Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

SknihouVrukách
06.12.2020 5 z 5

Toto bola väčšia pecka ako som očakávala. Ja som do knihy išla s tým, že som vôbec nevedela o čom je a dej má príjemne prekvapil. Od začiatku až do konca, bol nabitý akciou a zvratmi. Miestami bol dej až drsný, čo dávam ako plus. Postavy som si obľúbila. Ich charakteri mi sadli a v ich vzťahu som od začiatku fandila. Romantická linka sa určite bude páčil aj milovníkom hate-love romantík. Okrem dobre napísaných hlavných postáv sme tu však mali aj úžasné vedľajšie postavy. Niektoré ich osudy má však veľmi zamrzeli. Pokiaľ máte radi napätie, tak pri knižke budete v napätí celú dobu, keďže dej je nepredvídateľný. Aj keď ten koniec je podľa mňa jasný ako facka a ja som si ho stihla aj vyspoilerovať. Kniha obsahuje aj pieseň, ktorú pokiaľ sa nemýlim napísala samotná autorka a musím uznať, že odviedla dobrú prácu. Taktiež odviedla úžasnú prácu pri tvorení sveta hier. Mne sa ten svet niečím strašne páčil a mám nejakú potrebu si k ňom zisťovať viac. Knihe nemám čo vytknúť, pokiaľ ste nečítala tak maximálne odporúčam, ale päť hviezdičiek si nechám na ďalšie diely, lebo predsa ten koniec som očakávala. 4,5/5✨

Lučina7
17.11.2020 4 z 5

Tuto kniha jsem vůbec nechtěla číst, protože mi přišla stará a zároveň vím že ji četla moje mamka, ale musím říct, že takové nadšení jsem nečekala. Nápad mě strašně zaujal a doufám, že i další díly budou tak dobré jako tento.

monika0356
12.11.2020 5 z 5

Přiznám se, že jsem prvně viděla filmy a až teď jsem se pustila do knížek. První díl mám za sebou a musím říct, že jsem mile překvapena, jak hodně podobné to ve filmu udělali. Těším se na další díly.

Veronikados
08.11.2020 5 z 5

Páni....bylo to moc super, co k tomu dodat. Žasla jsem nad tím jak málo se to lišilo od filmu, trochu mě místy štvalo chování postav, jinak mě to ale hrozně bavilo. Haymitch mi naopak příšel sympatičtější ve filmu, ale ke konci byl taky super. Cinnu jsem si hned oblíbila, trochu mě mrzí že se ve filmu neobjevila ta záhavá dívka která nemohla mluvit. Rozhodně stojí za to přečíst, je to povinností asi jako Harry Potter nebo Píseň Ledu a Ohně. Doporučuji! Hodnocení 90% (4.5 hvězdičky)

Didi981
04.11.2020

Kniha mě zaujala i přesto že byla fakt drastická a někdy se mi četla docela těžko.
kniha byla napínavá až do konce, ale některé momenty mi přišly docela klišé například vztah Peety a Katnis byl předvidatelný.Mojí oblíbenou postavou se stal cinna protože v knížce prokazoval hodně empatie k účastníkům hladovích her.Pro mě byl taky velký plus že se v knize popisovali podrobnosti deju.V celku se mi kniha líbila až na některé maličkosti.

lokonla
29.10.2020 5 z 5

Úplně první jsem viděla filmy.
Nedávno jsem si koupila audioknihu a moc mě to bavilo. Je to velmi chytlavě napsané a politický systém v Panemu je prostě famózní a do detailu vyřešený. Moc se mi líbí i jak je napsaná hlavní hrdinka. Celkově 1. knihu hodnotím pěti hvězdičkami a doporučuji ♥

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Katniss je úžasná. Miluju tuhle knihu i filmy.

MyBookWorld
17.10.2020 5 z 5

Senzační kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout, doslova jsem ji zhltla. Děj rychle ubíhá, člověk se ani na chvíli nenudí, čekáte co horšího se hlavní hrdince může ještě přihodit. Katniss je vzorová hrdinka - odvážná, odhodlaná, tvrdohlavá.

VéjaTarabová
05.10.2020 5 z 5

No tak Hunger Games jsem si chtěla přečíst už hodně dlouho. Chvílí mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec se mé oči nechtěli odlepit od stránek. Příběh je to velice čtivý a dobře napsaný. Některé prvky na mě byly moc kýčovité, ovšem dalo se to přežít. Dost často se mi stávalo, že jsem tak nějak věděla, co bude v ději následovat a to nemluvím o konci, který museli hned tušit všichni, kteří si přečetli první kapitolu. Hlavní hrdinka se skvělou charakteristikou byla ale naprosto fantastická. Má velmi rozmanitou povahu a spousty vlastností. Zároveň je popisována tak, aby ji čtenáři rozuměli, popřípadě se do ní dokázali vcítit. Hodně se mi pletli jména přípravného týmu a také to, že Cinna je chlap, jelikož mi to jméno dost dlouhou dobu znělo jako pro ženu, než jsem si zvykla. Mou nejoblíbenější postavou se stal Haymitch. Na začátku jasný alkoholik, kterému již na ničem nezáleží, postupně však ukázal svou druhou stránku, kdy chytře pomáhal svým obou splátcům. Spisovatelka dokázala úžasně popsat atmosféru jak v Dvanáctém kraji, tak i potom v samotné aréně. Moje představivost běžela po celou dobu na plné obrátky. V každé kapitole příběhu se děla nějaká akce, ovšem vůbec to nebylo přehnané. Moc se těším na přečtení druhého dílu.

,, Dokážu urazit značnou vzdálenost. Vím to z dob, kdy jsem lovila v lese. Ale budu potřebovat vodu. To byl Haymitchův druhý pokyn, a jelikož jsem tak trochu zpackala splnění prvního, nepřestávám se rozhlížet po nějakých známkách vody. Zatím nemám štěstí."

+ skvělá atmosféra
+ hlavní hrdinka
+ akce v každé kapitole
- předvídatelnost
- kýčovitá romantika

Sixtinka144
03.10.2020 5 z 5

Už je to tady zase. Nastala ta krásná chvíle, kdy jsem si konečně zase po několika letech přečetla Hladové hry. Vždy, když se mě někdo zeptá na mé nejoblíbenější série, zazní zde HG. Protože to prostě miluju. Knihu jsem četla nesčetněkrát a pořád ji miluju víc a víc. Tenhle díl jsem si asi pomatovala ze všech nejvíce a užívala jsem si zase atmosféru toho příběhu. Zbožnuji Katniss, Peetu, Hurikána, Prim... Dokoce i Snow je dokonale promyšlená, záporná postava. Pokud knihu někdo nečetl, tak dělá obrovskou chybu. Příjde mi, že se mladší čtenáři o HG vůbec nezajímají, a přitom je to takový skvost :) Takže za mě jednoznačně kniha, kterou by si měl alespon jednou každý přečíst.

Kampino
29.09.2020 5 z 5

Páni...
Nejraději bych zkopírovala komentář Anička.pa ;-) jako by mi četla myšlenky :-D jen s rozdílem, že jsem filmech věděla, ale netušila jsem, že jsou podle knižní předlohy. První knihu jsem zhltla za pár večerů a jsem nadšená.

Anička.pa
29.09.2020 5 z 5

Nechápu jak jsem tak dlouho mohla otálet s přečtením knih. Byla to naprostá bomba a mě jen mrzí, že jsem jako první viděla filmy a až s velkým odstupem se pustila do knih. Knihu bych si určitě užila daleko více bez filmové předlohy. Každopádně bylo to úžasné, ten vytvořený svět, postavy a děj. Od začátku knihy jsem příběh hltala a nemohla se od ní odtrhnout.
Když to tedy jen lehce porovnám, tak jediný, kdo mi po přečtení nesedí v obsazení filmové role je Peeta, kterého si teď představuji zcela jinak. I Katniss mi byla v knize daleko více sympatičtější, taková více citlivá. Ve filmu jsem si na Katniss musela chvíli zvykat. Jinak mě i docela překvapilo, že se knižní a filmová verze od sebe moc nelišila.
Určitě doporučuji bylo to skvělé a já už se vrhám na další díl :-)

Adýsek
28.09.2020 4 z 5

Celý nápad světa a samotných Hunger games je (samozřejmě brutální, ale...) naprosto GENIÁLNÍ.
Dříve, než jsem četla knihy, jsem viděla filmy. Které, dle mého názoru měly úžasnou atmosféru a, co je zvláštní, držely se knižní předlohy. Nesedl mi na nich Peeta a na Katniss jsem si musela vážně zvykat. Herečku mám ale ráda, a tak se povedlo. Po zkouknutí filmů jsem nebyla ani "TeamPeeta" ani "TeamHurikán". Co vy?
Teď už ale ke knize - autorka píše vážně působivě čtivě. Měla jsem přečteno za necelé dva dny... Na Katniss jsem si vůbec nemusela zvykat. Měla jsem ji ráda od začátku. Byla citlivější než ve filmu, kde měla prakticky pořád stejný kamenný výraz. To samé s Peetou. Ve filmu z něj udělali na můj vkus tak trochu slabocha... V knize byl úplně z jiného masa. Takže oficiálně jsem "TeamPeeta"!
Vyjasnilo se tady spoustu věcí... Například, co jsou reprodrozdi a dál už nechci spoilerovat.

Co mě ale zamrzelo je, že bych chtěla více popsaný vzhled jednotlivých krajů, dalších splátců - více používat přídavná jména, kdo je silný, chytrý, rychlý, lstivý. Taky více popsat vzhled a zvyky Kapitolu. Ale třeba se dočkám v dalších dílech...

Musím ale pochválit překladatelku. Prakticky jsem nenašla žádné chyby.

Je to opravdu dobrá série, mrzí mě, že jsem se do ní nepustila dřív.
Znovu opakuji, že ten námět knihy je GENIÁLNÍ!

Habana
26.09.2020 5 z 5

Hunger games má jednu velkou vadu. Že je často zkratkovitá a neposkytuje více prostoru pro seznámení se světem, ve kterém se čtenář nachází. Co však na této knize či sérii je velice neobvyklé v a jedinečné je zpracování politiky, emocí a machinací.

Nel-ly
15.09.2020 5 z 5

Po letech jsem se na sérii vrhla znovu (tentokrát formou audioknihy) a tenhle díl pro mě stále zůstává jedním z toho nejlepšího, co může young adult scifi svět nabídnout. Jasně, člověk by si dokázal najít spoustu maličkostí, ke kterým by mohl mít výhrady, ale nic nemění na tom, že je to dokonale čtivý a s hrdinkou, která je pro jednou zaměřená doopravdy jen na to, aby přežila. I ta romantická linka funguje. A v rámci žánru? Strop.

havrad
07.09.2020 5 z 5

Proč to neříct na rovinu? Asi jsem se zamilovala.. :))
Je pravda, že do nedávna mi byla tahle série naprosto cizí. Teď si říkám: "Jak je to jen možný?" Viděla jsem film a hned jsem věděla, že si tohle prostě musím přečíst! Ten příběh mě naprosto uchvátil a věřím, že aspoň kousek z něj ve mně bude žít dál i po přečtení zbylých dílů. Potěšilo mě, že se film od knížky zas tolik nelišil, ale knížka osvětlila mnoho detailů a samozřejmě jsem taky zjistila, co se honí hlavní hrdince hlavou.
Kdybych mohla dala bych 10*, takhle dávám plný počet a vrhám se na další díl. Jsem zvědavá, jaký osud autorka pro Katniss vymyslela. (Vlastně nejen pro ní...)

akcive11
04.09.2020 5 z 5

Miluju miluju miluju :)
Obdivuji autorku, že dokáže vymyslet a napsat smyšlený příběh, který vás upoutá do posledního slova. V dnešní době již pravděpodobně neexistuje nikdo, kdo by neznal Hunger Games.

Garous110
29.08.2020 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře a stránky mi utíkala pod rukama.... Co se děje týče, velmi mě zaujal propracovaný systém toho světa a pak samozřejmě zvraty

Áža707
29.08.2020 2 z 5

Knihy i filmy Hunger Games byly pro mě velkou neznámou. Doslova mě minul hlavní boom okolo Hladových her a dlouho jsem ani neměla v plánu knihy číst. Potom mě zaujal seznam od @humbook kde mají všechny možná dystopická díla a já si řekla proč ne? ????‍♀️

Dystopie mě velmi baví od dob, co jsem před dvěma lety četla Divergenci a rozhodně nelituji, že jsem si přečetla i právě Hunger Games.

Dlouho jsem přemýšlela, jak celý příběh vstřebat a co o něm vlastně říct. Nebudu lhát, myšlenka mě velmi zaujala a celý příběh hodnotím velmi kladně i přes několik pasáží, kdy mě to nudilo. Jinak se děj četl velmi dobře, je to krásně napsané a dokonale postaven svět. Kdy rozdíl mezi Kapitolem a jednotlivými kraji, i odlišností lidi, kteří zde žijí, je opravdu markantní.

Hlavní postava Katniss mě nadchla pro svoji nebojácnost a jak se snažila všechny své emoce kontrolovat, protože nemůže ukázat, že je slabá (ve filmu z ní dělali zbytečně vyděšenou dívku). O Peetovi (ano to jméno mi přijde strašně zvláštní) si nejsem 100% jistá, co si mám myslet, protože nejprve jsem v tom spatřovala promyšlené tahy hráče, ale konec knihy ukazuje něco jiného.

Rozhodně se těším na další díl ???? a i když mě mnozí fanoušci HG budou nesnášet, tak mě kniha natolik nezasáhla, abych ji dala nejlepší hodnocení.

⭐ 3.5/5

vlkove
27.08.2020 5 z 5

Musím říci, že toto je příběh na který si pravidelně vzpomenu zhruba každý měsíc a to je pro mě neuvěřitelné. Všimla jsem si toho, že je pro mě příběh prostě jedinečný ale zároveň má velký přesah. Vždy když na příběh myslím mám takový zvláštní a někdy až tísnivý pocit. Příběh obsahuje tolik bezmoci, vůle přežít a nespravedlnosti života. Katniss je velice silná hrdinka i když vždy nemusí působit sympaticky ale o tom to celé je. Řeknu vám, že někdy se cítím jako by ten příběh byl skutečný a postavy opravdu někde žily a přeji si tak moc aby byly konečně šťastné. Je neuvěřitelné, že autorka dokázala napsat takovou knihu, která i po stém přečtení je stále stejně dobrá.