Vraní oko

Vraní oko https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512451/bmid_vrani-oko-kNa-512451.jpeg 5 1136 277

Josef Bergman série

< 8. díl

Vyšetřování zavede kriminalistu Josefa Bergmana do chatové osady u řeky na jižní Moravě, kde lišky dávají dobrou noc. V okolních mokřadech vzniká nová ptačí rezervace, kterou tam ovšem místní nechtějí. Lidé tak mají spoustu důvodů vzájemně se nenávidět. Bergman musí přijít na to, jak vražda podivínského ornitologa souvisí s nedávnou smrtí pražské profesorky. Pravdu znají snad jen ptáci, kteří nerušeně poletují nad hlavami obětí i podezřelých.... celý text

bigben
14.05.2023 4 z 5

Autorku mám ráda a její knížky mě zatím nezklamaly. Prvních 100 stran popis postav a jejich osudů, a pak to jede..jedna mrtvola...druhá mrtvola...a pak se objeví vyšetřovatelé z Prahy a začne celý kolotoč vyšetřování a odkrývání minulosti. Klidně bych snesla i více stránek.

Vampucha
13.05.2023 4 z 5

Je to zvláštní paradox, na jedné straně miluju krváky a nechuťárny ala Carter, a pak si užiju pomalou jízdu bez krve od Míši Klevisové.

Vraní oko je již osmý případ s Josefem Bergmanem. Já se s ním pravidelně setkávám od pátého dílu, kdy jsem knihy Míši Klevisové objevila. Od té doby si případy se sympatickým Bergmanem nenechám ujít.
Každý díl je uzavřený případ a odehrává se na jiném místě, někdy i mimo ČR, ale to není v tomto díle. Tentokrát vyšetřování Josefa Bergmana zavede na jižní Moravu. Do malé chatové osady u řeky, u vznikající ptačí rezervace. Ta je pro místní trochu trnem v oku a mnoho z nich může mít záminku vraždit. Když je nalezen mrtvý ornitolog, případ se nečekaně protne s případem jiné vraždy, na které pracuje právě Bergman. A tak si případ přebírá a z Prahy se vydává i se svou kolegyní na Moravu.

Jak je u Míši Klevisové zvykem, začátek je pomalejší, seznamuje nás s prostředím a se všemi postavami a jejich životy, kterých se případ nějak týká.
Jakmile se na scéně objeví Bergman, příběh dostává mnohem větší spád. V tomto díle mi navíc připomínal známého detektiva Colomba. Neustále se vyptával a když už si dotyčný myslel, že má klid, šup Bergman znovu na scéně a znovu se vyptával.
Každý má nějakou minulost, a někdo o ní mluvit chce více a někdo méně nebo vůbec. Je tedy zapotřebí důmyslné šťourání.

Oproti předchozí knize mi tentokrát trochu trvalo se začíst, možná to bylo tím, že mi vůbec nebyly sympatické postavy nikdo mi nijak zvlášť nepřirostl k srdci. Nicméně prostředí, ve kterém se vyšetřování tentokrát odehrává mi bylo sympatické velmi, to jsem si užívala a následně i samotné vyšetřování případu. Bergman postupně odkrývá vztahy mezi místními a zavražděnými a je to skvěle promyšlené. Vraha jsem se ani nesnažila uhodnout, protože Míša vždy tahá za více nitek. Celkově jsem ale spokojená, naštěstí mám v záloze pár nepřečtených dílů,takže si čekání na případný další díl mám čím vyplnit.

rodak
11.05.2023 5 z 5

A zase jsem neuhodl kdo je vrah. Autorka vždy skvěle rozehraje partii, seznámí nás s hodně zajímavými postavami, jejich životy.Tentokrát se nacházíme na jižní Moravě, kde vzniká ptačí rezervace. A Bergman má zas co dělat. Perfektní detektivka.

Kaja1
11.05.2023 5 z 5

Mám pro Klevisovou slabost, její knihy jsou čtivé. Příběh byl opět zasazen do naší krásné přírody. Vraha jsem neodhadla a to je dobře, protože mě to udrželo v napětí až do konce.

hanzmb
11.05.2023 5 z 5

Je krásné, když jsou v životě jistoty. A jednou z nich se už staly autorčiny detektivky. Především ty z naší kotliny. Tam asi dnes nemá konkurenci. Takže další porce spíše psychologického příběhu, kde se kriminalisté netlačí do popředí, ale jen perfektně doplňují a postupně objasňují to, co už leta kvasilo a nyní vytrysklo na povrch. A stejně jako v minulých knihách to vše dokáže vecpat do malého venkovského regionu, kde se všichni znají a nikdo by nevěřil, že se něco podobného u nich může přihodit.
Odkud bude příší příběh? Už se strašně moc těším.

jadwiga
10.05.2023 4 z 5

Hodnocení má tato kniha již mnoho, a tak je těžké něco nového napsat. Pro mě to však byla moc pěkná, česká, poklidná a velmi čtivá detektivka. Na vraha jsem během čtení tip měla, nakonec sice správný, ale netušila jsem všechny detaily, ty byly docela překvapením. Knihu jsem přelouskala během pár dní. Děkuji za příjemné chvíle strávené s tuto knihou.

majík1
10.05.2023 5 z 5

Kniha se moc povedla,opět plno postav a napětí do konce

Ada0004
10.05.2023 5 z 5

Opět prima detektivka, moc dobře se čte, napínavá až do konce, vřele doporučuji.

Kanimůra2
09.05.2023 5 z 5

Jsem příznivec paní Klevisové. Kniha nezklamala, přečteno jedním dechem.

janina66
08.05.2023 5 z 5

Nádhera! Výborný popis prostředí zapadlé vesnice a jejích obyvatel, povah, vztahy.
Rozhodovala jsem mezi dvěma, kteří mohli být vrahem. Ve 2/3 knihy jsem se strefila.
Zápletek vražd bylo více. Moc se celá kniha líbila. A zase musíme čekat.

knihomolka1197
08.05.2023 4 z 5

Povedená detektivka. Nicméně chybí mi trochu více napětí a akce. Až závěr knihy nabízí čtenáři ten pravý požitek ze čtení.

Magdalenkačte
08.05.2023 3 z 5

Poslední vydaná kniha od Michaely Klevisové je současně první knihou, kterou jsem od této autorky zatím četla.
V osadě na jižní Moravě dojde ke zločinu a na místo činu vyjíždí detektiv Josef Bergman se svojí kolegyní.

Co se skrývá za úmrtím významného a bohatého muže, který je velký milovník ptactva a tamních mokřad? Má jeho smrt souvislost se smrtí profesorky ornitologie z Prahy?
Obyvatelé osady detektivovi moc napomáhají a on sám musí rozkrýt dávná tajemství a záhady, kolem rodiny mrtvého muže a jeho nejbližších přátel.
Jaký je skutečný motiv pachatele a kdo jim je, si přečtěte v této knize od známe české autorky detektivek.

Já osobně jsem chtěla knihu několikrát odložit a říkala si, že pokud se tam brzy neobjeví mrtvola, tak to nedočtu.
Cca 60 stran autorka popisuje postavy, kniha má velmi dlouhé kapitoly a děj se odvíjí na můj vkus velmi pomalu. A spis bych knihu zařadila do rodinného dramatu s detektivní zápletkou.

Nechci úplně říct, že to byla současně moje první a poslední Klevisová, ale v tuto chvíli ji rozhodne vyhledávat nebudu. Možná ji někdy ještě šanci dám.
Hodnotím , protože ke konci to jakysi spád mělo a posledních 30 stran bylo super!

chrudas
08.05.2023 5 z 5

I Vraní oko bylo velmi čtivé jako předchozí díly jen škoda toho uspěchaného konce. Paní Klevisová je velmi dobrý vypravěč a moc se těším na další příběhy.

Ywonek

Autorka opet nezklamala

plamínek21
07.05.2023 5 z 5

K slepému rameni a mokřadům řeky Dyje přivádí Bergmana vyšetřování dvou vražd a jedné starší, nevyřešené, která s nimi možná souvisí. Přidanou hodnotou je překrásný popis místní fauny a flóry a nad vším se vznáší štiplavá vůně medvědího česneku. Prima počtení do jarních dnů.

SilvieSisinka
07.05.2023 5 z 5

Opět skvěle poctenicko.Klevisova je skvělá spisovatelka,každá její kniha je úžasná.Tesim se na další knihu.

KatyM.
02.05.2023 5 z 5

Opět další úžasná kniha od paní Klevisové, každá její kniha je lepší a lepší (samozřejmě i ty dřívější jsou perfektní). Kniha je velmi čtivá, napínavá, vůbec jsem neměla tušení kdo je vrah a jaké měl důvody. Doporučuji a budu se těšit na další knihu.

Monika1717
01.05.2023 5 z 5

Příjemná detektivka z jižní Moravy, vraha jsem odhalila až skoro na konci. Rodinné vztahy, peníze, dávné provinění, to všechno semele postavy a někdo z toho nevyjde živý. Pěkný popis přírody, lužní lesy, plno komárů, vzácní ptáci, tajemství. Na nic paní spisovatelka nezapomněla. Přečetla jsem jedním dechem. Zkuste to také.

lexikon_tf
30.04.2023 5 z 5

Jsou autoři, u nichž s jistotou vím, že se mi jejich knihy budou líbit. To platí pro Michaelu Klevisovou, od které jsem zatím přečetla Prokletý kraj a moc se mi líbil. Teď se ke mně dostala tato novinka, která je už 8. dílem série s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem. I bez znalosti předchozích dílů jsem byla nadšená! Ihned jsem si oblíbila kriminalistu Bergmana a jeho rozvážný a precizní styl vyšetřování.

Příběh se odehrává v odlehlé jihomoravské chatové osadě u řeky, kde se v přilehlých mokřadech začíná objevovat vzácné ptactvo. Místní nadšení ornitologové jásají a chtějí tu vybudovat ptačí rezervaci, ovšem ne každý starousedlík s tímto záměrem souhlasí.

Když jsou však v osadě, kde se obvykle nic vzrušujícího neděje, nalezeny mrtvoly, vyšetřovatel Bergman se svou kolegyní Sedlákovou musejí přijít na kloub nejedné podezřelé záhadě.

Skvělý detektivní příběh, který plyne poklidně, což mu však neubírá na napínavosti. Čtivá detektivka s pěkně propracovanými postavami a tak akorát spletitými vztahy, velmi se mi líbilo i prostředí chatové osady a sousedního statku. Autorka nám o každé stěžejní postavě odhalila i její minulost, abychom si snad lépe udělali představu o vrahovi a nakonec se přesvědčili, že všechno je samozřejmě úplně jinak. Velice doporučuji a už se těším až si přečtu celou sérii!

helenah
28.04.2023 5 z 5

Sázkou na jistotu...je začíst se do detektivky Michaely Klevisové. Stejně jako ve svých předešlých knihách dokázala do děje dokonale přenést atmosféru místa, snad i zvuky, vůně.... Jednání všech postav je uvěřitelné, jakoby logické a já jsem docela brzy nějak začala tušit, kdo by možná mohl být vrahem-abych na konci zjistila, že jsem vedle jak ta jedle:)))
Díky za dva fajn napjaté dny kdy mi všechno šlo rychleji od ruky,abych mohla číst.
A ještě, pan kriminalista Bergman a jeho mladá kolegyně Sedláková jsou fakt moc príma dvojka...