Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1989 439

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Cress
18.01.2021 5 z 5

Dneska už si Vánoce bez této klasiky ani neumím představit. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Čte se rychle a je velmi krátká a zaručeně vás naladí do vánoční nálady.

LaCucaracha
14.01.2021 5 z 5

Vánoční koleda není kdovíjaké dílo, je to prostě taková pohádka pro dospělé, moralita – ale proč ne. Na pohádkách není nic špatného. A je to klasika. A napsal to PAN spisovatel, který umí i takové banalitky. A hlavně – koupila jsem si skvostné vydání od nakladatelství Petrkov, takže jsem vyloženě nadšená z toho, jak knížka vypadá. To je prostě nádhera. Akorát mě trochu mrzí, že ačkoli šlo o dotisk, nechali tam tři chyby, asi na ně nikdo neupozornil, aby to opravili. K takovému dokonalému vydání by se hodilo i dokonalé provedení. Ale co, i tak je to jasných 5 hvězdiček. (I když kdyby to nebylo tohle úchvatné vydání, tak bych možná jednu strhla. Ovšem forma a obsah jedno jsou.)

janasim
13.01.2021 5 z 5

Vánoční koledu čtu každý rok samozřejmě o Vánocích, je to nadčasový, magický příběh, který má hodně co říct. Tentokrát jsem sáhla po vydání z nakladatelství Petrkov s překrásnými ilustracemi Roberta Innocenti. Neznám knihu, která by byla více vánočni a přesto by to nebyl kýč, než jen tuto. Filmově zpracování stojí též za shlédnutí a je skutečně věrné knižní předloze.

VeruMalfoy
07.01.2021 5 z 5

Četla jsem jí dvakrát, v angličtině i v češtině. Několikrát jsem jí viděla i jako film (v různých verzích) a slyšela jako audioknihu. Miluju ten příběh a nevadí mi ho slyšet v různých verzích převyprávěný.

Mišátko
05.01.2021 5 z 5

Nádherná záležitost. Londýn... a čas vánoční..., a že si tam vánoční čas umí užít :). Vánoce, dobrá nálada, láska k bližním a naděje v lepší časy... to je nádherné poselství této neobyčejné knížky. Četla jsem vydání z roku 2020 a jsem za to ráda (asi nejlepší překlad - vyvozuji z komentářů níže). Na Vánoční koledu koukáme každým rokem (je to taková naše rodinná tradice), ale knížce se opravdu filmová verze nevyrovná!

Bubo19
02.01.2021 5 z 5

Krásný vánoční příběh o tom, co je opravdu důležité, a že na změnu není nikdy pozdě. K této knize jsem se dostala teprve letos, ale myslím, že od teď bude součástí každých Vánoc.

"Třeba mně, strýčku, Vánoce nepřinesly ani žádné zlato a stříbro, ani penízek do kapsy, ale přece jsou to blažené a milé svátky, kdy si lidé pán nepán, bez rozdílu a ochotně, otvírají svá srdce. Je to smířlivá doba, je to nejkrásnější doba v roce, kdy spolu lidé nejvíce soucítí. A jsou zas vpravdě lidmi. Člověk zažívá zvláštní blaženost, jakou jindy nepocítí."

LucySmile
01.01.2021 5 z 5

Bez přečtení této knihy by to nebyly Vánoce :)

Jitty82
31.12.2020 5 z 5

Vánoční koleda od Charlese Dickense je pro sváteční období literární nezbytností.

Jedná se o úžasný nadčasový příběh, který si zaslouží všechna uznání. Pozvedne vaši duši a přiměje vás věřit v sílu lidstva a lidského ducha. Ilustrace od Roberta Innocentiho doplňují příběh k dokonalosti. Užila jsem si strašidelnost duchů a zároveň mě dojala Scroogeova schopnost změnit se a poskytovat pomoc těm, kteří to potřebovali.

Jaký úžasný svět by to byl, kdybychom celý rok drželi v srdci ducha Vánoc.

Zuzvil
29.12.2020 4 z 5

Knížku jsem znala už léta letoucí, ale pořád mě odrazovalo to, že Oliver Twist od téhož autora se mi strašně nelíbil...Jenže díky skvělé skupince #klasikomilove se přede mnou tato výzva opět otevřela a jsem ráda, že se tentokrát nenechala odradit. Navíc číst Vánoční koledu právě o Vánocích mi přijde absolutně nutné a budu se snažit tak činit každé Vánoce. Příběh se krásný, poetický, smysluplný a překrásné ilustrace v mém vydání jen podtrhují atmosféru. Po dočtení si teď dávám 3-dílnou filmovou adaptaci na HBO GO a taky to vypadá dobře. Přečíst rozhodně doporučuji, příběh je poučný pro děti i dospělé, pro ty snad ještě víc ;-)

Andrée
28.12.2020 5 z 5

Nádherná kniha, kterou si budu ráda znovu a zase číst, jakmile se bude blížit čas vánoční. Krásný příběh o lásce, naději, prozření a ponaučení. To, co nás dělá doopravdy šťastným není svět materiální, ale naše laskavé skutky, které nás spirituálně obohacují.

Kniha, kterou jsem zakoupila obsahuje i moc krásné ilustrace.
Viděla jsem i animovaný film, který je také kouzelný.

Opravdu moc krásné čtení.

Tabby
26.12.2020 5 z 5

Letos jsem si řekla že by to chtělo v tuhle dobu nějakou tématickou knížku. Tak jsem si vybrala tuhle klasiku, neznám ani film a už dlouho jsem si ji chtěla přečíst.
Velmi útlá kniha, ale obsahově nádherný příběh o skutečné podstatě Vánoc. O lásce, dobru, naději, rodině a to že se každý může změnit, stačí jen chtít.
Film jsem si už také pořídila a knihu jsem v rukou naposledy určitě nedržela. :)

Jittka
26.12.2020 5 z 5

Moc krásný příběh . Málokdy se mi líbí filmové zpracování, ovšem tady se to povedlo.

kiki11
25.12.2020 5 z 5

Konečně jsem se dostala k tomuto nádhernému a nadčasovému vánočnímu příběhu. Jelikož mám moc ráda film, který je pro mě v době Vánoc samozřejmostí, už dlouho jsem si chtěla přečíst i předlohu. A líbila se mi úplně stejně. Příští Vánoce se k této knížce moc ráda vrátím.

Dija
25.12.2020 5 z 5

Nádherný příběh, jehož filmové zpracování je pro mě nedílnou součástí každých Vánoc. Letos jsem konečně poznala i jeho knižní předlohu a byla jsem okouzlená!

Welinie
25.12.2020 5 z 5

Na Vánoční koledu se těším celý rok. Škoda, že je tak krátká. Udělám si z toho tradici.

rozina351
24.12.2020 5 z 5

Moje vánoční srdcovka! Viktoriánká Anglie, duchařina, vánoční atmosféra na nejvyšším levelu, příběh o naději a víře v člověka, příběh, který dokáže oslovit i otrlé puberťáky na základce, no já to prostě můžu!

m_martina
24.12.2020 5 z 5

Tato kniha prostě neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Zakoupila jsem si toto nové vydání, které má krásné ilustrace. A také nový překlad. Doporučuji.

Katania
23.12.2020 5 z 5

Krásný vánoční příběh! Mohla bych číst stále dokola!

Pitbullka
23.12.2020 4 z 5

Byla jsem velice překvapená, jak se mi příběh líbil a dobře četl.

nada3314
19.12.2020 5 z 5

Milé překvapení - krásně se četlo.