Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1989 439

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

marianasvestka
29.09.2021 5 z 5

Má milovaná vánoční tradice. Už se těším, až si zapálím adventní věnec, za oknem bude sněžit a já se zachumlám do deky a začnu číst.

Adze
29.08.2021 5 z 5

Sice bez peněz do hospody nelez, ale lásku a štěstí si za ně nekoupíš, ani kdyby ses přetrhl!

Charles Dickens mne touto knihou ohromil. Ať už hlavní postavou - Ebenezerem Skružem, kterého zajímá jen vlastní bohatství a pro peníze by se mohl utlouct, tak chudým písařem, který má hluboko do kapsy.
Knihu by měl přečíst každý - jednak, kvůli poučení, že každý, kdo je chamtivý, nepokorný a skromnost mu nic neříká má ještě šanci se změnit a jednak, kvůli excelentnímu příběhu, který se vám při čtení doslova vykresluje před očima.

Nakonec by se myšlenka příběhu dala shrnout takto: I ten, kdo má "srdce z kamene" se může změnit a stát se úplně jiným člověkem, avšak musí se změnit, co nejdříve, aby nebylo příliš pozdě

Adrim
15.05.2021 5 z 5

Jeden z nejhezčích příběhu, ke kterému se rok co rok vracím.

ydnac
15.05.2021 5 z 5

Moc hezký příběh o tom, že peníze nejsou všechno, že člověk má pomáhat druhým a nemyslet jen na sebe...
No a já myslim, že každý kdo si tuhle pohádku četl, přesně tohle si říkal a byl nakonec dojatý nad napraveným Scroogem :-), ale kolik lidi by takového ducha v zádech potřebovalo.... :-)

munka
15.05.2021 5 z 5

Pekný vianočný príbeh prečítaný kvôli výzve. Stálo to za to.

Arsi
23.04.2021 4 z 5

Moc dobře napsaná kniha a navíc velmi poučná. Měl by si jí přečíst každý.

Neposeda
15.04.2021 5 z 5

Krásný příběh ač kniha napsaná před mnoha lety stále by si z ponaučení hlavního hrdiny mnozí mohli/měli vzít příklad.

jprst
07.04.2021 5 z 5

Jedna z knih, kterou jsem přečetl už několikrát a má své stálé místo v naší rodinné knihovně. Už několikrát se stala cílem pokusu "o nevrácení" ze strany mladších členů rodiny, ale tato kniha patří mezi mé oblíbené, takže zatím ji hlídám...

jullsebkova
02.04.2021 3 z 5

Příběh je skvělý, ale musím uznat, že styl Dickense mi asi úplně nesedí. Kdysi jsem četla Vánoční koledu v češtině a nijak mě to nenadchlo. Letos jsem se pokusila o ní v angličtině a mám z toho pořád stejný pocit. Příběh z Vánoční koledy však přesto považuji za jeden z nejlepších vánočních příběhů vůbec.

Eva2424
01.04.2021 5 z 5

Přečteno za jeden večer.
Krásná pohádka o tom, že svůj postoj k životu můžeme změnit kdykoli a že právě jím si utváříme naši budoucnost.

Ivana11
25.03.2021 5 z 5

Přečteno jen kvůli výzvě, ale líbilo se mi to.

Gibis
25.03.2021 5 z 5

..."Nešlo o žádnou vznešenou zábavu. Nebylo na nich nic elegantního. Nebyli honosně oblečení, do bot jim teklo, šaty poznaly lepší časy a Petr podle všeho dobře věděl, jak to vypadá v zastavárně. Ale byli šťastní, vděční za to, že mohou být spolu, a radovali se z vánočního času."...

Mám pocit, že i spousta dnešních "Skrblířů" by potřebovala setkání s duchy vánoc. Některé knihy beru jako svůj velký knižní dluh. Podstatu příběhu sice znám, ale vlastně jsem je nikdy nečetla. A Vánoční koleda patřila mezi ně. Jsem moc ráda, že jsem to napravila a toto krásné vydání s úžasnými ilustracemi Roberta Innocentiho jsem si nejen přečetla, ale také zařadila do své knihovny. Rozhodně si musím čtení zopakovat před vánoci.

Kolombus
21.03.2021 5 z 5

toto by mala byť POVINNOSŤ prečítať a nie len o Vianociach. Príbeh ktorý ukáže, čo je v živote podstatné, ako by sme sa k sebe mali správať. Pre deti či pre dospelných - vždy vám niečo dá do života.

Kniholenka9
01.03.2021 5 z 5

Pěkný nadčasový vánoční příběh - pohádka pro dospělé. Četla jsem zkrácené vydání pro děti, které bylo obohacené o plno zajímavostí z Dickensova života. Ilustroval ji Andrew Wheatcroft.

Terez9119
01.03.2021 5 z 5

Jak nemám ráda Dickense, tak tuhle vánoční sentimentálnost můžu. Nejsou tu ani přílišné popisy, ani rozvláčné pasáže. Všechno hezky odsýpá až k nezadržitelně šťastnému konci. Nejradši mám ale televizní zpracování s Patrickem Stewardem v hlavní roli. Syrová špinavost Londýna tomu podle mě dává tu správnou dickensovskou atmosféru.

Ivet_V
01.03.2021 4 z 5

I když jsem to nečetla o Vánocích, je to krásný vánoční příběh. Celé je to psané jako pohádka, takže předem víte, jak to celé skončí, ale přesto je to čtivé. Naladí vám to tu správnou vánoční náladu a připomene vám o čem Vánoce ve skutečnosti jsou.

Denisa.knizky
19.02.2021 5 z 5

Vanocni klasika, rada bych, aby se tento pribeh, ac nekdy smutny a kruty, coz zivot obcas byva, stal klasikou i pro me deti. Jedna se o naucne a poucne vypraveni a krasnym koncem, s koncem plnym Vanoc, ktere zboznuju. Presto, ze jsme vsichni lide chybujici, necht si nase chyby za vcas uvedomime a pracujeme na nich a snazime se uzivat zivota plnymi dousky.

Renncha
17.02.2021 5 z 5

Nádherný příběh, vánoční klasika

Lka
03.02.2021 5 z 5

Krásný vánoční, poučný příběh, který jsem zase přečetla jen díky výzvě. Ale určitě nelituji.

pipa36
19.01.2021 5 z 5

Před Vánocemi jsem si koupila audioknihu, po které jsem pokukovala už hodně dlouho. Znala jsem pouze filmové zpracování, proto mě hned na začátku poslechu překvapila změna jména hlavního hrdiny. Ale celkově knihu hodnotím jako dobrou a nadčasovou - a narátor p. Somr tomu dal ještě další rozměr, protože jeho výkon je jako vždy prostě perfektní. 5*.