Znamení rožmberské růže

Znamení rožmberské růže https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2398/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-znam-44k-2398.jpg 4 636 92

Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu Bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla Otakara II. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta.... celý text

hnatlubo
03.02.2021 4 z 5

Jedna z nejlepších Vondruškových detektivek, za mě spokojenost.

Titus
25.01.2021 1 z 5

Vondruška složil obšírnou - snad dokonce zdlouhavou - etudu na prostý nápěv (jak jinak než) lidové písně "Oldřich chodí po nádvoří sem a tam".
A co kromě toho?
1. Překombinované děje i plány. Pachatel ústřední linie, který nejen že koná podle osvědčené zásady "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě", on ji ještě obohacuje o variaci "proč dělat něco, na co mám schopnosti a prostředky, když můžu dělat něco, na co absolutně nestačím". Ještě ke všemu pro cíl, o jehož výnosnosti lze dost pochybovat. Při čtení mě napadalo, jestli Oldřichovi není líto, že on nejchytřejí ze všech chytrolínů českého království, se nikdy neutká s protivníkem sobě rovným, ale vždy jen se samými zoufalci. Vůbec všichni protivníci hlavních hrdinů jsou vesměs neschopní hlupáci.
2. Řešení, která Oldřich vytahuje z rukávu nebo odkaď, a staví je na základech z čirého povětří. Uspěchané uzavírání dějových linek. Závěrečná past na pachatele, která by snadno mohla selhat, ale samozřejmě že neselže.
3. Ženské postavy bez výjimky na zabití. Autora. To, že je Vondruška oblíbený u čtenářek si vykládám tím, že se ony čtenářky mohou za všech okolností cítit nadřazené ženám v jeho knihách.
4. Malý kluk, který zabíjí jako zkušený assassin.
5. Klasika: historické chyby, záměny ve jménech, klišé, charaktery měnící se podle potřeby, karikatury místo osobností...

P.S. Je z mnoha důvodů nepravděpodobné, že by zmijí uštknutí zabilo dospělého muže. Zvláště je-li uštknut tam, kam onen tajemný mnich (tj. do svalu, daleko od hlavních cév). A mimochodem je nepravděpodobné i to, že by takovým způsobem k uštknutí vůbec došlo. A i kdyby došlo a bylo smrtelné, rozhodně se na něj neumírá tak, jak je popsané v knize. Tedy v křečích a s bolestným výkřikem...

willy9203
15.10.2020 5 z 5

Asi zatím nejkomplikovanější Vondruškova detektivka, s kterou jsem se potkal. Možná až na škodu věci. Ale nechybělo ani napětí ani trochu překvapení.

Ajrad1981
11.10.2020 5 z 5

Pohodové čtení, jako vždy. Sice jako vždy trochu překombinované a vzájemně propletené, ale jako oddechovka je to fajn. A podařilo se mi odhalit jednoho spiklence. :-)

betička
15.09.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Moc příjemné poslouchání a příjemný relax.

lidunka1
27.07.2020 3 z 5

Zatím od Vondrušky nejslabší. Děj se vleče, odehrává se asi na třech místech, ztrácí se přehlednost.

eltondo
02.06.2020 2 z 5

Dojem z příběhu kazily nesmysly jako např.:
-Vyskytují se zde purkrabí Bohuslav ze Švamberka a pan Hynek Berka z Dubé. Občas (nejednou) se to ale autorovi poplete a vyjde mu z toho najednou Hynek ze Švamberka. Číst detektivku, kde se autorovi pletou jména postav je zážitek.
-Nebo: Na cestě stál Kryšpín a jeho dva pomocníci s meči v rukou. (A o dvě věty později): Kromě Kryšpína měli oba čeledíni jen sekery.
To si to po sobě autor nemůže aspoň přečíst? Navrhl bych za to buď jeho lámání v kole nebo alespoň vsazení do šatlavy ;)

CAM
03.04.2020 4 z 5

Pěkná detektivka. Dobře se čte.

Radka1911
03.04.2020 4 z 5

Další vtipná a zároveň napínavá historická detektivka z českého prostředí. Knížka se příjemně čte, ostatně jako všechny ostatní od pana Vondrušky.

olívoil
20.03.2020 5 z 5

láska, žárlivost, intriky...…...štěstí a zdravý úsudek...……...opět skvěle napsáno...……….jdeme na další knihu

čef
04.01.2020 5 z 5

Oldřich z Chlumu zase řeší tři záhady jedním vrzem. Opět obklopen chtivými ženami a s pomocí svých osvědčených i nových pomocníků logicky, jak jinak než, že vše vysvětlí, zlo odhalí a zločince potrestá. Král je znovu překvapen a spokojen, ale zločinů je ještě mnoho a tak se určitě dočkáme dalších a dalších pokračování dokud ruka barda neumdlí, ale to bude jistě za hodně dlouho a tomu také všichni přejeme.

Endy17
05.12.2019 4 z 5

Nepřekvapí ani nezklame - jak se u knižních sérií stává, autor jede podle jedné šablony u každého pokračování.

cmelda26
20.11.2019 5 z 5

Pan Vondruška opět nezklamal. Napětí , humor..........

levac
19.11.2019 4 z 5

Opět velmi příjemné a oddychove čtení. Asi do půlky jsem se tentokrát ztrácela v postavách a dějích, které se různě střídaly, ale v druhé půlce se to již vyjasnovalo a propojilo.

rlupinek
21.10.2019 5 z 5

Pohodová detektivka mého oblíbeného autora. Tentokrát sahá zločin až do nejvyšších míst Českého království... Fantazie čtenáře jistě běží na nejvyšší otáčky, když si představuje, jak to asi vypadalo na ne zcela dostavěném Bezdězu (možná, že podobně jako dnes na ne zcela zachovalém Bezdězu), či na středověkém Pražském hradě bez dokončené Svatovítské katedrály a hlavně bez turistů...

janacheca
15.10.2019 3 z 5

Další středověká detektivka. Tentokrát jde o život králi a Oldřich z Chlumu se do pasti zlosynů zamotává stále víc! To by to ale nebyl Oldřich, aby vše včas neprokoukl a nevymyslel řešení. Navíc si uvědomí, že má doma prima ženskou. Jeho ženě Ludmile pro změnu dojde, jak neuvážené je žárlení.

Pavelpi
11.10.2019 5 z 5

Jako vždy milé setkání s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky a také s jeho ženou.Případ je jako vždy celkem složitý.Ale vyšetřovatelé nakonec dospějí k závěru pomocí logiky,kdo je pachatel.

marimari
26.08.2019 5 z 5

Tuhle knihu řadím k těm lepším od pana Vondrušky!

lucie.8
14.05.2019 5 z 5

Tento díl se mi líbil ještě o něco více než jiné, co už jsem četla (nečtu díly popořadě). Líbilo se mi zasazení části děje přímo na Bezděz a do jeho okolí.

Damato
08.04.2019 5 z 5

Trochu jsem se v dušičce na chvíli panu Vondruškovi vzdálila, ale o to milejší bylo další setkání. Milé, trochu detektivní, jen - a to asi mojí vinou- jsem se začala ztrácet v postavách a pak i trošku v mrtvolkách, které pan Oldřich potkával na mém oblíbeném území kolem Kokořína. Rozhodně doporučuji, tyhle detektivky možná nestojí na supr historickém podkladě, ale ptám se sama sebe, jestli je to až takové mínus, co čtenáři panu Vondruškovi občas vyčítají, Ruku na srdce, strohou knihu dějepisu by málokdo četl a pokud vás zajímá historická událost - koukněte právě do těch knih dějepisu a bude mít dušička klid.