Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10369 1015

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

R47
06.02.2021 5 z 5

Dodneska mě mrzí, že jsem se k týhle knize dostal až tak pozdě...

Auguri
05.02.2021 5 z 5

Moc hezká a napínavá knížka. Muj vstup do Středozemě.

Vendy1993
03.02.2021 4 z 5

U Hobita přeci jen musím dát jednu hvězdu dolů...ale je to spíš můj problém....jde o to, že jsem nejprve četla Pána prstenů a až po čase přišel na řadu Hobit. přeci jen jsem měla nějaké očekávání a trošičku nebylo naplněno....příběh je pořád dobrý, je tam i akce, ale knížka se mi prostě nečetla tak dobře jako Pán prstenů.

Anoell
31.01.2021 3 z 5

Příjemné přivítání do světa Středozemě, avšak pro mě již příliš dětské... O to víc se ale teď těším na Pána prstenů.

baltim
30.01.2021 5 z 5

Úžasný a do detailu propracovaný vstup do Středozemě. Dobrodružný příběh je hodně čtivý jak pro mladší čtenáře (děti mi to potvrdily), tak i pro dospělé. Podle mě si v něm najdou své všechny věkové kategorie. Víceméně jde o pohádku: Drak, čaroděj, trpaslíci, elfové, obři, skřeti... Zároveň ale Tolkien do vyprávění "ukryl" řadu velkých myšlenek. Hobit rozhodně není tak temný jako Pán prstenů. Určitě se vyplatí číst pozorně, protože v PP je řada jemných odkazů právě na dění v Hobitovi. Díky znalosti tohoto díla vám pak při čtení Pána prstenů dost detailů krásně do sebe zapadne jako mistrovsky vystavěná skládačka.

kikidok
28.01.2021 4 z 5

Tohle byla strašně hezká pohádka. Měla jsem pocit, jako kdyby mi maminka četla pohádku před spaním a ataky proto mi strašně dlouho trvalo, než jsem knihu přečetla. Furt jsem u ní usínala. Je to zároveň jedna z těch knih, o kterých po pár stránkách víte, že budou prostě skvělé. Za mě je velká chyba, že jsem viděla nejdřív film a tím pádem jsem věděla jak to dopadne - přesto, že některé věci nebyly s filmem identické. Například Gangalf mi nepřišel tak vážený, jako ve filmu a nebo Thorin mě tolik nevytáčel, jako ve filmu. Myslím ale, že je škoda, že knížka není trošku popisnější. Například nebezpečí, kterému se hrdinové vystavují působí jako lehké překonatelné. Škoda, že kniha není trošku o této napínavé strany delší.

hnatlubo
26.01.2021 5 z 5

Opravdu mistrovské dílo, četl jsem Hobita už podruhé a jsem z něho opět nadšen.

Usire
26.01.2021 5 z 5

Ani tři filmy nedokáží nahradit tuto jedinou knihu. O čem to svědčí? Ta kniha je nepřekonatelný úvod do celého světa Tolkiena. Jak vás vtáhne, budete jen hltat další knihy v rychlém sledu.

Simstr
25.01.2021 5 z 5

Tohle je láska :-)

zuziosi
07.01.2021 5 z 5

Nádherné dílo. Pánovi prstenů jsem na chuť nepřišla, tohle je pecka

Taufa
07.01.2021 5 z 5

Skvělý fantasy pohádkový příběh. Představivost autora na rok 1937 je opravdu krásná. Oproti tomuto příběhu je Pán prstenů až moc detailní a děj se dost táhne. Hobit je pro začátek rozhodně lepší a čtivější volbou. Dokud jsem nečel Hunger Games, byla to moje top kniha... :)

Selve
07.01.2021 5 z 5

Paradoxně jsem první viděl film a až později četl knihu. Objektivně oboje má něco do sebe, ale kniha je jednoznačně lepší. Příjde mi, že je v knize více akce, napětí. Skvěle napsaný příběh. Doporučuji ;)

Johny_H.
06.01.2021 5 z 5

Určitě lepší nežli film. Ale ne lepší nežli Pán prstenů. Ano první díl Pána prstenů je sice z mého pohledu slabší, ale druhé dva díly to zvednou o dost více. Nic méně je to klasika která neurazí a každý kdo chce číst Pána prstenů by tímto měl začít.

RHorse
04.01.2021 5 z 5

Skvělá pohádka, jednou za čas po knížcec šáhnu a vžzdy se znovu ráda začtu :-)

katushah
03.01.2021 4 z 5

Oproti Pánovi Prstenů je to mnohem veselejší, pohádkovějši a oddychovější. Líbil se mi začátek, jak mu tam vtrhli ti sktřeti a on chudák vůbec nevěděl, co si počít. :-)

Miliarda
29.12.2020 4 z 5

Stejně jako u Pána prstenů mi u Hobita dělalo problém se začíst, protože první kapitoly knihy byly na můj vkus až moc popisné a děj neposouvaly vpřed. Nicméně s přibývajícími stránkami a blížícím se závěrem vynikl naplno Tolkienův literární um a ne nadarmo je Hobit považován za jeden z vrcholů fantasy literatury. Na mě osobně je Tolkienův styl vyprávění místy až moc zdlouhavý, avšak to nic nemění na to, že je Hobit v rámci fantasy žánru nadprůměrnou knihou, která je schopná potěšit všechny milovníky tohoto druhu literatury.

suiteki
28.12.2020 4 z 5

Úžasné fantasy a skvělá pohádka. Dokonale vymyšlený svět ve kterém se člověk ocitne jak mavnutim kouzelného proutku. Příjemná oddychovka.

EmiTu
26.12.2020 5 z 5

Skvělý pohadkový příběh ze Středozemě, putování za pokladem, kde jsou půlčíci, trapaslící, draci, vrrci, zlobři, lidé, lesní elfové, čarodějové, skřeti a mnoho dalších tvorů a bytostí. Zde začíná svět, později rozvinutý v v příbězích Pána prstenů. Je to víc pohádkové, přesto poutavé pro každý věk.

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Celou dobu se mi to tak líbilo a pak se nakonec chovaly některé postavy tak hrozně. Ale pět hvězdiček si to určitě zaslouží. A nevěřte těm škarohlídům, kteří říkají, že Tolkiena jinak než v češtině nedáte.

Kukicka
18.12.2020 4 z 5

Neskutecne me pobavilo, ze podle tohoto tintitka byly natoceny 3 filmy, jejichz zhlednuti mi zabralo vice casu, nez precteni knihy :-D. Jinak Tolkien je samozrejme Pan spisovatel a vypravec