Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/bmid_husitska-epopej-i-231561.jpg 4 919 195

Husitská epopej série

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa.... celý text

Lavender756
25.07.2019 4 z 5

Za mě je tato kniha tedy opravdu spíše román, který se odehrává v uvedené historické době a sleduje hlavně osudy hrdinů, než historii. Nicméně pěkný kousek, čte se krásně, témata zajímavá a podána zazivnou formou, určitě vezmu do ruky i další díly!

Vonka
12.07.2019 5 z 5

Povedené, čtivé.

4294
09.05.2019 5 z 5

Vždy jsem tuto významnou českou osobnost měl rád a jsem potěšen, že jsem mohl více proniknout do tohoto období, díky této knize. Fakt, že jsem tušil, jaký osud Jana Husa čeká, mi knihu neotrávil. :-)

Karkri
03.05.2019 5 z 5

Celá série je skvělá.

Kulhavá
02.05.2019 5 z 5

Knihy od pana Vondrušky jsou pro mě sázkou na jistotu. Často volím audioverze. Z husitské epopeje jsem se dozvěděla nejen o naší historii a i osobně mnohé pochopila o životě jako takovém. Mohu jedině doporučit

keselylenka
12.03.2019 4 z 5

To, co mě na knize zaujalo nejvíce, byly příběhy lidí a rodin na pozadí dějin. Samotné líčení dějin už mě tolik nebavilo.

DasaP508
10.03.2019

Po přečtení série follettových Pilířů země, jsem hledala sérii podobně laděnou, ale zasazenou do našich zemí. Myslím, že jsem našla. Příběh je čtivý, má spád. Těším se na další díl.

danka13
24.02.2019 5 z 5

Je to první kniha tohoto autora, kterou jsem si přečetla. Četla se mi dobře, jsem spokojená. Mám ještě další čtyři díly, už se na ně těším.

Adapa
13.02.2019 4 z 5

Klasická oddechová knížka od Vondrušky. Je to pohodlné čtení pro volnou chvíli. Líbilo se mi zejména sledování osudu kupce Olbrama, jeho hamr. Děj v Praze okolu Husa mě nějak moc nebavil, zrychloval jsem čtení a pak jsem se někdy ztrácel v postavách.
Nějak jsem si nemohl zvyknout na Jana Žižku, připadal mi mladý, nevýrazný a to měl být v té době už jednooký a o dost starší.
Knížku každopádně doporučuju a už nyní čtu druhý díl.
Je to super popularizace našich českých dějin.

Haloon
11.02.2019 3 z 5

Před Vondruškou jsem byl často varován, že jen perverzně hanobí českou historii. Přesto jsem se pustil do čtení Husitské epopeje. Nyní stále věřím varováním, která mne odrazovala, ale myslím, že s touto knihou jsem natrefil do jedné z těch lepších.
Husitská epopej není nijak zvlášť nápaditá co do příběhu, či postav, ale čtivost ji upřít nemohu. Přestože nemám stoprocentní důvěru co se historických reáliích týče, myslím, že svým způsobem určitě napomáhá i k zlepšení historického povědomí.

Yorika
25.01.2019 3 z 5

Asi nejlepší z celé série.Příběh má ještě svěžest a spád, který se v pozdějších dílech, vinou přehršle postav a stále se opakujicích klišé, kamsi vytratil.
Historie pro masy.

Pavelpi
25.01.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila.S takovýmhle druhem historického románu jsem se ještě nesetkal.Dozvíme se o rodině Prokopů a současně o historických událostech,které tohle období provázely a ovlivňovaly život Prokopů velmi silně.Dobře mi do toho zapadá i dialog dvou kronikářů o tom co psát a jak.Takže už se těším na druhý díl téhle sedmidílné ságy.

de_baques
22.01.2019 5 z 5

Autor dobrého historického románu z takto vzdálené doby se nesmí bát fabulovat i u významných historických postav, což panu Vondruškovi problém nedělá a ty drobné nepřesnosti bych neřešil.

Je to hodně široké téma, ale celkem se ho podařilo autorovi pojmout tak, že se v záplavě postav neztratily klíčové momenty - králova slabost-lenost (v kontrastu se Zikmundem), výběr spolupracovníků, Husova zatvrzelost a slepá víra ve vlastní dokonalost.

simviki
09.01.2019 4 z 5

Na historickém románu je úžasné to, že jde o román ( tedy smyšlený příběh ) zasazený do reálných historických událostí. Takže pokud ho člověk čte, měl by si vždy říct, takhle to mohlo být, ale samozřejmě to mohlo být taky úplně jinak. Protože minulost, ať už interpretována jakkoliv zajímavým způsobem, bude pořád jen minulost, tudíž můžeme věřit jen určitým doloženým faktům, ale to, jak se chovali nebo jednali určité postavy, nebo jak probíhalo to nebo ono jednání, to už je jen rekonstrukce autora. Stejně jako jeho subjektivní názory a sympatie k tomu či onomu, což nám nenásilně předkládá. Pokud budeme takto přistupovat k Vondruškovým románům, nemůže nás nic zklamat ani překvapit.
Pan Vondruška je vynikající vypravěč a dobrý historik, takže když se tyto dvě věci spojí, je z toho čtivý a krásný román.

aktijnov
09.01.2019 3 z 5

Knihou jsem se "prokousávala" docela dlouho. Trochu za to může její velikost - brát si ji každý den na dojíždění do vlaku byl docela problém. Byla čtivá, ale moc mě nenadchla. Občas jsem se ztrácela v množství postav a musela se vracet zpět. Další díl zkusím až s odstupem času.

Standa24
07.01.2019 4 z 5

Kniha je velmi čtivá, hlavně díky tomu, že příběh rodiny Prokopů se prolíná se skutečnými historickými událostmi. Přemyslovská epopej se mi však líbila o trochu více. Uvidíme co další díly.

KURACHJO2018
04.01.2019 5 z 5

Pana Vondrušku jsem zde na DK potkal náhodou. Nijak blíž, než v povinném dějepise na škole jsem se s historií nezaobíral. A musím říct, že tento styl o historii je mi velmi blízký a příjemný. Je pravda, že občas jsem se ztácel v počtu zasvěcených lidí, ale to nebylo až tak ke škodě. Četl jsem pomaleji, občas se vracel a tak jsem asi i více knihu vnímal . Tenhle ten rok pro mne bude ve znamení historie.

Damato
28.12.2018 5 z 5

Naprosto srozumitelně a velice záživně popsána naše historie, miluji knihy pana Vondrušky, je v nich něco úžasného, něco jako hrdost k češství a pokud se někdy někde, nějaká maličkost liší- copak čteme knihu dějepisu???? Ne, čteme román, krásný román........

Ran
24.12.2018 4 z 5

Autor má dobrý styl psaní a kniha je hezky rozvržená do jednotlivých kapitol. Příběh je čtivý a postavy jsou velmi dobře napsané. Knihu mám ve formě audioknihy a můžu ji jen doporučit, jelikož je výborně zpracovaná.

CyrusSmith
16.11.2018 5 z 5

Člověk čte a čte a pak si uvědomí, že je to vlastně obyčejný náhled do života středověkých lidí, kteří se od nás tolik neliší. Nevím co přesně mě nutilo stále číst, ale bylo to tam. Je to velmi poutavá kniha.