Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/bmid_husitska-epopej-i-231561.jpg 4 917 195

Husitská epopej série

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

Markýz1409
02.10.2018 5 z 5

Velmi čtivě napsáno a to z pohledu obyčejných lidí.

bh69
09.08.2018 2 z 5

Nerozumím tak vysokému hodnocení ... Zatím jsem přečetl asi půlku prvního dílu a jsem dost zklamaný. Autor nepřekročil svoje možnosti, ani literární kvalitou, ani obsahem se to neliší od jeho detektivek. Je to dost nudné, nepropracované, styl psaní je průměrný a působí často naivně a amatérsky ... Kdyby se autor místo častých a někdy až trapných milostných zápletek raději víc věnoval skutečné historii a hlubším myšlenkám.

Annicka
30.07.2018 4 z 5

Vcelku dobře se četlo, jenom začínám mít docela guláš ve všech postavách, kdo je s kým příbuzný (a to jsem teprve v prvním díle, co teprve v sedmém, to asi bude děs!).

žvejka
05.07.2018

Moc hezké čtení. Významná část našich dějin podaná na osudech několika málo lidí. Čtivé a zároveň utřídí dějepis :D

petaSk
09.06.2018 3 z 5

[audiokniha]
První díl zdolán a smekám před autorem. Jeho nadšení do historie z knihy sršelo. Fiktivní rodina Prokopů je rozmanitá a provází nás všemi vrstvami společnosti, aby nám skrze ně dal autor pocítit, jak se v 15. století žilo. Přestože se mi kniha velmi líbila, nepatřila k těm, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Postavy mě zajímaly, ale přístup knihy k nim byl chladný a čtenář se k nim nemůže dostatečně přiblížit. Přestože se jim děje spousta událostí, kniha je moc nerozebírá a mnoho věcí se odbude pár větami. Taky mi trochu vadila možná až přílišná košilatost, která mi přišla zbytečná. Uvidím, jestli sáhnu po dalším dílu.

Dejf_ano
11.05.2018

Teď možná přijde kritika na mojí osobu, ale kniha mě po cca 200 stránkách příliš nezaujala. Z mého pohledu je děj příliš rozvleklý a obsahuje možná až přespříliš událostí, což v kombinaci z nepříliš čtivým jazykem není můj šálek čaje :) Možná ke knize teprve dospěji :)

michal999
04.04.2018 5 z 5

Bomba. Jenom víc Vondrušků, víc epopejí... Češi neznaní svoji historii a proto nevědí na co a nedokáží být hrdý na svůj národ, který v historii dokázal měnit svět. A proto je velmi důležité si tyto doby připomínat a už pro to si celá epopej pět hvězd (každý díl) plně zaslouží. Děkuji za ní.

lisc
10.03.2018 4 z 5

Jsem ráda, že pan Vondruška tuto knihu napsal, a jsem ráda, že jsem se pustila do čtení. O době husitství mám chabé znalosti a tato kniha mi objasnila jeho počátky, navíc zábavnou formou - životní příběhy rodu Prokopů. Některé postavy jsou napsány plastičtěji , jiné jsou trochu ošizené, ale celkově oživují historická fakta a činí historii stravitelnější I pro běžného čtenáře. Nemohu si však odpustit, že Přemyslovská epopej (všechny 4 svazky) mě bavila víc. Přesto už mám rozečtený 2. díl HE.

palec
04.03.2018 5 z 5

Velmi lehké podání naší historie.Pan Vondruška prostě umí vtáhnout do děje.V tom je mistr.

Atlantis
25.02.2018 3 z 5

Tři a půl hvězdy, na čtyři epopej bohužel není.
Kniha sleduje několik hlavních postav a to je zároveň její největší problém. Tempo je vysloveně vražedné, takže postavy se mnohdy rodí i umírají v rozmezí jedné či dvou kapitol. Některým postavám je věnována čtvrtina knihy, jiným pět kapitolek.
Toto zběsilé tempo s sebou navíc nese ještě jednu nepříjemnost - naprosto zde chybí jakýkoliv pocit napětí. Hrdinové a jejich příbuzní umírají doslova jednou větou a to je prostě špatně. Doufám, že další díly se nesou v poklidnějším a komornějším tempu.

deirdre
24.02.2018 2 z 5

Počúvala som ako audioknihu pri ručných prácach, inak by som to určite nedočítala. Suchopárne hromadenie udalostí, ploché postavy... Husitská sága od Sapkowského ma bavila oveľa viac.

Ondra148
14.02.2018 5 z 5

Podle mě ještě lepší než Přemyslovská epopej. A to hlavně kvůli přesahu do několika společenských vrstev a oblastí českých zemí.

pif69
13.02.2018 4 z 5

Jakožto milovník Jiráska jsem přistupoval k Vondruškovi dost skepticky . Neoprávněně . Pro současného čtenáře naprosto ideálně vykreslena doba , děj a historické postavy . Hned jdu číst II.

aginecka
10.02.2018 4 z 5

České dějiny nejsou něco, co bych vyhledávala, ale nakonec jsem byla ráda, že mě čtenářská výzva "donutila" si Husitskou epopej přečíst. Neuvěřitelně propracované a čtivě.

Jaruš7
05.02.2018 5 z 5

Jako vždy, bravurně vykreslená doba.
Citlivý vypravěč bídného, měšťanského, univerzitního,, církevního i královského života, ve všech vrstvách české společnosti s radostmi i strastmi v době, kdy sláva pražské Karlovy univerzity v německých zemích budila závist a touhu ji zde ovládnout, proti českým představitelům, patřičně hrdým na svou svéprávnost a hlas. Zde Viklefovy myšlenky dostaly bláhovou, očistnou ideu pro církev smysl, ale jejich logická snaha se zhroutila v památný den 6.července 1415. Den tragédie a den před bouří.
Přiznávám - schoking byl objev "odpustků", ale ne ledajakých, nýbrž "předplacených na hříchy plánovitě budoucí".
Citát v zimních časech hladomoru, když přišli vesničané prosit o jídlo a dřevo na odlehlý, bohatý hamr: " Pokud budou vesničané v našem dvorci v tomto mrazu bydlet, nebudou moci vykládat o tom po okolí. Takže nikdo víc k nám nepřijde." (*Není nad ženskou logiku*).
Doba v našich dějinách s odkazem do dnes ušlechtile platným : "Pravda vítězí".
Načtená, doporučuji.

Karborund
21.01.2018 5 z 5

Mám přečteno od Vondrušky téměř vše a HE jsem si nechával jako laskominu nakonec.Myslím, že přesné hodnocení si nechám, až po přečtení sedmého dílu, abych ohodnotil dílo jako opravdovou epopej.Stejně jako u epopeje Přemyslovské se my líbí kombinace dějinných faktů s autorovou fantazií, která vás dokáže sžít se s postavami i prostředím.Samozřejmě, že z doby husitské se dochovalo přeci jen více informací než z dob Přemyslovců.Jistě, je zde spousta jmen, propletených osudů a vazeb, ale při delším čtení jsem se s tím vypořádal a pak se jen bezútěšně bavil.

5tužka
12.01.2018 5 z 5

tohle se nedá přestat číst, dokud není šlověk na konci :)

Forrest
03.01.2018

Ponechme každému " co je mu jest". Ještě před několika (ne tak dávno) roky byl pan Vondruška málem pranýřován za neznalost historických reálií ve svých detektivkách z období středověku. No a zde říkám ponechme "každému jeho čas".
Míněno ovšem vůči spisovateli, PROTOŽE, vážená čtenářská veřejnosti nevím kdo má odvahu, trpělivost a vůbec schopnost v dnešní době stvořit v psané podobě něco smysluplného. Dvoudílná série o císařovně Marie-Theresii hovoří za vše. Ale to snad ani nestojí za hodnocení .
Ono napsat tak rozsáhlé dílo o kontzroverzním období dějin (někde jsem slyšel, že je to hrdé období...nicméně prý by bylo lepší pokud by nás minulo - což vnímám jako vlastizradu) v této, opravdu složité době lze chápat různě. Pan Vondruška napsal pozoruhodné dílo. Je čtivé, poutavé a promlouvá tak-či onak ke každému z nás....
........ K patriotu a vlasteneci asi jako .... hrr na ně. Ovšem ne tentokrát na "chlapce s křížem na pláštích" jinak ke jiné sortě"čtenářů" . Nechme se inspirovat historií a čerpejme z ní poučení. Tedy, .... buďme historíí Nevyhneme se tomu

Katri
14.12.2017 4 z 5

Kniha je poutavá, dobře napsaná a těším se na pokračování.

sioux
26.11.2017 4 z 5

Je to čtivé a je to zasazeno do historických momentů naší historie a to má můj respekt. A to jsou ty pozitiva. Jinak je to takové ploché, stejně jako Niedl neumí akční scény a vše je postavené na jednoduchých lidských starostech, ale docela to funguje. Bude číst dál, což je u mě vyznamenání.
A líbí se mi, že Vondruška si uvědomuje neslučitelnost rozdílných kultur. Howgh.