Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1987 438

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Renava
30.12.2012 5 z 5

Vianočnú koledu by som zaradila do rovnakej kategórie ako Exupéryho Malého princa – do rozprávok pre dospelých. Čarovný, tak trochu strašidelný, ale hlavne poučný príbeh, ktorý navodí atmosféru akejsi nedefinovateľnej vnútornej pokory. Skrátka, presne to, čo by malo s vianočným obdobím kráčať ruka v ruke. Rovnako som presvedčená, že je príjemné si knihu otvoriť kedykoľvek, keď človek zatúži po pohladení duše a má chuť trochu sa zahĺbiť do seba, a to nielen v čase Vianoc.

Miru
29.12.2012 4 z 5

Kouzelné............... :-)

panjan
28.12.2012 5 z 5

Už pár let jsem si chtěl o Vánocích přečíst tuto knihu, ale nikdy se mi ji nepodařilo sehnat, nebo spíše jsem se moc nesnažil. Letošní Vánoce jsem však při nakupování vánočních dárků (knih) v Luxoru na ni narazil. A bylo by hříchem za 79 Kč ji nekoupit a navíc jsem měl trochu strach, abych neurazil prozřeltelnost boží, nebo úplně někoho jiného, kdo mi ji nastražil do cesty, prostě jsem ji koupit chtěl a zároveň musel. Sháněl jsem ji, protože posledních pár let, co studuji v Praze, se mi zdá, že pod tíhou konzumu se jaksi všeobecně vytrácí vánoční atmosféra. Já se ji každé Vánoce snažím alespoň kousek někde nalézt a zdá se mi, že každým rokem je to hledání těžší. A právě Vánoční koleda mi měla v tomto pomoci, měl to být můj kousek Vánoc. Nějak tak jsem si to představoval, a Dickens má očekávání vyplnil naprosto dokonale. Vánoční koleda je velmi krátká vánoční pohádka, mravoučná představa ideálního chování lidí o těchto svátcích a vůbec. A ona vánoční atmosféra z knihy sálá tak, že byste si nad ní mohli hřát prokřehlé ruce. Nebudu se zde nadále rozplývat, bych se úplně nerozplynul, jen na závěr konstatuji, že od těchto Vánoc hodlám Vánoční koledu čísti každoročně.

Shortyna
27.12.2012 5 z 5

Čarovné, kúzelné, vianočné!

shenandoah
14.12.2012 4 z 5

Škoda, že je ta kniha tak "profláknutá". Byla bych si ji užila víc, neznat ten příběh.

pajuu
02.12.2012 5 z 5

Vánoční koleda - má tradice v období vánočního času, případně kdykoli během roku, kdy mám náladu znovu si připomenout vánoční atmosféru. Skvělý příběh.

Elyv
21.10.2012 4 z 5

Skvěle napsané (alespoň tedy v originále, v překladu jsem knihu nečetla). Už úvodní stránka dává naplno vyniknout skvělému vypravěčskému umění pana Dickense a jeho hře se slovy, která čtenáře prostě musí zaujmout a nepustit.
Varování: Kniha způsobuje silnou touhu pustit si koledy a vůbec tyhle svátky ihned oslavit, ať už je v kalendáři jakýkoli měsíc :)

Graine
16.08.2012

Ráda si čtu tuto knihu každý rok v čase Vánoc

anthea
27.01.2012 5 z 5

Sice už máme po svátcích, ale myslím, že Vánoční koleda se může číst kdykoli během roku. Bohatému muži a velkému lakomci panu Vydřigrošovi se o Vánocích, které nemá rád, zjevují tři duchové. První je duch minulých vánoc, vezme ho sebou do minulosti a připomene mu lidi, které měl rád a oni jeho, a jaký on sám byl dřív úplně jiný. Druhý je duch současných vánoc, který mu ukáže, jak ostatní lidé slaví vánoce, jak jsou někteří chudí a nemocní, ale hlavně mu ukáže, jak se mají rádi a co si o něm myslí. A poslední duch vánoc budoucích mu ukazuje, co se v budoucnu stane, když se nenapraví. Šťastný konec je nasnadě a je moc krásný.
V roce 2009 byl natočen podle této povídky film, je trojrozměrně animovaný a moc se mi líbil. Ovšem takto divoce zpracované cestování s duchy vánoc se asi nebude líbit každému. Nejkrásnější je konec, když jde už hodný pan Vydřigroš ulicí a na rameni má malého Tynýnka, který říká: „Bůh žehnej všem lidem!“.

nataska504
30.11.2011

Úžasná kniha, hodící se k adventnímu období. Dýchá z ní sváteční atmosféra. Četla jsem ji již několikrát.

majuše
11.11.2011 5 z 5

Hezký příběh, který se docela dobře čte i v originále:)

Peťanka
30.10.2011 5 z 5

Jo, tak bez tohohle dílka by to nebyly nikdy ty pravý Vánoce! :)

beautykirke
01.09.2011

Ebenezer je moja obľúbená postava :) Odporúčam nielen na Vianoce

Tazz1
24.08.2011 5 z 5

Klasika co patří k Vánocům. Pokaždé na mě z toho dýchne ta pravá atmosféra svátků, toho poselství co je zvláště v dnešní době tak důležité. Mám rád i různé filmové zpracování, ale knížka je knížka.

WEIL
19.08.2011

Dobrota kontra cynismus, hamižnost, lhostejnost.

denise.spring
30.11.-0001 5 z 5

jedna ze nejhezčích knížek :)

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Klasický Dickens s dramatickým příběhem a sociálním podtextem. Jen mě k němu prostě nějak nesedí ty happyendy. Přesto nádherný vánoční příběh, který stojí za to přečíst.

Li@
30.11.-0001 5 z 5

Výborné! Pohádkové postavy, děj, který má myšlenku. Čtu každé Vánoce :)