Vzpoura goliardů

Vzpoura goliardů https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350737/mid_vzpoura-goliardu-7lc-350737.jpg 4 351 72

Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále proti Alfonsi Kastilskému jeho konkurenta Richarda Cornwalského a za to má slíben majestát, propůjčující mu rakouské a štýrské léno. Jenže v diplomacii není nic takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oldřich z Chlumu odjíždí s několika významnými velmoži do německých Cách s tajným posláním. Záhy po příjezdu je zavražděn císařův komoří a osobní přítel Richarda Cornwalského. Z vraždy jsou obviněni čeští šlechtici a uvězněni. Navíc dojde ve městě k nepokojům, v jejichž čele stojí žáci tamní katedrální školy, potulní vakanti zvaní goliardi. Vše zůstává na panoši Otovi.... celý text

Schamila
10.04.2019 4 z 5

I když vše řešili každý sám, nakonec se zase krásně sešli. Ota s Divišem jsou bezva a mají skvělého šéfa Oldřicha!

Pavelpi
16.03.2019 5 z 5

Příběh jako vždy na velmi dobré úrovni s rozuzlením až na úplném konci.

Carmen13
04.02.2019 4 z 5

Po Dračím náhrdelníku je to další díl, který je silně ovlivněn politikou. Mně osobně příběh nepřipadá vůbec překombinovaný. Jen mi přišlo, že si urozený pan Oldřich tak trochu stojí na vedení, když ho hned nezarazila ta věc s novým cestovním glejtem. Ale asi měl těch myšlenek v hlavě trochu moc a tohle mu prostě nějak uniklo a díky tomu se mohl celý příběh odehrát:-)

wooloong
14.12.2018 4 z 5

Tentokrát vyšetřují hlavně Ota a posléze i Diviš v hradbách historických Cách. Diplomatická zápletka byla vcelku zajímavá, trochu jsem se ztrácela v postavách i hromadách mrtvol a nakonec jsem postrádala některá podrobnější vysvětlení a rozuzlení všech zápletek. Po Otovi se zase sápalo několik chtivých krasavic s vyhrnutými suknicemi, Diviš měl taky co dělat, aby zůstal věrný své Martě, a vůbec to byl takový Vondruškovský standard.

Karborund
18.10.2018 3 z 5

Hodnotím jen průměrně a to mám pro Vondrušku slabost.Hodně komplikované, moc náhod a samotný děj mě nedokázal vtáhnout.

ivoiro
06.10.2018 5 z 5

U mne Vondruška = 5 hvězd. Nejinak tomu je i zde. Opět potěšující kniha mne celého pohltila.

Isew
27.09.2018 3 z 5

Jako výrazný klad této knihy považuji, že jsem se dozvěděla, kdo to byli goliardi. Diplomatická zápletka mě příliš nebavila, i když musím přiznat, že většinou to bylo velmi zajímavé čtení. V jednu chvíli jsem se ztratila ve jménech, kterých tam bylo najednou příliš. Kdo ke komu patří, kdo ne, kdo je s kým příbuzný atd.
Ve všech knihách o Oldřichovi z Chlumu mám problém s tím, že autor vykresluje všechny ženy v českém království i v širokém dalekém okolí jako potěšení chtivé lehké děvy. Všechny bez výjimky podléhají šarmu Oty ze Zástřizlí. Jedinou ctnostnou pannou tak zůstává Oldřichova Ludmila. Nejsem odborník na tuto dobu, ale že by všechny ženy, které se připletou do okolí Oldřicha z Chlumu a jeho družiny byly tak lehké, tomu nevěřím. Já bych návrh "kapra" rozšířila. Pane Vondruško, zkuste Oldřicha pustit k vodě, už je "vytěžený" a vymyslete si jiného vyšetřovatele. Nějakého lidštějšího, který není tak neuvěřitelně geniální a dokonalý. Jiří Adam z Dobronína byla dobrá volba, ale s vaší frekvencí knih, mu brzy dojde dech, jako Oldřichovi.

kapr
15.07.2018 4 z 5

Mnohokrát jsem v průběhu čtení zvažoval jak knihu ohodnotit. Faktem je, že častěji to byla 5, 3 snad jen v některých momentech. Kniha líčí zákulisí boje mezi podporovateli dvou císařů, a strázně českých šlechticů, a zejména naší známé trojky při cestě do Cách, kde má proběhnout důležité jednání. Nakonec jsem se rozhodl ohodnotit přísněji, a dávám 4,4999, tedy 4 hvězdy. Knížka vás v každém případě potěší.
Od pana Vondrušky bych ale nepochybně byl čekal o něco více.
Sérii v tomto příběhu určitě prospěl fakt, že oba pomocníci tentokrát řeší problém samostatně, bez pana Oldřicha, byť tento, ač do značné míry zablokován, vyřeší otázky nakonec bez dalšího šetření také. S jeho genialitou by to ale autor neměl příliš přehánět. Jeho postava by tak byla čtenáři bližší a sympatičtější.
Sérii by určitě prospělo rozšíření okruhu pomocníků, přičemž by se v každém dalším příběhu objevovali jen někteří z nich, a tak by docházelo do určité míry k vzájemnému odlišení jednotlivých příběhů. Byla by to cesta z určité nevyhnutelné šablonovitosti, do které autor v některých pasážích napříč jeho pracemi na poli detektivního románu občas upadá. I rozvíjení ženského elementu, doposud jen vzácně využívaného, by dalším příběhům pomohlo.

marimari
05.06.2018 3 z 5

Mám ráda oddychové čtení V. Vondrušky, ale nemohu jeho knihy číst rychle za sebou. Určité pasáže se zbytečně opakují a připomínají, častá rivalita, soutěžení a urážlivost hlavních postav někdy unavuje. Ale časem po nich ráda sáhnu.

babystar
03.06.2018 3 z 5

Tentokrát jsem se nějak nechytala a dalo mi hodně práce se začíst.Trošku divný název a trošku divné prostředí. Středověké Cáchy a jednání vztahující se k volbě nového krále Svaté říše římské mne nijak nenadchly. Jen v momentě, když mí oblíbení hrdinové byli pronásledováni nebo dokonce internováni a obviněni z vražd, mně poněkud zatrnulo. Ale pak už zase žádná sláva.

Pavlnka
22.05.2018 3 z 5

I když se jedná o mého oblíbeného autora, bohužel mě tato kniha moc nezaujala.

knih.sasa
15.05.2018 5 z 5

Tentokrát vyšetřuje hlavně panoš Ota a jeho druh Diviš. Oldřich z Chlumu, ač uvězněn nedobrovolně na základě obvinění z vraždy, řeší jen sobě "pod vousy". I tak se kniha skvěle čte, člověk se zasměje. Velice oceňuji zabroušení do "tabu" míst středověku, tentokrát malomocenství. Je dobré to připomínat. Dnes se "křižujeme" a uhýbáme na druhou stranu ulice před "jinými", ale situace/naše myšlení/pocity se příliš nemění ani napříč staletími. Oddechovka s místy k zamyšlení. Za mě jedna z těch nejpovedenějších od p. Vondrušky.

Noita
03.05.2018 5 z 5

Tahle se mi opravdu líbila. Zajímavé kousky dějin, které jsem si s chutí dohledala a přečetla si fakta. Tohle mám na Vondruškových knihách ráda - upozorní na neprofláknuté úseky dějin, lákají nastudovat si něco víc a pozjišťovat souvislosti. Vůbec jsem nevěděla, že Falkenbergů (měst) bylo více. Celou dobu jsem měla na mysli Nemodlín, ale tam mi nešla do hlavy souvislost a ono šlo o jiný Falkenberg :-))

Vojslava
08.04.2018 4 z 5

Opět příjemná standardně zapletená "vondruškovka", nicméně oceňuji, že se výsledku dobrali protentokrát pomocníci v praxi, přičemž dodali zločince i důkazy, a hlavní hrdina jen teoreticky... :-)

Daecius
05.04.2018 3 z 5

Od začátku série jsem s tím neměl problém a stále mě to bavilo - až doteď. Repetetivnost. Jako přes kopírák: jedou do nějakého města, konspirace, vražda, všem jde o život, ale nakonec se vše vyřeší zejména za pomocí svedených sklepnic, lehkých žen apod., bez kterých bych si defacto Oldřich and his boys dávno neškrtli a byli v pejru. Nyní pan Vondruška nasazuje těžký kalibr - pozor spoiler, takže před knihou nečíst - když Ota náhodou potká zapadlé uličce malomocnou paní, která je náhodou příbuzná rychtáře, který celou grupu Oldřicha honí, a který jí poslechne; protože bez toho by byli úplně v loji. Konec spojleru. I ta skutečnost, jak pan Ota je naprosto nedostižný svůdce a všechny ženy - prosté, chudé, bohaté, urozené, uražené, prostě všechny - mu okamžitě skáčou do náruče a neustále chtějí souložit. Jsem přesvědčen, že takového démona by ve středověku upálili. Jako co je moc, to je prostě příliš. Když už se k repetetivnosti přidávají úsměvné absurdity, přestává mě to bavit. Ok, koupím si další díl no... ale tak nějak z povinnosti a spíš si ho nechám k něčemu nadělit. Méně je někdy více, Vlastimile !

Špínobubla
05.04.2018 3 z 5

Spíše slabší Vondruška. Jinak si nemohu pomoct, ale mám pocit, zda pan Vondruška nemá trochu nějaký problém, všechny ženy se v této knize chovají jako šlapky. Je těžko uvěřitelné, že by všechny myslely pouze na to, jak si zasmilnit, navíc co se týče panoše Oty, tak ten má snad větší úspěch u žen než James Bond.

SSTknihy
29.03.2018 4 z 5

Oldřich z Chlumu se tentokrát sám stane společně s dalšími českými pány podezřelým z vraždy a jeho pomocník Ota ze Zástřizlí má co dělat, aby zachránil čest svého pána a pomohl odhalit zákeřné pachatele. V přestrojení za potulného studenta vyšetřuje ve městě Cáchy a i tentokrát mu v jeho pátrání vydatně pomáhají místní krasavice i urozené dámy. Prostě další zábavný příběh, po kterém člověk sáhne s jistotou, že ho nezklame a se výborně se u jeho čtení pobaví.

potika
17.03.2018 4 z 5

Moje prvni "Vonruska" a hezke oddychove cteni. Zarazila me jednoduchost postav i nenarocnost pribehu, ale byla to docela prijemna zmena. Zadne velke premysleni, jednoduchost, pohoda.

minek
08.03.2018 4 z 5

Jak píší i ostatní : dobrá kniha k oddychovému čtení. Jinak klasická úroveň knížek pana Vondrušky z této série.

Shardlake
25.02.2018 5 z 5

Příjemné oddechové čtení. Děj se odehrává v Cáchách a je dán prostor pomocníkům panoši Otovi a Divišovi. Oldřich z Chlumu je tentokrát v ději na pozadí. Tentokrát jsem knihu přímo hltala.