliv nápomocní, stejně, pokud jste tragéd, jste tragéd. Promyšlená zápletka, konec naprosto vynikající, strhující. On ten syn mi byl nesympatický už na začátku, tak třeba budete se mnou s koncem spokojeni :)
Černý jezdec
Tohle jsem od začátku viděla jako film. Jste nájemný vrah. Ale ten druhý taky. A mezi vámi se odehrává něco jako šachová partie. Naprosto skvěle popsaná, napjatá jsem byla od začátku do konce. Bohužel někdy je třeba obětovat dámu. A na to, jak to někdy bývá vás šach mat může potkat naprosto nečekaně. Tohle si prostě musíte dát!! Prozradit nemůžu nic.

Katulinka69
27.11.2022 odpad!

Po predčtených recenzích jsem ani nechtěla číst a nakonec zkusila. Četla jsem dva dny dvě povídky úplně naprázdno, vůbec nevím co jsem četla. Každopádně se těším na Harryho, snad mi Nesbo spraví chuť

derminator
27.11.2022 3 z 5

Nesbo je dobrý spisovatel, k čemu sáhne to mu jde. Překvapivě i povídky, které jsou spíše scifi a apokalypticke, ale i tak vás dokážou dostat. Není zde asi slabá povídka, takže knihu hodnotím kladně 65% jelikož scifi není zrovna můj šálek kávy, ale knihu vřele doporučuji.

MirkaProk
14.11.2022 5 z 5

Nesbo je prostě pan spisovatel. Kniha se mi moc líbila a i všechny povídky byly super. Hlavně závěry povídek byly fascinující a překvapivé a dá se říct, že jsou poučné.

klaraj093
13.11.2022 3 z 5

Tak mě tentokrát kniha povídek nesedla vůbec, první jsem četla děsně dlouho a ty ostatní se už četly sice rychleji, ale nějak mě moc nezaujaly.. Líbila se mi Skartovačka a Černý jezdec.. Pointu jsem pochopila, ale z předešlé knihy povídek od Nesba jsem byla nadšenější.

radus
09.11.2022 4 z 5

I když byly povídky z žánru sci-fi, které není úplně můj šálek kávy, tak se mi líbily. Je to zatím první knížka, kterou jsem od Nesba přečetla celou, protože jsem autorovi zatím úplně nepřišla na chuť.

happy-smile
08.11.2022 4 z 5

Musím říct, že první povídka mi vůbec nesedla, a to byla jedna z nejdelších. Všechny ostatní se mi ale opravdu líbily a autor v nich přišel se zajímavými nápady. Takže pro sci-fi fanoušky doporučuji.

čef
05.11.2022 5 z 5

Sjednocující linka povídek zde asi není nebo jí nedokáži popsat. Možná je to mistrovství vypravěče, který dokázal napsat je tak úžasně poutavě a vložit do nich tolik pravd a pocitů, že jsem z nich prostě paf. Hluboké myšlenky o spravedlnosti, oddanosti, pomstě, paralelních světech a svobodné volbě nejsou určitě všechny, které tato kniha obsahuje. Bude vás určitě zneklidňovat ještě dlouho a proto je tak dobrá.

katerina6763
30.10.2022 5 z 5

Přečetla jsem téměř všechna autorova díla, takže jsem očekávala s nadšením jeho novou knihu. A nezklamala mě. Je to sice trochu jiné dílo, než na jaké jsme od Nesba zvyklí, ovšem stálo to za to. Každá povídka je jiná a každá má v závěru neočekávané rozuzlení. A po každé povídce se otevírá prostor na přemýšlení o přečteném...

Česneksmedem
24.10.2022 4 z 5

Prvních asi osmdesát stránek jsem zíral do knihy jak virus do lékárny. Zvyklý na Nesbovu klasiku jsem nechápal a měl mrzení. No, nakonec to nebylo až tak zlé, ale podruhé už bych to nečetl.

Robodruh
23.10.2022 5 z 5

Myslím, že podtitul "dystopické povídky" tuto knížku přesně vystihují. Mistrná práce v každé z povídek mě strhla, přestože jsem se do každé pouštěla trochu se skepsí, co z toho vlastně vyleze. Přestože jde většinou o poměrně těžká témata a pesimistický náhled na budoucnost, dočkáte se i vtipných, nebo spíš důvnitpných momentů, které byly tolik typické např. v Lovcích hlav. Nosbo nezapře svůj skvělý styl :)

Jaruš7
21.10.2022 5 z 5

Vcelku kapku úlety, ale od mistra se vždy nadějeme jistého extravagantního záměru.
Ale na to, co se bez anotace od autora těším mě vždy překvapí.
Po sérii H.H. jsou povídky nápady talentu, co mysl vyčistí pro nový restart.

Krysí ostrov - naběhla mi vzpomínka z ostrova Iff u Marseilleského pobřeží - Dumasův vězeňský ostrov, na dalším nedalekém ostrůvku byl morový špitál se hřbitovem.
V povídce je to útočiště od nákazy v krysím teritoriu hladových všežravých hlodavců.

Superčtivo.

Tyet
19.10.2022 3 z 5

Soubor napínavých povídek od všeobecně známého spisovatele provede čtenáře myšlenkovými pochody podivínů, sobců a více či méně skrytých agresivních psychopatů. Dystopie nehraje v této sbírce příliš důležitou roli, jde vlastně pokaždé jen o to, jak důmyslně dokáže "ochcat" jeden člověk druhého.

Martiiiik
16.10.2022 4 z 5

Musela jsem si nechat chvíli knihu uležet :-) Společné téma, každá povídka jiná, lepší i horší, asi jak komu sedne.. :-) Mě se asi nejméně líbila první povídka Krysí ostrov a nejvíce Skartovačka, asi závist :-D Nesbo je zde poznat, spousta super nápadů.. Ale příště nás od něj čeká další HH, na to se těším mnohem více.. :-) Už aby to bylo :-)

Susan94
15.10.2022 4 z 5

Nedá se říci, že šlo o utopii, doufám, že ani o blízkou budoucnost. Autor na papíru zhmotňuje svoje velmi zajímavé myšlenky. Opět tomu nechybí smysl pro zápletku, zabroušení do zajímavých kruhů. Nejvíce se mi líbila povídka Cikády a Černý jezdec.

manteca8619
11.10.2022 3 z 5

I když autora a jeho tvorbu znám, tohle byla první knížka co sem od něj přečetla. Jde o pět povídek, které se odehrávají v blízké budoucnosti v různých koutech světa.
Všechny povídky spojuje jedno slovo - dystopie.
Musím říct, že mají něco do sebe, jsou děsivé, neskutečné, nepochopitelné, ohromující. Až na povídku Sérum, která mě zase tak moc neoslovila, se povídky četly jedním dechem. Při představě, že u nás dopadne pandemie jako v povídce Krysí ostrov mám chuť začít budovat na zahradě nějaký bunkr.
Nesbø ukázal, že i zdánlivě smutný příběh může mít svým způsobem šťastný konec, že zloduch dostane co mu patří a že vybrat si mezi laskou a přátelstvím není lehké.

Runinka
09.10.2022 5 z 5

Ty jeho povídky mě prostě baví.

lexikon_tf
08.10.2022 5 z 5

Jo Nesbø je můj velký oblíbenec a ač miluji příběhy s Harry Holem, ani jiné autorovy knihy a povídky nikdy neopomenu.
A i tato sbírka povídek se mi opět velmi líbila, stejně jako předchozí Žárlivost.

V těchto povídkách se setkáme s různými tématy dystopického žánru, jejichž společným jmenovatelem je mrazivá krutost, které jsou lidé v určitých situacích schopni.

Nejde mi vyzdvihnout jen jednu povídku nade všechny, protože každá má pro mě svůj osobitý styl vyprávění nebo originální zápletku. Asi nejvíc mě oslovila úvodní povídka Krysí ostrov, ve které sledujeme příběh dvou rodin v prostředí postpandemické Ameriky, kde jsou osudy těchto rodin propleteny tragickými okolnostmi a touhou po odplatě a spravedlnosti.

Jako další mě velmi zaujala povídka Skartovačka, kde se rozehrává až skoro sci-fi příběh vědce, který objevil lék proti stárnutí. Za zmínku určitě stojí i povídka Cikády, kde se dotkneme tématu paralelních světů.

Moc se mi líbilo, jak se na několika málo stranách odehraje kompaktní příběh s neotřelou zápletkou a jak tento dokáže pěkně zabrnkat na emoce.
Velice doporučuji!

sarka0168
08.10.2022 5 z 5

Nesbeho nectu, nejak mi vadi ten sever, ale po Zarlivosti a tehle knize zacnu, protoze ten clovek je genius! Napadite, ctive, neotrele zapletky, super! A ocenuji i bezchybny preklad. Knizku jsem zkratka precetla jednim dechem.

michaelevavrin
03.10.2022 3 z 5

Nesbø a povídky...
Po vydání prvních povídek (Žárlivost a jiné povídky) jsem si nebyla jistá, jestli si další povídky od krále severský detektivky ještě přečtu, ale zvědavost mi nakonec nedala a je to dobře.
Tři hvězdičky se možná můžou zdát jako málo, ale tohle hodnocení jsem nakonec udělila proto, že se mi některé povídky zdály lepší, jiné horší... Ale! Nesbø a jeho dystopický úvahy mě bavily moc. Škoda, že krátký formát povídek nepouští Nesbøa k tomu, co umí nejlíp - vykreslovat psychologii postav. Za přečtení ale tahle knížka stojí - nudit se nebudete, protože Nesbø prostě umí psát a děj u všech příběhů ubíhá opravdu rychle.