Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

retro.saurus
20.08.2020 4 z 5

Připadal jsem si jak 13letá holka při čtení Bravíčka. Ale bylo to zatraceně zábavné, tak vlastně proč ne.

martineden
16.08.2020 5 z 5

Knihu bych si sama ke čtení nevybrala, o to víc jsem byla mile překvapena. Napínavé, sociální drama!

Marťa414
12.08.2020 5 z 5

mě se kniha velmi líbila! je čtivá a zajímavá :)

Luccinda
31.07.2020 5 z 5

Mně se to líbilo! Příběh jsem sice znala z filmu a vzhledem k tomu, že se film od knížky příliš neliší, tak jsem si ho asi neužila tolik, jak bych chtěla, ale jinak jsem dostala přesně to, co jsem od knížky očekávala. Moc se mi líbilo, že některé věci tu byly mnohem lépe vysvětlené než ve filmu, všechno najednou začalo dávat smysl a já jsem se nestačila divit, jak to má autorka všechno promyšlené. Zároveň jsem si při čtení neustále vybavovala scény z filmu a překvapilo mě, jak moc se při natáčení drželi knižní předlohy. Dokonce i některé dialogy byly úplně stejné!

Přestože mě čtení Hunger Games opravdu bavilo, k mým nejoblíbenějším sériím se nejspíš nezařadí. Postavy mi moc nesedly, Katniss je věčně nabručená, Gale dostal málo prostoru a Peeta mě většinu času štval svým chováním. Nemluvě o tom příšerném milostném trojúhelníku! Katniss a Peeta mezi sebou neměli vůbec žádnou chemii a upřímně nechápu, jak jim tu lásku mohli v Kapitolu věřit.

Zato vedlejší postavy byly super! Haymitch byl totálně boží už ve filmu, zamilovala jsem si i Cinnu, Effie nebo Rue. A v dalších dílech se můj seznam oblíbených postav ještě rozrostl.

melien
30.07.2020 5 z 5

Jsem ráda, že jsem dala této knize šanci. Opravdu zajímavý příběh.. Nová oblíbená kniha..

jcernaa
15.07.2020 5 z 5

Hunger games je skvělá trilogie a stojí za to si ji přečíst. Kniha je plná zvratů, vztahů a vtáhne vás hned do děje. Knihu jsem mi okamžitě oblíbila. 10/10

Ani832
12.07.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně dostala ke svému velkému knižnímu restu - trilogii Hunger games. A už chápu, proč to má tolik lidí rádo.

Příběh je neskutečně originální a vyspělý, rozhodně bych to neoznačila za průměrnou young adult a rozhodně to není knížka se šťastným koncem a jednorožci poskakujícími na duze. A v tom je také svým způsobem tak výjimečná. Vyskytuje se v ní spousta krutosti, nespravedlnosti a bezpráví.

Autorka svět postupně odhaluje, nevybalí to na vás všechno najednou a nechybí ani napětí. Řeší se tu politika, vztahy a já nevím co ještě (a to platí pro celou sérii).

Jednoduše mě to bavilo a klepu si na hlavu, proč jsem se do toho sakra nepustila dřív.

odhadem tak 4,5*/5*

keselylenka
05.07.2020 5 z 5

Dlouho jsem této sérii odolávala, ale po přečtení se přidávám k nadšencům. Příběh ubíhá svižně, nikde se zbytečně neseká a nechybí ani překvapivé zvraty. Hned jdu na druhý díl.

ja.knihomolka__
29.06.2020 5 z 5

5⭐️/5⭐️
Knihu jsem poprvé četla před více než rokem a nehodnotila bych ji lépe, než 3 hvězdy. Jenže před více než rokem jsem ještě nebyla tak velký knihomol, jako jsem teď a takovýhle žánr mě vůbec nezajímal, tak nevím, proč jsem knihu vůbec četla.
Ale teď už knihomol jsem a rozhodla jsem si Hunger Games přečíst znova. A to rovnou celou trilogii.
Nevím, jak se to stalo, ale já se do toho absolutně zamilovala.

Tahle kniha ve mně vyvolala několik pocitů. Nejdřív tady musím vyzdvihnout to, že prvních 200 stran mě to moc nebavilo. A to jsem byla celkem zklamaná. Jenže pak, když začaly Hladové hry jsem se do toho příběhu Katniss vžila. Hltala jsem každou stránku, každé slovo, každé písmeno... Posledních 100 stran jsem přečetla v noci na jedno posezení. A nemohla jsem se od toho odtrhnout. Prostě to nešlo, ani kdybych chtěla.
Já normálně do tří do rána nečtu, ale tohle se prostě nedalo. Musela jsem to dočíst. Musela jsem vědět, jak to dopadne.
To, co se stalo během 100 stran, je neuvěřitelné. Tolik zvratů, zápletek... Achjo, klidně bych si to teď přečetla znovu. Tohle si rozhodně přečtěte! Ten Fantasy svět, statečná, odvážná a chytrá hlavní hrdinka...
Prostě to nemělo chybu.
Už se těším na další dva díly.
Určitě si někdy dám další rereading.
Za mě jedno velké ANO!

Zelený_Drak
25.06.2020 3 z 5

K Hunger Games jsem přistupovala se zdravým skepticismem. Přeci jen už nejsem zrovna cílová skupina. Když se ale příběh trochu rozeběhl, musela jsem knize přiznat dobrou řemeslnou práci. Je to chytlavé a věřím, že to v sobě má vše, co od toho může dívka mezi 10 a 15 lety chtít. Uvěřitelnou hlavní hrdinku, (méně uvěřitelný) milostný trojúhelník, nedostižně krásné šaty, emotivní momenty... Hladové hry jako nejmorbidnější reality show a Kapitolané jako náčrt zhýčkané, rozežrané, konzumní společnosti a politika a propaganda ve všem byly také povedené. Celkově je kniha spíš povrchní a u ničeho nejde doopravdy do hloubky, ale jako čtení pro mladé dívky (a chlapce, i když u části s šaty asi většina umře nudou) je to poutavé. Body navíc také za český překlad ukolébavky pro Routu.

Katniss je zdárně vykreslená klasická Artemis. Ještě se necítí na partnerství (a do budoucna ani na mateřství), ale okolnosti ji do něj tlačí. Kdo by chtěl knihu s podobnou hrdinkou, určitě doporučuji knihu Výjimečná. A vlastně i Peeta v něčem připomíná Poa.

S poduškou lehounkých lístečků pod hlavou
ulož se ke spánku
v odlesku červánků
do zítřka všechny tvé starosti uplavou.

Tady je mír a klid tady jsi v bezpečí
květy tě ochrání před zlobou člověčí
do sladkých snů teď už vánek tě konejší
nad všechny poklady tys pro mě vzácnější.

Pod vrbou zelenou zítra ti nesmělý
paprsek sluníčka
dopadne na víčka
a všechna zranění rázem se zacelí.

Tady je mír a klid tady jsi v bezpečí
květy tě ochrání před zlobou člověčí.
Do sladkých snů teď už vánek tě konejší
nad všechny poklady tys pro mě vzácnější.

TerezaRS
22.06.2020 5 z 5

Hunger games řadím mezi své nej knihy, hlavně tedy první díl. Ze začátku chvilku trvalo, než jsem si zvykla na vyprávění v přítomném čase, ale jinak super příběh i nápad! V tomhle případě je i film velmi povedený.

Verča16
16.06.2020 5 z 5

Kniha byla od začátku až dokonce úžasná, plná napětí, stránky jsem hltala. Určitě doporučuji všem

Alieen
10.06.2020 5 z 5

Této sérii jsem se dlouho vyhýbala, kdysi jsem viděla nejdříve film a ten me odradil.. Ale byla to chyba! Kniha byla skvělá, hlavni postava dokonale vykreslena, příběh byl originální, čtivý.

Star-Lord
13.05.2020 5 z 5

Uznávám, že kniha byla lepší a promyšlenější než filmové zpracování, ale to rozhodně taky stojí za to vidět.

blackoutzuzi
11.05.2020 5 z 5

Co chci vyzdvihnout především je hlavní hrdinka knihy, Katniss. Tak dokonale vykreslenou postavu jsem dlouho neviděla – díky skvělým vnitřním monologům zažijete perfektní náhled do jejího života, znáte její minulost, přítomnost, chápete její jednání a tušíte, jak se zachová v určitých situacích.
Tohle je přesně ten typ knížky, který byste zvládli přečíst na jeden zátah. Já jsem se musela vyloženě nutit ji odložit a jít konečně spát, abych ráno vstala do práce :) Moc doporučuji!

MayaBu
16.04.2020 5 z 5

Poprvé jsem Hunger Games "četla" (poslouchala) jako čtrnáctiletá a to předtím, než jsem viděla film. Byla jsem unešená, neskutečně mě to bavilo a všechny tři díly jsem zhltla během jednoho týdne.

Teď jsem se, o pět let později, k HG dostala znovu. Ke své spokojenosti jsem zjistila, že se mi to líbí pořád stejně a jednu z předních příček mezi mými oblíbenými knihami bude tahle série okupovat dál. Collinsová píše tak, že čtenář hltá příběh a žasne nad promyšleností světa i postav, které jsou sympatické a hlavně lidské, protože mají své chyby i svědomí. Katniss je jako hlavní hrdina výborná právě proto, že není (ani zdaleka) dokonalá.

Na závěr ještě musím vychválit audioverzi této knihy, kterou excelentně načetla Tereza Bebarová. Už se těším na re-poslech dalších dílů.

Adellll
15.04.2020 5 z 5

Hunger Games podle mě patří mezi série, kterou by si měl přečíst každý milovník scifi nebo fantasy. Začátek se trochu vlekl, ale když začaly Hry, nemohla jsem od knihy odtrhnout oči. Hlavní postava žádná extra sympaťačka není, ale to Harry (teda podle mě) taky není a Harryho Pottera jako sérii zbožňuju:).

sangreseth
03.04.2020 4 z 5

mám ráda hunger games. je to krásný příběh, dobře promyšlený, dává smysl. ovšem co mě na knížce zarazilo je fakt, že drtivá většina příběhu je její holý děj. knížka se čte rychle, protože ona skutečně je rychlá. suzanne na popisy, vnitřní monology, úvahy, myšlenky a nádhernou barvitost psaní dvakrát neužije. což vůbec není špatně, jen to asi není nic, co si vezme vášnivý čtenář do rukou a srazí ho to na kolena. naopak si ale myslím, že to je dokonalá kniha pro někoho, kdo zas tolik nečte - děj ho neunaví, styl psaní je absolutně nekomplikovaný a příjemný.

autorce se ve mně nepovedlo úplně vzbudit napětí ani silné emoce, ale vzhledem k tomu, že psala z pohledu chladné katniss jí to nemám za zlé. nakonec musím říct, že jsem si knížku ráda přečetla a vzhledem k její popularitě si ze zvědavosti přečtu i zbylé dva díly, ale osobně mám ráda něco trochu jiného. a musím uznat, že slávu si tahle knížka a její nápad určitě zaslouží.

Veru.Viti
09.03.2020 5 z 5

Ale tohle mě prostě bavilo. Film mám moc ráda, takže jsem prostě musela přečíst i knihu, abych to mohla porovnat. Film je asi lepší, ale kniha určitě není špatná. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a těším se na další díly.

befel
05.03.2020 5 z 5