Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10369 1015

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

luckomar
14.12.2020 5 z 5

Knihy od Tolkiena mám velmi ráda, ikdyž jsou hodně výpravné, tak Hobit je super.

lucie2371
11.12.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky knižní výzvě 2020 tady na databázi knih a musím říct, že mě mile překvapila.

OlafSveinsson
09.12.2020 4 z 5

Příběh o výpravě jednoho hobita a třinácti trpaslíků je jednoznačně jedna z nejzlomovějších knih v historii literatury. Svět, který v něm načrtnul a v dalších knihách postupně dotvářel je naprosto úžasný. Bohužel jsem se k němu dostal později než k Pánu prstenů a tak jsem nikdy nepřišel na chuť tomu pohádkovému stylu vyprávění.

Murasaki
30.11.2020 5 z 5

Za ta léta jsem knihu rozečetla tolikrát, avšak nikdy jsem ji nedočetla do konce. Zato filmové zpracování jsem viděla nespočetněkrát. Tentokrát jsem Hobita dočetla. Zamilovala jsem se do způsobu, jakým Tolkien Hobita napsal. Zjistila jsem také, že se kniha od filmu podstatně liší. Ostatně, aby film působil více akčněji. Ovšem v knize vše dávalo mnohem větší smysl, všechno do sebe zapadalo. Bylo vysvětleno vše, co film zapomněl. Určitě se k Hobitovi zase někdy vrátím.

okurkajezdrava
28.11.2020 4 z 5

Skvělá kniha, ze začátku trochu zdlouhává, ale potom se vše rozjede a je z toho najednou napínavá kniha se sympatickými postavami. Spousta lidí tvrdí, že to je pohádka, ale dle mého názoru to je normální fantasy kniha, akorát trochu méně drsná a temná. (Tímto nechci nijak hanit ostatní fantasy, jen chci říct, že tohle je přeci jenom něco trochu jiného).

knihomolkajanca
28.11.2020 5 z 5

Po několika letech jsem se díky výzvě opět vrátila k Hobitovi. Tolkienovy knihy miluju a vždy je moc příjemné se vracet do úžasného světa ve Středozemi. Přestože je Hobit spíše pohádkově napsaný, neubírá to nic na jeho kvalitě. Příběh má zajímavou zápletku, postavy, které si oblíbíte, nechybí napětí ani vtip. Stránky ubíhají jedna za druhou a než se nadějete, jste na konci. Prostě Tolkien uměl a vždy pro mě čtení jeho knih bude velkým zážitkem, takže nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček.

Jelikož se mi ale Středozem nechce tak rychle opustit, nejspíš se podívám i na filmy (přestože mě tolik nenadchly) a pak se asi budu muset vrhnout ještě na knihy a filmy Pána prstenů. :D

VeruMalfoy
26.11.2020 4 z 5

Příjemná pohádka a krásný začátek většího příběhu. Pohádkové prostředí bylo opět nádherně popsáno, i když nějaké postavy mohly být propracovány trochu lépe.

Zumaan
25.11.2020 5 z 5

Kniha by si měl přečíst každý milovník fantasy. Sice většinou knihy určené spíše pro děti nečtu, ale tohle bylo, je a bude v mé TOP 10 navždy.

ses3
23.11.2020 5 z 5

Četla jsem poprvé před více než deseti lety a tehdy se mi moc líbila. Teď jsem otevřela znovu trochu s obavami, že už to nebude ono, ale opět jsem byla uchvácena a to, I když často autor naznačuje, jak Dana epizoda cesty dopadne.

KristinTj
19.11.2020 5 z 5

Kdysi můj první fantasy příběh je pořád stejně kouzelný, vtipný a napínavý... Nejspíš tehdy probudil archetyp mých čtenářských tužeb. Roklinka, příhody dávkované Meddědovi, poslední paprsek Durinova dne a rozhovor s drakem, to všechno má v mé mysli živé barvy, vůni a často i chuť.

Cesty vedou dál a dál
pod mraky i hvězdami,
ale ten, kdo cestoval,
teď se domů vrátit smí.
Kdo zřel meč a plameny,
kdo zná slují děs a chlad,
luh teď uzří zelený,
známý vrch a známý sad...

Simikik
11.11.2020 5 z 5

Dokonale napsáno. Četla jsem synovi před usnutím a bylo to na čtení nahlas někdy dost krkolomné, ale stálo to za to!

Gweny
09.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Krásný dobrodružný příběh, který mám velmi ráda ve filmovém zpracování a byla jsem až překvapená, že některé dialogy byly stejné ve filmu i v knize.
Je pravda, že filmoví scénáristé si toho do příběhu hodně přidali, ale kniha sama o sobě, i kdybych neznala film, se mi líbila moc. Dokonce se tam našly momenty, které některé filmové scény dovysvětlily.
Nemůžu se ale zbavit dojmu, že ač na první pohled autor stvořil nádherný fantastický svět, při hlubším vhledu popsal budoucí (pro nás už historické) události.
Ano, pomýšlím na druhou světovou válku. Už jen to vyhlazování jednoho nebo více druhů bytostí z povrchu zemského, zdánlivou prohru a nakonec výhru jedněch na druhými apod.
Kniha je psaná tak, aby zaujala především mladší čtenáře. Domnívám se ale, že před pár lety bych sama nebyla schopná vidět v některých momentech ty významy, které tam vidím nyní. Ale je nutno říci, že každá válka je svým způsobem stejná - jeden národ se považuje za nadřazený druhému...
A ať už to bylo s autorovým záměrem jakkoliv, příběh má spád, na tváři čtenáře probouzí různé emoce a myslím, že na něj jen tak leckdo nezapomene. Stejně jako já jen tak nezapomenu na malebnost Hobití vesničky, dusno v Temném hvozdu a slzy tekoucí po mé tváři při smrti Thorina.
A nezapomenu ani na tyhle nádherné verše, při jejichž čtení se mi vybavil Máchův Máj.
"Dali jsme stříbru hvězdný třpyt,
korunám zlatým slunce svit,
pro krásu kras a hvězdný jas,
jsme nechali své harfy znít."

chodícírohožka
09.11.2020 4 z 5

Pěkný pohádkový příběh s jedním dobrodružstvím v každé kapitole. Docela příjemně se čte, i když mi některé obraty připadají malinko zvláštní. Umím si představit, jak Hobita čtu dětem před spaním.

AnselmaAlois
01.11.2020 5 z 5

Hobit od J. R. R. Tolkiena je úžasně čtivý a napínavý příběh, předehra k podstatně složitějšímu dílu Pánu prstenů.
Kniha je prý určena spíše dětem, ale zalíbí se i každému dospělákovi pro svou čistotu, prostotu a mocné poselství které si nese. Je to nádherné a dojemné, ale i vtipné a s opravdu nezapomenutelnými postavami. Komu by se vymazal z paměti malý ale udatný Bilbo? Šišlavý a úskočný Glum? Vůdčí zlatomil Thórin Pavéza? Nebo čestný a mocný Gandalf?!

Xaveza
28.10.2020 5 z 5

Po x-té ji čtu a pořád ji miluju.

AnjuBlackCat
28.10.2020 5 z 5

Za mě je pan Tolkien králem mezi spisovateli, spisovatel s velkým "S". Pokud bych si měla vybrat jen jediného autora, kterého budu číst znovu a znovu až do smrti - byl by to právě Sir J. R. R. Tolkien. Četla jsem jeho knihy jak v češtině, tak v angličtině a protože byl lingvista, jeho angličtina je dokonalá. Jednou bych chtěla umět psát, tak jako to uměl ON.

LucySmile
28.10.2020 1 z 5

Pro tentokrát jsem tuto knihu nedočetla. Vybrala jsem si ji na základě čtenářské výzvy a nějak mi nesedla. Viděla jsem již dříve film, ale knižní zpracování jsem četla až teď. Možná ji zkusím časem znovu, nyní jsem ji však musela odložit.

Nelly
16.10.2020 3 z 5

Na to, kdy byla kniha napsána, je to výborné. Bohužel pro mne, v dnešní době, moc roztáhlé. Navíc jsem bohužel viděla filmové zpracování, které se knižní předlohy dost drží, takže mne ani nic netáhlo kupředu, abych se dozvěděla, jak to bude vše dál a jak to dopadne. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy - jinak bych ani nečetla.

Lanley
15.10.2020 5 z 5

To je tak nádherná pohádka! Přečetl jsem jí za jeden večer...
Nemohl jsem se od toho odtrhnout. Rozjezd je sice trochu pomalejší, než se člověk, neznalý Tolkienova světa s postavami seznámí. V dnešní době ale už nepředpokládám že je mnoho lidí, kteří o hobitech nikdy neslyšeli, tak jako já při prvním čtení...
Z knihy je cítit, že je psána pro dítě, jelikož je celá moc krásná, kouzelná a přetéká dobrem. Velice rád se k této knize vracím, když nemám zrovna veselý den. Ilustrace, které moje vydání obsahuje jsou roztomilé.
Kniha však i přes svojí dobrotu a krásu, nese spoustu úvah, které se musí dotknout každého čtenáře bez ohledu na věk.
Filmy jsem neviděl, takže bohužel nedokážu porovnat.

littlestar
13.10.2020 4 z 5

Byl jsem plný zvědavosti na srovnání knihy a filmu (filmů). V čem všem se od sebe liší, jak moc se odchýlili filmaři od knížní předlohy. A našel jsem si své, kniha přinesla řadu nových informací, které nebylo možné ve filmovém zpracování najít. A hodnocení knihy vychází ze srovnání o něco lépe. Takové rozto(milé) vyprávění, doplněné o pěkné ilustrace, příjemný spád událostí. Jen některé dialogy mi úplně nesedí. 4,5*