Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6559 6559

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Veru.Viti
09.03.2020 5 z 5

Ale tohle mě prostě bavilo. Film mám moc ráda, takže jsem prostě musela přečíst i knihu, abych to mohla porovnat. Film je asi lepší, ale kniha určitě není špatná. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla a těším se na další díly.

befel
05.03.2020 5 z 5

Strhující příběh..

kajusjoch
04.03.2020 5 z 5

Miluju tuto sérii, četla jsem ji před pár lety a ráda se k ní někdy vrátím!! Filmy jsou taky povedené :)

Luc.i
12.02.2020 5 z 5

Vůbec jsem nemohla přestat. Z filmů jsem si dej trhu pamatovala ale no mi nevadilo a jako knížka je to naprosto skvělý. Těším se na další díl. ...

Atekram
10.02.2020 1 z 5

Jedna z mála sérií, o kterých si myslím, že film je lepší než kniha. Co si budeme povídat, myšlenka je skvělá, je to neotřelé a zajímavé. Hodně mě ale zklamal styl psaní, který mi připadal hrozně jednoduchý, jako by to napsal někdo na základní škole. A k tomu ich forma. Jestli to bylo schválně, abychom se přiblížili myšlení Katnis, tak to podle mě nefunguje. Nevím jak ostatní díly, ale tenhle mě neoslovil.

Halt468
08.02.2020 5 z 5

Dokonalé!!

Marxt5
06.02.2020 4 z 5

Tak trochu teenage příběh, takže věřím, že starší věkovou kategorii moc nenadchne, ale i tak se mi kniha líbila.
A jinak je podle mě kniha mnohem lepší než film, takže pokud jste Hunger Games jen viděli, tak by pro vás mohla být kniha příjemným překvapením.

hermiona12
30.01.2020 5 z 5

Tahle kniha patří mezi ty od kterých nemůžete odtrhnout oči.
The best

Bookmandy
11.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla až po zhlédnutí filmu a nelituju toho. Bylo to super a ikdyž jsem předem věděla děj, stejně jsem nedočkavě otáčela další stránky. Už se těším na další díl!♡

Bakana
03.01.2020 5 z 5

Z celé trilogie je toto jediná dobrá, v podstatě skoro výjimečná kniha. Neotřelý nápad, člověk je vtažen do děje a do popsaného krutého světa. Až na některé úseky později během her má kniha skvělý spád a je napínavá. A přestože je od začátku jasné, že minimálně Katniss přežije, poslouchala jsem ji jako audioknihu jedním dechem. Konec při dobré vůli možná působí jako otevřený, ale přesto mám pocit, že autorka knihu zamýšlela jen jako jednu jedinou a až její úspěch ji donutil psát pokračování. Škoda.

Lady.Lucrezia
02.01.2020 5 z 5

Po knize sahám až pár let od filmu, ale to rozhodně nevadí. Kniha je téměř dokonalý scénář filmu, a v zásadě jen o něco málo prohlubuje děj. Kdo viděl, tomu před očima zajisté vystoupí některé scény. Domnívám se, že autorka poněkud vykradla námět z pera Takami Kōshun a jen ho upravila do modernější verze. Příběh je živý, svižný, čtenář nepotká moc hluchých míst. Jako výhodu vnímám to, že příběh Hunger Games nabízí mnoho podnětů k zamyšlení, ale současně jsou podávány čtenářům velmi nenuceně.

Update po dočtení celé trilogie: Tato část je nejlépe napsaná, nejlepší z celé trilogie celkově. Spád u následujících knih upadá, přibývá hluchých míst, příběh je zkoprnělý - je vidět, že autorka původně zamýšlela jednu knihu. Škoda, že u toho nezůstala.

adela20
01.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na základě toho, že jsem viděla film a musím říct, že kniha se mi líbila mnohem více. Ráda s k ní vrátím.

Dycko
01.01.2020 5 z 5

Příběh ve mě zanechal zvláštní pocit. Jak společnost ve strachu přemýšlí a každý rok obětuje děti pro život ostatních... Kniha samotná se čte pěkně, svižně, nemohla jsem se odtrhnout.

Mirin1349
10.12.2019 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a musím přiznat, že snad poprvé v životě se nemohu rozhodnout, jestli je lepší film nebo kniha. Z filmu jsem byla nadšená a stejně tak i z knihy. Příběhu není co vytknout, četba ubíhá svižně, nebylo tam hluchých míst a začetla jsem se prakticky okamžitě. Ani mi nevadilo, že závěr pro mě nebyl překvapením, nechala jsem se ráda pohltit příběhem znovu. Je tam i hezká paralela s dnešním světem. Je to prostě naše přirozenost se tak trochu vyžívat v násilí, i když se tomu někdo zarputile brání a nepřiznal by to ani náhodou. Ráda se pustím do pokračování.

Samuel7
10.12.2019 5 z 5

Nenechte se zmást jednoduchým jazykem, tato kniha v sobě skrývá opravdu velkou hloubku. Traumatizované děti, utlačovaná společnost, kterou zvrácený Kapitol nechává schválně hladovět, a každoročně se vyžívá ve zrůdných hrách, kde si privilegovaní občané Kapitolu snad vůbec neuvědomují, že jde o reálné děti. Jak Katniss v románu vypozorovala, když o hrách mluví, zmiňují jen to, jak se ONI cítili, co zrovna ONI dělali apod., nikdy se nevžijí do perspektivy dětí poslaných do arény na smrt. Kniha nabízí opravdu zajímavý pohled na způsob fungování a myšlení různých společenských vrstev a je velmi psychologicky komplexní a následky prožitých hrůz jsou vykresleny velmi realisticky. Vždy mi přišlo divné, že většina fiktivních hrdinů prožívá nepředstavitelné hrůzy, ale na konci se vše vrací do starých dobrých kolejí, přitom v reálném světě by je jistě tyto traumatické zážitky výrazně poznamenaly. Jedna z nejčtivějších knih, které jsem kdy četl, a přitom plná závažných sociopolitických a psychologických otázek.

Samuel7
10.12.2019 5 z 5

Nenechte se zmást jednoduchým jazykem, tato kniha v sobě skrývá opravdu velkou hloubku. Traumatizované děti, utlačovaná společnost, kterou zvrácený Kapitol nechává schválně hladovět, a každoročně se vyžívá ve zrůdných hrách, kde se privilegovaní občané Kapitolu snad vůbec neuvědomují, že jde o reálné děti. Jak Katniss v románu vypozorovala, když o hrách mluví, zmiňují jen to, jak se ONI cítili, co zrovna ONI dělali apod., nikdy se nevžijí do perspektivy dětí poslaných do arény na smrt. Kniha nabízí opravdu zajímavý pohled na způsob fungování a myšlení různých společenských vrstev a je velmi psychologicky komplexní a následky prožitých hrůz jsou vykresleny velmi realisticky. Vždy mi přišlo divné, že většina fiktivních hrdinů prožívá nepředstavitelné hrůzy, ale na konci se vše vrací do starých dobrých kolejí, přitom v reálném světě by je jistě tyto traumatické zážitky výrazně poznamenaly. Jedna z nejčtivějších knih, které jsem kdy četl, a přitom plná závažných sociopolitických a psychologických otázek.

bekule
25.11.2019 5 z 5

4,5
Tak trochu váhám mezi čtyřmi až pěti hvězdičkami. Film jsem neviděla a ani moc netušila co mám od knihy očekávat, jen mě trošku odrazovalo že v knihovně mají všechny díly pouze v oddělení pro děti. Drsné, napínavé čtení které vás nepustí a musíte pokračovat dál a dál, ale ....... pro mě stále zůstává ten podivný pocit - co je to za zvrhlou společnost která si zbaběle rok co rok nechává dobrovolně zabíjet vlastní děti, jen aby ostatní mohli žít v klidu a bezpečí. To je přeci pitomost že by se za ty roky nevzbouřili. Náš český Naslouchač byl pro mě mnohem větší zážitek, jedinečný, nezapomenutelný....., podobně i Silo mě zasáhlo víc. Ale jo nakonec dám plný počet, už dávno nejsem cílová skupina pro kterou je kniha určena takže zamhouřím jedno oko.

RMarkéta
13.11.2019 5 z 5

Nejdříve jsem shlédla filmové zpracování a pak zjistila, že existuje i kniha. Z čiré zvědavosti jsem po ní sáhla. Pak si doukopila i další dvě pokračování. Jde o jednoduchý příběh zabalený do originálního kabátu. Čte se velmi lehce a rychle. V podstatě jsem se začetla, ani nevěděla jak a najednou byl konec. Jako nějaké mávnutí kouzelného proutku. S Katnis se dá snadno ztotožnit. Je to sympatická, empatická a upřímná postava. Příběh mě hodně bavil.

Kacennnka
10.11.2019 5 z 5

Na poli dystopií je to klasika. Je to akční, je to napívané, je to krvavé, smysluplné... Dejte tomu šanci.

Hanča75
01.11.2019

Knihu jsem četla až po tom, co jsem viděla film, ale i tak mě bavila.