Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1991 441

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Mayaku
04.01.2018 5 z 5

Vybavena jen povšechnou znalostí příběhu, seznala jsem, že už bych si konečně měla přečíst i tuto klasiku. První kapitola mě příliš nezaujala a říkala jsem si, co na tom všichni vidí...o to větší pak bylo mé překvapení, když jsem knížku dočítala se slzami dojetí v očích. Krásný příběh, z něhož opravdu čiší duch Vánoc.

LucyDvorska
03.01.2018 5 z 5

Krásná knížka. Ačkoliv je brána jako pohádka, má co do sebe i pro starší. Nejprve jsem viděla film a líbil se mi, tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Byla jsem mile překvapena. Film je opravdu podle knihy, což se moc nestává. Příští Vánoce opět nesmí nesmí chybět!

milunka21
31.12.2017 5 z 5

Krásná vánoční klasika, co dodat.

_Michelle_
31.12.2017 5 z 5

Krásný a nebojím se říci nadčasový příběh s poněkud předvídatelným, avšak hezkým pohádkovým koncem. Příští rok si knížku v období svátků s chutí přečtu znovu.

Delirium
28.12.2017 5 z 5

Bez upejpání vám řeknu, že tuto povídku jsem četla až po zhlédnutí jejího filmového zpracování. U spousta děl to uškodí, zde však ne. Když jsem tuhle tenoučkou knihu vzala do ruky, říkala jsem si že to bude jednoduše moc krátké a nerozepsané. (Vzhledem k délce filmu.) Tehdy jsem se mýlila - nepřidala bych tam ani písmenko navíc. Velice krásná vánoční pohádka.

Hathor89
27.12.2017 5 z 5

Od základní školy čtu ráda knihy Charlese Dickense. Tuto jsem prvně četla v čase vánočních svátků a možná z toho udělám vlastní zvyk, protože k tomuto období tato kniha prostě a jednoduše patří, a to svým prostým a jednoduchým příběhem. Možná má předvídatelný konec, ale o to je krásnější. Každý má čas se polepšit a naložit se zbývajícím časem podle svého uvážení, i kdyby to byl jen jeden rok. Důležité je si uvědomit, že příběh byl napsán v době viktoriánské Anglie, společnost byla vedena vpřed průmyslovým pokrokem a i kvůli tomu se velmi zřetelně rozdělovala na majetné a chudé, přesto má kniha i dnes co říct a předat vánoční poselství všem lidem. Líbí se mi i obsáhlé popisy lidí, duchů a prostředí, které jsou vykresleny velmi podrobně. Navíc vlastním vydání, které překrásně ilustroval Roberto Innocenti a perfektně přeložili E. a E. Tilschovi, takže jména vystihují charakter jejich nositelů (Vydřigroš, Vodral). Určitě tento příběh budu vyprávět a později číst vlastním dětem.

Irsaf
26.12.2017 4 z 5

Pěkný příběh

Deny95
26.12.2017 5 z 5

Krásná kniha, která navodí vánoční atmosféru.

ziriant
26.12.2017 3 z 5

Z Dickense mám vždycky takový milý pocit a je to jeden z mála kontextů, kdy slovo "milý" využívám v pozitivním významu (jindy mám spíše negativní asociace s něčím, co je příliš jednoduché, až hloupé). Ale zde je to opravdu milá atmosféra Vánoc, na svou dobu jistě originální příběh, i když by se z něj dalo podle mě vytěžit více, a možná by bylo zajímavé, kdyby Vánoční koleda nevznikla jen jako povídka, ale jako celý dobrodružný román. Ale to už je trochu fantazírování. Jinak jak je již psáno mnohokrát níže, ideální čtení na toto období.

simona5843
23.12.2017 5 z 5

Aj po druhý krát to bol krásny a magický príbeh.Teším sa že si túto knihu prečítam o rok znova :)

Danago
23.12.2017 5 z 5

Knížku jsem právě dočetla a zůstal ve mě zvláštní velice krásný vánoční pocit. To jsem už dlouho u žádné knížky nezažila. Knížku je rozhodně ideální číst na Vánoce. Příběh je opravdu velmi nadčasový. V každé době má čtenáři co dát. Vydání s ilustracemi je úplně super krásná kniha, na křídovém papíře. Jsem ráda, že zdobí moji knihovnu.

Lucík_16
21.12.2017 5 z 5

Vánoční atmosféra a pravý význam Vánoc - ideální četba pro adventní období. Kniha nevelká svým rozsahem, ale velká svou myšlenkou...

Paulus.1987
14.12.2017 5 z 5

Nemám rád Vánoce (resp. moderní podobu Vánoc) a někteří lidé o mně říkají, že jsem pesimista a morous. Jelikož jsem si tuto knihu zamiloval, řekl bych, že to se mnou není zase tak špatné. :-)

PeťkaW.
11.12.2017 4 z 5

Tahle kniha vás naladí na tu správnou vánoční notu, i kdybyste nechtěli ;) Četla jsem starší vydání, které může být pro někoho trochu složitější kvůli použitému jazyku, ale ten zase dodá knize tu pravou, "zašlou" starovánoční atmosféru a kouzlo. Příběh je jednoduchý, pohádkový a vlastně od samého začátku víte, jak všechno dopadne. Ale i tak vás čtení baví a sledování proměny Vydřigroše a jeho putování s duchy Vánoc, s ním musíte prožívat. Myslím, že Vánoční koledu by si měl přečíst před Vánoci každý, aby si připomněl, o čem hlavně tyto svátky vlastně jsou.

Filatov
09.12.2017 5 z 5

Tento vánoční příběh znám ze zfilmované verze s Jimem Careym, takže jsem věděl, do čeho jdu. Film je možná více obsáhlý a knížka má velmi rychlý spád. Je to vlastně pouze povídka a jedná se o takovou jednohubku, ve které je ovšem napasované vše, co do správného vánočního příběhu patří a o atmosféře Vánoc, která z knihy dýchne ani nemluvím. Jako by se člověk vrátil zpět v čase do Londýna 19. století. Povídka je jednak trochu strašidelná a jednak i klasická v tom, že se zlý člověk polepšil a všechno dobře dopadlo.

Sorrow
06.12.2017 5 z 5

Jedno z nejnádhernějších a nejupřímnějších děl, s jakými jsem měla tu čest. Díky, pane Dickensi, za to, že jste byl, a že jste psal...Krásné Vánoce všem!

janadibelkova
06.12.2017 5 z 5

V tomhle adventním období nejlepší čtení...zatopte si, zabalte se do deky, uvařte si horkou čokoládu a klidně předčítejte svým dětem..vraťme se do dob klidných Vánoc :-) krásné svátky všem..

JointlieKat94
03.12.2017 5 z 5

Panečku, to byl ale krásný vánoční příběh. :) pana Dickense mám moc ráda, a čte se mi velmi dobře. Tento příběh mi trval chvilinku, a moc se mi líbil. Opravdu mě na Vánoce naladil, tak snad aby lidé toto poselství chápali a šířili. :) asi si tuto knihu budu číst každé Vánoce, abych na to nezapomínala. ;)

8130
30.11.2017 5 z 5

tuto knihu v tomto vydání, mám čtenou Josefem Somrem. Ráda ji poslouchám.
Obecně více se mi líbí čtená kniha, ilustrovaná R.Innocentim, kde překladatel použil jména Ebenezer Vydřigroš a Jakub Vodral. Čím jsem starší,tím více Dickensovi rozumím...zraji společně s touto knihou.... a již delší čas si přeji jen klidné a radostné vánoce, bez shonu,křiku,drahých dárků....a daří se mi si tohle přání plnit.

gossipavlina
27.11.2017 5 z 5

Připadá mi fascinující, že kniha, která byla napsaná více jak před 150 lety, má stale co říct, je aktuální, i po tolika letech.
Po dočtení si v sobě nesu krásný, hřejivý pocit. Naladila mě opravdu vánočně. Chce se mi vyjít ven a objímat všechny lidi. A hlavně se mi chce zakřičet: „vykašlete se na black friday, na nákupní šílenství, které svátkům předchází. Sedněte si ke stolu se všemi, chyťte se za ruce a rozjímejte."
Myslím, že čtení této knížečky se pro mě stane předvánoční tradicí. Fakt super, jsem nadšená. Splnila, co jsem chtěla.