Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1987 438

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Martiiiik
06.07.2018 5 z 5

Krásný, dojemný, poučný příběh.. :-) krásně se kniha četla, ostatně jako Charlie vždycky :-) doporučuji :-)

Vojpa
06.07.2018 5 z 5

Hezké čtení na Štědrý den.

veronikahessy
04.07.2018 5 z 5

Tento skvost si zaslouží 5 hvězdiček :)

Jarka 55
03.07.2018

Chamtivost a bezohlednost se promění díky duchům Vánoc k nesobeckosti a laskavosti.
Krásný příběh .

1v8na
19.06.2018 5 z 5

Příběh byl velmi pěkný a poučný. V knize jsou nádherné ilustrace. Je velmi čtivá, ale zároveň i velmi tenká.
Co mě vyloženě namíchlo byl český překlad jména hlavního hrdiny - Ebenezer Skruž! Skruž??!
Co to je za volovinu -je to Držgroš! :D

Ellen16
19.06.2018 5 z 5

Strašně krásná knížka s nádherným příběhem.

vlčice68
03.06.2018 5 z 5

Krásný a poučný příběh o nápravě mrzouta a chamtivce Scrooge.
I mnohým z nás by prospěla návštěva laskavých duchů vánoc, aby nám ukázali cestu kterou jsme se vydali, kam směřuje a kam až dokáže dovést či svést.

alenkacermi
30.05.2018 5 z 5

Tak to byla kniha! Příběh neustále aktuální. I když byl konec předvídatelný, že se Vydřigroš napraví, stejně jsem měla na konci slzičku v koutku oka a těšila se z jeho nápravy. A ten překlad ( od E. a E. Tilschových ) - bravurní. No není ta naše čeština nádherná?

tygřík2
13.05.2018 5 z 5

Co to je ta Skruž? To kopou studni nebo co?
Scroodge přece znamená lakomec, skrblík, držgrešle. Těch pět hvězd je pro pana Dickense. Pan Váňa promine, ale on si je nezaslouží. Opatřím si urychleně jiný překlad.

Mišulka331996
07.05.2018 5 z 5

Každoroční vánoční pohádka. Bez téhle knihy nemůžou začít ty správné Vánoce. Četla jsem v originále a ano ano ano! (na konci mi vždy ukápne slza :))

charlizee
30.04.2018 4 z 5

Obvykle, když v knihkupectví narazím na nové vydání nějaké klasiky, tak jej koupím. Doma se nám tak neustále rozšiřuje knihovna, aniž bychom knížky stíhali číst... A pak přijde Čtenářská výzva s novými tématy a do nich přesně zapadnou kousky, které čekají na přečtení. To byl i případ Vánoční koledy. Byla to taková příjemná "jednohubka" na nedělní den. Paradoxem pro mě bylo propojení reálného a knižního světa - na zahrádce na mě pražilo slunce, v knize byly neskutečné mrazy a mlha. Ale proč si neudělat Vánoce v dubnu? :) Text je místy hodně popisný a rozhodně nezklamal, příběh dopadne přesně tak, jak čtenář očekává...

daniska
27.04.2018 5 z 5

Krásný Vánoční příběh. I film se poved.

speciale88
27.04.2018 5 z 5

Kniha mě uchvátila. Filmové zpracování super a řekla bych že se od knihy neliší. Za mě doporučuji.

ZuzziŠ
25.04.2018 5 z 5

Málokdy se stává, aby člověk ještě před tím, než si přečte knihu ji viděl jako film v televizi a jako balet v divadle.
A z těchto tří zážitků je ten listinný nejzáživnější a nejpřesvědčivější.
Možná bych si mohla Dickense (i se svou nedůvěrou k anglické literatuře) přidat na seznam čtených autorů :-)

Rihatama
09.04.2018 4 z 5

Charles Dickens nás zavádí do zákoutí Londýna 1. poloviny 19 století. Neservíruje tak, jako se to zpravidla o Vánocích dělá, nějakou veselou, romantickou pohádku. Jeho vánoční duchové jsou vlastně dost děsiví, ale on si to ten zatrpklý mrzout, pan Skrblík samozřejmě zaslouží. A ti hodní chuďasové si zase projednou zaslouží nějaký ten vánoční dar. Dickens, jak se patří a skvělý vánoční happyend. Dobro a zlo jsou na těch očekávaných stranách. Trošku předvídatelné, ale poučné a hodnotu Vánoční koledy to nikterak nesnižuje. Třeba si tyto základní hodnoty připomínat i dnes, ve století 21. Člověk občas zapomíná, kde že je hranice mezi dobrem a zlem, a snadno uvízne v šedé zóně na půli cesty mezi nimi. A přitom si myslí, či si chce myslet, že "už" je ten dobrý.

Maevie
27.03.2018 4 z 5

Krátký, ale nádherný příběh s poselstvím pro děti i dospělé, který by se měl číst povinně nejenom o Vánocích.

pavčape
25.03.2018 4 z 5

Nevím, jak knihu hodnotit. Samozřejmě je psána stylem, který se dnes už nevidí, ale odkaz povídky je stále aktuální. Na posledních stránkách jsem měla slzu na krajíčku. Kéž by život byl takový, jak je zde popsáno...

polly23
19.03.2018 4 z 5

Dickens je pro mě zárukou dobrého čtení. Vánoční koleda je prostě kouzelná,nese v sobě poslání. Když se řekne pohádka pro dospělé představím si právě tuto knihu. Vynikající čtení.

HDosoudilová
13.03.2018 4 z 5

Moc nádherný příběh, kniha se četla dobře a jako bonus ji doprovázely krásné ilustrace. Myslím si, že příběh je velmi poučný a nadčasový.

ivzu77
10.03.2018 5 z 5

Nenápadná kniha s krásným příběhem.