Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1489 1489

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

čef
19.11.2020 5 z 5

Kritizovat nemám co, stejně nikdy moc nekritizuji i alternativní pohlaví už v knihách chápu, i zde jsem se, jak jinak, dočkal. Příběh je hodně zamotaný a je to také samozřejmě jen dobře. Pravděpodobných vrahů a náhodných zabijáků zde máme několik a naši krajané bodují i na odlehlém holandském ostrově. Tedy dílo dobré.

munka
11.11.2020 4 z 5

Zaujímavá zápletka a prekvapivý záver. Teším sa na pokračovanie.

martineden
10.11.2020 5 z 5

Úplná antická tragédie! Doporučuji! A teď netrpělivě vyhlížet další knihu paní Klevisové.

AlbionFoxyFox
10.11.2020 4 z 5

Pro mě to byla první, určitě ne poslední, kniha paní Klevisové, a byla jsem poměrně spokojená. Rozjezd byl sice pomalejší a postav na můj vkus poměrně hodně, navíc každá byla velmi detailně popisována, takže občas jsem se ztrácela a mnohdy jsem se toužila už v ději posunout. Ale každopádně se mi líbilo rozuzlení příběhu i prostředí, v jakém se kniha odehrávala.

OcniBulva
02.11.2020 4 z 5

Jsem v sérii u této čtvrté knížky. Zatím se mi všechny díly líbily. Jediné co mě vykolejí je zřejmě autorky oblíbené slovo MLASKAT. V každém dílu někdo přemýšlivě, pobaveně posměšně a já už nevím jak mlaskl. Už mám strach, kdy na to slovo zase narazím.

Nočnípták
23.10.2020 5 z 5

Dělám si pomyslnou čárku za další přečtenou Klevisovou. Ještě nemám jejích knih dost. Zatím mne pořád láká číst o Bergmanových případech. Mám ráda české detektivky,kde se vyšetřuje a kde netečou potoky krve. Proto zase za 5*.

borupet
20.10.2020 4 z 5

Opět velice zdařilé. Poslední detektivka od autorky. Doufám, že brzo vyjde další a moc se těším. Příběhy od paní Klevisové mě fakt baví!!!

Dadulina
15.10.2020 5 z 5

Zatím nejlepší ze série. Baví mě Bergmanův vnitřní svět a severský nádech detektivky.

astroweb
15.10.2020 2 z 5

S chutí jsem se pustil do české detektivky, byť se odehrává v přímořském zahraničí, ale asi už jsem zasažený spádovějšími thrilery. Moc postav, příliš propletené, žádný spád, musel jsem se přemáhat a donucovat k dočtení.

Endy17
07.10.2020 4 z 5

Michaela Klevisová a Josef Bergman opět úplně jinak. Autorka předkládá příběh, který ničím nepřipomíná předchozí případy. Vyhýbá se tak problému některých sérií, kdy hrdinové prožívají prakticky stejné příběhy stále dokola, rozlišené jen jiným prostředím.

Eicherik
04.10.2020 5 z 5

Tohle je přesně druh detektivky, který se mi líbí. Hodně postav, které se ovšem nepletou a jejich střídání při vyprávění příběhu dodává knize na pestrosti. Tentokrát se děj neodehrává v Česku, čehož jsem se trochu obával, ale autorka to zvládla dobře. Těšil jsem se, že se příště děj vrátí do naší vlasti, ale budu si muset ještě chvíli počkat. Měl jsem svého tutového pachatele, ale nechal jsem se svést na falešnou stopu. To ale není důležité, podstatné je, že jsem si vyprávění užil. Konec je opět v dobrém smyslu lidský, až dojemný. Sérii Josef Bergman považuji za velmi vydařenou a těším se na pokračování.

Niu
28.09.2020 5 z 5

Skvělá detektivka. Moje první kniha od autorky a určitě nebyla poslední. Bylo to pro mne úžasné i v tom, do jakého prostředí zasadila celý příběh, perfektní popis, jako bych sama byla šlehána ostrým větrem, do morku kostí se mi zařezával chlad moře a boty měla plné písku. Dokonce jsem se i ráda podívala na obrázky tohoto ostrova. Příběh sám o sobě byl velmi propracovaný, trošku jako Poirot nebo ve stylu Vražd v Midsomeru - všichni se znají, každý chce zjistit o druhých víc, vyřešit vraždu. Pěkně zašmodrchané. Rozuzlení je vcelku poklidné, opravdu žádné brutální podrobnosti. Těším se na další knihu.

Vestička
21.09.2020 5 z 5

Nejlepší co jsem od Klevisové četla, i když jsem ji poslouchala. Mám její knížky ráda, protože je na nich vidět , jak moc má ráda zvířata, přírodu, i vlastní domov. A jak se snaží rozumět lidem.

Danuše7
16.09.2020 5 z 5

Kniha měla překvapivé rozuzlení. Knihy paní Klevisové mám ráda, jen mi přijdou někdy moc opisné.

pavka88
27.08.2020 4 z 5

Příjemné čtení. Paní Klevisová se nepouští do žádných brutálních scén a vyšetřování 11 let staré vraždy se zkomplikuje další a další vraždou. Poslední třetina knihy nabere na akčnosti a konec velice překvapivý.

harena
26.08.2020 4 z 5

"Lidé, kteří tu žijí, v sobě musí mít mnohem míň potlačovaných emocí, popřených starostí a zapouzdřeného neštěstí, napadlo ho. Byla to nesmírně uklidňující myšlenka."
Detektivka začíná pomalejším tempem, seznamujeme se s obyvateli ostrova i s okolím. Jen jsem zpočátku měla trochu zmatek ve jménem a v příbuzenských vztazích. Zápletka je zajímavá, vztahy v rodinách velmi dobře popsané a ke konci příběh nabývá spád, všechno je zamotanější, komplikovanější a napínavější. Pro mě byl pachatel záhadou až do konce. Docela pěkné čtení.

iveta3689
18.08.2020 3 z 5

Příjemná detektivka. Autorka dobře popisuje krajinu a atmosféru, to mě hodně baví. Stejným způsobem ale rozvíjí i charakteristiku hrdinů a hlavně jejich vztahy, to už mě baví méně. Je to detektivka bez prvoplanových hektolitrů krve a nesmrtelných superhrdinů. Zápletka má hlavu a patu, rozuzlení je nečekané. Hodnocení je na lepší 3*.

Kopretina_aku
16.08.2020 5 z 5

Občas jsem měla pocit, že se to strašně táhne bez nějaké akce. Posledních 100 stran to ale vynahradilo. Psychologie postav výborně propracovaná, jedna záhada za druhou a čtenář si může dělat závěry a na konci se stejně diví. Líbilo se mi prostředí, kde se příběh odehrával a velmi dobře popsaná příroda jen láká na procházku po dunách na téměř opuštěném ostrově s minimem turistů. Přesto se mi o něco víc líbila Zmizela v mlze.

Mateo67
14.08.2020 4 z 5

Moje třetí kniha od autorky a u mě zatím nejlepší. Už jsem si navykla, že v těchto knihách dostávám stejně velkou nebo i větší porci dobře propracované románové linky nežli detektivní, a vůbec mi to nevadí. A mám pocit, že jsem se zatím nikde nesetkala s tak povětšině nepříjemnými postavami (především ženskými) jako v této sérii ( i když tady jich zas tolik nebylo). Což si taky vychutnávám, protože jsou vykresleny precizně a nápaditě, nad rámec jakkoli kvalitní detektivky. A co postava, to uvěřitelné osudný/osudový příběh, který by sám vydal na knihu. 4*, mám před sebou ještě hodně dílů.

111moni
10.08.2020 4 z 5

Nečtu knihy popořadě, ale náhodně, tato mi přišla že začátku utahaná, děj dostal spád pomalu, objevování možnosti, kdo mohl vraždi. Autorka nedá čtenáři moc šancí přemýšlet spolu s kriminality, odhalování důkazů je spíše náhoda, než práce,a nakonec odhalení vraha,taky překvapení. Mnoho náhod.