Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1992 441

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Dominika13
19.02.2020 5 z 5

Krásná pohádka nejen pro děti. Okouzlilo mě prostředí i krásně vylíčená vánoční atmosféra. Ani mi nepřijde nereálné projít změnou osobnosti za tak krátký čas. Mít Ebenezerovu zkušenost s duchy, tak se pravděpodobně podvolím téměř všemu. Ale teď vážně! Někdy neuškodí podívat se na svůj život i z jiného úhlu. A kdo jiný by nám ten pohled mohl nabídnout, nežli ti, kteří jsou kolem nás.

katy238
07.02.2020 5 z 5

Vánoční koleda je příběhem pro děti i dospělé, každá věková skupina zde nalezne to své, z čeho se poučit nebo nad čím polemizovat. Děti mohou mít hrůzu z duchů, dospělí z následků svých činů, ale pro každého je to pohádka pro vánoční čas, která navíc skončí přesně dle poselství svátků klidu a pokoje. Rozhodně patří mezi knihy, které nikdy nedočtete a ke kterým se budete rádi vracet, pokud vám tedy již nelezou krkem všechny příběhy s mravním poselstvím. I tak se jedná o klasiku, která překonala svou dobu a stále má co říct i čtenářům dnešní doby.

DádazPrahy
03.02.2020 5 z 5

Půvabná vánoční klasika, kterou známe v různých upravených verzích (muzikál, zjednodušená četba v angličtině atd.), je hezké si ji přečíst celou v nezkrácené podobě, jak ji nabízí tato kniha.
I když je to příběh z poloviny 19. století, myslím si, že dodnes neztratil nic ze svého kouzla ani poselství.
Velmi oceňuji podařený český překlad (myslím, že i přejmenování hlavního hrdiny ze \"Scrooge\" na \"Vydřigroš\" tu má své opodstatnění) a moc se mi líbí také krásné ilustrace, kterými příběh opatřil italský ilustrátor Roberto Innocenti.

tabaluga
19.01.2020 5 z 5

Krásný pohádkový příběh, ktery jsem četla i dětem v období Vánoc.

Ran
11.01.2020 5 z 5

Kniha se mi četla moc dobře a líbilo se mi jak autor zobrazil a kritizoval některé povahové vlastnosti lidí. Celý příběh včetně konce byl velmi dobře napsán.

pencikjiri
10.01.2020 5 z 5

Nádherný příběh, dobře čtivá kniha :)

Luciett.ka
07.01.2020 5 z 5

Klasika.
Každý tento příběh zná, všichni jsme ho uviděli a slyšeli v různých verzích.
Přesto ji mám moc ráda a navodí tu správnou vánoční atmosféru.

monika0356
07.01.2020 5 z 5

Krasny i smutny pribeh zaroven.

kubula_booky
05.01.2020 5 z 5

V dětství asi můj nejoblíbenější vánoční příběh - bohužel, v té zfilmované podobě, že ano. ;-)
Na stará kolena jsem se konečně rozhoupal do knižní předlohy - a ouha, ono to není o nic míň poutavé a dojemné jako film! Že já vůl se do toho čtení nepustil už dřív - mohl jsem mít o jednu každoroční vánoční tradici víc. Čteno sice v lednu po Vánocích, ale od teď budu vánočního pana Dickense vytahovat z knihovničky každý rok s úderem prvního adventu - fakt krásné čtení, které člověku pomůže uvědomit si spoustu pravd, na které během roku zapomínáme.

Naias
03.01.2020 3 z 5

Tak sa mi vidí, že akcie bolo priveľa a myšlienkových pochodov primálo, Scroogova premena bola príliš rýchla. Myslím, že autor to mohol trošku rozvinúť, duchovia mali Scrooga navštevovať naozaj po 24 hodinách a nechať ho medzitým podumať nad tým, čo mu ukázali, aby si pomaličky všímal, ako sa mu mení uhol pohľadu, nechať ho pocítiť osamelosť, uvedomiť si, že peniaze si do hrobu nevezme, že z nich jeho spoločník, keď zomrel, vlastne nič nemal. Nie len ho vydesiť, to mu by veru dlho nevydržalo. Ak ho tak tešilo, že sa ho ľudia stránia, neobľúbil by si ich mávnutím čarovného prútika. Inak dobrý nápad, len spracovanie bolo na môj vkus moc sentimentálne.

peterkovasona
02.01.2020 5 z 5

Krasna knizka,. U ktery si clovek uvědomí jak se ma chovat a ze nikdy neni pozdě

amejzlík
01.01.2020 5 z 5

Zajímavý příběh, který skrývá i poučení že, je třeba vážit si toho co máme a neměli bychom být na svět kolem sebe mrzutí a naštvaní, jinak se vše obrátí proti nám a zůstaneme sami.

certik003
31.12.2019 5 z 5

Moc hezký vánoční příběh. Škoda, že takhle nejdou napravit všichni lidi...

Vlado84
29.12.2019 5 z 5

Nadčasové dielko, krásne, smutné, kraso smutné a smutno krásne..
Tak nebuďme aký bol zlý Scrooge.
Buďme ako dobrý a zmenený Scrooge.

,,...nech sa uškŕňajú, jeho srdce sa smialo - a to mu celkom stačilo."

Nádhera.

katerina5544
28.12.2019 5 z 5

Vyborna kniha! Ctu kazde Vanoce :)

Smiley96
27.12.2019 5 z 5

Zajímavý vánoční příběh s určitým poselstvím. Líbil se mi.

Shardlake
27.12.2019 5 z 5

Krásný příběh právě na Vánoce. O skrblivém člověku, který dostane šanci se změnit a využije ji!!

monika011
26.12.2019 4 z 5

Vánoce. Láska. Změna. O tomhle přesně tahle knížka je. O změnách, které v nás vyvolají Vánoce. O lásce, která přichází s touto změnou, s Vánocemi.
Milé čtení. Ležím v posteli nebo u vánočního stromečku, v hrnku mám čaj nebo kakao a vůně mandarinek a pomerančů se line domem. Ano, přesně tak každý rok budu číst Vánoční koledu.

"Budu slavit Vánoce ve svém srdci a snažit se je tam udržet celý rok.“

Marekh
26.12.2019 5 z 5

Vánoční koledu jsem poprvé četl v minulém roce a v tomto roce jsem se rozhodl, že si knihu pořídím do své knihovny a přečtu si knihu znovu. Určitě je to fajn čtení na Vánoce, anebo o vánočních svátcích. Knihu hodnotím na 5*. Od Charlese Dickense jsem prozatím četl jen Vánoční koledu, ale v budoucnu plánuji si přečíst nějaké jeho další knihy.

Z knižních videí na tuto knihu jsem zaznamenal, že se probíralo jméno hlavní postavy a tou je pan SKRUŽ. Natáčející říkali, že překlad tohoto jména do češtiny je zkomolený a měl by vypadat jinak, ale těžko říci, nevím.. V knize z minulého roku bylo jméno v původním tvaru a to pan SCROOGE. 

Knihu jsem přečetl na jedno posezení. Pokud jste knihu ještě nečetli, určitě doporučuji si knihu přečíst. Kniha má pěkné ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Jestliže se člověk ke svým bližním nechová zaživa, jak má, jestliže se jich štítí a necítí s lidmi, jeho duše je odsouzena bloudit mezi nimi po smrti.

oněg_evženin
24.12.2019 5 z 5

Kdy je lepší čas vyjádřit mou slabost k Dickensově Vánoční koledě, než čtvrt hodiny po půlnoci na Štědrý den? Mé první setkání s Dickensem proběhlo skrze Vánoční koledu (bylo mi asi sedm) a oblíbil jsem si tehdy knihu a stejně tak i animované zpracování na motivy Pohádek z Kačerova, ve kterém Scroodge (dobrá tedy, Skruže) hrál trefně strýček Skrblík. Je to pro mě jedna z nezbytností vánočních svátků, hned vedle obligátní věty "Harry, jdu do baráku!" a lineckého cukroví. Je to zkrátka nádherný příběh o naději, dechberoucím duchu viktoriánské éry a znovunabývajícím poselství kouzla Vánoc.