Kafka na pobřeží

Kafka na pobřeží https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1751/bmid_kafka-na-pobrezi-OIk-1751.jpg 4 2529 375

Patnáctiletý Kafka Tamura žije s otcem v centru Tokia; rozhodne se najít matku a sestru, které před mnoha lety zmizely, a uteče z domova. Skrývá se v knihovně v malém městečku, kde pozná stejně "podivné" kolegy...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Umibe no Kafuka / 海辺のカフカ , 2002

Pavlína67
23.02.2019 5 z 5

Kdybych Murakamimu nepropadla již dříve, tak po přečtení Kafky na pobřeží určitě. Tajemno, útěk z domova, knihovna, samota v hlubokých lesích, odvaha čelit neznámému nebezpečí, hovory s kočkami, dobro a zlo, touha po lásce... Ta samozřejmost, s jakou se tyhle motivy proplétají, a všechno souvisí se vším. Bavila jsem se velice. Moje kamarádka mi nedávno připomněla slova Franze Kafky... že kniha by měla být sekyrou na zamrzlé ledy v nás. Kafka na pobřeží sekyrou je. Aspoň pro mě. A v duchu se ptám, co by tomu řekl pan Nakata. Možná se to jednou dozvím. Třeba až najdu vchodový kámen.

bezprezdivky
20.02.2019 3 z 5

Mám z knížky rozporuplné pocity. Vypravěčský styl místy podobný mému oblíbenému Irvingovi, ale některé pasáže mě vysloveně štvaly, viz třeba hovory jednoho z hlavních hrdinů s kočkami.

Petass
16.02.2019 4 z 5

Kafka určitě není pro každého, není to jednoduché čtení, je lepší si na knihu udělat dost času. Ze začátku mě příběh zaujal, nutil mě pokračovat, pak přišla fáze "co je to za blbost" a pak "musím vědět, jak to dopadne" :) Určitě jsem nepochopila vše, něco jsem si vyložila tak, jak se mi to hodilo a zbytek mi Murakami jednoduše neprozradil... Styl se mi líbil, četlo se to samo. Jsem ráda, že mě k autorovi letošní výzva dokopala. Zkusím i další jeho tvorbu a snad konečně přečtu i Kavkův Zámek, abych zjistila,jak moc se Murakami inspiroval.

Manifest blech
15.02.2019 4 z 5

Stejně jako pro mnoho, i pro mne je to první kniha tohoto autora.
Jiná mnou teď mnoho pocitů. Hezky plynule děj plyne. Styl psaní je velmi unikátní, obsah už ne tolik, což je jediné mínus. Určitě doporučuju. Taková melancholie, smutek, příběh, soucit, a ještě víc.

LuckyZ
04.02.2019 3 z 5

První kniha od autora, zajímavě napsané, ale dočetla jsem horko těžko, jen abych nelitovala a ne přemýšlela, jestli jsem ji dočetla nebo ne, jako u Atlasu mraků. Snažím se knihy dočíst jsem ráda že jsem se ke knize dopracovala, zajímavé postavy, propletence i prostředí.

ddkk
04.02.2019 5 z 5

Ach jo...magický realismus prostě není moje parketa...koukám na většinu komentářů níže a trochu žasnu: tolik bezbřehého obdivu u knihy, kterou není tak jednoduché nejen číst, ale především pochopit ?! Někdy mám podezření (možná úplně neoprávněné), že skvělé hodnocení podobných knih jaksi vyplývá z pocitu že "se to má", že "se to přece očekává"....No a já takový pocit nemám. Kafka se mi četl docela hezky, ale asi nejsem dostatečně fundována k tomu, abych vše, co autor v knize popsal, také řádně pochopila. Protože - je mi líto, ale opravdu nepochopila. Snad jen část.....Takže upřímně za sebe dávám jen tři hvězdičky :-)

kilometr
04.02.2019 4 z 5

Nebýt čtenářské výzvy,tak bych tuhle knihu asi vůbec nečetl.A to by byla tedy vážně škoda,protože jde o knihu velmi čtivou.Více se mi líbily osudy pana Nakaty,ovšem ani ty Kafkovi nebyly o nic méně zábavné.K autorovi se tedy určitě rád s velkým očekáváním vrátím.80%.

hermína14
21.01.2019 5 z 5

Pokud může něco být zároveň drsné, poetické, čarovné, znepokojivé, magické a ještě vám během toho jemně ťuká na mozek prozření, pak je to právě toto podobenství. Úkrok do koutku Fantazie, kam dosud jsem nenahlédla...bez klíče a návodu...a za toto setkání může Emil Viklický a jeho krásná Kafka pobřežní:).

Lavin
21.01.2019 5 z 5

Skvělá četba, příběh pro duši. Má první čtená kniha od tohoto autora, ale rozhodně ne poslední.

Natyna3
17.01.2019 5 z 5

Má třetí zkušenost s Murakamim a musím říct, že jeho styl mě opravdu baví. Tato kniha je pro mě zatím nejlepší z jeho děl. Opět obsahuje spousty zajímavých myšlenek. Nad příběhem jsem se musela zamýšlet. Mnoho záležitostí nechává autor neuzavrenych, což se mi osobně líbí, ale věřím, že všem to vyhovovat nemusí. Ze dvou vyprávěných (a vzájemně se dotykajicich) příběhů mě více oslovil ten o panu Nakatovi. Ten pro mě byl také nejzajímavější postavou knihy.

radka3243
15.01.2019 4 z 5

Dlouho jsem Murakamiho nečetla a nejspíš jsem zapomněla, jak složitý to pro mě bude. Pár let zpátky jsem se nemohla smířit s tím, že všechny ty otázky otevřený během příběhu, nikdy nebudou zodpovězený, ale teď je mi jasný, že to je právě ono.
Četlo se to krásně, jeho styl mi sedí. Co mi dělalo největší problém, bylo věřit, že patnáctiletej kluk může myslet tak, jako Kafka. Jeho znalost a vnímání literatury, hudby, chápání životních mouder, byly trochu přezrálý.
Ale jak je tu už mnohokrát zmíněno, oceňuju vykreslení postav, jejich pozadí, což dodávalo příběhu, alespoň pro mě, tu správnou hloubku.

momo01
02.01.2019 5 z 5

„Je jako prvotřídní víno. Má buket, má charakter, rozehřeje vám krev a zahřeje u srdce.“

CarolC
23.12.2018 3 z 5

Mám z toho dost zvláštní pocity. Prala jsem se s ní přes dva měsíce a od začátku dokonce to byl docela boj. Přišlo mi, že díky oboum příběhům byly oba nedostatečně rozvinuté. Nadpřirozeno snesu jen u Kinga a Harryho Pottera. Tady mi to nesedlo. Mrzí mě to, protože Norské dřevo jsem si zamilovala moc!

cunato
16.12.2018 4 z 5

Bylo to potěšení číst. jako bys plaval pod svým obvyklým proudem myšlenek. děkujeme Harukimu za to, že jsme si vybrali Radiohead.

mirektrubak
12.12.2018 4 z 5

Můj úplně první Murakami, vážně :-)
Takto hvězdného spisovatele není možné premiérově číst jako běžného autora, očekávání jsou vysoká, to ovlivňuje čtenářské přijetí. Tak copak mi úžasného předvedeš, ty skoro-nobelisto, ptal jsem se, přidám se k nadšeným obdivovatelům nebo budu nad tvojí popularitou nechápavě kroutit hlavou?

Knížka se mi nakonec moc líbila.
Líbila se mi ta Twin-Peaks-feeling atmosféra na pomezí mystiky, absurdity a humoru, kdy jsem si jako čtenář sotva mohl být jistý, jaký zvrat přijde na další straně. Líbil se mi i iniciační útěk Kafky a svíravý pocit nevyhnutelnosti, který Kafku doprovázel – to působilo hodně sugestivně. Magický realismus a mysteriózní atmosféra ale nebylo to nejsilnější, nejvíc zasažen (a zatažen) jsem byl na místech, kde se projevovaly lidské vlastnosti hrdinů. Když si pan Nakata uvědomí, že absenci jeho ega někdo může využít, zmanipulovat ho a donutit jednat proti jeho vlastnímu přesvědčení, to bylo hluboké a opravdové a jeho strach na mě opravdu dýchl. A když Kafka vyznává lásku slečně Saeki, je v tom zřetelně cítit, jak je to důležité a závažné, že v tom není nic trapného ani nepatřičného.
Měl bych i výhrady. Dialogy byly někdy nepřirozeně intelektuální a působily docela nerealisticky – zvlášť Saeki a pan Ošima sázeli prefabrikované teze jak nějaké naprogramované stroje na moudrost. Atmosféře mystična také, myslím, neprospělo, když se ke konci knihy stával magický svět příliš přehledným a jeho popis doslovným, kdyby zůstala opona trochu víc zakrytá, mohlo to prospět.

První setkání s Murakamim mě nepřivedlo k takovému nadšení jako první čtení Márqueze, Balabána nebo Fabera, ale zaujalo mě dost na to, abych si další mistrova díla zařadil do svého soukromého čtenářského plánu na následující rok. Navíc, podle názoru mého sečtělého bratrance, jsou ostatní Murakamiho romány ještě lepší!

Hyaenodon
30.11.2018 5 z 5

Skvělá záležitost. U mě jednoznačně vede postava pana Nakaty... :)

anna0480
22.11.2018 3 z 5

Mám z toho pořád takový rozpolcený pocity. Možná za to může i fakt, že je Kafka na pobřeží kolikrát označován jako vůbec nejlepší Murakamiho dílo. Mně to ale bohužel vůbec nepřišlo.
V knize se prolínají dvě dějové linky, střídající se vždy po jedné kapitole. Na jedné straně patnáctiletý Kafka Tamura, který se rozhodne utéct z domova, aby nedošlo k naplnění kletby, kterou na něj seslal otec. Na straně druhé poněkud jednodušší stařec Nakata, jehož náplní dne je chytání zaběhnutých kočiček (se kterými i dokáže mluvit). Dva na první pohled nesouvislé příběhy, které se ale - samozřejmě - v určitém bodě protnou.
Nakata mi byl po celý příběh sympatický. Kafka na mě působil až moc vyspěle a kolikrát jsem měla trochu problém mu jeho myšlenkové pochody věřit. Být mu tak o dva nebo tři roky víc, působilo by to věrohodněji. V celkovém shrnutí kniha obsahovala to, co 99 % jiných Murakamiho knih. Magický realismus jako vyšitý. Nevysvětlitelné jevy, bytosti z jiných světů producírující se po tom našem jako by se nechumelilo, ztracený mladík, který hledá sám sebe v někom jiném, vchod, otevírající cestu do jiného světa a spousta dalších podobností. Co se mi líbilo byl výborný popis Kafkovo pobytů na chatě uprostřed temného lesa, to bylo fakt skvělé.
Nebylo to špatné, vůbec ne. Sama jsem velkou fanynkou Murakamiho knih, ale tahle mi přišla slabší. Pořád jsem čekala, že se některé ty podivuhodné události vysvětlí, že nějakým způsobem zapadnou do sebe. Ale nezapadly. Čekala jsem, že pseudonym patnáctiletého mladíka (Kafka) a jeho špatný vztah s otcem bude nějak souviset s reálným Franzem Kafkou a do příběhu to bude zasazeno. Ale nebylo. (Na druhou stranu kdoví, možná to tak Murakami skutečně myslel, jen už neměl potřebu to v knize vysvětlovat.)
V čem se kniha od těch ostatních liší je její relativně uzavřený konec, to u Murakamiho není moc zvykem. I tak jí ale nemůžu dát víc než tři hvězdičky, ač bych chtěla sebevíc. Za mě jeden z jeho slabších počinů.

Lili
07.11.2018 4 z 5

Murakamiho dobře znám, ale rozhodně ne jako svý boty - umí překvapit, tak jako tady. Kafka na pobřeží je nesourodá směsice, ale když se začtete, zjistíte, že i takovýhle mišmaš může tvořit celek a v Murakamiho podání nakrásně fungovat. Najednou berete všechno tak jak přichází, ať je to déšť z pijavic nebo rozmluva s kočkami. Vždyť svět je plný překvapení a neobjevených labyrintů!

„Zůstáváš pořád jen a jedině sám sebou a nikým jiným. Ten, kdo kráčí kupředu, jsi vždycky pouze ty sám.“

„Věci kolem tebe jsou jen obrazem toho, co máš v sobě. A co máš v sobě, je jen obrazem toho, co je kolem tebe. Kdykoli se proto vydáš do labyrintu okolního světa, vydáváš se na cestu sám sebou. A to je mnohdy setsakra nebezpečná cesta.“

„Člověk si osud nevybírá, osud si vybírá člověka.“

meluzena
04.11.2018 4 z 5

Cesta do středu sebe sama je jako skok do prázdna - vyžaduje velikou odvahu, dopředu se o ní nic moc neví a záruky se neposkytují. Ale vyplatí se miliónově. To vám potvrdí každý, kdo ji absolvoval - jako Kafka - protože pak už může přestat utíkat.

Zajímavé a zamotané příběhy hlavních postav odkrývané postupně, s lehkými prvky nadpřirozena. Poklona autorově vypravěčskému umu i propracovanosti děje.
Knížka, která určitě stojí za povšimnutí, přestože závěr působil poněkud useknutě.

gwineth
03.11.2018 4 z 5

Pro některé čtenáře kniha může být (a zjevně také je) v jistém smyslu filosofující a podnítit je ke kladení otázek, které je nenapadly. Myslím, že se to týká spíše mladších čtenářů a kdo by na základě komentářů čekal něco skutečně filosofického, bude bohužel (jako já) zklamán.
Označovat dílo pro pár fantastických prvků jako surrealistické mi přijde skutečně velmi přehnané. Některé z fantaskních motivů mají mytologizující podobu, nicméně jsou skutečně spíš „profánní“, jakkoli se to mnohým čtenářům tak zjevně nejeví. Konec mi i z tohoto důvodu přijde velmi odbytý. Autor mluví o „hádankách“, jejichž zodpovězení nechává na čtenáři… Mno… to mi přijde takové silné slovo. Spíš bych řekla jen otazníky, které zůstanou sice viset na posledních stránkách, ale největší otázkou pro mě osobně zůstává, co mělo být na těch otázkách tak velkolepého, že měly zůstat nezodpovězeny.
Jinak se mi teda hodně líbila výborná psychologie postav. Autor si pěkně pohrál i s těmi, které se příběhem jen mihly na pár stránkách. Některými vzpomínaný „nejdrsnější patnáctiletý kluk na světě“ je pochopitelně součástí propracované psychologie hlavního hrdiny a osobně se mi to dost líbilo.