Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6532 887

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Zlajda95
23.02.2021 5 z 5

Originální, brutální příběh. Knižní Katniss se jeví poněkud vřelejší, než ta filmová - to je hádám tím, že jí tady pěkně vidíme do hlavy. Kniha obsahuje spoustu detailů o životě postav mimo arénu, pro což ve filmu nezbyl prostor. Závěřečný boj s muty naprosto šokující. Výborná dystopie.

Calwen89
22.02.2021 5 z 5

Kdo by nyní neznal hladové hry. Ačkoliv se filmové zpracování v tomto případě celkem vyvedlo, jsem ráda že jsem se tenkrát prve dostala ke knižní verzi a doporučuji ji všem, protože film jí podle mě nesehá ani po kotníky :)

Marie022
09.02.2021 5 z 5

Četla jsem všechny tři díly a za mě obrovský palec nahoru, skvělá série.

KáťaM.
31.01.2021 4 z 5

Série mě celé roky míjela, a co víc, zůstala mi bez spoilerů, takže jsem si mohla knížku užít i deset let po vydání. Svět, který autorka vytvořila, byl ohromující a velkolepý a já zcela chápu, proč Hunger games tolik čtenářů propadlo. Sama se taky v blízké době chystám na pokračování. Jsem moc zvědavá, jak se bude milostný trojúhelník dál vyvíjet, konec nutí čtenáře chtít další díl co možná nejdříve. Jsem nadšená, že jsem v knížce dostala víc, než ve filmu. Poslouchala jsem audioverzi namluvenou Terezou Bebarovou. Poslech byl sympatický a jen podtrhl dobrou knihu. Audioverzi můžu vřele doporučit, i když chápu, že vlastnit některý z boxů, v nichž se série prodává, je lákavější.

Sticki
27.01.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila více jak film.

bookworm_plants
24.01.2021 4 z 5

Musím přiznat, že jsem viděla prvně filmy a líbí se mi víc, dívala jsem se na ně opakovaně.
První díl se mi četl dobře, ale přes druhý jsem se nemohla nějak dostat. Možná mi nesedí autorčin styl psaní a možná ji dám ještě jednu šanci. Uvidíme.

Zuzka12627
20.01.2021 5 z 5

První jsem viděla film a až teď jsem se dostala ke knižní podobě. Četla jsem jedním dechem. Je skvěle napsaná a určitě doporučuji.

PapySknihou
20.01.2021 5 z 5

Hunger games-Arena smrti
Za mě určitě top:) kniha je skvěle napsana a nuti cist dal sou tam maličkosti co ve filmu nebyly ale presto na ne prijdete super čteni:D

Babu002
15.01.2021 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který mě přesvědčil, abych si přečetla knihu.
Kniha byla super, dystopie skvělá. Příběh úžasný a jedinečný.
Docela to nerada říkám, ale v mnohých ohledech mi Katniss připomíná mě :D
Knihu doporučuji přečíst!

tynny
13.01.2021 4 z 5

Na Hunger games jsem se chystala strašně dlouho a stále mě něco odrazovalo. Ale teď když jsem se konečně odhodlala, tak mě to opravdu bavilo, mělo to spád, člověk se u toho nenudí, protože se pořád něco děje. Hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a dokonce i pro trenéra ožralu jsem měla pochopení, když jsem si uvědomila, jak nesnesitelný jeho každoroční úkol je. Těším se na další díly

havranice
10.01.2021 4 z 5

Knihu jsem četla ve středním věku, abych se o tom mohla sdílet s dcerou a protože mě čas od času YA také baví. Kniha se četla jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout, a to přesto, že mi děj přišel poměrně dost předvídatelný. Literárně a stylisticky není kniha žádné veledílo, je psána spíše v jednodušších nekomplikovaných větách, v první osobě a v přítomném čase. Přes extrémní zápletku jsem postavy a prostředí vnímala jako docela přirozeně a autenticky popsané a překvapivě to na mě působilo uvěřitelně. I charaktery postav, i jejich chování, i celý politický a společenský kontext. Zvláště to celé mediální prostředí v knize a touha diváků po emocích a absurdita kombinace slávy, pozornosti a zároveň nelidského zacházení se splátci-to se povedlo vykreslit dobře. I tápání hrdinky v tom, co vlastně ke komu cítí bylo takové autentické a věku odpovídající. Knihu četla 13letá dcera, přečetla ji jedním dechem, ale pak přišla s tím, že nechce vidět film, ani nebude číst další díly, že jí to přišlo fakt jako horor, a že ze scény s mutanty opravdu nemohla spát a strašilo ji to v hlavě. Z mého pohledu to tak hrozné nebylo, dokázala bych si představit, jak by se celé to zabíjení mohlo udělat mnohem mnohem drastičtější a krutější. Celkem jsem měla dojem, že se autorka záměrně brzdila a že nešla do krutostí, které by se při takovém námětu mohly nabízet. Ale na 13ti letou dceru to bylo moc. Celkově je kniha každým coulem a v každém aspektu prototypem dnešní YA literatury.Dávám pouze 4 hvězdičky za to, že kniha mě sice velmi bavila a pohltila, nicméně ve mně nestimulovala nějaká hlubší zamyšlení (na rozdíl od jiné YA literatury-Harryho Pottera, Pána prstenů, Smrtky...). Trochu jsem čekala možná něco víc. Asi mohlo být zajímavé, kdyby byla kniha psaná z pohledu více postav, takhle to v něčem bylo vlastně jednotvárné. Emocionálně se mě dotýkala linie příběhu s Routou, jinak to v něčem šlo jakoby po povrchu, chytlavě, ale po povrchu. Nevím, jestli budu číst další díly.

petra4080
10.01.2021 3 z 5

Kniha neni spatna, ale v tomto pripade mi pripada o neco zajimavejsi filmove zpracovani. Predevsim kvuli predstave sveta.
Namet je vyborny, jen mi bohuzel nesedi styl autorcina psani.

Taufa
07.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka vstoupí do příběhu tak nějak nedobrovolně, což ji odlišuje od jiných příběhů. Jazyk má kniha krásný, čte se sám a detailní ženský popis ať už barev, vůní a pocitů příběh ještě zlepšuje. Poselství a reálnou scénu z budoucnosti s propracovanými detaily hodnotím velice kladně. Hunger Games dávají skvělý čtenářský zážitek ze současnosti (události v Kapitolu) nebo možná i budoucnosti o zbytečnosti války... Hlavní myšlenka je velice silná a přijde mi promyšlená od začátku do konce všech tří knih. U této knihy jsem si uvědomil, jak nelze u filmu zpracovat vše a oprávněně má kniha krásných 92 %! DOPORUČUJI!

VeruMalfoy
06.01.2021 5 z 5

K této sérii jsem se dlouho odhodlávala. Nakonec jsem však nadšená. První kniha byla velice napínavá a četla se prakticky jedním dechem. Příběh Katniss je vyvíjí zajímavě a jsem zvědavá na další díly!

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Moderní George Orwell se sympatickými postavami a hlavní hrdinkou, která nikdy nechtěla být hrdinkou. Originální příběh a dobře se to čte.

Berulidemknihy
02.01.2021 4 z 5

Moc mě jedině nenaplňoval konec, jinak arénu jsem si doopravdy užila:) Jde o dílo, které u nás doma milujeme napříč generacemi:)

josef2900
30.12.2020 4 z 5

Napínavý příběh s nečekaným koncem

Lea_41
29.12.2020 5 z 5

Wow. Nedokázala jsem se odtrhnout. Musela jsem to dočíst. Katniss je skvělá, nevím jak bych se chovala na její místě. Mám ji ráda.

sarekaslukova
16.12.2020 5 z 5

No měla jsem ji opravdu hodně dlouho připravenou ke čtení, po přečtení vůbec nevím proč jsem s tím tak otálela, příběh her mě vtáhl a nepustil dokud nebylo po všem. Celou dobu jsem si říkala, že to jsou sakra děti, jak můžou takový stres vydržet. Jsem jen zvědavá co se bude odehrávat v dalších dílech, snad budu opět mile překvapena.

Mášenka31
08.12.2020 5 z 5

Vzhledem k tomu, že vychází nový díl, rozhodla jsem se znovu ponořit do jedné z prvních mainstreamových yound adult podruhé a musím přiznat, že mě Hunger Games nezklamaly.

Dalo by se debatovat o problémech, které Hunger Games jistě mají. Nicméně při čtení jsem si mnohem více než dříve uvědomovala, jak jsme jako lidé příšerná společnost, která by klidně dokázala vymyslet podobnou zábavu. A tak nakonec Hunger Games dávají skvělý čtenářský zážitek okořeněný přítomným časem a nehrdinskou hrdinkou, která má sice z pekla štěstí, ale taky nám ukazuje, co všechno občas člověk musí udělat, aby něco získal nebo si zachránil alespoň vlastní život.

Myšlenka je nakonec silnější než snaha popsat, jestli se jedná spisovatelsky o kvalitní počin.