Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6532 887

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Zruzana
09.05.2021 5 z 5

Kniha mě dostala do čtení. Já bych i řekla, že je to taková klasika, kterou se hodí znát. Má to i filmové zpracování, které je docela povedené, ale kniha je kniha. DOPORUČUJI!

Akjort
08.05.2021 5 z 5

Při nějakých úsecích jsem úplně přestala vnímat okolní svět a vnořila jsem se do děje, jako bych já byla hlavní postava. Svět byl velice dobře popsán. Přečetla jsem už všechny díly Hunger games a nejvíce se mi líbil právě tento první díl. Rozhodně tuhle knihu všem doporučuji. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla.

andrejci
06.05.2021 5 z 5

Tak po deseti letech jsem se i já dostala prvnímu dílu. Filmy mám moc ráda takže na knížku jsem se moc těšila a hlavně na rozdíly a části ve co nebyly ve filmu. Byla jsem celkem překvapená, že jich tam moc nebylo.
Knížka byla hodně čtivá. Celkem mě překvapila ich- forma. Moc ji nemusím, ale tady mě to bavilo. Jen jsem se na ni musela zvyknout. Jediné k čemu bych měla výtku je popis. Filmy jsem viděla takže jsem měla celkem lepší představu o tom jak to tam vypadá. Podle knížky bych si Panem asi nedokázala moc představit. Co jsem si, ale dokázala představit a to krásně byly popisy šatů.
Postavy za mě super. Velké plus je tam za myšlenkové pochody. Konečně vím co se postavám děje v hlavě. Sice jsem se musela s Katniss trošku sžít, ale potom už to bylo super. Hodně a příjemně mě překvapil jejich trenér.

Lily-fairy
03.05.2021 5 z 5

Dlouho jsem se knize vyhýbala. Ano, film byl fajn, ale měla jsem tím pádem spoilery a čekala jsem obyčejný ya akčňák. Jak jsem se zpletla! Kniha si hodně hraje s tématikou morálnosti vražd a totalitních režimů, přesně to, co v knihách miluji. Také se mi líbí, že postavy rozhodně nejsou černobílé... Okamžitě jdu na další díl!

Skjaninka
02.05.2021 3 z 5

Mám rada zmyslené svety, vybočujúce z reality a zasiahnuté apokalypsou. Rada sa norím do fantázie, do nevšednosti a o to viac, pokiaľ je tento svet zaujímavo "vymyslený".
Kniha moje očakávanie splnila, aj keď už v predchádzajúcích komentároch boli všetky nedostatky zmienené, nevadia mi.

3/5

smardice
20.04.2021 5 z 5

Film jsem neviděla a četbě jsem se, nevím proč, stále vyhýbala. Snad proto, že je určena pro mladé a tak trochu mi evokovala vraždící počítačové hry. A nyní jsem moc ráda, že se mi hodila do ČV, protože je to sice brutálně nepochopitelný, ale čtivý, napínavý a chytlavý příběh.

Tialexa
17.04.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nejprve jsem viděla film, ale kniha byla ve většině ohledech lepší než film. Rozhodně doporučuji.

F-i-n-r-o-d
14.04.2021 2 z 5

Způsob vyprávění v přítomném čase z pohledu první osoby byl nejprve šok, ale nakonec si s ním autorka poradila tak, že nijak nenarušoval děj. Čekal jsem ale, že z něj bude mnohem více vytěžena hloubka postavy hlavní hrdinky tj. naprosto detailní popis uvažování. Výsledkem je spíše děravá logika, kterou nevěřím ani náctileté holce a téměř nulová citová vazba, takže by mi bylo jedno, kdyby v půlce zemřela a začal vyprávět někdo jiný (povrchně popsaný vtah k sestře a matce opravdu nestačí). Místo brilantního a promyšleného popisu mechanismů post-moderního světa (v dalších dílech?) dostáváme popis šatů, líčení, rozhovorů,... dobře je to z pohledu hlavní hrdinky, ale opět strašně povrchní a při tom dost natáhlé, takže nudné. Prostřední části se nedá upřít čtivost, díky které odpouštím i pár logických nedorazů a dost nevyužitý potenciál. Nicméně návrat ke stylu první čtvrtiny knihy ve mně vzbuzuje doufání, že další díly budou jen o dalších arénách. Bojím se, že nebudou.

NoctisSol
11.04.2021 5 z 5

Nejdřív jsem si myslela, že všichni jen vychvalují Hunger Games, ale nakonec jsem se do toho dala. A wow, nikdo nic nevychvaluje, tahle série je vážně úžasná a jen první díl je super. Autorka ví o čem píše, postavy se vyvíjí, dávají si pozor a přežívají. Dialogy vždy v sobě něco mají a sotva se zde najde nějaké suché místo. Zamilovala jsem si Katniss i Peetu a žila jsem v Hladových hrách s nimi. Super dystopie.

KnihoSny
04.04.2021 5 z 5

Kdo vyděl film pochopi♥️ Jen musím řict že kniha je o chlup lepší než film????

Makkulka
01.04.2021 5 z 5

Skvělé, od začátku až do konce. Pořád se mi chtělo číst.

NicMocVládce
01.04.2021 5 z 5

Nikdy jsem neviděla film a ke knize jsem se dlouho dostávala. Podle toho co jsem o tom věděla, jsem se bála, že to bude nějaká laciná záminka jak dostat lidi do arény kde budou bojovat na život a na smrt no a pak už jen řež. Ale příjemně mě to překvapilo. Někdy mívám s ich formou problémy, nedovedu se začít a vžít se do postavy, ale tady mi to sedí skvěle. Po přečtení jsem se rovnou vrhla na další díl a nějak jsem se nemohla odtrhnout abych zaskočila sem a něco k tomu napsala. Nakonec asi zkusím i film, jen abych věděla jak se to povedlo či nepovedlo zpracovat :) .

Kajuš94
29.03.2021 5 z 5

Opět se potvrzuje že kniha je daleko lepší než film. Nutno ale říct že u filmu nechybělo scenaristum dost fantazie a skvěle pojali to dění kolem, to u čeho Katnis nebyla. Ale kniha je prostě skvělá

dontbullshitme
26.03.2021 5 z 5

Trochu jsem se toho bála, protože se mi Balada o ptácích a hadech moc nelíbila, ale tohle bylo perfektní. Užila jsem si to, co jsem viděla ve filmech, ale - pochopitelně - ještě víc ty detaily, které film vynechal a hlavně jsem lépe pochopila pocity a pohnutky všech postav. Vysoké hodnocení je zde na místě!

Rhodopis
11.03.2021 4 z 5

Viděla jsem filmy, a proto jsem sáhla po předloze. Opět se mi potvrdilo, že kniha je o moc lepší. Velmi dobře se mi četla a mohla jsem si příběh hrdinů krutých her užít déle.

alabra
10.03.2021 4 z 5

V hodnocení naprosto souhlasím s Havranicí, jen ta krutost mi tam vadí. Budu chtít poslouchat i další díly, četba paní Bebarové knize dává další kvalitní rozměr. Dávám čtyři hvězdy.

*-*Kleny*-*
08.03.2021 4 z 5

Znám filmy, ale říkala jsem si, že jsou dobře udělané a že nepotřebuji číst knihu. Jelikož se ovšem chci dostat k Baladě o ptácích a hadech, tak jsem si říkala, že si přečtu celou trilogii.
Musím uznat, že film je opravdu kvalitně udělaný a kniha obsahuje jen jakési zajímavosti o postavách a krajích a samotné aréně, co ve filmu nebylo, ale nijak to neublížilo ději.
Kniha se četla hrozně lehce, byla velmi dobře napsaná, rychle to uteklo. Oceňuji především vyváženost popisné složky se sloužkou dějovou. Popisy zde byly tak, abych si dostatečně dokázala představit prostor, ale zase nepozastavovaly na příliš dlouho děj. Ten hezky plynul, napětí se střídalo s oddychovými kapitolami, a ač jsem díky filmu věděla, jak to skončí, stejně jsem v některých částech u knihy sotva dýchala, co kdyby je v knize přece jenom zabili?? Charaktery postav byly promyšlené a dobře popsané.
Ovšem je to na mě velmi drsné téma (i když velmi dobře napsané), takže si pátou hvězdu schovávám.

Adee.K
03.03.2021 5 z 5

Jako první jsem viděla filmy. To je ale obrovská škoda, protože s knihami se nedají srovnávat. Kdybych to věděla, nejspíš si filmy ani nepustím. Poprvé jsem to četla asi ve třinácti letech, od té doby jsem se k celé sérii vrátila třikrát a stále jsem stejně nadšeným fanouškem. Bude u mě mít napořád speciální místo v srdci.

Ema24
02.03.2021 5 z 5

Úžasná kniha, naprosto jsem se do ní zamilovala a přečetla jsem ji za jeden den. Doufám, že další dvě knihy budou stejně úžasné jako tato.

misatrix
01.03.2021 5 z 5

Film se od knihy lisi ve vetsine pripadu jen v detailech, ale chybi zde "zakulisni rozhovory z Kapitolu". Tento fakt me celkem zarazil, ikdyz je to naprosto pochopitelne, vzhledem k tomu, ze je cela kniha psana z pohledu Katniss. Kniha je velice ctiva, dej je napinavy, plny akce, zvratu a emoci.