Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1992 441

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

wiix
04.08.2015 5 z 5

Taká vianočná klasika, ktorej poučenie a múdrosti sú využiteľné v každom dni. Plus veľmi pekne literárne spracovaná myšlienka, príjemné čítanie.

Rubas
29.07.2015

Moje druhé nejoblíbenější Dickensovo dílo. Při příchodu Ducha příštích Vánoc mám vždy husinu.
Myslím, že by bylo fajn, kdyby se rozšířil Dickens i na základky, morální hodnoty má nastavené dobře. Tím chci říct, že by se nemusel dokola pouštět jen ten spratek ze sirotčince.

xeroxino
26.03.2015 5 z 5

Super kniha.. Par stran mi sice prislo zbytocne otravnych ale aj napriek tomu davam 5 z 5

Petrstik
28.01.2015 3 z 5

Příběh zaujme nejen svou kouzelnou atmosférou, ale také stálou aktuálností. I dnes kolem sebe vidíme řadu „Ebenezerů Scroogů“ a ruku na srdce, někdy takového lakomce poznáme i sami v sobě. Příběh nutí člověka zamyslet se sáhnout si do svědomí.

bookshelf
29.12.2014 3 z 5

Pro lakomého pana Vydřigroše jsou vánoční svátky nesmyslem. Návštěva duchů Vánoc jej má napravit a zbavit ho pomyslného řetězu, který s sebou vláčí. Pro mě byla kniha úžasným příkladem toho, jak je možné někoho změnit a dokázat mu, že se může mýlit.

V dnešní době je televize plná nových zpracování tohoto díla, ale lidem už to nic nepřináší. Dnes už všichni zapomínají pravou podstatu Vánoc. Oproti panu Vydřigrošovi je naším neduhem, že je sice slavit chceme, ale hlavní pro nás je, aby byly štědré. Spoustě lidem by neuškodila návštěva duchů Vánoc, aby jim připomněli, že to není jen o sněhu a dárcích, ale o lidech, se kterými je trávíte.

patricka
21.12.2014 5 z 5

Knížku jsem četla, protože prý navodí vánoční atmosféru. Ano, opravdu se hodí na tohle vánoční období. Je to krásný pohádkový příběh ze staré Anglie a má skvělou atmosféru Vánoc. Akorát jsem si chvíli musela zvykat na Dickensův styl psaní, protože jsem od něj ještě nikdy nic jiného nečetla. Ale ve výsledku se mi to moc líbilo.

zulanek
28.11.2014 5 z 5

Krásná vánoční pohádka,plná moudrosti a kouzla vánoc.Četla jsem ji poprvé,ale už tedˇ vím,že se k ní budu vracet každý rok v tomto předvánočním čase.

BubuRybova
07.11.2014 4 z 5

Charles Dickens mi přijde hrozně zdlouhavý, ale příběh krásný:)

michal1050
23.10.2014 5 z 5

tuhle knížku prostě miuluji..:) Ze čtení této knížky mám takovou tradici...čtu ji každý rok v období Vánoc..:))

lenkamw
01.07.2014 5 z 5

Milujem tento príbeh už od malička a často sa k tejto knihe vraciam.

adelinka
10.02.2014 5 z 5

moja srdcovka,.,,,,túto knihu zbožňujem,,,,,

bookemma
20.01.2014 4 z 5

Příběhy o lidské hamižnosti, zlosti a závisti patřily, patří a také dlouho patřit budou mezi jedny z nejvděčnějších témat vůbec. Vánoční atmosféra tomu dodává váhu a cit. Přesto je kniha lepší v anglickém originále.

soukroma
27.12.2013 4 z 5

Klasické dílo, v pěkné nové výpravě. Pouze jsem nepochopila, proč z pana Scrooge je najednou "Skruž", což vypadá i zní velmi zhůvěřile, navíc to v češtině má konkrétní význam (zcela nesouvisející s originálem). Ostatní jména nijak "počeštěná" nebyla. Ovšem "Lord Mayor" v knize naproti tomu klidně zůstal, přestože to není žádný lord, ale oficiální označení primátora...Takže panu Dickensovi dávám pět hvězdiček, překladateli a vydavateli jen tři.

DarkFireflies
27.12.2013 5 z 5

Po této knize jsem sáhla hlavně proto, že jsem chtěla tak trochu načerpat vánoční atmosféru - a povedlo se mi to.
Opravdu kouzelný příběh. :)

MarieAnnaSarah
22.12.2013 5 z 5

(audiobook)

Již pár dní jsem přemýšlela, zda-li je vhodné psát komentář na základě audioknihy. Ale touha po vyjádření mých pocitů převážila. Snad mne omluví, že již dva roky pátrám po výtisku nebo alespoň elektronické podobě tohoto nádherného díla, a stále marně.

S Vánoční koledou jsem se seznámila poprvé v knihovně mého bývalého zaměstnavatele. Za pozdních večerů, kdy se hosté oddávali radovánkám ve společenské místnosti, jsem sedávala v kuchyni jednoho malého penzionku v srdci Krkonoš s hojnou sněhovou nadílkou za okny, popíjela svařené vínko a pročítala tuto kouzelnou knihu. Kouzelnou, jelikož dokázala navodit tu pravou vánoční atmosféru a vlíti do srdce pokoru. Byl to nezapomenutelný zážitek a od té doby jsem si byla jista, že tato kniha se stane mou vánoční tradicí. Bohužel jsem narazila na věc nečekanou a to nedostupnost. Proto se již po dva roky spokojuji alespoň s namluvenou verzí panem Somrem, která je též krásná, ale co si budeme povídat, kniha je kniha. :)

Jak zde již bylo psáno, pan Dickens byl mistrem slova a i na tomto dílku je to viditelné. Jeho rozvinuté popisy, mnohonásobné přívlastky a různá přirovnání, která dokáží vykreslit příběh tak, že má čtenář pocit, jako by procházel zimním městem spolu s vypravěčem, vyvyšují toto dílo nad jiná a ukazují díky překladu i český jazyk v plné kráse. Číst toto dílo v originále musí být uchvatné.

Samotný děj je příkladem dokonalého vánočního příběhu. Zlý, lakomý Ebenezar si během vánočního večera projde očistcem, díky němuž nahlédne do svého nitra a znovu nalézá své dobré já. Vezme za svou pokoru, touhu pomoci potřebným a stane se dobrým člověkem. Ač krátký, jedná se o krásný příběh pln zamyšlení s jasným poselstvím.

Vřele doporučuji všem, kteří si chtějí navodit vánoční atmosféru, ať už v podobě knižní, audio či jako krásný animovaný film. Přeji veselé Vánoce :)

28.ledna 2014
P.S. Díky jednomu úžasnému člověku jsem konečně knihu Vánoční koleda mohla zařadit do své knihotéky.
Děkuji moc, moc, moc :)

Standa Šebek
18.09.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, ale k mému překvapení mě až tak nezaujala. Na autorův styl jsem si nějak nemohl zvyknout, což mi přijde znepokojivé, když jde o toho proslulého mistra slov, za kterého je Dickens považován (jiné autory 19. století mám přitom moc rád). Budu muset zkusit ještě jeho další díla...

CrazyLuck
09.09.2013 5 z 5

Nejlepší vánoční povídka, co dodat. Nejlepší předělávka do filmu je film z roku 1999, Vánoční koleda, hlavní role Patrick Stewart.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Pan Scrooge a jeho duchovia Vianoc v krásnom príbehu Charlesa Dickense. Je to pravý vianočný príbeh, ktorý dojme, poteší a samozrejme končí k spokojnosti všetkých, pretože tak obyčajne všetky vianočné príbehy končia.

Len malá poznámka na záver: Vianočná koleda vydaná nakladateľstvom Champagne Avantgarde (1994), ilustrovaná Robertom Innocentim, je považovaná za knižný skvost. V New Yorku, bola vyhlásená za najkrajšiu ilustrovanú knihu roku 1991.

budíček
08.06.2013 5 z 5

"Blaze těm, kteří dovedou být někdy dětmi, zvláště o Vánocích, vždyť na jejich začátku bylo také dítě."

Kouzelná knížka, která dokáže opravdu vánočně naladit a přičarovat atmosféru pravé a nefalšované zimy aspoň v myšlenkách, i když za oknem to zrovna zimně nevypadá. Nad jejími řádky se nedá nezamyslet. Příběh samotný občas vyčaruje úsměv a dojme.

lazarus
09.03.2013 5 z 5